Meyveli enerji topları tarifi

Protein içeren kuruyemişlerle, kalp dostu chia ve keten tohumlarının yer aldığı meyveli enerji topları diyet menülerinin vazgeçilmezi haline artık geldi. Özellikle diyet listelerinin ara öğünlerinde çok tercih edilen enerji topları, meyvelerle tatlandırıldığından  sağlıklı besinler kategorisinde yer alıyor. Sağlıklı besin olması yanında hazırlanışının kolaylığı nedeniyle de çok dikkat çekiyor. Tüm bunlar kapsamında özellikle; meyveli enerji topları nedir, meyveli enerji topları nasıl yapılır gibi soruların cevapları da çok merak edilir hale geldi… Bütün bu sorunların cevaplarını sizler için hazırladığımız bu yazıda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar…

İlginizi çekebilir: İpek kirpik nedir? Evde ipek kirpik nasıl yapılır?

Meyveli enerji topları nedir?

Kurutulmuş meyvelerle, kuru yemişlerle ve tohumlarla hazırlanan sağlıklı atıştırmalıklara meyveli enerji topları adını veriyoruz. Fırında pişirilmeden 10 dakika içinde hazırlanan enerji toplarının en büyük özelliği tatlı krizlerini önlemesidir. Tatlı ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan meyveli enerji topları son dönemlerde mutfaklarımızın vazgeçilmez lezzetlerinden olmuştur. Meyveli enerji toplarını; çocuklar, ergenler, yetişkinler ve yaşlılar kısacası 7’den 70’e herkes tüketebilir. Uzmanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilen enerji topları,  besin değerleri bakımından oldukça zengindir…

Sağlıklı yağlardan yapılan meyveli enerji topları içerisinde aynı zamanda proteinle, lifte yer alıyor. Lifli ve proteinli besinlerin tüketimi, özellikle sağlığımız için çok önemlidir. Çünkü lifli gıdaların tüketimiyle, sindirim sistemimizin sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz. Günümüzde lifli gıdalar daha çok kilo kontrolünü sağlamaya yönelik diyetlerde kullanılıyor. O nedenle meyveli enerji toplarını diyet listelerinde çok görmemiz doğaldır… Meyveli enerji topları içinde yer alan proteinli besinler sayesinde de; vücudumuz temel fonksiyonlarını yerine getirir. Kısacası; hücrelerin yenilenmesi, sıvı dengesi sağlanması, kasların oluşması,kan yapımı ve bağışıklık sisteminin gelişmesi için proteinli besinler tüketmek gerekiyor. O nedenle meyveli enerji topları tarifi içerisinde proteinli besinleri bol kullanabilirsiniz.

Meyveli enerji topları

Meyveli enerji topları tarifi

Malzemeler

 • 100 gram çekirdeksiz  hurma
 • 1 porsiyon doğranmış kuru meyve
 • 25 gram çiğ badem
 • 2 yemek kaşığı chia tohumu
 • 1 çorba kaşığı tarçın öğütülmüş şekilde
 • 1 çay bardağı ayçiçeği
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu öğütülmüş
 • 1/2 çay kaşığı vanilya özü

Hazırlanışı

 • Mutfak robotu içerisine; çekirdeksiz hurmalarla, bademleri koyunuz. Kıvam alıncaya dek robotta malzemeleri karıştırınız.
 • Kalan malzemeleri de robota koyarak iyice harmanlanana kadar karıştırınız. Yapışkan bir karışım elde etmeniz gerekiyor. Eğer karışım kuruysa mutlaka 1 yemek kaşığı su ilave ediniz.
 • Karışımdan küçük miktar elinize alarak top şekline getiriniz. 
 • Karışımın tamamını top şekline getirip, temiz ve kuru bir tepsiye koyunuz.

Ortalama 1 saat kapalı tepsiye koyduğunuz meyveli enerji toplarınızı buzdolabında soğutunuz. Daha sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Meyveli enerji topları

Antioxident Trail Mixli enerji topları 

Malzemeler

 • 3 adet kuru kayısı
 • 1 çorba kaşığı tarçın
 • 1.5 tatlı kaşığı yulaf ezmesi
 • 2.5 yemek kaşığı Antioxident Trail Mix
 • 1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı

 • Malzemelerin tümünü mutfak robotuna koyarak, çok toz haline getirmeden karıştırınız.
 • Yağlı kağıdı fırın tepsisine serdikten sonra robottaki karışımları da top haline getirip tepsiye diziniz.
 • Tepsiye dizmiş olduğunuz meyveli enerji toplarının dağılmamasını önlemek adına buzdolabında ortalama 3 saat soğutunuz. Soğuma işlemi sonrasında dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz…
Meyveli enerji topları kalori

Meyveli enerji topları besin değerleri

Yukarıda da değindiğimiz üzere meyveli enerji topları besin değerleri bakımından çok zengindir… Yukarıda değindiğimiz tarifler içinde kullandığımız besinlerin değerlerini aşağıda sizler için açıkladık…

meyveli enerji topları tarifi

Chia tohumu

Kilo kontrolünün sağlanabilmesi için çok önemli olan chia tohumu, meyveli enerji toplarının da vazgeçilmezi olarak karşımıza çıkıyor. Protein, lif ve yağ içerikli  chia tohumu; 2 yemek kaşığı meyveli enerji toplarında kullanıldığında, 139 kaloriye ortalama sahip oluyor. 2 yemek kaşığı chia tohumu; 11 gram life, 4 gram proteine, 12 gr karbonhidrata ve 9 gramda yağa denk geliyor.

meyveli enerji topları tarifi

Keten tohumu

Kalbin dostu olan keten tohumu; lif oranı  bakımından zengin, karbonhidrat açısından da düşük bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Diyet programlarında çok sık rastladığımız keten tohumu, doğal olarak meyveli enerji topları içerisinde de  kullanılıyor. 1 kaşık ortalama öğütülen keten tohumunun kalori miktraı 37’dir… 1.3 gram protein, 0.1gram şeker ve 1.9 gramda lif içeriyor. 

Meyveli enerji topları tarifi

Kuru meyve

Folik asit, lif, C vitamini ve potasyum bakımından zengin olan kuru meyve karışımları enerji topları yapılışında da çok kullanılıyor. Eerji topları içerisine koyulan kurutulmuş meyveler tatlandırıcı görevi görüyor. Tatlı ihtiyacını gidermeye yardımcı olan kurutulmuş meyvelerin 1 porsiyonu, 72 kaloridir…  Enerji toplarınızın içerisine 1 porsiyon kuru meyve eklediğinizde; %94 karbonhidrat, %3 yağ ve % 4 ‘te ortalama protein tüketmiş oluyorsunuz.

Meyveli enerji topları tarifi

Yulaf ezmesi

Buğdaygiller ailesine ait olan yulaf ezmesi nişaşta bakımından çok zengindir. Yulaf ezmesi hem doyurucu hem de lezzetli bir besin olarak dikkat çekiyor. Yulaf ezmesi içerisinde; manganez, demir, fosfor, çinko, tiamin, bakır, pantatenik asit, magnezyum ve folik asit yer alıyor. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, kan şekerinin düzenlenmesinde yulaf ezmesi önemli görev üstlenmiştir. Yukarı da belirtmiş olduğumuz meyveli enerji topları tarifi içerisindeki kullanılan 1.5 tatlı kaşığı yulaf ezmesi 18 kaloriden oluşmuştur. Aynı zamanda %16 yağ, %67 karbonhidrat ve %17’de protein barındırıyor.

İlginizi çekebilir: Adele diyeti (Sirtfood diyeti) nedir? Sirtfood diyeti nasıl yapılır?

Vanilya özü

Akne oluşumlarını, yaşlanmayı, yanıkları ve cildin güzelleşmesini sağlayan besin türü olarak vanilya özü karşımıza çıkıyor.  Anti bakteriyel ve antioksidan içerikli vanilya özünü meyveli enerji topları tarifine ekleyerek önemli bir besin tüketmiş olacaksınız. Tarifimizde kullandığımız 1/2 çay kaşığı vanilya özü, yaklaşık 7 kaloriye karşılık geliyor. Kısacası tarifimizi uyguladığınızda; %2 yağ, %98 karbonhidrat ve %0 protein tüketmiş oluyorsunuz.

meyveli enerji topları tarifi

Ayçiçeği

E, B vitaminleri başta olmak üzere ayçiçeği içerisinde; selenyum, magnezyum, bakır, çinko ve mangan yer alıyor. Kötü kolesterolü düşürme özelliği bulunan ayçiçeğini 1 çay bardağı ölçüsünde kullandığınızda ortalama 619 kalori değeri taşıyor. Karbonhidratla, protein bakımından %0, %100’de yağ tarifimiz içeriyor. 

meyveli enerji topları

Hurma

İnsanın ihtiyaç duyduğu tüm besinleri hurmanın içeriğinde bulmak mümkündür… Lif, karbonhidrat, yağ, mineraller, vitaminler, protein, organit asit ve su içerdiği için hurma çok değerli meyvedir… Tarifimizdeki 100 gram hurma ortalama 277 kalori içeriyor. 

Meyveli enerji topları tarifi

Çiğ badem

B-E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, badem, demir, protein ve bakır yönünden tuzsuz çiğ bademin besin değeri çok yüksektir… Meyveli enerji topları tarifimizde kullandığımız 25 gram çiğ badem, 143 kalori barındırıyor. 

meyveli enerji topları tarifi

Tarçın

Lezzetli aromasıyla dikkat çeken tarçının en büyük özelliği kan şekerini düzenlemesidir. O nedenle yukarıda ki tariflerimizde özellikle tarçına yer verdik. Diyet yapanların vazgeçilmezi olan tarçın aynı zamanda kötü kelesterolün bertaraf edilmesini ve cildin güzelleşmesini de sağlıyor. Daha öncede belirttiğimiz üzere diyet programlarında ara öğün olarak geçen tarçın ayrıyeten antioksidan görevi de yapıyor. Tariflerimizde kullandığımız 1 çorba kaşığı tarçın; 30 kaloriye denk geliyor. Meyveli enerji toplarına 1 çorba kaşığı tarçın ekleyerek; %92 karbonhidrat, %3 yağ ve %5 protein içermesini sağlayabilirsiniz.

meyveli enerji topları

Bal

Virüslerle, bakterilerin oluşunmlarını engelleyen bal kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırıyor. Antioksidan özelliği taşıyan balın tüketilmesiyle; ülser, yara, yanık, kalp ve kolon kanseri gibi pek çok rahatsızlık bertaraf edilebiliyor.  Yukarıda verdiğimiz tariflerlerde kullandığımız 1 çorba kaşığı balın besin değerlerini şöyle sıralayabiliriz: 64 kalori, %0 yağ, %99 karbonhidrat ve % 1 protein… 

meyveli enerji topları tarifi

Antioxident Trail Mix

Dengeli ara öğünler için tercih edilen Antioxident Trail Mix’i enerji topları tarifimizde kullanarak, farklı lezzet oluşturmayı amaçladık. Antioksidan özelliğine sahip olan Antioxident Trail Mix içerisinde çok sayıda kurumuş meyve yer alıyor. Antioxident Trail Mix yani hazır, paketlenmiş, doğal kuru meyvelerden ve yemişlerden oluşuyor. Dut, kabak çekirdeği, siyah üzüm, badem, goji berry ve ceviz besinleri Antioxident Trail Mix içinde yer alıyor. Bu saymış olduğumuz besinler, değeri bakımından çok zengin olup, vücut sağlığı açısından da önemli rol üstlenmişlerdir.

Doğal meyveli enerji topları

Meyveli enerji topları sağlıklı mı?

Kuru meyvelerle, yemişleri içerisinde barındıran enerji topları; sağlıklı besinler grubunda yer alıyor. Lif, protein ve sağlıklı yağlar açısından zengin olan meyveli enerji toplarını kahvenizin ya da çayınızın yanında tüketebilirsiniz. Vitamin deposu olan meyveli enerji toplarını; dondurucuda veya buzdolabında saklamanızı öneriyoruz. Eğer hava geçirmeyen kaplarda saklarsanız 2 haftaya kadar meyveli enerji toplarınız bozulmaz, dayanır. Meyveli enerji topları tarifi için mutfak robotu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle besinleri karıştırmanız daha kolay olduğundan zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Sağlıklı besin kategorisinde olması nedeniyle meyveli enerji toplarını herkes tüketebilir.

meyveli enerji topları tarifi

Meyveli enerji topları ile ilgili merak edilen sorular

Sağlıklı atıştırmalıklar kategorisindeki meyveli enerji toplarıyla alakalı merak ettiğiniz soruları sizin için aşağıda cevapladık…

Meyveli enerji topları gerçekten sağlıklı mı?

Meyveli enerji topları sağlıklı atıştırmalıklar kategorisinde yer alıyor. 

Meyveli enerji topları ne zaman tüketilmelidir?

 • Spor öncesinde ve sonrasında
 • Stresli olduğunuz zamanlarda
 • Ara öğün zamanlarında

Meyveli enerji topları günde kaç tane tüketilmelidir?

Meyveli enerji topları zararlı bir besin olmamasına rağmen siz yine de aşırı tüketmeyiniz.

Meyveli enerji toplarının faydaları nelerdir?

 • Yağsız kas hücresi oluşturur
 • Enerji artırır
 • Kiloyu korumada yardımcıdır
 • Sağlıklı karbonhidratlar bakımından zengindir
 • Lif içerir
 • Protein açısından zengindir

Meyveli enerji toplarında çiğ yulaf var mıdır?

Meyveli enerji topları içerisinde çiğ yulaf yer alıyor.

Meyveli enerji topları kilo vermeye yardımcı mıdır?

Meyveli enerji toplarının içerisindeki besinlerde az kalori olması sebebiyle kilo vermeye yardımcıdırlar.

Meyveli enerji toplarının soğutulması gerekiyor mu?

1-2 saat buzdolabında mutlaka meyveli enerji toplarını soğutunuz.

Meyveli enerji topları yapışkan mıdır?

İçerisine ölçüsünden fazla sulu gıdalar katarsanız meyveli enerji toplarınız yapışkan bir kıvam alır.

Meyveli enerji topları kuru mudur?

Meyveli enerji toplarınızın içerisine çok fazla kuru besinler koyarsanız, kıvam olarak da kurumuş bir hali alır.

Meyveli enerji topları fırında pişer mi?

Meyveli enerji toplarını fırında pişirmenize kesinlikle gerek yoktur.

Meyveli enerji topları doyurucu mudur?

Meyveli enerji toplarının doyurucu özelliği vardır.

Meyveli enerji topları glüten içeriyor mu?

Bu durum tamamen meyveli enerji toplarının içerisine koyduğunuz yulaf ezmesinin glüten içerip, içermediğine bağlıdır.

Meyveli enerji topları dondurulur mu?

Ufalanmaması açısından meyveli enerji topları buzdolabında saklanabilir. Fakat dondurulmasını kesinlikle önermiyoruz. 

Meyveli enerji toplarını çocuklar tüketebilir mi?

Meyveli enerji toplarını çocukların tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Meyveli enerji toplarını kimler tüketebilir?

Meyveli enerji toplarının içerisindeki besinlere alerjisi olmayanlar tüketebilirler.  Meyveli enerji topları içerisindeki hiçbir besin sizi rahatsız etmiyorsa gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Enerji topları taze meyvelerle hazırlanır mı?

Enerji toplarını taze meyvelerle hazırlamanızı kesinlikle önermiyoruz. Taze meyvelerle hazırlanan enerji topları lapa şekilde olur. Bu durumda enerji toplarının görünümünü ve tadını bozar.

Enerji toplarına katılan kurutulmuş meyveler nasıl kullanılmalıdır?

Rahat çiğnenebilmesi adına mutlaka enerji toplarına kattığınız meyveleri doğrayınız.

Meyveli enerji topları ne kadar dayanır?

Meyveli enerji toplarının bozulmaması için buzdolabında saklayabilirsiniz. Belirli süre buzdolabında meyveli enerji topları bozulmadan kalabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler