Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Son zamanlarda sıkça portakal yağı, sarımsak yağı ve hindistan cevizi yağı gibi birbirinden faydalı yağları duymuşsunuzdur. Peki ya macadamia yağını? İçerisinde bolca Omega-7 bulunduran macadamia yağı ile saç maskesi popülerliğini yeni göstermeye başladı. Bunun yanı sıra yapısında E ve A vitaminlerini de bolca bulundurması macadamia yağı hakkında merak edilenlerin arttırıyor. Sıkça saç bakımında tercih edilen macadamia yağı saç uzatmak konusunda zirvesini korurken, aynı zamanda güçlendirmede de rolü büyük. Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İlginizi çekebilir:Rezene yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Rezene yağı ile saç uzatma maskesi

Macadamia fıstığı

Macadamia fıstığı

Macadamia, Avustralya’ya özgü ve Hawaii’de çok yaygın olan uzun bir ağaçtır. Macadamia fıstığı olarak da adlandırılan meyvesi, sert bir kabukla kaplanmış ince bir fındıktır. Macadamia fıstığı potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, vitaminler ve proteinler gibi vücudumuz için faydalı olan birkaç mineral ve bileşen içerir

Makadamia fıstığı, yüksek lif ve B1 vitamini içeriğine sahip tekli doymamış yağlar bakımından zengin, ölçülü tüketildiğinde vücuttaki kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olan çok lezzetli bir kuruyemiş türüdür. 1 fincan macadamia fıstığı yaklaşık 1.000 kalori içerdiğinden, bu çok besleyici ve kalorili bir meyvedir. Ayrıca yaşlanmayla savaşmaya yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir.

Macadamia yağı

Macadamia yağı, macadamia fındıklarından elde edilebilen ve omega-7 olarak da bilinen, bileşiminde palmitoleik asit bulunan yağdır. Bu yağ asidi, özellikle bebeklerde, çocuklarda ve ergenlerde cildin doğal sebum salgısında bulunabilir ve ilerleyen yaşla birlikte diyet gerektirebilir.

Macadamia yağı bileşiminde zeytinyağına benzer. Düşük seviyelerde doymuş yağlar ve yüksek seviyelerde tekli doymamış yağlar içerdiğinden genellikle iyi bir yağ olarak tanımlanır 

Macadamia yağının faydaları

Macadamia yağı; protein, sağlıklı yağlar, potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum ve B vitaminleri ve A ve E vitamini gibi besinler açısından zengin bir yağdır.

Macadamia’nın lezzetli bir meyve olmasının yanı sıra, serbest radikallerle savaşmak, bağırsak fonksiyonlarını iyileştirmek, kilo vermeye yardımcı olmak, diyabet ve kalp hastalıklarına karşı korumak gibi birçok sağlık yararı vardır.

Kilo vermeye yardımcı olur.

Kalorili bir yağ olmasına rağmen, macadamia yağı, omega 7 olarak da bilinen palmitoleik asit gibi yağ yakan enzimlerin üretilmesine, metabolizmanın hızlanmasına ve yağ depolanmasının azaltılmasına yardımcı olan iyi tekli doymamış yağlar bakımından zengindir.

Ayrıca macadamia yağı, açlığı azaltan ve tokluk hissini artıran lif ve proteinlerin yanı sıra yağların bağırsak tarafından emilimini azaltan ve kilo vermeye yardımcı olan campestanol ve avenasterol gibi fitosteroller açısından da zengindir.

Kalp hastalıklara karşı korur.

Macadamia tağı tekli doymamış yağları, yağların yakılmasını ve emilimini artırarak etki eder ve böylece miyokard enfarktüsü veya ateroskleroz gibi kardiyovasküler hastalıkların gelişiminden sorumlu olan kötü kolesterol ve trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olur.

Bunların yanı sıra, macadamia yağı, antioksidan etkiye sahip flavonoidler ve tokotrienollere sahiptir ve kalp hastalığı riskini artırmaktan sorumlu olan lökotrien B4 gibi inflamatuar maddelerin üretimini azaltmaya yardımcı olur.

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.

Macadamia yağında bulunan palmitoleik asit, damarlarda daha dar ve daha az esnek hale gelen yağ plaklarının oluşumundan sorumlu olan kötü kolesterol ve trigliseritleri azaltmaya yardımcı olur ve bu da kalp krizi, kalp yetmezliği ve felce yol açabilen aterosklerozun önlenmesinde önemli rol oynar.

Ek olarak, macadamia yağında bulunan bir E vitamini formu olan tokotrienoller, antioksidan görevi görerek oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarını azaltır ve kan kolesterol seviyelerini düşürür.

Diyabeti önler.

Bazı araştırmalar, macadamia yağının diyabete neden olabilen ve bu hastalığın önlenmesinde önemli bir müttefik olabilen, artan kan şekeri ile karakterize metabolik sendromun gelişimine karşı koruduğunu göstermektedir. Ayrıca metabolik sendromda kötü kolesterol ve trigliseritlerde de artış olur.

Bağırsak fonksiyonunu iyileştirir.

Macadamia yağı, sindirimi iyileştiren ve bağırsak fonksiyonunu düzenleyen çözünür lif içerir.

Bununla birlikte, çözünür lif bir prebiyotik görevi görür, bağırsak iltihabını azaltır, irritabl bağırsak sendromu, ülseratif kolit ve Crohn hastalığının gelişimine karşı korur.

Kanseri önler.

Bazı araştırmalar, macadamia yağında bulunan flavonoidlerin ve tokotrienollerin antioksidan ve anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu, hücre hasarını azalttığını ve böylece kanseri önlemeye veya kanserle savaşmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yaşlanmayı yavaşlatır.

Macadamia yağında bulunan E vitamini gibi antioksidanlar, hücrelere zarar veren ve cilt yaşlanmasını geciktiren serbest radikallerin oluşumunu engeller.

Bununla birlikte, macadamia yağı cilt hasarını onarmaktan ve cildi ve mukoza zarlarını sağlam tutmaktan sorumlu A vitamini açısından da zengindir.

Beyin fonksiyonunu iyileştirir.

Macadamia yapında bulunan tokotrienollerin antioksidan etkisi beyin hücrelerine verilen zararı azaltır ve Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişmesini engelleyebilir.

Kemik sağlığını iyileştirir.

Macadamia yağı, kemik hücrelerinin oluşumuna ve korunmasına yardımcı olan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi bir besin kaynağıdır. Bu nedenle osteoporozun önlenmesinde katkısı oldukça büyüktür.

Macadamia yağı niçin kullanılır?

Macadamia yağı, özellikle yaşlı insanlarda cilt sağlığını iyileştirmeye hizmet ederek cildi daha genç ve güzel görünmesine yardımcı olur. Ayrıca ölçülü tüketildiğinde bu yağ, sağlıklı yağlar açısından zengin olduğu için kolesterol seviyelerinin düşürülmesine de yardımcı olur.

Macadamia yağının faydalarından yararlanmak için, bu yağdan 1 yemek kaşığı salata veya çorbanızın üzerine gezdirin.

Kimler macadamia yağı kullanamaz?

Macadamia yağının, bileşenlerine alerjisi olan veya yer fıstığı, fındık, badem, Brezilya fıstığı, kajuya alerjisi olan kişiler tarafından tüketilmemelidir.

Ayrıca macadamia yağı, örneğin insandan farklı bir sindirim sistemine sahip oldukları ve kusma ve ishale neden olabileceği için örneğin köpek ve kedi gibi hayvanlara verilmemelidir.

Deri döküntüsü, nefes almada zorluk, boğazda kapanma hissi, ağız, dil veya yüz şişmesi veya kurdeşen gibi macadamia yağının alerjisi belirtileri yaşarsanız hemen tıbbi yardım alın.

Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Macadamia yağı, yiyeceklerde kullanılmasının yanı sıra saçları nemlendirmek ve korumak, elektriklenmeyi azaltmak ve kırık uçları önlemek için de kullanılabilir. Ayrıca Macadamia yağı, saçı daha parlak ve elastik hale getirir ve dolaşıklıkların daha kolay açılmasını sağlar.

Macadamia yağı doğal bir yumuşatıcı ve nemlendiricidir, bu nedenle hem saç yumuşaklığını artırmak hem de kuru cildi ve kurumuş tırnak etlerini nemlendirmek için harikadır. Ayrıca saç ve saç derisi tarafından hızla emildiği için gerektiğinde saçı kimyasallardan korumak için de kullanılabilir.

Aşağıda yer alan malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise maskeyi yapmayınız. Bunun öncesinde derinizin hassas bir yerinde malzemeleri deneyebilirsiniz. Eğer ki 10 dakikadan sonra herhangi bir kızarma, kaşıntı var ise maskeyi yapmayın.

Saç uzatan macadamia yağı maskesi

Saçların hızlı uzaması için dıştan destek verileceği gibi içten de verilmelidir. Protein ağırlıklı beslenin ve bol bol su için. Ayrıca saçlarınızın kendi yağıyla beslenmesine önem verin. 

Macadamia yağının yapısında bolca A ve E vitaminleri var. Buda saçların köklerinden beslemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra palmitoleik asit sayesinde macadamia yağı saçların maksimum uzamasına yardımcı olacaktır. Maskenin yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Bir çay kaşığı kuru papatya çiçeği
 • 3 çay kaşığı ekşi krema
 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı

1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği alın, toz haline getirin ve üç çay kaşığı ekşi krema ile karıştırın. Karışımın miktarını arttırmak için içerisine maden suyu ilave edebilirsiniz. Daha sonra 3 yemek kaşığı macadamia yağını ilave edin. Karışımı cam bir kapta olmasına ve tahta kaşık kullanmaya önem verin. Saçları 9 bölmeye ayırın. Saçlarınızı nemlendirin. Daha sonra karışımı bolca saçlarınıza yedirin. Haftada 3 kez yapmanız ve karışımı saçlarınızda 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Son olarak ise saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile yıkayın.

İnce telli saçlar için macadamia yağı maskesi

İnce telli saçları kalınlaştırmanın en önemli adımı doğru beslenmektir. Bol bol et, tavuk, yeşil yapraklı sebze tüketimi saçlarınızı içten besleyecektir. Lakin bundan önce bir uzmana başvurarak saçlarınızda eksik olan vitaminleri tamamlayın.

Halk arasında cadı fındığı yağı olarak da bilinen macadamia yağı ince telli saçlara mucizevi dokunuşlar yapmaya devam ediyor. Palmitoleik asit içermesi sayesinde ince telli saçların dostudur. Gelin hep beraber maskemizin yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 olgun muz püresi
 • 1 olgun avokado püresi
 • 1 yemek kaşığı macadamia yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı

Bütün malzemeleri oda sıcaklığına getirerek cam bir kasede karıştırın. Saçlarınızı bölümlere ayırarak her tele maskenin gelmesine özen gösterin. Uygulamadan önce saçlarınızı nemli tutun. Ortalama 25 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Ayda 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara fazla ısı kullanmak ve yeteri kadar nemlendiren maskeler yapmamak saçların nemini kaybederek kurumasına neden olacaktır. Bunun için harika bir maske ile sizlerleyiz.

%19 oranında Palmitoleik asit içermesi sayesinde kuru saçların dostu, kötü şartların düşmanıdır. Gelin hep beraber macadamia yağı ile yapılan en etkili kuru saç maskelerine göz atalım. 

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 fincan elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı macadamia yağı

Bütün malzemeleri karıştırın. Ortalama olarak saçınızda 40 dakika bekletmeniz yeterlidir. Maske öncesi saçlarınızı ıslatın ve tarayın. Bu iş sizin kan dolaşımınızı hızlandırarak maskeden daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Haftada 2 kez yapmanız yeterlidir. 

Yıpranmış saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara uygulanan sürekli ısıl işlemler saçların en büyük düşmanıdır. Saçlarınızı yıpratmakla kalmaz aynı zamanda kurutur ve inceltir. Dolayısıyla saçlarınızın yıpranmasını önlemek için öncelikle çok sıcak ve çok soğuk işlemlerden kaçınmalısınız.

Macadamia yağındaki tekli doymamış yağların varlığı; kafa derisini UV ışınlarından, rüzgardan, kirlilikten, saç düzleştiricilerden, kurutuculardan ve kimyasallardan korumaya yardımcı olur. Kimyasal işlem görmüş ve yıpranmış saçlar için önerilen bir yağdır. Dolayısıyla macadamia yağı saçlar için bir numara yağ olarak geçiyor. Hemen maskeye göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı
 • 1 yemek kaşığı kefir
 • 1 su bardağı pirinç suyu

İçerisinde 8 farklı esansiyel amino asit bulunduran 1 bardak pirinç suyun içerisine 3 yemek kaşığı macadamia yağı ve 1 yemek kaşığı kefiri ilave edin. Karışımın ağzını kapatarak 10 dakika dinlendirin. Saçlarınızı bölümlere ayırarak iyice temiz su ile nemlendirin. Karışım kökten uca uygulayın. Bir streç film ile sararak ortalama 20-25 dakika saçta bekletin. Sonra bol su ile yıkayın. Haftanın 2 güne saçlarınıza uygulamanız yeterlidir.

Saçı nemlendirmek için macadamia yağı maskesi

Saçların en büyük düşmanı, kuruluktur. Saç kuruması vitamin eksikliği, yanlış ürün kullanımı, çok soğuk ve sıcağa maruz kalma gibi durumlardan oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için sadece maske yeterli değildir. Saçları ılık su ile yıkamak, eksik olan vitaminleri tamamlamak yapabileceğiniz en önemli adımlardan birisidir.

Macadamia yapısında bulunan Omega-6, Omega-7 ve Omega-3 sayesinde saça maksimum verim sağlayarak güçlendirmesine yardımcı olacaktır. Işıl ışıl, neme doymuş saçlara göz atmak için hemen maskemize geçelim.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Biraz zeytinyağ
 • Biraz macadamia yağı

Bütün malzemeleri biribiri ile iç içe geçecek şekilde karıştırın. Karışımı kuru saça uygulayın ve 30 dakika etki etmesini bekleyin. Haftanın 3 günü bu karışımı saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. 

Boyalı saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlarda bulunan kimyasalar saça ciddi olarak zarar vermektedir. Ayrıca saçlarda boyanın sıkça kullanılması kişide lenfome kanserinin de önünü açmaktadır. Saç boyalarının içerisinde yer alan parafenilendiamin veya PPD bulunması saçların yıpranıp kurumasına neden olmaktadır.

Yapısında bulunan E vitamini ve antioksidanlar sayesinde boyalı saçları kökten uca beslemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra saçların dış etkenlerden etkilenmesinin önüne geçer.

Malzemeler:

 • Bir litre soğuk su
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı macadamia yağı
 • Biraz un

Saçlarınızın boyasının ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırıp tahta kaşık ile karıştırın. Nemli saçlarınıza uygulayarak 40 dakika bekletin. Daha sonra soğuk bir su ile saçlarınızı durulayın. Haftanın 2 günü maskeyi saçınıza yapmanız yeterli olacaktır.

Elektriklenmeyi önleyen macadamia yağı maskesi

Saçlarda elektriklenme, saçta var olan pozitif iyonlardan kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra dış etkenlerinde etkisi yok değil. Saç için kullanılan yanlış saç bakım ürünleri, aşırı nem kaybı ve sık sık saç yıkamak saçın elektriklenmesinin asıl sebeplerindendir.

Macadamia yağı saçtaki kılcal gözeneklere nüfuz ederek tellerin nemlenmesini sağlar, elektriklenmenin azalmasını destekler, parlaklık verir ve saç telinin doğal elastikiyetini onararak tellerin kırılmasını ve uçlarının kırılmasını önler. Maskemizin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı macadamia yağı
 • Yarım avokado
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yarım avokadoyu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu blenderdan geçirin. 2 malzemenin birbiri ile tamamen iç içe geçmesine özen gösterin. Daha sonra içerisine 3 tatlı kaşığı macadamia yağını ilave ederek 15 saniye daha karıştırın. Cam bir kaba alarak 15 dakika karışımı dinlendirin. Daha sonra önceden bir sprey şişesi ile saçlarınızı nemlendirin. Saçlarınızı bölümlere ayırın. Bütün karışımı saçlarınıza eşit bir şekilde dağıtın. Daha sonra 10 dakika masaj yaparak saçlarınızı bir streç film ile toplayınn. Hava almamasına özen gösterin. Daha sonra etkiyi maksimuma çıkartmak için streçin üzerine sıcak havlu ile saçlarınızı kapatabilirsiniz. Ortalama olarak 45 dakika saçlarınızda bekletin. Haftada 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için macadamia yağı maskesi

Saç derisi çok fazla sebum ürettiği için saçlar yağlı hale gelir.  Saç derisi bezleri tarafından ne kadar fazla sebum üretilirse, saçlar daha kısa sürede o kadar kötüleşir. Aslında tek yapmanız gereken sizin için doğru ürünü bulmak. Bunuda doktor kontrolünde bulabilirsiniz.

Macadamia yağı antioksidan özelliği ile saçtan fazla yağı arındırmaya ve saç derisinin sakinleşmesine neden olacaktır. Bunun için maskemize hemen göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 tane çilek
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı

Malzemeleri karıştırın ve kafa derisine uygulayın. Daha sonra 5 dakika bekletin. İşlemden önce saçlarınızı temiz su ile ıslatın. 5 dakika sonunda temiz içerikli bir şampuan ile saçlarınızı durulayın ve maskeyi haftada 2 kez yapmaya özen gösterin.

Kırık saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara ısı uygulamak saçın 1 numaralı düşmanıdır. Bunun yanı sıra saçlara gerekli maskenin yapılmaması, dış etkenlerden ve kötü hava şartlarından korunmaması saçlarda kırıkların oluşmasının önünü açacaktır.

Macadamia yağının içerisinde %60 oranında Oleik asit olması kırıkların onarılmasına, çıkan yeni saçların daha güçlü ve sağlam uzamasını sağlayacaktır. Sapasağlam kırıksız saçlar için mucizevi maskeye göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hint yağı
 • 2 çay kaşığı mayonez
 • 4 çay kaşığı kefir
 • 1 yumurta.
 • 2 tatlı kaşığı macadamia yağı

Öncelikle bu maskeyi sıcak su ile durulamamalısınız çünkü yumurta sıcak suyun etkisiyle pişebilir. Karışımı uygulamadan önce saçlarını temiz bir su ile hafifçe ıslatın. Bu işlem saçlarınızın maskeyi daha hızlı emmesini sağlayacaktır. Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin.  Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Maskeyi saça ve saç köküne uygulayın ve yaklaşık 30 – 45 dakika saçta bekletin. Haftanın 2 günü maskeyi tekrarlamanız saç sağlığı için iyi olacaktır.

Kalın telli saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçların kalın telli olması, genetikle ve saçın kök yapısıyla alakalı olmasıdır. Dolayısıyla bu değiştirilemeyen bir yapıdır. Saçların kalın telli olmasının önüne geçemeyeceğimiz gibi, saçları yumuşatarak bu durumun önüne geçebiliriz.

Yapısında %19 oranında Palmitoleik asit bulunması macadamia yağının kalın telli saçlar için uygun olmasına uygundur. Palmitoleik asitin yağ asidi olması saçların yumuşak olmasına ve daha kolay şekil almasına yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 olgun muz püresi
 • 1 tatlı kaşığı macadamia yağı

Bütün malzemeleri cam bir kapta birbiri ile iç içe geçene kadar karıştırın. Eğer karışımın çok katı olduğunu düşünüyorsanız bir miktar eritilmiş hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz. Maskeye başlamadan önce saçlarını duru bir su ile nemlendirin. Nemli saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Ortalama olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra haftada 2 kez yapmak şartı ile saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile iyi bir şekilde durulayın

Kepeği önleyen macadamia yağı maskesi

Kepek, çoğunlukla genç erkekler olmak üzere neredeyse her iki kişiden birini etkileyen bir saç sorunudur. Kepeğin oluşumu için aslında birçok etken vardır. Bunlardan en önemlisi kesinlikle sıcak su ve saça uygun olmayan malzemelerin sürülmesidir. 

Macadamia yağının yapısında bulunan %1-3 oranında linoleik asit sayesinde saçın dengesini koruyacaktır. Böylece saçta kepek oluşumu minimum seviyeye inecektir. Saçlardaki kepekleri patlatmaya hemen geçelim.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı yulaf
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş fındık
 • 2 yemek kaşığı macadamia yağı

1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı yulafı blenderdan tamamen un gibi olana kadar çekin. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı fındığı ve 2 yemek kaşığı macadamia yağını ekleyerek 30 saniye karıştırın. Malzemeler tamamen birbiri ile özümsendikten sonra ıslak saçlarınızın kökten ucuna heryerine yedirin. Daha sonra saçlarınızdan fazla yağı akıtarak 15 dakika maskenin saçınızda kalmasını sağlayın. Son olarak ise maskeyi temiz içerikli bir şampuan ile çıkartın. Ilık su kullanmya özen gösterin. Maskeyi ortalama olarak haftada 2 gün yapmanız kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza