Kolajen nedir? Kolajen içeren yiyecekler nelerdir?

Hem güzelliğimiz hem de sağlığımız açısından kolajen, önemli besin takviyesi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Vücut sağlığınızın tümü için mutlaka kolajen alımına özen göstermeniz gerekiyor. Bizde bu kapsamda, sizlere kolajenle ilgili önemli bilgiler vereceğiz.

İçindekiler

Kolajen nedir?

Vücudumuzda mutlaka bulunması gereken yapısal proteinlerin en başında, kolajen geliyor. Fibroblast adı verilen bağ dokusu hücreleri aracılığıyla oluşan kolarejen vücut sağlığında önemli rol oynuyor.   İnsan vücudunda kolajen doğal halde bulunuyor fakat 25 yaş sonrasında önemli ölçüde azalıyor. Kolajen proteini, insanın vücudunun esnek ve canlı olmasını önemli ölçüde sağlıyor. Vücudumuz prolin ile glisin isimli iki tane aminoasidi birleştirir. Bu birleşim sonucunda da ortaya kolojen proteini için önem arz eden prokolajeni sentezlenmiş oluyor. Sentezin gerçekleşebilmesi için de mutlaka C vitamininin görev yapması gerekiyor. O nedenle kolajen üretimi gerçekleştirebilmek adına mutlaka C vitamini içeren sebzelerden ve meyvelerden de mutlaka tüketmelisiniz. 

kolajen

İlginizi çekebilir: Ketojenik diyet nedir? Örnek ketojenik diyet listesi

Kolajenin faydaları nelerdir?

Kolajenin faydaları içerisinde en dikkat çeken, cildi sağlığına kavuşturmasıdır. Kırışıklık oluşumlarını engelleyerek ciltteki kusurları önleyip aynı zamanda engeller. Derilerimizin elastikiyetini de artırma özelliğine kolajen sahiptir… Aynı zamanda yaşlanmanın önüne geçebilmek için de kolajenin önemli olduğunu söyleyebiliriz. Kolajen halk arasında sadece cilt sorunlarının çözümünde gerekli bir protein türü olarak bilinir. Fakat bu yanlış bir algıdır… Kolajen cilt sorunları dışında aşağıda belirttiğimiz noktalarda da önemli faydalar sağlıyor:

 • Kıkırdak bütünlüğünü koruyor.
 • Eklem ağrılarını hafifletip, İltihaplanmaları da engelliyor.
 • Tırnakla, saç sağlığı için çok önemlidir…
 • Kas kitlesini koruyarak, artırılmasında da önemli rol oynuyor.
 •  Yaşlanmanın etkilerini önemli ölçüde azaltır. Özellikle yaşlanmayla birlikte iskelet sistemindeki çöküntüleri önemli derecede azaltıyor.
 • Yaralarımızın hızlıca iyileşmesini sağlıyor.
 • Kemiklerde çok fazla kolajen yer alır. Bu yüzden kemik kayıplarını yani osteopeniyi engelliyor. Kemiklerin güçlendirilmesi için kolajen insan için hayati önem taşıyor.
 • İnsanların vücudunda en fazla yer alan protein türü kolajendir… Vücudumuzda kolajen; kas, kemik ve kıkırdak dokularını yapısal anlamda desteklemekle görevlidir.

kolajen içeren besinler

Kolajen hangi besinlerde yer alıyor?

Kolajen içerikli besinlerde, 3 aminoasit bulunuyor. Bunları; glisin, prolin ve lizin şeklinde belirtebiliriz. Prolinin, lizinin ve glisinin doğal şekilde yer aldığı besinleri aşağıda sizler için sıraladık:

Kemik suyu

Kemik suyunun içeriğinde yüksek miktarda prolin, arjinin ve glisin yer almasından dolayı kolajen bakımından da son derece zengindir… Özellikle yemeklerinize kemik suyu ekleyerek vücudunuza kolajen takviyesi yapabilirsiniz. Yalnız kemik suyu tüketiminde abartıya kesinlikle kaçmayınız. Fayda sağlayacağım derken bu seferde sağlığınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Çünkü kemik suyunu aşırı tükettiğiniz takdirde kan kolesterol seviyelerini de artırabilirsiniz. Bu durumda direkt kolesterolün yükselmesine ve damar ve kalp tıkanıklığına neden olabilir.

Yeşil sebzeler

Çoğumuz sağlığımız için yeşil sebze tüketiminin önemli olduğunu bilir. Bunun en büyük sebebiyse, yeşil sebzelerin içerisindeki antioksidan özellikli klorofilin bulunmasıdır. Buna bağlı olarak; klorofil tüketimiyle özellikle cildimizdeki kolajen miktarını önemli ölçüde artırabiliriz. Roka, nane, lahana, ıspanak, ebegümeci ve ısırgan otu gibi sebzelerin içerisinde bol miktarda kolajen yer alıyor.

Kırmızı meyveler

Kolajen içeren yiyecekler arasında ilk sırada mor ve kırmızı meyvelerin geldiğini söyleyebiliriz. Mor ve kırmızı meyvelerin içerisinde bol miktarda antioksidanlar vardır. Bu yüzden de mor ve kırmızı meyveleri tüketerek vücudumuzda kolajen miktarını artırabiliriz. Zengin C vitamini içeren mor ve kırmızı meyveleri tüketerek kolajen miktarını artırdığımız takdirde güneşin zararlı ışınlarından da derimizi önemli ölçüde koruyabiliriz. Böğürtlen, çilek, ahududu, kızılcık, kiraz, yaban mersini, elma, domates, siyah üzüm, kırmızı kapya biber ve pancar mor ve kırmızı meyvelere örnektir…

 Kuruyemişler

Kolajen takviyesi sağlayabilmek için; ceviz, fındık ve fıstık gibi kuruyemişleri gerektiği ölçüde mutlaka tüketmeye özen gösteriniz.

Sülfür bileşenli besinler

Sülfür içerikli besinler önemli ölçüde vücuttaki kolajen miktarını artırıyor. O besinleri şöyle sıralayabiliriz: Soğan, sarımsak, tofu, salatalık, kereviz, muz, zeytin çeşitleri ve pırasa…

Süt ürünleri

Kolajen üretimine yardımcı bir diğer besin türüyse, süt ürünleridir… Kolajen bakımından zengin süt ürünleri şunlardır: Beyaz peynir, soya sütü, lor peynir ve inek sütü…

Turuncu ve sarı renkli sebzelerle meyveler

C vitamini bakımından zengin olan tüm besinlerde aynı zamanda kolajende önemli miktarda bulunuyor. Turuncu ve sarı renkli sebzelerle meyveleri gerektiği kadar tükettiğiniz de özellikle kolajen üretimini vücudunuzda artırarak, cildinizin de pürüzleşmesini sağlayabilirsiniz. Turuncu ve sarı renkli sebzelerle meyveler şunlardır: Kayısı, kavun, ananas, patates, şeftali, greyfurt, bal kabağı, limon, portakal, havuç ve kivi…

Yumurta

Protein denildiğinde ilk aklımıza gelmesi gereken besin yumurtadır… Yumurtanın hem beyazı hem de sarısı kolajen üretiminde önemli rol oynuyor.

Balık, tavuk ve et

Kolajen üretimini sağlayan besin gruplarının başında; balık, tavuk ve et geliyor. Protein bakımından et, tavuk ve balık çok zengindir… Özellikle balık türlerinde, tavuk etinde, sakatatlar da, hindi etiyle sığır etinde bol miktarda kolajen bulunuyor. O nedenle tüketerek; cildinizde sıkılık ve esneklik sağlayabilirsiniz. Cilt hücrelerinizin bozulmasını da engellemekte bu besinleri tüketmeye bağlıdır.

kolajen içeren besinler

Kolajen içeren besinlerin tüketimi

C vitamini tüketerek, kolajen üretimini sağlamak mümkündür… Çünkü C vitaminlerinde önemli miktarda kolajen proteini bulunuyor. İnsan vücudunda, kolajenin azalması 18 ile 29 yaşlarında başlıyor. 40 yaş sonrasındaysa ortalama kolajen senede %1 oranında kaybediliyor. Bir kişi 80 yaşına geldiğindeyse, ortalama %75 oranında kolajen kaybediyor. Tüm bu nedenler kapsamında yaşlanmanın etkilerini önemli ölçüde azaltmak açısından kolajen içeren yiyecekler tüketilmesi çok önemlidir… Fakat kolajen içerikleri besinleri tüketirken bir takım noktalara da çok dikkat etmeniz gerekiyor.

Kolajen bakımından zengin besinleri tüketirken aşırıya kaçmamak çok önemlidir… Günlük 2.5 ile 5 gram arasında besin destek ürünleri kapsamında kolajen tüketimi herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Yalnız uzmanların belirttiğine göre yan etkisi olmaması kolajenin zarar vermemesi anlamına da kesinlikle gelmiyor. Son dönemlerde kolajen tüketimi çok fazla popüler hale geldi. Beslenme ve diyet uzmanları bu durumu son derece tehlikeli buluyorlar. Kolejen tüketiminde özellikle aşırıya gidildiğinde, kan kolesterolünde artışların olduğunu beslenme ve diyet uzmanları vurguluyor. Kolajen içerikli besinler fazla tüketildiğinde; kalp hastalıkları oluşabiliyor. Bu yüzden de uzmanlara göre; kolajen içerikli besinler tüketilirken kesinlikle dengeye önem verilmesi gerekiyor.

Kolajen hakkında herşey Osman Müftüoğlu

İç Hastalıkları Uzmanı Osman Müftüoğlu; kolajenin farklı tiplerden oluştuğunu söylüyor. Hatta her bir kolajen tipininde farklı farklı dokularda bulunduğunu da ünlü doktor söylüyor. Osman Müftüoğlu’na göre;  cildimizin %70’inde 1 ile 3 şeklinde kolajen tipleri de aynı zamanda yer alıyor. Cildimizin sağlığı için özellikle tip 1 kullanmak gerekiyor. Tırnakların, saçların sağlıklı olması için de ünlü doktor kolajenin önemli olduğunu söylüyor. Kemiklerle kasların kaynaştığı kiriş yapılarının %100′ üde aynı zamanda tip 1 ile 3 kolajeninden oluşuyor. Eklem kıkırdaklarında bulunan kolajen oranının %60’ı da tip 2 türünden oluşmuştur. Eklem kıkırdaklarına destek vermek için mutlaka tip 2 kolajenini kullanmalısınız. 

Kolajen tipleri nelerdir?

Kolajenin ortalama tanımlanan farklı 28 tipi vardır.  Fakat biz daha çok tip 3, tip 1 ve tip 2’yi biliyoruz. Tip 1- cilt sağlığında; tip 2- kıkırdak ile eklem sağlığında; tip 3’te kan dokusuyla, damarları sağlığında tercih ediliyor. Vücutta daha çok %90 oranında tip 1 kolajeni vardır. Cilt başta olmak üzere dişlere, bağlara, tendonlara, kıkırdaklara, kemiklere ve fibrözlere tip 1 yapı kazandırmaktadır. Hatta tip 1’in en önemli özelliği öbür kolajen türlerinede dönüşmesidir. O nedenle tip 1, vücudun kolajene gerek duyduğu yerlerde hemen var olabiliyor.

İlginizi çekebilir: 1500 kalorilik diyet listesi

Kolajen sentezini nasıl artırabiliriz?

Vücut aslında düzenli şekilde kolajen üretme olanağına sahip, ancak bazen bu durum bir takım olumsuzluklar yüzenden yavaşlıyor. Çok güneşte durmak,  sağlıksız beslenme ve yaş ilerlemesine rağmen sigarayı çok kullanmak gibi etkenler kolajenin üremesini direkt yavaşlatıyor. Eğer doğal şekilde kolajenin sentezini artırmayı düşünüyorsanız mutlaka beslenmenize özen göstermeniz gerekiyor. Kolajenin temelini prokolajen oluşturuyor. Vücut prokolajen oluşturması içinde kesinlikle 2 tane aminoaside gerek duyuyor. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu aminositler; prolinle, glisin diye adlandırılıyor. Glisin; baklagillerde, ette, balıkta, sütte ve yumurtada vardır. Prolinse; lahana, mantar ile kuşkonmaz sebzeleri dışında süt ürünleriyle, yumurta akında aynı zamanda bulunuyor. Prokolojin demek bir nevi C vitamini demektir… O yüzden C vitaminin olduğu besinleri mutlaka tüketmek gerekiyor. 

Kolajen nasıl elde edilir?

Vücuda gerekli olan kolajeni temin etmek için mutlaka; narenciye, et, sebze, kırmızı meyve et suyu, sarımsak ve yeşil yapraklı sebzeler tüketilmelidir. Ayrıca besinlerle kişi kolajen miktarını artıramazsa o zamanda takviye alması gerekiyor. 

Kolajenin yan etkileri nelerdir?

Aslında kolajenin çok ağır yan etkileri yoktur. Sadece kullanan kişinin bünyesine göre hafif şekilde yan etkiler görülebilir. Kolajenin yan etkilerini şöyle sıralayabiliriz: Yorgunluk hissi, vücutta duyarlılık, ishal, derinin dökülmesi ve mide de ağırlığın hissedilmesi…

Kolajen niçin gerekiyor?

Tüm vücudun sağlığı için mutlaka kolajene ihtiyaç duyulur. En başta cilt ile bağırsakların sağlığında önemli görev kolajen üstlenmiştir. Ayrıyeten kolajen; 3. gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde önemli rol oynuyor. Dişlerin, tırnakların ve saçların sağlıklı olması içinde kolajene ihtiyaç vardır. 3. kornea sağlığında da aynı şekilde kolajen gereklidir. 

kolajen içeren besinler

Kolajen ile ilgili merak edilen sorular

Vücudumuzun sağlığı için yukarıda da belirttiğimiz üzere kolajen tüketimi çok önemlidir. Bu bağlamda bizde sizler için kolajenle ilgili merak edilen soruları hazırladık…

Kolajen Ekşi Sözlük

Kolajen  konusunun Ekşi Sözlük’te bahsedildiğini biliyor muydunuz? İnsanların kolajenle alakalı görüşlerini merak ediyorsanız mutlaka buraya tıklayıp Ekşi Sözlük’e ulaşabilirsiniz.

Kolajen takviyesi Kadınlar Kulübü

Kolajen takviyesi ile ilgili önemli detayların Kadınlar Kulübü’nde yer aldığını biliyor muydunuz? Kolajen takviyesi ile ilgili tüm detayları öğrenebilmek adına Kadınlar Kulübü linkine tıklamanız gerekiyor.

Kolajen hangi sıklıkta kullanılmalı?

Tablet halindeki kolajenleri, idame doz olarak kullanmak gerekiyor.

Hangi kolajen markası iyi?

Kolejen markaları arasında kullanıcılar daha çok, Imunex Collanex’i tercih ediyorlar. 

Kolajen markaları nelerdir?

 • Imunex Collanex
 • Nature’s Supreme
 • Solgar Hyaluronic
 • One Up Multi Collagen
 • Venatura tip 1 Hidrolize balık kolajeni
 • Voonka Multi Collagen
 • Pharma Q Provess Collagen
 • Suda Collagen
 • Eurho Vital Hyaluronsaure Plus Collagen
 • Elysuisse Advance Collagen
 • Solgar Collagen
 • Resvitale Collagen
 • Orzax Collagen
 • Dielen Colamerim
 • Doppelherz System Collagen
 • Ligone Collagen
 • Matriks Collagen
 • Dynavit Collagen
 • Nutrafarm Hyaluronic Collagen
 • Ligone Liquit Collagen
 • Assos Retendo Collagen
 • TAB Pahsa Type II Kollajen
 • CHAlpha Fortigel Collagen

Hangi kolajen kullanılmalı?

İhtiyacınıza göre kolajen kullanmalısınız. Örneğin cilt için; 1 ile 3. tipi kullanmanız gerekiyor. 

Hangi kolajen saça iyi gelir?

Tip 1 ile 2 kolajen türü saç sağlığı için çok önem teşkil ediyor.

Kolajen hangi besinlerde var?

Et ürünlerinde, süt ürünlerinde, yumurtada, kırmızı meyvelerde, yeşil sebzelerde, kuruyemişlerde, Turuncu ve sarı sebzelerde-meyvelerde, sülfür bileşenlerinin yer aldığı gıdalarda…

Kolajen içeren kremler hangileridir?

 • Vichy Liftactiv Collagen Specialist krem
 • L’Oreal Paris Revitalift Lazer X3
 • SkinCeuticals Triple Lipid Restore 

Cilt için hangi kolajen kullanılmalı?

Cildin sağlığını en iyi tip 1 ile 3 korur.

Amerikan kolajeni hangisi?

 • SUPER Collagen
 • Collagen Peptides

Kolajen hapı kaç tane içilir?

Günde 1 adet tüketilmelidir.

Kolajen kaç yaşında kullanılır?

25 yaş sonrasında insan vücudunda kolajen eksilmeye başlar. O nedenle 25 yaş itibariyle kolajen hapının kullanılmasını uzmanlar öneriyor.

Kolajen kaç ay kullanılmalı?

Kolajeni 3 ile 6 ay arasında kullanmalısınız.

Kolajen takviyesi kaç yaşında yapılır?

Kolajenin eksilmesiyle beraber takviye yapılmalıdır. Çoğunlukla kolajen 25 yaşından sonra eksiliyor. 

Kolajen kaç mg olamalı?

En ideal minimum kolajen miktarının 2500 mg olduğunu söyleyebiliriz.

Voonka kolajen kaç daltondur?

2000’le 5000 arasındadır. 

Kolajen Fort günde kaç kez kullanılır?

Uzmanlara göre Kolejen Fort günlük 3 defa kullanılması gerekiyor.

Kaç tip kolajen vardır?

28 tane tip kolajen bulunuyor. En bilinenleriyse; tip 1, 3 ve 2’dir…

Kolajeni kim kullanamaz?

 • Hamileler
 • Alerjisi olanlar
 • Emziren anneler
 • Diyabet hastaları

Voonka kolajen kimin?

Voonka kolajen Eczacıbaşı bünyesine 2012’de geçmiştir. 

Suda kolajeni kim kullanamaz?

Emziren anneler, hamileler, alerjisi olanlar, diyabet hastaları

Hud kolajen kimin?

Türkiye markalı Hud Kolajen, Casel Eczacı Cahit Selimoğlu İlaç San. ve Tic. Ltd. Şti.’e aittir…

Kimler kolajen kullanamaz?

Diyabet hastaları, hamileler, sığır ve tavuk eti başta olmak üzere deniz mahsullerine alerjisi olanlar, emziren anneler…

Toz kolajen neyle içilir?

Toz kolajeni sütle ya da suyla tüketebilirsiniz.

Kolajen neyin içinde var?

Kırmızı meyvelerde, yeşil sebzelerde, süt ürünlerinde, yumurtada kolajen yer alıyor.

Balık kolajeni neye iyi gelir?

Balık kolajeni daha çok cilt güzelliği için kullanılıyor.

Hidrolize kolajen neye iyi gelir?

Cildin çok sağlıklı, canlı görünmesini Hidrolize kolajen sağlıyor. Aynı zamanda cildin güzel ve sıkı görünmesini de sağlıyor.

Kolajen takviyesi neye iyi gelir?

Yaşlanmayı engelleyen kolajen takviyesiyle vücudunuzun sağlığını önemli ölçüde koruyabilirsiniz.

Kolajen hapı neye yarar?

Başta cilt olmak üzere insan vücudunun sağlıklı olmasında kolajen hapı önemli rol oynuyor.

Kolajen neye iyi gelir?

Vücut bütünlüğünü koruması haricinde kasla ciltte yer alan kolajen bağ dokusunu da aynı zamanda güçlendiriyor.

Kolajen hapı nereden alınır?

Kolajen haplarını çeşitli internet siteleriyle, eczanelerde bulabilirsiniz.

Elasten sıvı kolajen nereden alınır?

Eczanelerde ve e-ticaret sitelerinde elasten sıvı kolajeni bulabilirsiniz.

Sıvı kolajen nereden alınır?

Marketlerden, eczanelerden, e-ticaret sitelerinden ve güzellik merkezlerinden sıvı kolajeni temin edebilirsiniz.

Hud kolajen nereden alınır?

E-ticaret sitelerinden, marketlerden, eczanelerden, güzellik merkezlerinden hud kolajeni temin etme şansınız var.

Voonka kolajen nerede üretiliyor?

Voonka kolajeni, Türkiye’de Eczacıbaşı üretiyor. 

Saf kolajen nerede bulunur?

Tavuk, sığır ve balık eti saf kolajen içeriyor.

Shiseido kolajen nerede satılır?

Eczanelerde, marketlerde, güzellik merkezlerinde ve çeşitli e-ticaret sitelerinde Shiseido kolajeni bulabilirsiniz.

Yana kolajen nerede satılıyor?

Eczanelerde, çeşitli e-ticaret sitelerinde ve marketlerde yana kolajeni temin edebilirsiniz.

Kolajen nerede satılır?

Resmi internet sitelerinde, eczanelerde kolajen temin edebilirsiniz.

Elasten kolajen nerede nerede satılıyor?

Eczanelerden ve resmi web sayfalarından elasten kolajeni temin edebilirsiniz.

Kolajen nelere faydalıdır?

Tüm vücudun sağlığı için kolajen mutlaka tüketilmelidir.

Kolajen içerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kolajen tüketirken; likit formlarda, peptid kolajenleri ve hidrolize olmasına dikkat etmeliyiz.Minimum 5gr, maksimumda 10 gr tüketmeliyiz.

Kolajen seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Sindirim sistemimizde kolayca emilen düşük molekül ağırlığına sahip yani 3000 daltonluk kolejenşleri seçmenizi öneriyoruz. 

Kolajen nelere iyi gelir?

Kaslardaki ve cilteki hücrelerde kolajen önemli yere sahiptir. Vücut sağlımız için kolajen çok önemlidir…

Cilt için kolajenin önemi nedir?

Cilt sağlığı için kolajen tüketimi çok önem arz ediyor. 

Doğal kolajen nelerde var?

 • Kırmızı meyvelerde
 • Kemik suyunda
 • Ginsengte
 • Kuru yemişlerde
 •  Brüksel lahanasında
 • Domatesde
 • Yeşilliklerde
 • Turyunçgillerde ve kabuksuz meyvelerde
 • Deniz mahsülleriyle balık çeşitlerinde
 • Dolmalık biberde
 • Tatlı patateste
 • Tavukta 
 • Yumurtada

Nelerde kolajen var?

Et, tavuk, balık, yeşil sebze, sülfür bileşenleri barındıran gıdalarda, süt ürünlerinde, kırmızı meyvelerde, kuruyemişlerde ve yumurta da kolajen çok bulunuyor. 

Kolajen eksikliğinde neler olur?

Başta cildimiz olmak üzere eklemlerimiz, kıkırdaklarımız, saçlarımız, tırnaklarımız kısacası tüm vücudumuz kolajen eksikliğinde hasar görüyorlar.

Kolajen neden azalır?

Sigara kullanımı, hava kirliliği, yaşın ilerlemesi, hareketsiz ve stresli yaşam vücudumuzda kolajenin miktarını azaltıyor.

Kolajen eksikliği neden olur?

Dengeli, sağlıklı beslenme gerçekleşmediği zaman; vücutta kolajen azalır.

Kolajen neden yapılır?

Genel olarak kloajen; tavuktan, sığırdan ve balıktan yapılıyor.

Neden kolajen kullanmalıyız?

Kasların ve cildin sağlığı için kolajen tüketimine dikkat etmemiz gerekiyor.

Ne kadar kolajen alınmalı?

Kolajenden biyo fayda elde etmek için; likit formlardan, peptid kolajenlerden ve hidrolizelerden kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Tüketilen kolajen miktarı, yararını da önemli ölçüde etkiliyor. Minimum 5 gr, maksimum 10 gr kolajen tüketilmelidir. 

Kolajen serum nasıl kullanılır?

Kolajen serumu kullanırken ilk yüzümüzün alt bölümünü hedef almalıyız. Dairesel hareketler yaparak cildimize serumu hafif sürmeliyiz. Bu işlemi yaparken kesinlikle gözünüze temas ettirmeyin.

Farmasi kolajen nasıl kullanılır?

Tok olarak günlük 2 kez Farmasi kolajen tüketilmelidir.

Kolajen nasıl içilir?

Suda çözünme özelliği olduğundan kolajeni rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kokusuz protein olarak bilinen kolajeni hazırlamakta, tüketmekte gayet basittir… 10 gr kolajen tozunu 1 bardak suyun içine koyarak her gün tüketebilirsiniz.

Kolajen nasıl tüketilmeli?

Kolajen besinleri tüketmenin yanında hapları veya tozları da tercih edebilirsiniz. 

Yüzdeki kolajen nasıl artırılır?

Vücudunuzda kolajen artırmayı amaçlıyorsanız mutlaka günlük minimum 7 saat uyuyunuz. Hareketsiz ve stresli yaşamdan uzaklaşarak dengeli, sağlıklı beslenmeye özen gösteriniz.

Kolajen nasıl elde edilir?

Deniz ürünü, sığır, tavuk, meyve, sebze, yumurta gibi besinleri tüketerek kolajen elde edebilirsiniz.

Voonka kolajeni kimler kullanamaz?

Voonka kolajeni kullanmadan önce mutlaka doktora başvurunuz. Özellikle diyabet hastaları, hamileler, emziren anneler ve alerjisi olanlar kesinlikle uzmana başvurmalılar.

Kolajen peptiti kimler kullanamaz?

Kolajen proteini, hidrolize edildiğinde ortaya küçük molekül ağırlıkları çıkar. Bu ortaya çıkan moleküllere, kolajen peptiti adı veriyoruz. Hamileler, emziren anneler, alerjisi olanlar, yaşlılar kullanamaz.

Farmasi kolajenini kimler kullanamaz?

Vücut sağlığında önemli rol oynayan Farmasi kolajenini; 18 yaşından küçüklerin kullanması uzmanlar tarafından önerilmiyor. Ayrıca emziren anneler, şeker hastaları, yaşlılar ve hamilelerde farmasi kolajen kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalılar.

Kolajen hapını kimler kullanamaz?

Hamilelerin, emziren annelerin ve şeker hastalarının kolajen haplarını kullanmaları  önerilmiyor. 

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023