Mardin’de gezilecek yerler

Mardin’de gezilecek yerler Türkiye’nin doğu bölgesine giden kişilerin özellikle arama motorlarında arattığı bir konu başlığıdır. Tarihi kültürü ile oldukça popüler olan Mardin şehrini bugün sizin için kaleme aldık. Hadi o zaman hep beraber Mardin gezilecek yerler listesi konusuna göz atalım.

İlginizi çekebilir: Fethiye’de gezilecek yerler

Mardin kalesi

Mardin kalesi

Mardin’in adeta bir sembolü haline gelen Mardin kalesi bölgenin yüksek bir tepesinde yer almaktadır. Burası aynı zamanda Kartal Yuvası olarak da bilinmektedir. Kendisi ortalama olarak deniz seviyesinden 1100 metre yüksekte kalmaktadır. Özellikle şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin ilk uğrak noktası burası olmaktadır.

Çok uzun zamanlar Romalılar, Osmanlılar ve Sümerlere ev sahipliği yapan Mardin kalesinden gün batımını seyretmeniz içinde bulunmaz bir nimet olarak karşımıza gelmektedir.

Mardin Müzesi

Mardin Müzesi

Mardin kalesinden sonra bir sonraki uğrak noktanız kesinlikle Mardin Müzesi olmalıdır. Burası Cumhuriyet Meydanı üzerinde yer almaktadır. 1895 senesinde inşaatı tamamlanmıştır. Bu gözde taş bina Mardin’in tarihini yakından görmek isteyenler için görülmeye değer bir yer.

Burada özellikle mozaik mezar taşları oldukça ilgi görmektedir. Bununla birlikte Türkiye’nin en zengin arkeoloji müzelerinden birisidir. Haftasonları açık olmayan müzeye sabah 8 ve öğlen 4 arasında ziyaret sağlayabilirsiniz.

Dara Antik Kent

Dara Antik Kent

Mezopotamya’nın gözde yerleşim yerlerinden birisi olan Dara Antik Kent milattan önce 5. Yüzyılda inşa edilmiştir. Adeta bir kale görevi görmekteydi. Burası ortalama olarak 3 kilometre sular ile çevresini sarması ile ün saldı.

Yüksek bir tepe üzerinde bulunan Dara Antik Kent’te yapılan kazıların sonucunda elde edilenler Mardin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Mor Yakup Kilisesi

Mor Yakup Kilisesi

Mor Yakup Kilisesi, Mardin’e gelip de görmeden geçmeyeceğiniz yerlerden birisidir. Burası UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen ender yerlerden birisidir. Bununla beraber Mardin’in en bilinen Ortodoks kiliselerinden sadece birisidir.

Her yıl yerli yabancı demeden birçok insanın ziyaret ettiği Mor Yakup Kilisesi milattan sonra 419 senesinde yapılmaya başlanmıştır.

Gurs Vadisi

Gurs Vadisi

Oldukça sıcak ve kurak bir şehir olan Mardin’de sık uğrak noktalarından birisi de kesinlikle Gurs vadisidir. Mardin’in Kızıltepe ilçesinde yer alan Gurs vadisi ortalama olarak 10 tane köye ev sahipliği yapmaktadır. Birbirinden farklı onlarca bitki çeşitliliğini burada görebilirsiniz. Bununla birlikte Kızıltepe dolmuşları ile de bölgeye ulaşım mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu