Kulak Kaşıntısı Nedenleri ve Tedavisi

Kulak Kaşıntısı Nedir?

Kulak kaşıntısı, kaşındırıcı ya da gıdıklayıcı bir his ile birlikte kulak içerisinde sürekli olarak bir kaşınma ihtiyacı olarak çıkmasına verilen adıdır. Kaşınma olan bölge üzerinde şişkinlik durumu, ağrı, kızarıklık, yara izleri veya pullanma gibi faktörler ortaya çıkabilir. Kaşınmanın, belirtileri genel olarak geçici bir zaman içerisinde hafiflese de uzun zamanlı kaşınmalar sonucunda enfeksiyon ve daha fazla kaşıntıya yol açabilmektedir. Çok fazla kaşıntı vaziyetlerinde kaşınan bölgeyi kaşımamak ve iyileşmesi amacı ile sabretmek oldukça önemlidir.

Kulak Kaşıntısı Nedenleri

Kulak kaşıntısı nedenleri arasında yer alan birkaç sebep; enfeksiyonlar, alerji çeşitleri, yaralanma durumu gibi birçok neden sıralanabilir. Bu tür sebepleri açıklamak okurlar için faydalı olacaktır.

Böcek Sokması ve Yaralanmalar: Kulak kaşıntısı sebeplerine yol açan bir durum olarak bilinen böcek sokması ve yaralanmalardır. Genelde yaralanmalar iyileşme anında kaşıntıya sebep olmaktadır. Çok fazla görülen çocuk hastalıklarından su çiçeği kırmızı kabarcıklar ile beraber aşırı bir kaşıntıya sebebiyet verir. Deri alerjileri, uyuz, egzama, saçkıran gibi hastalıklarda kaşıntının bir diğer kaynakları arasında yer alır.

Enfeksiyonlar: Kulak enfeksiyonları vakalarında görülen bir diğer sebep enfeksiyon olarak nitelendirilebilir. Dış kulak yolu enfeksiyonu, enfeksiyon türlerinin en yaygın çeşididir demek yanlış olmayacaktır. Genel olarak yüzücülerde yüzme sonrasında veya suda çok kalmaları sonucunda kulak içerisinde bulunan ve orada kalan nemden kaynaklanır. Bu sebepten ötürü, bu hastalık yüzücü kulağı olarakta isimlendirilir.

Besin Alerjisi: Gereğinden fazla kaşıntı sonucunda doktora görünmek şarttır. Bir besin alerjisi ile birden meydana gelen kaşıntılar yoğun olarak kaşınma ihtiyacına sebep olur. Bu türden kaşıntılar nefes almayı güçleştiren, çıban veya şişmelere yol açan, kusma ve bayılmaya kadar neden olan ciddi reaksiyon belirtileri olabilirler ve uzman müdahaleleri gerektirebilir.

Kulak Kaşıntısının Başka Nedenleri Var Mıdır?

Birçok kaşıntı nedeni bulunmakla beraber bunlar sırası ile

Alerjik sebepler,

Belirli olan yiyecek türleri,

Kozmetik, deterjan veya boya türleri,

Endüstriyel kimyasallar,

Bazı metal malzemeleri,

Meşe ağacı veya zehirli olan sarmaşık çeşidi,

Stres,

Saçkıran,

Enfeksiyon,

Bulaşıcı sebepler,

Bakteriyel enfeksiyon,

Suçiçeği,

Mantar enfeksiyonu,

Deri hastalıklarından kaynaklarından çıkan sebepler,

Egzama,

İlaçların yan etkisi,

Sedef hastalığı.

Kulak Kaşıntısı Tedavisi

Kulak kaşıntısı tedavisi, sebebine göre birden fazla tedavi işlemi uygulanabilir. Bunlar arasında antihistamin ilaçları,

Antihistamin İlaçlar

Kulak kaşıntısına özelikle sezonluk alerjilerin neden olduğu durumlarda vücut alerjene karşı histamin salgılar. Bazı insanlar da belirli şampuanlara, boyalara ya da diğer bakım ürünlerine karşı alerji gösterebilir. Semptomları ortadan kaldırmak için histaminlere karşı etki gösteren antihistamin ilaçlar kullanılır ve kulak kaşıntısı engellenir. Aynı zamanda mantar önleyici ilaçlar da kullanılabilir.

Kulak Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kulak kaşıntısına ne iyi gelir sorusunun cevabı bitkisel yağlar, ev tarzı yöntemler diye cevaplandırılabilir. Bunlar sırası ile

Yağ Türleri

Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı kulak kaşıntısına iyi gelen yöresel yöntemlerden sayılabilir. Bazı vaziyetlerde kulak damlasının yerini bile alabildiği söylenebilir. Aynı etkiyi gösteren bir yağ çeşidi de sarımsak yağı da, mantar enfeksiyonu için oldukça etkili bir yağ çeşididir.

Mumsu Madde Üretiminde Kullanılacak Olan Zeytinyağı

Genelde yüzücü bireylerde, kulak kanalında görülmüş olan eksik veya fazla mumsu madde üretimi için kullanılan tedavi yöntemi, kulak kanalına bir damla kadar zeytin yağı damlatma yöntemidir. Aşırı seviyede olan mumsu madde bazı durumlarda duymayı güçleştirerek hastaya kulak tıkanıklığı hissi verir. Eczanelerde mumsu maddeyi azaltacak olan veya dışarı atılmasını sağlayacak olan ilaçlar vardır. Bu tür uygulamalar uygulandığı zaman eğer mumsu madde fazlalaşıyor ise doktora başvurmak önemlidir.

Mantar Oluşumunu Engelleyen İlaçlar

Yüzücü bireylerin kulak vakalarında, kulak içerisinde birikmiş olan nemden ötürü mantar enfeksiyonları meydana gelebilmektedir. Bu tür vaziyetlerde, bireyler kulak içini kuru tutmalı, aynı zamanda mantar oluşumun engelleyen ilaçlar kullanılmalıdır.

Kulağın İç Tarafının Yıkanması

Bazı vücut kısımlarının derisinin tahriş olmasına ya da kızarmasına sebep olacak şartların aynı zamanda kulağı da etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu şartlar, egzama, sedef hastalığı gibi rahatsızlıklar ile ortaya çıkabilmektedir. Bu tür durumlarda duymanın azalması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalma durumu yaşanabilir. Kulak yıkanması için doktora başvurmak önemlidir.

Kulağı Ilık Suyla Yıkama Yöntemi

Böcek ısırması veya böceğin kulağa kaçası durumunda ortaya çıkması muhtemeldir. Kulağı ılık su ile yıkamak, böceğin dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.

Sirke ve Alkol Solüsyonu

Bazı durumlarda değişik veya farklı yöresel işlemlerde az ya da daha orta şiddette olan enfeksiyonlarda kulak kaşıntısına deva olabilmektedir. Bir miktar kadar alkol solüsyonu ve sirke kulağa sürülerek biraz beklenir. Ardından kulak durulanır. Bu işlem günde iki defadan daha fazla uygulanmamalıdır. Aksi takdirde kulağın kuruması veya durumun daha kötü hale gelmesi mümkün olacaktır. Bu tür uygulamalar kulak kaşıntısına iyi gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu