Meme başı yara bakımı nasıl yapılır?

Göğüs de oluşan yan etkiler ağrı sebebiyle erken sütten kesmenin başlıca nedenleridir ve zamanında tedavi edilmediğinde ciddi belirtiler, meme apsesi ve hatta septisemi vakalarına yol açar. Emzirmenin başlangıcında, çoğu kadın emzirmenin başlangıcında normal kabul edilebilecek hafif bir ağrı ya da rahatsızlık hisseder. Ancak çok ağrılı ve morarmış meme uçları çok yaygın olmasına rağmen normal değildir. Meme ucu travması, kızarıklık, şişme, çatlaklar/çatlaklar, kabarcıklar, beyaz, sarı veya koyu lekeler ve morlukları içerir.

Emzirirken en sık görülen ağrı nedeni, yanlış konumlandırma ve mandallamadan kaynaklanan meme başı travmasıdır. Bu zorlukların önlenmesinde ve yönetilmesinde sağlık profesyonellerine önemli görevler düşmektedir.

Meme başı yara bakımı nasıl yapılır?

Meme başı yara bakımı

Meme ucu ağrıdığında ya da çatladığında yapılacak ilk şey emzirme pozisyonunun ve bebeğin emzirme pozisyonunun doğru olup olmadığını belirlemektir. Genellikle, bebeğin emzirmesi iyi olduğu sürece anne ağrı hissetmez ve emzirmeye devam edebilir. Normal emzirmeye devam edin. Ancak meme ucu kırılmışsa emzirmeye daha az ağrılı taraftan başlanması önerilir. Ayrıca memenin farklı bir kısmını tutarken bebeğin ağrı hissetmemesi için emzirme pozisyonunu değiştirebilirsiniz. Beslendikten sonra, meme ucunu havalandırmak için süt yeni açabilir, sürtünmeyi azaltabilir ve yara iyileşmesini desteklemek için meme ucuna biraz süt sağabilirsiniz.

  • Uygun pozisyon ve doğru kavrama, emerken ve emerken bebeğe ağzını geniş açmasını öğretmek ağrıyı önlemek ve çatlakları önlemek için en önemli şeydir.
  • Emzirmeden önce, süt atma refleksini tetiklemeye yetecek kadar az miktarda süt sağın, böylece çocuğun beslenmenin başında çok sert emmesini önleyin.
  • Vakumu serbest bırakmak için küçük parmağı bebeğin ağzının köşesine yerleştirin ve böylece bebeğin ağzından çıkarın.
  • Emzirmek için farklı pozisyonların kullanılması , hassas noktalar veya çürük alanlar üzerindeki baskıyı azaltmak.
  • Beslendikten sonra kendi sütünüzü vermek, memeyi temizler ve korur, iyileştirici ve iltihap önleyici etkilere sahiptir.
  • Meme başı lezyonu çok genişse veya anne ağrı nedeniyle emziremiyorsa, etkilenen memede emzirmenin geçici olarak durdurulması gerekebilir; ancak meme elle sağılarak veya pompalanarak boşaltılmalıdır. İyileşene kadar (iki ila üç gün) sütü fincan veya kaşık içinde verin. Yavaş yavaş emzirmeye devam edin.
  • Kremler, genel olarak yağlar, antiseptikler çay poşetleri ya da diğer topikal maddelerden, etkili olduklarına ve hatta zararlı olabileceklerine dair hiçbir kanıt bulunmadığından kaçınılmalıdır.
  • Emzirme bitmeden bebeği memeden ayırmayın: çekerek Annenin emzirmeyi bırakması gerektiğinde, bebek aniden memeden meme ucunu travmatize edebilir. Nasıl devam edilir: Basıncı serbest bırakmak için küçük parmağı çocuğun ağzının köşesindeki çenelerin arasına sokun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu