Mangonun faydaları nelerdir?

Mangonun faydaları nelerdir? Son zamanlarda birçok masada yerini alan mango meyvesi içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde oldukça sevilen bir meyvedir. Lakin yüksek şeker içermesinden dolayı diyetlerde pek fazla tercih edilmemektedir. Yazımızda mangonun faydaları konusunu ele aldık.

İlginizi çekebilir: Kivinin faydaları nelerdir?

Mangonun faydaları nelerdir?

Mangonun faydaları nelerdir?

Mango, A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum, mangiferin, kaempferol ve benzoik asit gibi polifenoller, lif gibi birçok besin maddesine sahip bir meyvedir. Ayrıca mango, iltihapla savaşmaya, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Öte yandan mango, meyvede bulunan bir şeker türü olan fruktoz içerir ve ne kadar olgun olursa mangodaki şeker miktarı o kadar fazladır. Dolayısıyla ihtiyacı olanlara tavsiye edilen bir meyve değildir. Kilo vermek için özellikle çok fazla tüketilirse aksine kilo alınacaktır.

Mango çok yönlüdür ve kabuğu bile tüketilebilir. Bununla birlikte meyve suyu, jöle, vitamin, yeşil salata, sos şeklinde veya diğer yiyeceklerle birlikte tüketilebilir.

Mango meyvesinin başlıca faydaları şu şekildedir:

·         Sindirim sistemini düzenler.

Mango, kabızlığı iyileştirmek için mükemmel bir meyvedir. Çünkü sindirim sisteminden suyu emerek bağırsakları düzenlemeye yardımcı olan ve bir jel oluşturan çözünür lifler açısından çok zengindir. Ayrıca mangoda bulunan mangiferin, bağırsak hareketini artırarak ve dışkı geçişini kolaylaştırarak doğal bir müshil görevi görür.

Mangiferin ayrıca karaciğeri korur, yağların sindirimi için önemli olan safra tuzlarının etkisini iyileştirir ve bağırsak solucanları dahil olmak üzere bağırsak enfeksiyonlarının tedavisinde yardımcı olur.

Ayrıca mango, yiyecekleri parçalayan, emilimini kolaylaştıran ve dolayısıyla sindirimi düzenleyen ve iyileştiren enzim olan amilazları içerisinde barındırır.

·         Midede meydana gelen gastrit ile savaşır.

Mango içerisinde, mide asidi üretimini azaltmanın yanı sıra, antioksidan etki göstererek mide üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olan, mide hücrelerine verilen zararı azaltan ve bu nedenle gastrit veya mide tedavisine yardımcı olabilecek mangiferin ve benzofenon içerir.

·         Kan şekerini kontrol eder.

Bazı araştırmalar, gallik asit, klorojenik asit ve ferulik asit gibi polifenollerin insülin üretimini uyarabildiğini ve diyabetin bir göstergesi olan kan şekerini ve glikolize hemoglobin düzeylerini düşürebildiğini ve diyabet tedavisinde önemli bir müttefik olabileceğini göstermektedir.

Ancak mango ölçülü ve küçük porsiyonlarda tüketilmeli veya lif açısından zengin diğer gıdalarla birlikte tüketilmelidir. Ayrıca, mangonun kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olan özelliklerinden yararlanmanın en iyi yolu, daha yeşil meyveyi de beraberinde tüketmektir. Çünkü olgun bir mango içerdiği şeker miktarından ötürü tam tersi etki yapabilir ve kan şekerini artırabilir.

·         Anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Mangonun içerisinde bulunan mangiferin, gallik asit ve benzofenon, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve prostaglandinler, sitokinler gibi inflamatuar maddelerin üretimini azalttığı için özellikle bağırsak iltihabının tedavisinde çok faydalıdır.

·         Antioksidan etkiye sahiptir.

Mangonun içerisinde yer alan C vitamini ve mangiferin, kersetin, kaempferol, gallik asit ve kafeik asit gibi polifenolik bileşikler antioksidan etkiye sahiptir. Bunlar serbest radikallerle savaşmada oldukça etkilidir ve hücre hasarının önüne geçer.

Bununla birlikte mango ateroskleroz, kalp krizi, felç, diyabet veya kanser gibi serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresle ilişkili hastalıkları önlemeye ve bunlarla savaşmaya yardımcı olur.

·         Kanser ile mücadelede bir numaradır.

Lösemi ve meme, prostat ve bağırsak kanseri hücrelerini kullanan bazı araştırmalar, polifenollerin, özellikle mangoda bulunan mangiferinin, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltan antiproliferatif etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

·         Kalp hastalıklarına karşı korur.

Mangoda bulunan çözünür lifler, yağların gıdalardan emilimini azalttığı için arterlerde yağ plakları oluşturmaktan sorumlu olan kötü kolesterol ve trigliseritlerin azaltılmasına yardımcı olur. Böylece mango, arterlerin işleyişini iyileştirir ve enfarktüs, kalp yetmezliği ve inmeyi önlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, mangiferin ve C vitamini, hücre hasarını azaltmaya, kan damarlarını sağlıklı tutmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve antioksidan etkiye sahiptir.

·         Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mango, enfeksiyonları önlemek ve savaşmak için gerekli savunma hücreleri olan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyaran A, B, C, E ve K vitaminleri ve folat gibi besinler açısından zengindir. Dolayısıyla mango, sistemi güçlendirmeye yardımcı olur.

·         Uçukla savaşarak yok eder.

Bazı araştırmalar, mangoda bulunan mangiferinin, virüsü inhibe ederek ve çoğalmasını önleyerek uçuk virüsüne karşı etkili olduğunu göstermektedir.

·         Göz sağlığını iyileştirir.

Mango, güneş ışınlarının neden olduğu göz hasarını önleyen güneş koruyucu görevi gören lutein ve zeaksantin gibi antioksidanlara sahip olduğu için göz sağlığını iyileştirir.

Ayrıca mangoda bulunan A vitamini, göz kuruluğu veya gece körlüğü gibi göz problemlerinin önlenmesine yardımcı olur.

·         Cildin kalitesini arttırarak daha kadifemsi bir görüntü katar.

Mango, cildin yaşlanmasına neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olan antioksidanlar olan C ve A vitaminine sahiptir. C vitamini ayrıca ciltteki sarkma ve kırışıklıklarla mücadelede önemli olan kolajen üretimini artırarak cildin kalitesini ve görünümünü iyileştirerek çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu