Kopan saçlara nasıl bakım yapılır? Kopan saçlara evde bakım

Kopan saçlara bakım yaparak kolayca eski sağlıklı hallerine kavuşmalarını sağlayabilirsiniz. Saçlarda kopma ve diğer yıpranma problemleri için evde uygulayabileceğiniz bakım yöntemleri vardır. Bu yöntemleri pek çok kadın uygulamaktadır. Çünkü sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olmak her kadının hayalidir. Ancak saçlarda yıpranmaya neden olan sayısız sebep vardır. Örneğin yaz mevsiminde güneş ışığı ve ısıdan zarar gören saçlar, kış mevsiminde de soğuk hava ve rüzgar nedeniyle yıpranır. Bu nedenle saçı bu zararlı etkenlerden korumak adına kışın bere ve yazın şapka kullanımında yarar vardır. Bunlar, sizi tam anlamıyla korumasa da hava şartlarının olumsuz etkilerini en aza indirecektir.

Saç tipinize uygun bakım ürünleri kullanmak önemlidir. Eğer yağlı bir saç yapınız var ise kuru saçlar için olan kremleri ve maskeleri kullanmamalısınız. Çünkü bu durum saçınızı daha fazla yağlandıracaktır. Saç yapısı kuru ve yıpranmış ise saç bakım kremleri ya da çeşitli bakım yağları kullanılabilir. Saçınızda boya varsa, boyalı saçlar için uygun olan şampuanları tercih etmelisiniz. Farklı bir şampuan türü kullanmaya başlarsanız bu şampuan saçınızın renginin değişmesine veya akmasına yol açabilir.

Saçlardaki problemler kişiden kişiye bağlı olarak değişiklik gösterir. Çünkü her kadının saç tipi farklıdır. Saçlardaki problemlerden bazıları yağlanma, yıpranma, kopma, dökülme, kepeklenme şeklinde belirtilebilir. Sizlere bu yazımızda kopan saçlar için bazı tavsiyelerde bulunacağız. İsterseniz ilk olarak saçlardaki kopmaların nedenlerine bir göz atalım.

Kopan saçlara bakım

Saçlar hangi durumlarda kopar?

Saçlar normalden daha kuru ise daha fazla kopma meydana gelecektir. Saç kopması genel olarak nem kaybından kaynaklanmaktadır. Nem kaybı ile saç doğal yapısını kaybederek kurur. Kuruma ise saçta sağlıksız bir görüntüye sebep olur. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey bir doktora görünmek olacaktır. Çünkü doktorun yapacağı ölçümlerde hormonal durumlar ortaya çıkabilir ya da yanlış beslenmeden dolayı gerçekleşen mineral ve vitamin eksikliği sebebiyle de saç kopmaları oluşabilmektedir.

Saç kopmaları ve dökülmeler saç derisinin özellikle bazı bölümlerinde yoğunlaşmaktaysa mutlaka bir doktora gidilmelidir. Çünkü bu durum başka bir rahatsızlığın yansıması olabilir. Saçtaki kopmaların yanında saç uçlarında da kırıklar varsa bu durum; yanlış ya da eksik beslenme nedeniyle oluşan bir problemdir. Ancak saç dökülmeleri ve saç kopmaları yoğun bir şekilde değilse muhtemelen saçtaki nem kaybından kaynaklanmaktadır.

Saçta kopmaya neden olan bir diğer unsur ise kullanılan kozmetik ürünlerinin sıklıkla değiştirilmesidir. Bu kozmetik ürünlerin yanlış bir şekilde kullanılması da saçtaki kopmaların bir diğer nedenidir. Saçlara uygulanan boya ve röfle gibi kimyasal işlemler veya düzleştirici ya da maşa gibi ısıl işlemler nedeniyle de saçlar yıpranmakta ve koparak dökülmektedir. Çünkü zaman içinde boya ve röflenin içeriğinde yer alan bazı maddeler saçın liflerine zarar vererek saçın kopmasına neden olur.

Bunlarla birlikte yapılan bazı yanlışlar da saçın kopmasına neden olabilir. Bunlardan biri saçı sıcak suyla yıkamaktır. Ayrıca saçın her gün yıkanması da saçın kopmasının bir nedeni olarak gösterilebilir. Eğer saçınızı her gün yıkıyorsanız saçın yağ dengesini bozmuş olursunuz. Bu durumda da saçınız kuruyabilir ve olması gerekenden daha fazla dökülme ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak bu yazımızda bahsedeceğimiz tavsiye ve uygulamalarla sizler de bu problemden kurtulabilirsiniz.

Kopan saçlar için öneriler

Saç kopmalarını önlemek için ipuçları

Her kadın saçlarının bakımlı ve sağlıklı gözükmesini ister. Bunun için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Dilerseniz sırasıyla önem verilmesi gereken noktaları öğrenelim:

 • Özellikle şampuan ve saç kremi seçimi dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer alır. İçeriğinde sülfat ve paraben barındıran şampuanlar her saç tipi için zararlıdır. Şampuan alırken bu duruma dikkat etmelisiniz.
 • Saçınızı yıkayacağınız zaman sıcak sudan kaçınmalı, ılık su ile durulamalısınız. Çünkü sıcak su saçınızı yıpratacaktır.
 • Saçınızı duruladıktan sonra bir havlu ile fazla suyu almalısınız. Ancak bunu sert hareketlerle yapmamanız gerekir. Saçınızı havluya sararak beklettiğiniz takdirde elektriklenmesini de önlemiş olursunuz.
 • Saçınız nemli durumdayken taramanız daha doğru olacaktır. Kuru saç tarandığında saça zarar verilmiş olur. Çünkü kurumuş saç, elastikiyetini kaybetmiş saç demektir. Tarama esnasında yumuşak saç fırçalarını tercih etmelisiniz. Tercih edeceğiniz tarak türü ise geniş uçlu olmalıdır. Aynı zamanda saçınızı tararken uçtan başlayıp yukarı doğru taramanız gerekir. Böylece kopmalar azalmış olacaktır.
 • Saçlarınızı doğal yolla kurutmanız en doğrusudur. Ancak saç kurutma makinesi kullanmanız gerekiyorsa saçınız nemliyken makineyi saçınıza ve saç diplerine fazla yaklaştırmadan kullanabilirsiniz.

Boyadan kopan saça ne iyi gelir?

Saç renginin sıklıkla değiştirilmesi saçın yıpranmasına neden olur. Çünkü saç boyaları içeriğinde birçok kimyasal madde barındırmaktadır. Bu maddeler saçta bulunan liflere zarar verir. Ancak sizler için derlediğimiz maske tarifiyle saçlarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Dilerseniz malzemelere geçelim:

 • 5-6 kaşık kadar Hindistan Cevizi yağı
 • 1 yumurta

Malzemelerin miktarlarını saçlarınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna göre ayarlayabilirsiniz. Üstte verilen iki malzeme iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım saç diplerinden saç uçlarına kadar sürülür. Streç film yardımıyla kapatılarak yarım saat bekletilir. Ardından nemlendirici bir şampuanla köpürtülerek yıkanmalıdır. Şampuan kullanımının fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Haftada 2 kez uygulandığı takdirde faydası görülecektir.

Kopan saçlara evde çözüm

Kopan saçlara evde çözüm

Kopan saçlarınız için evde yapabileceğiniz pratik maskeler bulunmaktadır. Bu maskeleri düzenli kullandığınız takdirde faydasını görebileceksiniz. Özellikle Hint yağı ile yapılan maskeleri kullandığınızda saçınız tekrar güç kazanacaktır.  Güç kazandırmanın yanında saçlarınıza parlaklık sağlar. Maskelerde bulunan maddelere karşı herhangi bir alerjiniz bulunuyorsa kullanmamanız tavsiye edilir. Sizin için en uygun maskeyi kullanabilirsiniz.

Ballı Hint yağı maskesi

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 2 kaşık Hint yağı
 • 1 tatlı kaşığı kadar bal

Yapılışı: Bu malzemelerin miktarını saçlarınızın uzunluğuna göre artırabilirsiniz. Malzemeleri bir kapta iyice karıştırdıktan sonra saç diplerine dairesel hareketlerle masaj yaparak saç uçlarına kadar uygulanır. Saçta en az 4 saat beklettikten sonra saç tipine uygun bir şampuanla yıkanır. Saçınızı ıslatmadan önce şampuanla köpürtüp durulanır. Böylece yağ; saçtan daha kolay çıkacaktır. İçeriğinde yumurta olması sebebiyle saçın ılık su ile yıkanmasında fayda vardır.

Badem yağı ile yapılan saç maskesi

Kullanılması gereken bir diğer maske ise yine içeriğinde yumurta bulunan ancak badem yağı katılarak yapılan bir maske çeşididir. Badem yağı saçı güçlendirdiği için maskelerin içerisinde sıklıkla yer almaktadır. Bunun için malzemeler şu şekildedir:

 • 2 yumurta
 • 1 kaşık badem yağı

Yapılışı: Yumurtaları çırptıktan sonra üzerine 1 yemek kaşığı badem yağı eklenir. İyice karıştırdıktan sonra saça sürülür. 30 dakika bu şekilde bekletilir. Daha sonra saça su değdirmeden önce şampuanla köpürtülür ve sonrasında bol su ile durulanır. Sıcak su kesinlikle kullanılmamalıdır. Maskenin içerisinde yumurta olduğundan dolayı ılık su ile daha kolay çıkacaktır.

Sarımsaklı zeytinyağı maskesi

Zeytinyağının saçlar için birçok yararının bulunduğu bilinen bir gerçektir. Sarımsak ise içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde saçın büyümesini sağlar. O nedenle kopan saçlara da iyi gelmektedir. Bu maske iki şekilde uygulanmaktadır.

Bunlardan biri 3-4 diş sarımsağın ezilip saçlara uygulanması şeklindedir. Sarımsak dövüldükten sonra saç diplerine iyice yedirilir. Bu şekilde 1 saat beklenir. 1 saat boyunca bekledikten sonra zeytinyağı da dairesel hareketlerle masaj yapılarak saç diplerine sürülür. Zeytinyağı sürdükten sonra da 1 saat bekletilir. Daha sonra ise şampuanla köpürtülerek bol su ile durulanır.

İkinci uygulama şekli ise daha sonrasında da kullanılmak üzere miktarların artırılmasıyla yapılır. Saçınızın uzunluğuna göre miktarları belirleyebilirsiniz. 200 gr zeytinyağı; ezilmiş 6-8 diş sarımsakla karıştırılır. Hazırlanan bu karışım bir kaba alınır. Bu kabın ağzı sıkıca kapatılır. Karışım karanlık ve serin yerde 1 hafta kadar muhafaza edilir. Sonrasında ise gereken miktar kadar alınarak saç diplerine sürülür ve 1 saat beklenir. Karışımın içinden alınırken sarımsaklar da zeytinyağı ile birlikte alınarak uygulanmalıdır. Sonrasında ise saçınıza uygun şampuan türü ile yıkanarak durulanır.

Kopan saçlar

Kopan saçlar için bakım ürünleri

Kopan saçlarınız için satılan birçok maske ya da bakım yağı bulunmaktadır. Onları seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içeriğidir. Kimyasallardan olabildiğince uzak, doğal içerikli ürünleri tercih etmelisiniz. Saç tipinize uygun bakım maskesi ve bakım yağlarını seçmek de önemli bir konudur. Özellikle paraben ve renklendirici içermeyen yağların satın alınması önemlidir. Krem ya da maskenin içerisinde argan yağı, jojoba yağı ya da Hindistan cevizi yağı bulunuyorsa saçlarınız için faydalı bir ürün demektir. İçeriğinde keratin bulunması da saçlarınızı onarması adına önem taşır.

Maske ya da krem kullanmak istemiyorsanız çeşitli bakım yağlarını da kullanabilirsiniz. Kuruyan ve koparak dökülen saçlarınıza zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ya da üzüm çekirdeği yağını kullanabilirsiniz. 

Mucizevi yağ zeytinyağı ile kopan saçlara bakım

Zeytinyağı saç köklerini besleyen ve saç tellerinin uzamasını destekleyen bir yağdır. İçerdiği zengin bileşenler sayesinde saç uçlarındaki kırıkları onarır ve saç dökülmelerini engeller. Tüketildiğinde vücut sağlığı içinde birçok faydası bulunan zeytinyağının saçlara uygulanışı çok pratiktir. Zeytinyağını biraz ısıtarak saçlarınıza sürüp 30 dakika ılık bir havlu ile saçınızda bekletin. Daha sonra şampuanla köpürtüp yıkayın.

Kopan saçlar için üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı ise ülkemizde çok bilinmemekle birlikte saç bakımı konusunda popüler hale gelmeye başlamıştır. Bu yağı saçınıza doğrudan uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra yine sıcak bir havlu ile saçta 20 dakika beklemesi gerekir. Daha sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Dilerseniz içerisine lavanta yağı gibi uçucu yağlardan birkaç damla ekleyebilir ve hoş bir koku elde edebilirsiniz.

Kopan saçlar için Hindistan Cevizi yağı kullanımı

Saç bakımında sıklıkla tercih edilen yağlardan biri de Hindistan cevizi yağıdır. Kış aylarında katılaşan bu yağı ısıtarak kullanmak daha faydalıdır. Kuru bir saç yapısına sahip olanlar yağı saç köklerine masaj yaparak kullanmalıdır. Diğer yağların kullanımında olduğu gibi sıcak bir havlu ile sarıp 30 dakika beklettikten sonra şampuanlanarak durulanmalıdır.

Belirtilen yağ ve maskeleri düzenli kullandığınız takdirde faydasını sizler de görebileceksiniz.

Kopan saçlar hakkında en çok merak edilenler

Saçlarda kopma problemi her kadının başına gelebilen olumsuz bir durumdur. Bu yazımızda saçlardaki kopmaların nedenleri ve çözüm yolları üzerinde durduk. Şimdi isterseniz kopan saçlarla ilgili en çok merak edilenleri yanıtlayalım.

Kopan saçlar tekrar çıkar mı?

Saç kopması hem kadınlar hem erkekler için kötü bir durumdur. Sağlıklı bir bireyin saçı döküldükten sonra yeniden uzamakta ve saç zamanla tekrar çıkmaktadır. Koparak dökülme ise saç hacminin azalması demektir. Saç diplerinden kopan saç ise kendini yenilemediği takdirde tekrar çıkması mümkün olmayabilir.

Saç kopması neden olur?

Saç kopmaları genellikle nem eksikliğinden meydana gelir. Nem kaybı yaşanan saç kuru saç demektir. Kuru saçlarda koparak dökülme daha çok görülmektedir. Ayrıca bu durum dengesiz beslenme nedeniyle de oluşabilir. Çünkü yanlış beslenme durumu vitamin eksikliğine yol açar. Vitamin eksikliği ise saç kopmalarına sebebiyet vermektedir. Saç sıcak su ile yıkandığı zaman da saça zarar vermektedir. Ilık su tüm saç tipleri için idealdir. Saçı yıkarken çok fazla şampuan kullanmamaya da özen gösterilmesi gerekir.

Saçı çekince kopması neden olur?

Günde 50 ila 100 adet arası saç dökülmesi normal olarak karşılanabilir. Bu dökülme sayısında artış varsa ve açınızı hafifçe çektiğinizde elinize 5-6 adet saç geliyorsa muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır. Tepe bölgesinde de seyrelmeler meydana gelmeye başladığında sağlık değerlerinize baktırmanız gerekebilir.

Kopan saç uzar mı?

Saçlar kopmalarının ardından ayda ortalama 2 cm uzayabilir. Bu yazımızda sizlerle paylaştığımız çeşitli bakımlarla saçınızın kısa sürede uzamasını sağlayabilir ve saçlarınıza güç kazandırabilirsiniz. Bakım maskeleri ve bakım yağları saç kopmalarına iyi gelmelerinin yanında saç uzamasına da destek olurlar.

Kopan saç nasıl çıkar?

Normal bir şekilde uzama sürecini tamamlayan saçlar belli bir süreden sonra dökülerek kendini yenilemiş olur. Şu anda dökülen saçlar; 3 ya da 4 ay sonra yerine gelmektedir. Saçın sağlıklı bir şekilde tekrar çıkması ve yenilenebilmesi için düzenli aralıklarla saçı az da olsa kestirmek gerekir. Bakım yağları ile de desteklendiğinde kopan saçların yerine daha sağlıklı saçlar çıkmaya başlayacaktır.

Kökten kopan saç geri çıkar mı?

Kökten kopan saç tekrar çıkmaktadır. Dilerseniz badem yağı ve susam yağını karıştırarak saçlarınıza sürebilirsiniz. Bu bakım yağı saçlarınızı besleyecek ve kökten kopan saçlarınızın tekrar çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kopan saçların hızlı bir şekilde eski haline dönebilmesi için saçlar 2 günde bir yıkanmalı ve yıkarken de ılık su kullanılmalıdır. Sağlıklı saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. O nedenle saç bakımları aksatılmadan, düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Bunun için yazımızda da anlattığımız evde hazırlanabilen maskelerden faydalanabilirsiniz.

Saç kopması nasıl önlenir?

Günlük hayatta saçlarımızı yıpratan ve kopmasına neden olan pek çok sorunla karşılaşırız. Bunları önlemek ve kopan saçlarımızı eski sağlığına kavuşturmak için bu yazımızda size pek çok öneri sunduk. Doğal bakım yağları ile bakım yaparak ve ısı, güneş, soğuk hava gibi olumsuz koşullardan saçları koruyarak kopmalar en aza indirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler