Menopoz nedir? Belirtileri nelerdir?

Menopoz nedir? Halk arasında sıklıkla karıştırılan ”Menopoz bir hastalıktır.” cümlesi doğru değildir. Bir kadının hayatında doğurganlığının sonuna denk gelen fizyolojik bir andır. Bununla birlikte, yaşamın bu döneminde bazı kadınlar, kendilerine iyi bir yaşam kalitesini garanti etmek için yararlı tedaviler ve çareler bulunan bir takım arayışlara girerler. Bazı menopoz belirtileri göz önünde bulundurularak en sağlıklı olan arayışı tercih etme yolunda menopoz sonrası ortaya çıkacak belirtileri hafifletmeye çabalarlar.

Menopoz tipik olarak 45 ila 55 yaşları arasında ortaya çıkar, ancak erken ve geç menopoz günümüzde nadir görülen bir olay değildir. Menstrüasyonun kesilmesinden birkaç ay önce, adet döngüsünde değişiklikler gözlenir (menstrüasyon yakın ve bol ya da daha aralıklı olarak da görülebilir.). Aynı dönemde yumurtalıklar faaliyetlerini durdurur ve sonuç olarak kandaki östrojen miktarı, yani o zamana kadar yumurtalıklar tarafından üretilen hormonların miktarı azalır. O halde en çok merak edilen Menopoz nedir? Belirtileri nelerdir?

İlginizi çekebilir: Menopoz sıcak basmalarına ne iyi gelir? Menopoza hangi bitki çayları iyi gelir?

Menopoz nedir? Belirtileri nelerdir?

Menopoz nedenleri

Bir kadının yaşamı boyunca üreteceği tüm yumurtaların kökeni, bir kız doğduğunda zaten mevcut olan yumurtalıklardaki germ hücrelerinde bulunur. Bu durum ilk dönemden (menarş) son döneme (menopoz) kadar sürmeye devam eder. Hiçbir kadın, gidenlerin yerine yeni foliküller oluşturamaz. Sonuncusu öldüğünde, yumurtalıklar başarısız olur ve kadın hormonlarının, östrojen ve progesteronun konsantrasyonları geri döndürülemez bir şekilde düşer. Menopozun diğer olası nedenleri arasında yumurtalıkların alınmasını içeren jinekolojik ameliyatlar yer alır.

Menopoz belirtileri nelerdir?

Bir kadının menopoza girdiğini gösteren ve menopozdan sonra da ortaya çıkabilen başlıca belirtileri aşağıda sizler için paylaşıyoruz. Menopoz nedir? Belirtileri nelerdir?

 • Düzensiz adet görme

Bir kadının menopoza girdiğinin ilk belirtilerinden biri, az ya da çok sık gelen, az ya da çok bol olabilen ya da eskisinden daha fazla ya da daha az gün sürebilen düzensiz adet kanamasıdır. Menstrüasyonun düzensiz hale geldiği bu döneme perimenopoz denir ve bir kadının menopoza girmeden önce meydana gelen ve birkaç ay ya da yıl sürebilen üreme ve üreme dışı yaşam arasındaki geçiş aşamasıdır. Adetiniz düzensiz olduğunda hamile kalmanın daha zor olduğunu, ancak yine de mümkün olduğunu unutmamak önemlidir. Bu nedenle hamile kalmaktan kaçınmak isteyen kadınlar için jinekolog tarafından belirtilen bir doğum kontrol yöntemi kullanmak gerekir.

 • Sıcak basması

Halk arasında sıcak basması olarak bilinen sıcak basması, bazı kadınlarda menopoza girmeden önceki dönemde ortaya çıkabilir ve adet düzensizleşmeden önce bile ortaya çıkabilir ve menopozdan sonra bile birkaç yıl sürebilir. Bu belirti, bir kadının aniden ve belirgin bir neden olmaksızın, genellikle yüzünde, boynunda ya da göğsünde, cildinin kızarmasına ve terlemesine ve kalbinin 1 ila 5 dakika daha hızlı atmasına neden olabilir. Bununla birlikte, bir kadının menopoza girmiş olabileceği yaygın bir belirti olmasına rağmen, bu belirtisini tüm kadınlar yaşamaz. Bir kadında ateş basması varsa ancak menopozla ilgili olup olmadığından emin değilse, hipertiroidi ya da hipogonadizm gibi başka tıbbi durumlar ve hatta sıcak basmasına neden olabilecek ilaç kullanımı gibi başka tıbbi durumlar da olabileceğinden jinekoloğuna başvurmalıdır. Sıcak basmaların diğer nedenlerini sizde kontrol edin.

 • Gece terlemeleri

Gece terlemeleri, uyku sırasında meydana gelen ve uykunuzu bölebilecek kadar yoğun olabilen sıcak basmalardır. Bu belirti kadından kadına büyük farklılıklar gösterebilir ve bazıları menopoza girmeden önce bile gece terlemeleri yaşayabilir ve menopozdan sonra devam edebilir ya da bu belirtisini hiç göstermeyebilir. Menopoza ek olarak, gece terlemelerinin diğer nedenleri stres ya da kaygı, diyabet ve hatta uyuduğunuz odanın sıcaklığı olabilir. Gece terlemelerinin diğer nedenlerini görün .

 • Uyumakta zorluk ya da uykusuzluk

Geceleri uyanma, uyumakta güçlük çekme ya da uykusuzluk çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak bir kadın normalde uyku sorunu yaşamıyorsa, bu menopozun yaklaştığının bir işareti olabilir. Ayrıca kadınlar daha kalitesiz ve daha az dinlendirici bir uykuya sahip olabilir, bu da gün içinde kendilerini daha yorgun ya da sinirli hissetmelerine neden olabilir.

 • Ruh hali değişimleri

Menopozun yaklaştığını gösterebilecek bir diğer belirti, sinirlilik, kaygı, aşırı yorgunluk ve kötü ruh hali gibi kontrolden çıkma hissine bile neden olabilen ruh hali değişimleridir. Bu değişiklikler menopozun hormonal değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkabilir ve depresyon geliştirme riskini artırır. Bir kadın iki ya da üç haftadan uzun süredir depresif hissediyorsa ya da sık sık ruh hali değişimleri yaşıyorsa, bunun menopoz olup olmadığını ya da daha yeterli tedavi gerektiren başka bir neden olup olmadığını doğrulamak için jinekoloğa danışmanız önemlidir.

 • Vajinal kuruluk

Vajinal kuruluk, bazı kadınlarda yumurtalıkların östrojen üretimindeki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkabilen bir belirtidir, bu da vajinal kanalının dış yüzeyi bir değişikliğe ve vajinayı nemli tutan mukus üretiminin azalmasına neden olur. Bu belirti, cinsel ilişki sırasında ağrıya ya da rahatsızlığa, vajina içinde ve çevresinde kaşıntıya ya da sık idrara çıkma isteğine neden olabilir.

 • Azalmış cinsel istek

Cinsel istekte azalma, bir kadının hayatında stres ya da yorgunluk gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak aynı zamanda bir kadının hayatının bu aşamasındaki hormonsal değişiklikler azaltabileceğinden menopoza giriyor olabileceğini gösteren bir belirtidir.

 • İdrar kaçırma

Menopozda üriner inkontinans meydana gelebilir, çünkü östrojendeki azalma aynı zamanda idrarın atıldığı kanal olan üretranın astarını da etkileyerek onu daha ince, daha az esnek ve daha az elastik hale getirerek kalıcı ve kalıcı sızıntıya neden olabilir. . Ek olarak, üretradaki değişiklikler nedeniyle, kadınlar menopoz sırasında daha sık idrar yolu enfeksiyonu geçirebilir ve idrar yaparken ağrı ya da yanma belirtileriniz varsa ya da sürekli düşük dereceli ateşiniz varsa jinekoloğa danışmanız önemlidir.

 • Zayıf hafıza

Örneğin, menopozda yumurtalıkların bir kadının konsantrasyonu, öğrenmesi ve hafızası için önemli bir hormon olan östrojen üretmemesi nedeniyle zayıf hafıza, öğrenmede zorluk, kelimeleri ya da isimleri ve nesneleri sakladığınız yerleri hatırlamada zorluk meydana gelebilir. Ayrıca bu hormonsal değişime bağlı olarak kadınlarda organizasyon ya da planlama sorunları olabilir. Bununla birlikte, örneğin Alzheimer hastalığı gibi doğal yaşlanma nedeniyle ortaya çıkabilecek zayıf hafızanın başka nedenleri de vardır ve bu belirtileri menopozun göstergesi olup olmadığını doğrulamak için jinekoloğa danışmak bu nedenle önemlidir.

 • Kuru cilt

Bir kadının menopoza girdiğini gösterebilecek diğer bir yaygın belirti, cildin daha kuru, daha ince, daha fazla sarkması ya da donuk hale gelmesidir ve bunun nedeni östrojenin cildi daha nemli, nemli ve sıkı bırakan kolajen üretimi için gerekli olmasıdır. Ayrıca menopozda bir kadın da saç dökülmesi yaşayabilir.

 • Vücut ağırlığı artışı

Menopoz döneminde kadında östrojen seviyesinin düşmesine bağlı olarak metabolizmada ve dolayısıyla kalori yakımında azalma olduğu için vücut ağırlığı artabilir, bu da kadının daha kolay kilo almasını sağlayabilir. Bel çevresinde yağ birikmesi. Bununla birlikte, hipotiroidizm gibi diğer durumlar da vücut ağırlığını artırabilir ve tıbbi değerlendirmeyi gerektirir.

Menopoz da oluşabilecek semptomlar nasıl giderilir?

Menopoz da oluşabilecek belirtileri nasıl giderilir?

 • Pelvik taban kaslarınızı güçlendirmek ve üriner inkontinansı iyileştirmek için günlük egzersizleri yapın.
 • Özellikle cinsel ilişki sırasında ağrı ya da rahatsızlığa neden olabilecek vajinal kuruluk rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olması için doktorunuz tarafından önerilen su bazlı bir vajinal kayganlaştırıcı kullanmak.
 • Kat kat giysiler giyin ve sıcak basmaları ya da gece terlemeleri ortaya çıktıkça bunları çıkarın
 • Bazı kadınlarda olduğu gibi, sıcak basmalarına neyin neden olduğunu belirlemeye çalışın, tetikleyiciler arasında sıcak içecekler, kafein, baharatlı yiyecekler, alkol, stres, sıcak hava ve hatta sıcak bir oda olabilir.
 • Örneğin kahve, siyah çay ya da yeşil çay gibi kafein içeren içeceklerden kaçının, çünkü bunlar özellikle geceleri alındığında uyumayı zorlaştırabilir ya da uykusuzluğa neden olabilir.
 • Sigara içmek sıcak basmasını artırabileceğinden ve erken menopoza neden olabileceğinden sigara içmekten kaçının.
 • Düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, ruh halini ya da depresyonu iyileştirmeye yardımcı olabilecek, refah ve zevk duygularını artıran endorfinlerin salınmasına yardımcı olur.
 • Ruh hali değişimlerini, stresi ve kaygıyı azaltabilecekleri için meditasyon, yoga ya da masaj gibi rahatlama tekniklerini deneyin.
 • Ek olarak, menopoz belirtilerini hafifletmeye ve vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olmak için taze meyve ve sebzeler ve kepekli tahıllar içeren sağlıklı bir diyet yapmak, konserve ya da işlenmiş gıdalardan ve şekerden kaçınmak önemlidir.
Menopoz nedir? Belirtileri nelerdir?

Menopoz teşhisi nasıl doğrulanır?

Menopoz tanısı jinekolog tarafından kadının gösterdiği belirtilerini ve 12 ay üst üste adet görmemesine göre konulur. Ayrıca doktor, kadının menopozda olduğunu doğrulamak için kandaki FSH hormonu, östrojen ve progesteron düzeylerini kontrol eden bir test isteyebilir.

Menopoza iyi gelen besinler

Menopoza iyi gelen birçok besin vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda sizler için yazımıza ekledik. Genel başlıklar altında almış olduğumuz C vitamini, E vitamini, Omega3, Kalsiyum ve D vitamini ve son olarak Lifli gıdaların özelliklerini tanımladıktan sonra hangi besinlerde bulunduğunu belirttik.

C vitamini

C vitamini tüketimi, cilt için faydalarının yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, çünkü bu vitamin iyileşmeyi kolaylaştırır ve vücudun yapısını, sıkılığını ve elastikiyetini garanti eden bir protein olan kollajenin vücutta emilimini sağlar.

Hangi besinlerde bulunur: kırmızı ve yeşil biber, çilek, lahana, brokoli, kivi, limon, portakal, biber, papaya, kavun, ıspanak, mandalina.

E Vitamini

E Vitamini cildin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur, erken yaşlanmayı ve kırışıklıkların oluşmasını önler ve ayrıca saç için gereken besinleri alarak nem dengesini destekler. Ayrıca antioksidan etkisinden dolayı vücudun savunmasını artırmaya yardımcı olduğu gibi kalp sağlığına da özen gösterir ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.

Hangi besinlerde bulunur: ay çekirdeği, yer fıstığı, somon, uskumru, badem, ceviz, mango, deniz ürünleri, avokado, ay çiçeği, marul, maydanoz, tere, lahana, kereviz, hamsi ve zeytinyağı.

Omega3

Omega 3 açısından zengin gıdalar, örneğin artrit gibi hastalıklarla savaşmak için mükemmel olan antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, kan pıhtılaşmasını düzenlemeye ve kan basıncını iyileştirmeye ek olarak “kötü” kolesterol LDL’yi düşürmeye ve “iyi” HDL’yi artırmaya yardımcı olduğu için kalp sağlığını da destekler.

Hangi besinlerde bulunur: ton balığı, somon balığı, kırmızı et, morina balığı, alabalık, keten tohumu ve yağı, sardalye, chia tohumu ve ceviz.

Kalsiyum ve D Vitamini

Kalsiyum ve D vitamini, menopoz sırasında ve sonrasında östrojendeki azalmaya bağlı olarak ortaya çıkan yaygın durumlar olan osteopeni ya da osteoporoz gelişimini önleyen sağlıklı dişler ve kemikler için gerekli besinlerdir.

Hangi besinlerde bulunur: fındık, yağsız süt, badem, tahin, sade yoğurt, kuru incir, ceviz, beyaz ya da az yağlı peynir, badem, fesleğen, su teresi, keten tohumu ve brokoli. D vitamini barındıran bazı ek besinler; somon, yoğurt, pekmez, sardalye ve istiridyedir.

Lifli gıdalar

Lifler sadece bağırsak geçişini düzenlemek ve kabızlık gibi sorunlardan kaçınmak için değil, aynı zamanda kolesterol birikimini önlemek, kan şekeri seviyelerini kontrol etmek ve tokluk hissini teşvik ederek kilo kaybını desteklemek için de önemlidir.

Hangi besinlerde bulunur: havuç, bezelye, meyveler, sebzeler, kabak, arpa, çavdar, nohut, yulaf ezmesi, kuru fasulye, buğday kepeği, fasulye, nohut, mercimek, fındık, pirinç, makarna ve tam tahıllı ekmek.

Yulafın lif içermesine ek olarak, iyi bir gece uykusunu teşvik eden fitomelatonin içerdiğini ve özellikle uykusuzluk çekenler için belirtilen bir gıda olduğunu belirtmek önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu