Lustral'in En Belirgin 9 Yan Etkileri
Sağlık

Lustral'in En Belirgin 9 Yan Etkileri

LUSTRAL'IN YAN ETKİLERİ 

Bilimsel sonuçlara göre 121 milyon insan depresyon sorunu yaşamaktadır. Depresyon günlük yaşantıyı, yaşam kalitesini alt üst edebilecek bir psikolojik rahatsızlıktır. Depresyon tedavi edilmediği takdirde daha büyük sorunlara yol açabilir. Böylece tedavi edilmesi daha güç bir hal alır. Ancak günümüzde elbette bununda tedavisi vardır. Depresyon tedavisinde hekimler psikolojik danışmanlık yanında genelde antidepresanlarla tedaviyi tercih ederler. Piyasa da birçok farklı etkilere sahip antidepresan ilaç mevcuttur. Bunlardan birisi de Lustral. 

İlginizi Çekebilir: Magnezyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır? Nasıl Giderilir?

Lustral sertralin maddesini içeren bir antidepresandır. Antidepresanlar arasında en çok bilinenlerden biridir. Lustral depresyon, anksiyete bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Lustral gebe, gebe kalmayı düşünen bayanlarda, böbrek hastalarında ve emziren bayanlarda kullanılmamalıdır. 

Antidepresan kullanmaya başlayan her hasta da ilk başlarda bazı yan etkiler görülmektedir. Lustral’ın yan etkileri ise şöyledir: 

 Yaygın olarak; 

1: Uykusuzluk: En yaygın yan etkisi uykusuzluktur.Doz aşımı durumunda ise tam tersi sürekli uyku hali meydana gelir 

 2: Baş Dönmesi: Baş dönmesi etkisi daha çok kısa sürelidir ve çoğu zaman ilacı kesmeden 

 3: Sersemlik hali, baş ağrısı: Yine çok aşırı ise doz aşımı olabilir 

 4: Cinsel işlev bozukluğu: Nadiren rastlanmaktadır ve çoğu zaman belirli süre kullanım sonunda geçmektedir. Erkeklerin %10 unda geç boşalmaya neden olabilir. 

 5: İshal ve Mide Bulantısı: Yaygın bir yan etkidir lustral kullananların yaklaşık %25 inde görülür 

 6: Boğaz Ağrısı: Çok sık olarak boğaz ağrısına sebebiyet vermez 

 7: Çarpıntı, göğüste sıkışma: Çok sık rastlanmamakla birlikte doktora bu şikayetler iletilmelidir doz aşımı söz konusu olabilir. 

 8: Sıcak Basması, Bulanık Görme: Kısa süreli diyebileceğimiz bir yan etkidir. 

 9:Full Hd Rüyalar: Yan etki olarak değerlendirilebilir mi bilemem ancak ben lustral kullandığım dönemde rüyalarım full hd kalitesiyle görüyordum lustral seyahatJ

LUSTRAL KULLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN BİR KAÇ HUSUS 

Lustral içindeki etken maddeler ile çarpıntıya, düzensiz kalp atışına sebep olabilmektedir. Bu da kalp hastalarında kalp krizine yol açabilir. Kullandığınız başka bir ilaç varsa eğer hekiminize bunu belirtin. Ayrıca Lustral kullanan 18-25 yaşındaki hastalarda çok küçük bir ihtimal de olsa intihar eğilimi görülebilir. Bunun için tedavinin özellikle ilk haftalarında düzenli olarak doktor kontrolüne gidilmesi kesinlikle çok önemlidir. Eğer kafanızda hayata karşı soğukluk ve intihar isteği uyandıran düşünceler gelip geçiyorsa bunun Lustral kullanımından kaynaklandığını hemen kavrayıp hemen doktorunuza başvurun.

LUSTRAL KULLANAN KİŞİLERE KARŞI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 

Lustrali yeni kullanmaya başlayan bir kişide ilk olarak yorgunluk ve uykusuzluk hali ortaya çıkabilmektedir. Bu etkiler kısa sürede geçecek olsa da bu aşamada hasta çoğu zaman durumu kavrayamaz. Yada %1 gibi düşük oranda ortaya çıksa da diğer bir yan etki olan intihara eğilim durumunda hasta bunu bir yan etki olarak değerlendiremez. Yan etki olarak görmediğinden de doktora başvurmaya gerek görmeyebilir bu bakımdan hasta yakınlarınında hastayı gözetmesi yararlı olacaktır. 

SONUÇ

       Depresyon başta da belirttiğimiz gibi tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Günümüzde de her 10 kişiden en az 4'ünde bulunmaktadır ve neredeyse her insan belli dönemlerde depresyona girmektedir.Kendinizde eğer depresyon belirtileri görüyorsanız mutlaka bir hekime başvurmalısınız. Düzensiz ve bilinçsiz kullanılan antidepresan ilaçları çok büyük sorunlara yol açabilirler. Unutmayın ki size yardımcı olacak en iyi kişi hekiminizdir.  

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!