Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir?

Kulak tıkanmasına ne iyi gelir? konusunda kulaklardaki östaki borusunun rahatlatılması ya da farklı bir deyişle orta kula basıncının dış ortam basıncı ile eşitlenmesi yeterlidir. Bunun için yutkunmak, su içmek, şeker yemek, esnemek ve sakız çiğnemek önerilebilir. Yapılan bu eylemlerin ardından duyulan pıt sesi ile birlikte kulak tıkanıklığı açılır, üstelik derin bir nefes aldıktan sonra nefesi burundan yavaşça vermek, bu işlemi yaparken burunu elle kapatmak da kulak tıkanıklığına iyi gelebilir.

Kulakların rahatlatılması için sıcak bu buharının solunması, sıvı alımının artırılması ve sıcak duş almak da önerilmektedir. Sağ ve sol kulak tıkanması birçok farklı nedenden dolayı olabilir bu nedenle mutlaka doktora danışılmalıdır.

 

Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir?

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Evde

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir evde eğer enfeksiyon olduğunu düşünüyorsanız doktora gitmeniz ve onun önereceğini tedaviyi yapmanız gerekir. Kulak tıkanıklığın tedavi yöntemleri için, uygulanacak tedavilerde nedene ve belirtilere göre farklılık göstermektedir. Kulak tıkanıklığı evde doğal yöntemlerle geçebilir. İlaçlara takviye olarak kullanılan doğal bitkisel yöntemler de bulunuyor.

Kulak tıkanıklığına iyi gelen bitkisel tedaviler şu şekilde özetlenebilir elma sirkesi ve alkol karışımı, kulak tıkanıklığı kirden kaynaklanıyorsa iyi bir yöntemdir. Aynı zamanda elma sirkesinin anti bakteriyel olmasıyla kulağınızda bulunan enfeksiyonu da giderir. Kullanımı için tıkalı olan kulağınıza birkaç damla damlatın ve kulağınızın üstüne bir pamuk koyun daha sonra kulağınızı aşağıya doğru çevirerek sıvının bu pamuğa damlamasını bekleyin fakat kullanılan alkolün saf alkol olması gerekir.

Kulak Tıkanıklığına Ne İyi Gelir Bitkisel

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir bitkisel yöntemler arasında kullanabileceğiniz birkaç farklı tarif bulunuyor. Çoğu zaman basit bir rahatsızlık olarak görülen kulak tıkanıklığı, farklı rahatsızlıklara neden olan ve ciddiye alınması gereken sağlık problemidir. Bu açıdan kulak tıkanıklığı ciddiye alınması gerekir. Kulak tıkanıklığına iyi gelen bitkisel tarifler şu şekildedir,

  • Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, kulak tıkanıklığını etkili şekilde geçirir. 2 ila 3 diş sarımsağı ezerek üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve bu karışımı ısıtarak uygulayın.
  • Sarımsak ile beraber kullanılan zeytinyağını tek başına da kullanabilirsiniz. Yapılması gereken zeytin yağını ısıtmak ve uygulamaktır.
  • Çay ağacı yağı, antiseptik bir yağ olarak birçok problemi çözer. Bunlardan biri de kulak tıkanıklığıdır ve kaynar su ile karıştırılarak uygulanabilir.
  • Hidrojen Peroksit, bitkisel bir tarif olmasa da kulak tıkanıklığını açan en etkin maddelerinden biridir ve işitme kaybına iyi gelir.

Kulak Tıkanıklığını Açmak için Evde Yapılacak Hareketler

Kulak tıkanıklığını açmak ve gidermek için evde yapılacak hareketlere bakıldığı zaman evde yapabileceğiniz çeşitli hareketler ve uygulamalar vardır. Kulağım tıkandı nasıl açılır konusunda yapılacak bazı hareketler şu şekilde özetlenebilir,

  • Esneme hareketleri yapmak
  • Çene oynatma hareketi
  • Sıcak bez veya sıcak su torbası uygulaması
  • Tuzlu su ile gargara yapmak
  • Kulak kepçesinin birkaç defa aşağı doğru nazik bir şekilde hareket etmesi
  • Sakız çiğneme veya çene kaslarını hareket ettirecek hareketler

Gripte Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak tıkanıklığı, birçok durumda can sıkıcı bir durumdur ve özellikle viral hastalıklar olan gripte kulak tıkanıklığı nasıl geçer konusunda uygulanan sıcak kompress hem üşütmeye iyi gelir hem de östaki borusunun genişleyerek rahatlamasını sağlar. Esneme hareketi de kulak tıkanıklığı açan etkili yöntemler arasındadır. Kulak tıkanıklığını açan en faydalı maddelerden biri hidrojen peroksittir, özellikle kulak kiri yani buşon sebebiyle işitme kaybı yaşanması hallerinde faydalı olmaktadır.

Kulak tıkanıklığına neden olan sinüs problemleri için yapılan gargaralar da rahatlamaya sebep olmaktadır. Basınçtan kaynaklanan kulak tıkanması rahatsızlıklarında çene oynatma yöntemi etkili olur. Uygulamada ağız açılır ve çene hızlı, düzenli şekilde hareket ettirilir.

 

Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir?

Kulak Kiri Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Kulak salgısı, kulağın iç kısmında oluşmaz bu nedenle buşon temizliğinin evde kulak çubuğu, kulak mumu gibi gereçlerle yapılması kesinlikle doğru değildir. Bu tarz temizlik gereçleriyle beraber yapılan temizlik işlemlerinde kulağın dış kısmında yer alan kirlerin, kulak zarına doğru itilmesine yol açmaktadır. Kulak çubuğu, kulağın iç kısmını temizlemek için değil, bilinenin aksine kulak kepçesinde yer alan kıvrımların temizlenmesi için kullanılır. Bu noktada kulak kiri tıkanıklığı nasıl geçer konusunda evde yapılan kulak temizleme işlemi, kulak kepçesinde bulunan kıvrımların temizlenmesinden öteye geçmemelidir.

İlginizi Çekebilir: Kendini Merak Ettirme Yolları

Kulak Tıkanıklığı İçin Ne Yapmalı?

Sol ve sağ kulak tıkanması eğer aşırıysa ve belirtilen yöntemlerle geçmiyorsa doktorla görüşülmesi gerekir. Kulak tıkanıklığında bu durumlarda genellikle basit bir rahatsızlık gibi görünmektedir, fakat yaşam kalitesini düşüren bu durumlar, aynı zamanda ihmal edilmesi durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kulak tıkanıklığı sebebi genellikle enfeksiyon kaynaklı olmakla beraber anlık basınca maruz kalma ile de gerçekleşebilir. Kulak tıkanıklığı olan kişiler için alternatif çeşitli tedavi şekilleri olabileceği gibi kişiler evde uygulayacakları basit yöntemlerle bu problemlerin önüne geçebilirler. Özellikle kulak iltihabı gibi durumlar için mutlaka doktor önerisi ve tedavisinin alınması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu