Limon Nane Salatalık Detoksu Ne İşe Yarar?

Günümüzde doğal yaşamdan uzak yaşayan insanlar, sık sık hastalanmakta ve giderek artan ciddi rahatsızlıkların etkisinde yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktalar. Bu durumda yenilen yiyeceklerin kalitesi, hormonlu gıdalar, hava kirliliği, yoğun çalışma şartları, büyük şehirlerde, kocaman blokların içinde gün ışığından ve oksijenden yoksun yaşamak gibi şartların etkisi önemli rol oynamakta.

İşte bütün bu etkenler insan vücudunda çok sayıda toksik maddenin birikimine neden oluyor ve bu maddeler vücuttan atılamadığında, çeşitli hastalıklara sebebiyet veriyor. Bu maddelerin vücuttan atılabilmesi için yapılacak en iyi yöntem ise detoks. Peki, her detoks insan vücuduna yararlı mıdır ve aslında detoks nedir detoks nasıl uygulanmalıdır

Salatalık Nane Detoksu İle Kısa Sürede Forma Girin

Baharın gelmesiyle birlikte nasıl doğa uyanışa geçerse içimizde de bir uyanış başlar. Özellikle de hanımlar yaz mevsimi öncesinde fazla kilolarından kurtulmak için çeşitli zayıflama yöntemlerine bahar aylarında başvurur. Kuşkusuz en sağlıklı zayıflama yöntemi uzman bir diyetisyen kontrolünde gerçekleştirilecek beslenme programı ve günlük egzersizlerdir. Ayrıca evde doğal besinler ile hazırlanan detoks içecekleri de zayıflama sürecine olumlu katkı sağlar. Limon nane salatalık detoksu akla gelen ilk detoks içeceklerinden birisidir. Aşağıdaki yazımızda limon nane salatalık detoks içeceği nasıl hazırlanır ve faydaları nelerdir sorularının yanıtları yer almaktadır.

Limon Nane Salatalık Detoks İçeceği Nasıl Hazırlanır?

-Öncelikle iki orta boy salatalık ve bir orta boy limon bol suda iyice yıkanır ve ince ince dilimlenir. Yaklaşık bir litrelik kapaklı cam bir sürahiye veya kavanoza oda sıcaklığında içme suyu doldurulur. Ardından dilimlenmiş olan salatalık ve limonlar eklenir. Son olarak da nane yaprakları eklenir ve sürahinin ağzı kapatılır.

-Karışım bu şekilde istenirse oda sıcaklığında istenirse buzdolabından bir gece bekletilir.Böylece limon, salatalık ve nanenin tüm aroması iyice su ile bütünleşir.

-Ertesi gün boyunca da şişedeki su tüketilir. Özellikle sabahları aç karnına içilmesi tavsiye edilir.İçeceğin günlük ve taze hazırlanması önemlidir.

Detoksun Faydaları

Limon nane salatalık detoksu ne işe yarar sorusunu yanıtlamadan önce detoksta kullanılan malzemelerinin her birinin ayrı faydalarını açıklamakta fayda var. Salatalık; mide yanmasına, pankreas hastalıklarına, sindirime iyi geldiği gibi kabukları da cilt sağlığına fayda sağlar. Özellikle göz çevresindeki kırışıklıkların giderilmesi için birebirdir. Nanenin en önemli faydası grip tedavisinde iyileştirici etkisi olmasıdır. Ayrıca mide bulantısına iyi gelir ve hazımsızlık kaynaklı şişkinliği gidericidir. Limon ise mide sorunlarını önlemede ve tansiyon düzenlemede yarar sağlar.

Limon nane salatalık detoksunun faydaları ise aşağıda yer almaktadır.

Ödem attırır ve vücuttaki şişkinliği yok eder.

Zayıflatıcı özelliğe sahiptir.

Özellikle yaz aylarında tüketildiğinde ferahlatıcı etkisi vardır.

Vücuttan zararlı toksinleri atar

Metabolizmayı hızlandırır ve tüketilen yiyeceklerin kolayca yakılmasını sağlar.

Düzenli olarak tüketilmesi halinde; sindirim sistemi sorunları neredeyse tamamen ortadan kalkar.

Detoks Mucizesi

Detoks insan vücuduna pek çok yolla alınan zararlı, toksik maddelerin atımını sağlayacak yöntemlere verilen genel isimdir. Uzmanlara göre sağlıklı bir yetişkinin, yılda en az iki kez detoks programına alınması, bu kişinin ileride karşılaşacağı hastalıklara karşı bir önlem niteliğini taşımakta ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Hatta çeşitli hastalıkların seyrinde bile uzman kontrolünde yapılan detokslar, hastalığın seyrini yavaşlatmakta, hastayı sağlığına kavuşturmaktadır. Ancak unutulmaması gereken bir durum var ki, evde kendi başımıza yapacağımız bir detoks bize faydadan çok zarar getirebilir. Bu sebeple bir uzmana danışmakta yarar olacaktır.

Günlük Yaşamda Detoksun Uygulanması

Detoksu günlük hayatımızda kullanmanın en önemli ve ilk adımı sigara ve alkol kullanımını bırakmak olacaktır. Sigara ve alkol ile birlikte birçok toksik madde vücudumuzda birikecektir.Bu bakımdan sigara ve alkolü bırakmak bile başlı başına bir detoks yöntemi olarak görülebilir. Çünkü bu maddelerin kullanımını bıraktıktan hemen sonra vücut kendisini yenilemeye başlayacaktır.

Detoks yaparken su içmek çok önemlidir. İçtiğimiz su PH derecesi 7-7,5 derecesinde, alkali su olmalıdır ve bu suya koyacağımız limon dilimleri vücudumuzdaki toksinlerin atılmasına yardım edecektir. Bunun dışında yeşil çay, zencefil, zerdeçal gibi bitkiler de detoks programına dahil edilmelidir. Bu bitkiler içilebileceği gibi cilt temizliğinde de kullanılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu