Mevsimsel Depresyonu Kolaylaştırmanın 6 Yolu!

Mevsimsel Depresyonu Kolaylaştırmanın 6 Yolu! Kış aylarında ortaya çıkan veya kötüleşen depresyon, mevsimsel duygudurum bozukluğunun bir işareti olabilir. Daha kısa günler ve havadaki değişimler enerjinizi tüketir ve kendinizi mutsuz hissetmenize neden olursa, mevsimsel duygulanım bozukluğunun (MDB) klasik semptomlarına sahip olursunuz – öncelikle kış aylarında meydana gelen gün ışığı ve hava koşullarındaki değişikliklerin tetiklediği bir depresyon biçimi. mevsimsel depresyon

Mevsimsel Depresyonu Kolaylaştırmanın 6 Yolu!

Neden bazı insanlar MDB olur? Uzmanlar kesin değil, ancak bazıları bu mevsimsel değişikliklerin vücudun sirkadiyen ritmini, uyku ve uyanıklık saatlerinde nasıl çalıştığımızı düzenleyen 24 saatlik saati bozduğunu ve bu da bazen kendimizi enerjik ve uyanık, bazen de uykulu hissetmemize neden olduğunu düşünüyor.

Başka bir teori, değişen mevsimlerin uykuyu , ruh halini ve esenlik duygularını düzenleyen serotonin ve melatonin gibi hormonları bozmasıdır. mevsimsel depresyon

MDB’nin nedenleri ne olursa olsun, belirti ve semptomlar tipik olarak şunları içerebilir:

  • Mevsimsel bir düzende, her gün, günün çoğunda meydana gelen depresyon duyguları
  • Yorgunluk veya düşük enerjiye sahip olmak
  • Eskiden zevk aldığınız aktivitelere karşı ilgi kaybı
  • İştahta değişiklikler veya kilo alımı
  • çok uyumak

MDB Ne Kadar Yaygındır?

Amerikan Aile Hekimleri Akademisi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık yüzde 4 ila 6’sında SAD var . Örgüt, yüzde 20 kadarının, günlerin kısaldığı ve soğuduğu zaman başlayan, genellikle “ kış mavileri ” olarak adlandırılan – hafif bir formuna sahip olabileceğini ekliyor.

Ekvatordan daha uzakta yaşayanlar gibi kadınlar ve gençlerin de MDB yaşama olasılığı daha yüksektir. Aile öyküsü veya depresyon veya bipolar bozukluk tanısı olan kişiler özellikle duyarlı olabilir.

” MDB’yi tedavi etmek önemlidir , çünkü tüm depresyon türleri insanların hayatlarını dolu dolu yaşama, ailelerinden keyif alma ve işte iyi işlev görme yeteneklerini sınırlar,” diyor MD, MD, aile klinik doçenti Deborah Pierce New York, Rochester’daki Rochester Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Okulu’nda tıp.

MDB’yi yönetmenize yardımcı olmak için, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz birkaç seçenek burada.

Mevsimsel Depresyonu Kolaylaştırmanın 6 Yolu!

1. Doktorunuzla Konuşun

Bu durum bir depresyon şekli olduğundan, bir akıl sağlığı uzmanı tarafından teşhis edilmesi gerekir. Dr. Pierce, “Birinin depresyonda olup olmadığını belirlemeye yardımcı olabilecek bir dizi tarama sorusu var” diyor. “Doktorunuz, başka bir depresyon biçiminin aksine MDB’niz olup olmadığını çözebilecektir.”

MDB’niz varsa, bir profesyonele görünmek, üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Yaklaşık 12 yıl önce, 58 yaşındaki PhD Arlene Malinowski, bir dergi makalesinde semptomlar hakkında okuduğunda MDB olduğunu fark etti. mevsimsel depresyon

Chicago sakini, “Kışın dünyayı nasıl hissettiğimde ve algıladığımda bir düşüş fark ederdim” diye hatırlıyor. Psikiyatrist o depresyon için görüştüğünü doğruladı.

2. Zihninizi Sonbahara Hazırlayın

Evlerimizi sonbahardan kışa geçişe hazırlarken zihninizi de hazırlamayı düşünebilirsiniz.

Maryland, Rockville’deki Pediatrik Psikoloji Merkezi’nin kurucusu ve The George Washington Üniversitesi’nde psikiyatri ve davranış bilimleri doçenti olan psikolog Kim Burgess, ruh halini iyileştiren etkinliklere düzenli olarak zaman ayırmanın insanların fiziksel ve psikolojik olarak daha sağlıklı hissetmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Washington, DC’deki Tıp ve Sağlık Bilimleri Okulu

Dr. Burgess, “Sonbahar mevsiminde başlayarak kendinizi kış mevsimine hazırlamak daha iyidir – eğlenceli aktiviteler yaparak, arkadaş grubu sohbetleri ve gezileri başlatarak, eğlenceli hobiler seçerek ve kulüplere veya toplum hizmetine katılarak” diyor. mevsimsel depresyon

Bu etkinliklere önceden düzenli olarak katılmak, kış hüzünleri başladıktan sonra sıfırdan başlamaya çalışmaktan çok daha kolay , diye ekliyor.

3. Antidepresan Almayı Düşünün

Royal College of Psychiatrists , hafif terapi veya psikoterapi semptomlarınızı tamamen gidermiyorsa, uykunuzu getirebilecek ilaçlardan kaçındığınız sürece , reçeteli antidepresanlar mevsimsel depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı  olabilir .

Örgüt, MDB için antidepresan alırken, genellikle sonbahardan ilkbahara kadar ilacı kullanmanız gerektiğini söylüyor. mevsimsel depresyon

New York City’deki Columbia Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olan Ani Kalayjian, MDB semptomlarının ne zaman başladığını anlamak ve yükselmeden önce doktorunuzu reçete için görmek önemlidir, diyor .

Mevsimsel Depresyonu Kolaylaştırmanın 6 Yolu!

4. Sosyal Faaliyetlere Öncelik Verin

Dr. Malinowski, kış aylarını keyifli aktivitelerle doldurarak MDB tedavisine atlamaya çalışıyor. Bir yazı grubuna ve kitap kulübüne katılan Malinowski, “Gidecek yol proaktif olmaktır” diyor.

SAD’niz varsa sosyal aktiviteler neden önemlidir? Burgess, çalışmaların sosyal izolasyon ve depresyon arasında nedensel bir ilişki bulduğunu söylüyor. Ve son zamanlarda, COVID-19 pandemisinin bir sonucu olarak izolasyon yetersiz kalmadı .

Yakın tarihli bir gözden geçirme makalesi, devam eden pandemi sırasında karantinaya almanın zihinsel sağlık üzerindeki etkisini ele aldı. Mart 2020 yılında yayınlanan eleştiri, The Lancet , tecrit bu süreler dahil insanlar üzerinde uzun süreli bir psikolojik etkiye sahip olabileceği de belirtilen Depresyon belirtileri ve travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) . mevsimsel depresyon

Burgess, artan izolasyon zamanlarında başkalarıyla bağlantıda kalmanın yaratıcı yollarını bulmanın önemli olduğunu söylüyor. Akrabalar ve arkadaşlarla yerel bir parkta takılmayı, açık hava sporları veya bahçe oyunları oynamayı veya hava uygun olduğunda yürüyüşlere çıkmayı önerir.

Kışın karanlığı, hava durumu ve COVID-19, istediğinizden daha fazla içeride kalmanıza neden oluyorsa, sosyalleşmek için yüz yüze etkileşimlerden başka yollar da vardır.

Burgess, “Kış havası dışarıda olmayı çok soğuk hale getirdiğinde veya araba kullanmayı güvensiz hale getirdiğinde, arkadaşlarımızla ve geniş aile üyelerimizle FaceTime yapabiliriz veya onlarla Zoom görüşmeleri ayarlayabiliriz” diyor.

5. Tedavi Planınıza Aromaterapi Ekleyin

Aromaterapi – terapötik amaçlar için uçucu yağların kullanılması – MDB hastalarına da yardımcı olabilir.

Yale Journal of Biology and Medicine’de Haziran 2020’de yayınlanan bir inceleme , uçucu yağların potansiyel olarak depresyon semptomlarını ve anksiyete ve uyku sorunları gibi diğer psikolojik sorunları azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, incelemenin yazarları, şu ana kadar uçucu yağların zihinsel sağlık yararlarına dair kanıtların küçük olduğunu ve fayda açısından bir şekilde sınırlı olduğunu belirtiyorlar.

Dr. Kalayjian, özellikle SAD söz konusu olduğunda, uçucu yağlar, beynin ruh hallerini ve vücudun uyku ve iştahı etkileyen iç saatini kontrol etmekten sorumlu bölgesini potansiyel olarak etkileyebilir.

Aromaterapiye ilişkin kanıtlar sınırlı olsa da, özellikle banyo yapmak veya mum ışığında arkadaşlıktan zevk almak gibi başka bir yatıştırıcı etkinlikle birlikte kullanıldığında, esansiyel yağların kullanılması zihinsel sağlığı iyileştirmenin basit ve güvenli bir yolu olabilir. mevsimsel depresyon

Johns Hopkins Medicine raporlarına göre aromaterapiyi kullanmanın en güvenli yolları vücut yağlarını, aroma çubuklarını ve uçucu yağları uygulayabileceğiniz emici malzemelerden yapılmış takıları içerir . Organizasyon, uçucu yağların yutulmasına veya uçucu yağ difüzörlerinin kullanılmasına karşı tavsiyede bulunur.

6. Güneş Işığı İçeri Girsin

Mevsimsel depresyonunuz veya kış mevsimi MDB’niz varsa, güneş ışığından yararlanmak için gün içinde mümkün olduğunca dışarı çıkmak isteyeceksiniz. Soğuk günlerde, toplanıp öğlen veya hemen sonra bloğun etrafında bir gezintiye çıkın – bu, güneşin en parlak olduğu zamandır.

Ayrıca, içeride olduğunuzda, mümkün olduğunca fazla doğal ışığın girmesine izin vermek için panjurlarınızı açık tutun. Ve eğer uzaktan çalışıyorsanız, mümkünse doğal ışık kaynağına yakın bir çalışma alanı seçin. Yale Medicine , iç mekan aydınlatmasının doğal ışıktan çok daha loş olduğunu ve bunun SAD semptomlarını olumsuz etkileyebileceğini bildiriyor . mevsimsel depresyon

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu