Mide Kanaması Neden Olur?

Halk arasında daha çok “mide kanaması” olarak bilinen, hayatı tehdit eden, ani ve şiddetli kanama veya sürekli kan kaybı ve buna bağlı olarak oluşan çeşitli komplikasyonlara yol açan kronik kanama şeklinde ki bir rahatsızlıktır. 

Mide kanamalarının bir çoğu hafif ve kendi kendine çözülebilir ancak kanama ne kadar az olursa olsun o bölgenin tespit edilmesi gereklidir. Mide kanamasında en sık görülen belirti dışkının koyu renkli ve katrana benzeyen bir halde olmasıdır. eğer kan kusma, baş dönmesi, halsizlik gibi belirtiler varsa kanamanın şiddetli olduğunun işareti olarak algılanmalıdır. 

İlginizi Çekebilir: Kulak Yanmasının Nedenleri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir? 

Bu durum kanamanın şiddetine ve bulunduğu bölgeye göre değişim göstermektedir. Hafif olan kanamalarda genellikle kanamayı yaşayan kişi bu durumu kavrayamayabilir ve bu kan kaybına bağlı olarak ileri ki dönemlerde hasta da anemi ortaya çıkabilir. Bunun nedeni hafif olan kanamalarda kan vücuttan dışkıyla atılır, dışkının rengi anormal olmadığı içim hasta durumu algılayamaz ancak dışkıda kan testi ile tespit edilebilir. 

Şiddetli kanamalarda ise dışkı normalden koyu bir renk alır görünümü katran gibi olabilir. Aniden yaşanılan yüksek kan kaybı kişi de halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. kanamanın miktarına göre de kan kusma da görülebilir. 

Mide Kanaması Nedenleri 

Halk arasında “mide kanaması” diye adlandırılan ve bu nedenle meydana gelen kanamaların nedeni genellikle ülser olarak bilinir. Ülserler mide astarında ya da yemek borusunda oluşurlar. Yemek borusunda oluşan varislerde kanama yol açmaktadır bunun nedeni siroz gibi kronik karaciğer hastalıklarıdır. 

Başka sebeplerden dolayı aşırı kusma ve öğürme durumları da yemek borusunda ve mideyle bağlandığı bölge de hasar ve tahribata neden olur bu da kanamaya neden olur. 

Aspirin, kan inceltici gibi ilaçların aşırı kullanımı da mide kanamasına yol açar. Aşırı alkol kullanımı, bazı kanama durumları, kan incelticiler, sigara kullanımı, uzun süre ve aşırı oranda aspirin tüketimi, geçmişte kişinin yaşadığı kanamalar, ülser ve bakteriyel enfeksiyonlar mide kanamasının oluşmasında ve riskin artmasında en büyük rol oynayan faktörlerdir. Ayrıca çok miktarda kahve ve gazlı içeceklerin kullanımı da mide kanamasını yükselten sebeplerdendir.

Mide kanamasının tedavisi; sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi, alkol, sigara tüketiminin sıfırlanması yada en aza indirgenmesi, reçetesiz alına ilaçları uzun süreli ve düzenli kullanımından kaçınılması, mide kanamasına neden olan ilacın kesilmesi ya da alternatif ilaçların hastaya verilmesi, aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durmak, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak yemeklerden uzak durmak, çok yağlı yemek ve kızartmalardan uzak durmak, hazır ve salamura gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak en önemlisi de stres ve aşırı üzüntüden uzak kalmak olarak sayabiliriz. Hasta için hem tedavi sürecini hızlandıracak hem de tedaviden sonraki aşama için hastaya yardımcı olacaktır. 

Doktor kontrolünde tedavi sürecini aksatmadan devam ettirmek ve yukarı da saydığımız  mide kanaması neden olura ilişkin maddelerden uzak kalarak sağlıklı bir hayat yaşayabilirsiniz ama mutlaka şüpheleniyor bile olsanız bir uzmana danışın kendi başınıza iş yapmaktan kaçının, eğer doktor tek çarenin ameliyat olduğunu iletiyorsa diğer dalında uzman hekimlerden de görüş ve öneri alın dikkat ve azıcık özen her şeye iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu