Lavanta yağı saça sürülür mü? Lavanta yağı saçlara nasıl uygulanır?

Lavanta yağı ile kıvırcık saç bakımı son zamanlarda oldukça popüler. Birçok kıvırcık saça sahip olan influencerlar lavanta yağı ile saç yumuşatma maskeleri yaptığından söz etti. Takipçileri tarafından olumlu geri dönüşlerden sonra lavanta ile evde saç bakım maskesi birçok kişi tarafından gündeme getirildi. Yazımızda lavanta yağı ile saç toniği yapımına ve lavanta yağı ile saç bakım serumu nasıl hazırlanır bunlara göz atacağız.

Lavanta yağı ile saç bakımı
Lavanta yağı ile saç bakımı

Lavanta

Lavanta otu, Lamiaceae familyasına aittir. Genellikle süs bitkisi olarak yetiştirilen lavanta Akdeniz savanlarına özgü, dağlık ve klasik bölgelerin özelliği olan bir bitkidir ve Antik Çağ’dan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle önemini her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen lavanta festivalleri ile anlıyoruz.

Lavanta yağı

Doğal uçucu yağlar günümüz toplumunda giderek daha fazla kullanılmaktadır. En iyi bilinen özellikleri sakinleştirici, uyarıcı, iyileştirici, yiyecekleri muhafaza etme ve dezenfekte etme özellikleridir. Lavanta yağı en çok kullanılanlardan biridir. Anksiyete ve uykusuzlukla (bebekler dahil) mücadele etmek ve cilt iyileştirmelerini desteklemek için çok uygundur. 

Uçucu yağlar, bitkiler tarafından üretilen, depolanan ve salınan maddelerdir. 1 litre lavanta yağı üretmek için ortalama 100 kg lavanta bitkisine ihtiyaç vardır. Bu bitki soğuk presleme ve damıtma gibi tekniklerle ekstrakte edilirler. 

Aromatik bitkilerden elde edilen uçucu yağların kullanılmaya başlanmasının net bir zamanı yoktur.  Mısırlılar tarafından mumyalama işleminde ve Romalılar tarafından termal banyolarda kullanıldığına dair raporlar var. Özellikle lavanta yağının tedavi amaçlı kullanımı da eski bir uygulamadır.

Lavanta yağının faydaları

19. yüzyılın başlarında Fransız kimyager Rene-Maurice Gettefosse’nin 1910 yılında bir laboratuvar patlamasından sonra vücudu ciddi yanıklarla doldu. Bunun üzerine Fransız kimyager lavantalar üzerinde bir çalışma yaptı ve cildini lavanta yağı çözeltisiyle yağladı. Yaralar hızla iyileşti ve minimal bir iz bıraktı. Yani seneler önce lavanta yağının antiseptik ve yara iyileştirici etkileri doğrulanmış oldu. Gelin hep beraber lavanta yağının kalan mucizevi özelliklerine bir göz atalım.

 • Sakinleştiricidir. Lavanta yağı yağısında %30-40 oranında linalol bileşeni içerir. Bu madde ruha sakinleştirme etkisi verir.
 • Cildi yeniler. Lavanta yağı yapısında linalil asetat bulundurur. Buda onun cildi yenilemesine ve cilt bariyerini korumaya yardımcı olur.
 • Cildi beyazlatır. Lavanta yağının içeriğinde bulunan borneol cildin beyazlamasına yardımcı olur.
Lavanta yağı ile saç bakımı
Lavanta yağı ile saç bakımı

Lavanta yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Lavanta yağı hem su ile karıştırılıp tonik şeklinde düzenli olarak kullanılabilir, hem de saç bakım serumu olarak saçlara uygulanabilir. Ekstra herhangi bir malzeme ilave etmeseniz de lavanta yağı tek başına saç bakımı için yeterli olacaktır. Lakin biz sizler için birçok saç tipi ve saçın ihtiyacına göre maskeler araştırdık.

Uygulamadan önce cildinizde alerji testi yapmayı ihmal etmeyiniz.

Saç uzatan lavanta yağı maskesi

Saç uzatmak öncelikle beslenme ile başlar. Beslenmenizi düzene koyduktan sonra eksik vitaminlerinizi de tamamlamanız süreci oldukça hızlandıracaktır. Bununla birlikte şimdi bahsedeceğimiz saç maskesini de uygularsanız, ışıl ışıl rapunzel saçlarına sahip olabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 ampul bemiks
 • 1 ampul E vitamini
 • 1 tatlı kaşığı lavanta yağı

Yapılışı:

Bütün malzemeleri cam bir kâsede karıştırın. Maskeyi saçlarınıza eşit bir şekilde yedirdikten sonra bir streç film ile sarın. 10 dakika boyunca saçlarınıza ısı uygulayın. Daha sonra parmak uçlarınız ile saçlarınıza masaj yapın. 1 saat saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçlar genellikle kötü beslenmeden kaynaklı olarak yağlanmaktadır. Lakin tek neden bu değildir. Çok sıcağa maruz bırakmakta saç diplerindeki ısı beşlerini aktif edecektir. Dolayısıyla önce beslenmemizden yağlı ve hamur işi besinleri çıkardıktan sonra saçlarımızı düzenli olarak haftada 1 peeling yapmalıyız. Daha sonra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi uygularsanız, saçlarınızdaki yağ dengesi sağlanacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı yeşil kil

Yapılışı:

Yapılışına geçmeden önce kil giren hiçbir maskeye metal herhangi bir şey sürmemeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırdıktan sonra 10 dakika buzdolabına dinlenmeye alın. O sırada saçlarınızı biraz nemlendirin ve kan akışının sağlanması için masaj yapın. Sonra bir eldiven giyin ve maskeyi kökten uca saçınızda her yere uygulayın. 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Duştayken saç maskesini soğuk su ile arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

İnce telli saçlar için lavanta yağı maskesi

İnce telli saçlar genellikle genetik olarak ortaya çıkar. Veyahut çok fazla işleme maruz kaldığı için saç oldukça hassaslaşır ve incelebilir. Buradan anlayacağımız gibi ince telli saçlar diğer saç tiplerine göre biraz daha narin yapıda olabilirler. Bunun önüne geçebilmek için sebze ağırlıklı beslenip, bir uzmandan eksik vitaminlerinizin olup olmadığını kontrol ettirebilirsiniz. Bununla birlikte şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de düzenli olarak uygulamanız önem arz etmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım portakal
 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yumurta

Yapılışı:

Portakalın suyunu sıktıktan sonra bütün malzemeleri homojen kıvam alana kadar karıştırın. Önceden nemlendirdiğiniz saç derinize parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi uygulayın. Uyguladıktan sonra bir sıcak havlu saçlarınıza kapatmanız, saçlarınızda etkiyi arttıracaktır. Durulama esnasında ılık ve temiz su tercih edin. Şampuanınızı sülfatsız ve parabensiz olarak tercih edin. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kırık saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçlarınızın kırılmasında aslında birçok etken vardır. Bunlardan en önemlileri saça agresif işlem uygulamak, kötü hava şartlarına maruz bırakmak, sağlıksız beslenmek ve saçı ısıdan korumamak. Tüm bunlar bir arada olunca saç dayanamaz ve uçlarından kırılır. Bunun önüne geçmek için öncelikle bahsettiklerimizden uzak durmanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra saçları tekrar onaran ve koruyan bir maske yapmanız gerekmektedir. O maske ise şu şekildedir:

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera
 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yumurta
 • 10 damla limon yağı

Yapılışı:

Hindistan cevizi yağını benmari usulü erittikten sonra kalan tüm malzemeleri karıştırın. Eğer ki aloe verayı bitkiden alacaksanız, en öncesinde yaprağı dik bir şekilde peçete üzerine bırakın ki yakan maddeyi içerisinden atabilsin. Daha sonra saç uçlarına yoğunlaşarak maskeyi kökten uca yedirin. 25 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Ilık su ile durulayın ve kırık saçlara özel olan şampuanları tercih edin. Haftada 1 kez uygulayın.

Kuru saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçların nemini kaybetmesi saçları daha hassas ve kırılgan yapacaktır. Bunun için çok soğuk ve çok sıcaktan saçlarımızı koruyarak işe başlayabiliriz. Daha sonrasında bolca su içerek saç derimize masaj yapmamız önemlidir. Bu 2 işin yanı sıra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de uygularsanız saçınız neme doyacaktır.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı limon yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Yapılışı:

Zeytinyağını çok az ısıttıktan sonra kalan malzemeleri içerisine ilave edin. Ağzı kapalı şekilde 10 dakika güneş görmeyen bir yerde bekletin. Bu sırada saçlarınızı temizleyin. Daha sonra tüm saça ince ve eşit miktarda maskeyi uygulayın. 15 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınızı durulayın ve maskeyi haftada 2 kez uygulayın.

Yıpranmış saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçların yıpranması mevsim geçişlerinden, yeteri kadar beslenmemekten, agresif işlemler uygulamak, çok sıcak ve çok soğuğa maruz kalmasından dolayı oluşabilir. Bunun önüne geçmek için her şeyden önemlisi su içimini arttırmaktadır ve saçı sıkı toplamak yerine gevşek örgüler tercih edilmelidir. Sonrasında şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de düzenli olarak uygularsanız, saçlarınız eskisi kadar parlak ve hacimli görünecektir.

Malzemeler:

 • 3 yumurta sarısı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Yumurta sarılarını çırptıktan sonra kalan malzemeleri içerisine ilave edin. Eğer ki maskenin kokusu sizi rahatsız ediyor ise içerisine biraz gül yağı ya da lavanta yağı ilave edebilirsiniz. Nemli saçlarınıza maskeyi güzelce yedirin. Saçlarınıza masaj yapmanız ve maskeyi uyguladıktan sonra sıcak havlu ile sarmanız maskeden alacağınız etkiyi maksimuma çıkaraktır. 15 dakika beklettikten sonra soğuk su ile saçlarınızı durulayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir.

Boyalı saçlar için lavanta yağı maskesi

Boya saça zarar veren birçok kimyasaldan oluşur. Bunun için boya kullanılıyorsa, saç bakımının da yapılması gerekmektedir. Lakin boyadan sonra ısıdan uzak durmakta önemlidir. Gerektiği yerde saçların nefes alması için saçı kestirip kaynak kullanılmalıdır. Şimdi bahsedeceğimiz maske ile saçlarınızı boyanın zararından daha fazla koruyabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 yumurtanın beyazı
 • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Yumurtanın beyazını mutfak blendere yardımıyla kar beyazı olana kadar çırpın. Geri kalan malzemeleri de ilave ederek saçlarınıza uygulayın. Ortalama olarak 15 dakika saçınızda beklemeniz yeterli olacaktır. Sonrasında soğuğa yakın ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız ve bol bol su içmeniz gerektiğiniz hatırlatmak isteriz.

Kepekli saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçlarda kepek oluşumu genellikle mevsim geçişlerinden ya da yanlış ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı dış etkenlere karşı korumanız gerekmektedir. Bunun yanı sıra içtende bolca hayvansal gıda ile beslenmeniz ve bahsedeceğimiz maskeyi uygulamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zencefil suyu
 • 1 tatlı kaşığı şeker
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Malzemeleri homojen bir kıvam alacak şekilde karıştırın. Maskeyi temiz saça uygulamaya özen gösteriniz. Hafif nemli olması tavsiye edilmektedir. Maskeyi eşit ve ince tabaka halinde uygulayın. Özellikle kafa derisine bolca masaj yapın ki kepekler yok olsun. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır. 15 dakika saçlarınıza masaj yapın ve temiz bir su ile durulayın.

Kalın telli saçlar için lavanta yağı maskesi

Kalın telli saçlar baş edilmesi zor olan bir saç tipidir. Bu saçlarla baş etmek, bolca nem ve yumuşaklık gerekmektedir. Bunun için içten bolca meyve yemelisiniz. Daha sonra ise şimdi bahsedeceğimiz maskeyi düzenli olarak saçlarınıza uygulamanız gerekmektedir. Maskemiz şu şekilde…

Malzemeler:

 • 2 çay kaşığı hindistancevizi yağı
 • A vitamini ampulü
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağını bermali usulü ile eritin. Daha sonra içerisine kalan malzemeleri ilave edin. 10 saniye mikrodalga fırında bekletin. Temiz saça ince ve eşit miktarda uygulayın. 15 dakika saçlarınızda kalması yeterli olacaktır. Daha sonra soğuğa yakın temiz bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Elektrikli saçlar için lavanta yağı maskesi

Saçların elektriklenmesi saçta olan iyonların dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bunu dengeleyebilmek için öncelikle yalın ayakla bol bol toprakta gezebilirsiniz. Vücudunuza tuzlu su dökebilirsiniz. Böylece vücudunda saçında dengesi sağlanmış olacaktır. Birde şimdi bahsedeceğimiz maskeyi düzenli olarak uygulamanız gerekmektedir.

Malzemeler:

 • Yarım avokado posası
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Avokado posasını önce zeytinyağı ile sonra limon yağı ile karıştırın. Önce zeytinyağı ile karıştırdığınızı saçlarınıza uygulayın ve 20 dakika bekletin. Duruladıktan sonra limon yağı ile karıştırdığınız maskeyi saçlarınıza uygulayın. 15 dakika da bu maske kaldıktan sonra temiz ve ılık bir su ile saçlarınızı tamamen arındırın. Haftada 2 kez bu maske ile saçlarınızı şımartabilirsiniz.

Saçı nemlendirmek için lavanta yağı maskesi

Kuru saç hem mat görünüme hem de cansız görünüme neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için öncelikle içten bir takviye yapmak gerekiyor. Sebze ve meyvelere ağırlık vererek bu sorunu halledebilirsiniz. Önemli olan saçınızı kurutan etkenleri bulabilmek ve ona göre bir önlem alabilmektir. Bununla birlikte saçlarınızı nem bombasına düşüren bir maske ile karşınızdayız.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 yumurtanın sarısı
 • 1 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 1 tatlı kaşığı limon yağı

Yapılışı:

Saçlarınızı önceden temizleyin ve peeling işlemi yapın. Daha sonra tüm malzemeleri bir kapta karıştırın. Malzemelerin tamamen birbiri ile iç içe geçtiğinden emin olun. Maskeyi tüm saçınıza ince bir tabaka halinde uygulayın ve sıkı olmayacak şekilde toplayın. Üzerine sıcak havlu kapatın. Bu maskenin saça olan etkisini maksimum seviyeye çıkaraktır. 15 dakika beklettikten sonra saçınızı temiz ve ılık bir su ile yıkayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kıvırcık saçlar için lavanta yağı maskesi

Kıvırcık saç denince birçoğumuz aklına karışık ve taranması neredeyse imkânsız olan saçlar gelir. Biz sizler için kıvırcık saçlara derman oluyoruz. Hemen maskemizin yapılışına bir göz atalım.

Malzemeler:

 • Sıcak su
 • Lavanta yağı

Yapılışı:

Lavantayı sıcak suyun içerisinde bekletin. Benmari usulü. Önceden hafif nemlendirdiğiniz saçlarınıza kıvırcıklığını bozmayacak şekilde saç uçlarından köklerine doğru uygulayın. Daha sonra sıcak bir havluya sarın. 15 dakika beklettikten sonra durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu