Kürtaj Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Kürtaj psikolojisi nasıl atlatılır? sorusu gebeliğini sonlandıran ya da kürtajla sonlandırmak isteyen pek çok kadın tarafından araştırılıyor. Dünyaya bir bebek getirmek istemeyen ancak istemsiz şekilde hamile alan kadınlar bu durumdan ancak kürtaj ile kurtulabiliyorlar. Karınlarındaki bebeğin dünyaya gelmesini istemeyen kişiler hastanelere giderek onu aldırıyor. Bu durum ardından da pek çok kadında bebeklerini öldürme psikolojisi meydana geliyor. Pek çok kadın kürtaj yaptırsalar ile sonrasında bu duruma pişman oluyorlar. Ancak bu duruma mecbur kalan kadınlar da süreci çok kolay bir şekilde atlatamıyor. Her ne olursa olsun pek çok kadın kürtaj yaptırmalarının ardından ciddi psikolojik sorunlar yaşıyor.

 

Kürtaj Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Gebeliklerini sonlandırmalarının ardından pek çok kadın kürtaj sonrası pişmanlık durumu ile karşı karşıya kalıyorlar. Kürtaj olan kadınlar bu durumun psikolojik etkilerini üzerlerinden hemen atamıyorlar. Bazı kadınlar durumu daha kolay şekilde kabullenebiliyorlar. Ancak genel anlamda pek çok kadın kürtaj olmalarının ardından bu durumla kolay şekilde başa çıkamıyorlar. Hatta bazı kadınlarda bu süreci atlatmak aylar ve hatta yıllar alabiliyor. Belirtilen nedenlerden dolayı da kadınlar kürtaj olmalarının ardından ciddi bir psikolojik süreçten geçiyorlar. Bu psikolojik süreçler içerisinde bazı kadınlar psikolojik yardım almak zorunda kalıyor. Aksi durumda kürtaj olmanın verdiği hüzün ve öfke psikolojisinden kolay şekilde çıkamıyorlar. Lakin bu süreç içerisinde iyi bir psikolojik destek alan kadınlar, sürecin içerisinden çok daha kolay şekilde çıkma imkanı elde ediyorlar.

Kürtajdan Sonra Vücutta Neler Olur?

Kürtajdan sonra vücutta neler olur sorusu da pek çok kadın tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Bebeklerini aldıran kadınların vücutları hamilelik sürecine alışmış oluyor. Bir anda dışarıdan gelen yöntemle hamileliğin sona ermesine vücut hemen alışamıyor. Bu durum karşısında da belirli komplikasyonlar meydana geliyor. Aynı zamanda kürtaj sonrasında gelen psikolojik süreç de vücut içerisinde çeşitli oluşumlara neden oluyor. Bazı kadınların psikolojik olarak meydana gelen üzüntüleri, vücutlarında da birtakım değişikliklerin meydana gelmesine neden oluyor.

Kürtaj olan kadınların iyileşmesi bir anda olmuyor. Ancak basit bir operasyon olması ile birlikte kadınlar aynı günde hastaneden taburcu olabiliyorlar. Kürtaj yaptırılmasının ardından özellikle de ilk 15 günlük süreç kadınlar için oldukça zor geçebiliyor. Bu süreç içerisinde vücutta meydana gelebilen bazı normal olaylar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Hafif karın ağrıları
  • Kramplar
  • Lekelenmeler

Lakin kürtaj ardından meydana gelebilen sorunlar bu kadarıyla sınırlı kalmıyor.  Kürtaj ardından bazı sorunların meydana gelmesi söz konusu olursa kadınların hemen acile gitmeleri ve muayene olmaları gerekiyor. Bu sorunlar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Çok yüksek ateş
  • Şiddetli kanama
  • Şiddetli karın ağrısı

Kürtaj Sonrası Psikoloji İslami

Kürtaj yaptıran ya da yaptırmaya karar veren kadınlar kürtaj yaptıranı Allah affeder mi sorusunun yanıtın da merak ediyorlar. İslam dinine göre bu durumun belirli noktaları bulunur. Kürtaj yaptırmak özellikle de ilk altı haftanın ardından bilerek yapıldığı zaman oldukça günahtır. Bu kişiler işledikleri bu günah nedeni ile affedilmezler. Ancak İslam dininde kürtaj yaptıran kadınlar pişman olarak tövbe etmeleri ardından affetme durumları olabilir. Özellikle de bolca sadaka verdikleri zaman affedilip affedilmeyeceklerini ise Allah bilir.

İslam dinine göre kürtaj hakkında merak edilen sorulardan birisi de kürtaj olan bebek bu dünyada annesini görür mü sorusudur. Bu sorunun yanıtını düşünmek de genel anlamda bebeklerini aldıran kadınlar tarafından sıkça düşünülüyor. Bu konu hakkında farklı inanışlar yer alıyor. Ancak İslam dininin kutsal kitabı olan Kur-an’ı Kerim içerisinde bu konu hakkında herhangi bir bilgi yer almıyor. Bazıları kürtaj ardından bebeklerin annelerini görebileceklerini düşünürken bazıları ise bu duruma inanmıyor.

Kürtajla Alınan Bebeklere Ne Yapılıyor?

Kürtajla alınan bebeklere ne yapılıyor sorusu da pek çok kişi tarafından merak edilen sorular arasında yer alıyor. Bu konu özellikle de kürtaj olmaya karar veren pek çok kadın tarafından merak ediliyor. Kürtaj işlemi ile alınan bebekler, ailelerine verilebiliyor. Eğer kürtaj olmak isteyen kadın, bebeğini gömmek ve bir mezarının olmasını isterse bebeğin bir cenazesi olabiliyor. Ancak bu konu hakkında herhangi bir şey söylenmediği zaman bebeklere ne olduğu konusu da pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Bebeklerin kürtaj ile alınması ardından hastane içerisinde kalması gibi bir durum da meydana gelebiliyor. Eğer bebeklerini aldıran kadınlar, herhangi bir şey söylemezler ise hastanede bebeklere ne olduğu konusu da merak ediliyor. Bu bebeklere ne olduğu ve ne yapıldığı konusunda herhangi bir bilgi yer almıyor. Bu nedenle de ölen bebekleri almak isteyen aileler, bebeklerinin cenazesinin olması adına hastane ile özel olarak görüşme sağlayabiliyorlar.

 

Kürtaj Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Kürtaj Olan Kadınların Yorumları

Kürtaj olanların yorumları özellikle de kürtaj yaptırıp yaptırmamak konusunda kararsız olan pek çok kadın tarafından merak ediliyor. Kadınlar kürtaj olmak istedikleri zaman bu süreci daha önceden yaşayan kadınların yorumlarını da merak ediyorlar. Diğer kadınların yorumlarını da incelemeleri ardından kürtaj olup olmamak konusunda net kararlarını veriyorlar. Kadınlar böylelikle de kürtaj esnasında neler yaşandığı ve sonrasında ne tür bir psikolojik süreç gerektirdiği gibi tüm konular hakkında bilgi sahibi olma imkanını elde ediyorlar.

Kadınlar kürtaj işlemini olmalarının ardından özellikle de psikolojik olarak kendilerini iyi hissetmiyorlar. Bu noktada kürtaj sonrası psikoloji pek çok kadının kendilerini kötü hissetmelerine neden oluyor. Aynı zamanda bu süreç içerisinde kadınların büyük bir kısmı ciddi anlamda vidan azabı hissediyorlar. Etraflarına karşı ise ciddi anlamda bir öfke doluyorlar. Özellikle de toplum baskısı ve maddi yetersizlik gibi durumlar nedeniyle bebeklerini aldırmaya mecbur kalan kadınlar, kürtaj sonrasında çok daha ciddi bir psikolojik bunalım yaşıyorlar. Bu bunalım süreci içerisinde kadınlar özellikle de sinirli halleri ile dikkat çekiyorlar.

Kadınların kürtaj olmalarının ardından daha iyi bir psikolojiye sahip olmak adına öncelikli olarak kendilerine zaman tanımaları gerekiyor. Sürekli olarak bu durumun vicdanı yükümlülüğünü omuzlarında hissettikleri zaman iyi olmaları imkansız hale geliyor. Durumları çok ağır olan kadınlar bu psikolojik süreçte tek başlarına çıkamıyorlar. Bu nedenle kürtaj olan kadınların yakın çevreleri tarafından da gerekli olan desteği görmeleri gerekiyor. Aksi halde durum daha ciddi bir hal alıyor.

İlginizi Çekebilir: Topuk Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kürtaj Sonrası Psikolojik Destek Almak Gerekir mi?

Kürtaj olan kadınların belirli bir kısmı bu sürç ile kolay bir şekilde başa çıkamıyorlar. Böyle bir durumda da kadınlar kürtaj sonrası psikolojik destek alarak kendilerini hayatlarına daha kolay hazırlıyorlar. Özellikle de kürtaj olmalarının ardından bu durumdan pişmanlık duyan kadınlar ne yapacaklarını bilemiyorlar. Kürtaj olmanın verdiği psikolojik yük ile birlikte sürekli karamsar e mutsuz bir hale geliyorlar. Bu süreci kolay bir biçimde atlatmak her kadın için mümkün olmuyor. Bu durum karşısında da kadınların gerektiği noktada psikolojik olarak destek almaları gerekiyor. Hatta gerektiği durumlarda rahatlatıcı ilaçlar ve hapları alarak da kendilerini daha iyi hissetmeleri mümkün oluyor. Gerekli olan desteğin alınması ile birlikte pek çok kadın bunalım sürecinden çıkabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu