Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar? Deri koltuk ve kanepelerde oluşan mürekkep lekelerini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Koltuktaki mürekkep lekesini görür görmez büyük bir panik yaşadığınızı biliyoruz, üzülmeyin yalnız değilsiniz. Kapağı kapatılmamış bir kalem ya da yazı yazmayı yeni öğrenen çocuğunuz tarafından koltuklarınız mürekkep lekesi içinde kalmış olabilir. Fakat hiçbir şey için geç değil ve halen kanepelerinizdeki mürekkep lekesini çıkarıp, önceki haline çevirme şansına sahipsiniz. Koltuktaki mürekkep lekesi çıkar mı demeyin çünkü çok sık yaşanan bu olumsuz durum için hazırladığımız pratik bilgiler arasında koltuktan mürekkep lekesini çıkarma önerilerimiz var. Deri koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar, beyaz koltuktan mürekkep lekesi çıkar mı ve mürekkep lekesini koltuktan çıkarma yöntemleri nedir sorularının yanıtlarını detaylı olarak yazımızı okuduktan sonra öğrenebilirsiniz.

koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar

Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar?

Koltuktan mürekkep lekelerini çıkarmak oldukça sabır isteyen bir iş olmakla beraber, asla imkansız değildir. Eğlenceli vakit geçirmek isteyen çocuklar tarafından kanepelerin mürekkep ile boyandığına tanık olmak pek hoş bir durum olmasa da, paylaşacağımız koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmanın en etkili yöntemlerini uygulayarak bu sorunu kolayca çözümleyebilirsiniz. Elinizin altında bulunan veya rahatlıkla temin edebileceğiniz malzemeler ile mürekkep lekesini yok edebilir. Öncelikle mürekkep lekesini koltuktan kolayca çıkarmakla ilgili püf noktalarından söz edip, sonrasında bu inatçı lekeyi çıkarma yöntemlerini inceleyelim.

Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmanın püf noktaları nedir?

Mürekkep lekesini koltuk ve diğer yüzeylerden çıkarmak için işe koyulduğunuzda unutmamanız ve mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalarını bilerek lekeyle mücadeleye başlamanız halinde, başarılı olmanız kaçınılmazdır. Yine, bu noktalara dikkat ederek mürekkep lekesini çıkarmak için bilmeden yanlış bir uygulama yapmanızın da önüne geçebilirsiniz.

  • Mürekkep lekesi akışkan derecede fazla ise, öncelikle bir kağıt havlu ile mürekkep sıvısını emdirerek almalısınız.
  • Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmak için kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız, mürekkebin daha büyük bir alana dağılmasına neden olursunuz.
  • Her lekede olduğu gibi koltuğa bulaşan mürekkebi de geç olmadan sıcağı sıcağına çıkarmaya çalışmalısınız, vakit geçtikçe mürekkep yüzeyin içine işleyecektir.
  • Unutmamalısınız ki, mürekkepler farklı çeşitlerden oluşur ve her mürekkep lekesi kolayca çıkarılamayabilir. Mürekkep tamamen kaybolana kadar leke çıkarma işlemini sürekli tekrarlamak zorunda kalabilirsiniz.
koltuktaki kan lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir

Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Evde, okulda ya da ofiste her an mürekkep lekesi ile karşı karşıyayız. Bu nedenle pratik olarak mürekkep lekesini çıkarmanın yollarını biliyor olmanız, lekeye hemen müdahale etme şansınızı artırır. Kanepeye bulaşan mürekkep lekesini gördüğünüzde panik yapmadan önce kağıt havlu ile ilk ön işlemi gerçekleştirip, paylaştığımız koltuktan kan lekesi çıkarma yöntemlerinden birini uygulayabilirsiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini sirke ve bulaşık deterjanı ile çıkarma

Koltuklarda bulunan mürekkep lekesini çıkarmak için beyaz sirke ve bulaşık deterjanından faydalanabilirsiniz. Bu iki malzeme ile leke çıkarıcı bir solüsyon hazırlamak için 2 bardak soğuk suyun içerisine 1 yemek kaşığı beyaz sirke ve 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanını karıştırmalısınız. Temiz bir bezi bu karışıma batırıp, mürekkep lekesi olan bölgeyi yavaşça silebilirsiniz. Leke tamamen kaybolana dek bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini aseton ile çıkarma

Oje çıkarıcı aseton ile kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz. Koltuğunuzdaki mürekkep lekesini aseton ile çıkaracağınız zaman direkt koltuğun üzerine asetonu dökmemeli ve temiz bir bezin üzerine dökerek lekeyi o şekilde silmelisiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini saf alkol (metil alkol) ile çıkarma

Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarmanın bir başka etkili yöntemi, metil alkol ile silerek lekeyi çıkarmaktır. Bu işlemi yapacağınızda koltuğun görülmeyen bir bölümünde kaplama kumaşına zarar verip, rengini soldurmadığından emin olmalısınız. Bu aşamayı geçtikten sonra temiz bir bez alkol damlatıp lekeyi yavaşça ve bastırmadan silebilirsiniz. Mürekkep lekesi kaybolana kadar bezin temiz taraflarıyla aynı işlemi tekrar edip, ıslak bez ile alkolü durulayabilirsiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini mısır nişastası ile çıkarma

Mürekkep lekesinin koltuktaki büyüklüğüne göre ayarlayacağınız bir miktar mısır nişastası ile sütü karıştırıp homojen bir macun hazırlayın. Elde ettiğiniz bu karışımı lekenin üzerine sürün ve bir süre kurumasını bekleyin. Macunun kurumasının ardından bir diş fırçası ile yavaş yavaş fırçalayarak lekenin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Lekenin çıkmasının ardından koltuğu nemli bir bezle durulayın.

Deri koltuktaki mürekkep lekesini diş macunu ile çıkarma

Deri koltuktaki mürekkep lekesini çıkarma konusunda rahatlıkla diş macunundan yararlanabilirsiniz. Bunu sağlamak için deri koltuğun üzerindeki mürekkebin üzerine bir miktar diş macunu sürün ve fırçalayarak temizleyebilirsiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini tuz ve limon ile çıkarma

Koltuktaki mürekkep lekesini çıkarma yollarından bir başkası olan tuz ve limon yöntemini hem kumaş döşemeli koltuklar, hem de deri koltuklar üzerinde uygulayabilirsiniz. Özellikle mürekkep lekesi kurumamışken etkili olan bu yöntemde mürekkep lekesinin üzerine bir miktar tuz döküp mürekkebin emilmesini sağlayın. Sonrasında limon sıkarak limonun asidik özelliği ile mürekkebi çözebilir ve temiz bir bez ile silip, temizleyebilirsiniz.

Koltuktaki mürekkep lekesini saç spreyi ile çıkarma

Saç spreyi ile koltuktaki mürekkep lekelerinden rahatça kurtulmanız mümkündür. Sadece bir saç spreyi ve temiz bez ile yapabileceğiniz bu mürekkep lekesi çıkarma işlemini de hem deri, hem de kumaş yüzeyli koltuklarınızda uygulayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken, saç spreyini direkt mürekkep lekesinin üzerine püskürterek beklemek ve bir süre sonra temiz bez ile lekeyi silip, durulamak. Leke tamamen kaybolana dek saç spreyi ile aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Koltuktaki kurumuş mürekkep lekesini çıkarma

Koltuktaki kurumuş mürekkep lekesini silmek için biraz geç kalmış ve kurumasına sebep olduğunuz durumlarda dahi lekeyi çıkarmak için halen bir şansınız var. Hidrojen peroksit damlattığınız temiz bir bez ile koltuktaki kurumuş kan lekesini silebilir ve sonra temiz bir bez ile bu bölgeyi durulayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu