Miyalji: Nedir, Belirtileri, Tedavisi

Kas romatizması olarak da bilinen miyalji kas ağrılarının sürekli hale gelmesidir. Kaslarda geçirilen fiziksel bir travma, çok çalışmak veya spor yapılması gibi nedenlerle ağrıların oluşması ve bu ağrıların sürekli hale gelmesi miyalji nedir sorusunun özet bir cevabıdır. Ayrıca kronik yorgunluk sonucunda oluşan kas ağrıları bir kaç günde geçmiyorsa miyalji şüphesi ile doktora gidilmelidir. Bu yazıda miyalji nedir ve nasıl tedavi edilir konusu ele alınmıştır. 

Miyalji nedenleri

Aynı grup kasların aşırı kullanımı: Özellikle aşırı spor yapanlarda görülen bir durumdur.

Sakatlıklar ve oluşan travmalar: Uzun süre geçmeyen kas ağrıları bölgede oluşan sakatlık ve travmaların habercisi olabilir.

Virüsler: Ağır geçen grip ve nezle gibi hastalıklar kaslarda şiddetli ağrılara neden olabilir.

Mineral eksikliği: Ağrı ve kramplara neden olabilen elektrolit eksikliği terleme, düzensiz beslenme veya ishal gibi bir rahatsızlıktan sonra oluşan magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi önemli minerallerin eksilmesinden kaynaklanır.

Kas zayıflaması: Hareketsiz bir yaşam tarzı, yaşlanma ve bazı hastalıklar kasların zayıflamasına neden olur. Bu da ağrı oluşumuna sebebiyet verir.

Kronik yorgunluk: Dinlenmeyle geçmeyen ağrılara neden olan yorgunluk halidir. Kişide ayrıca konsantrasyon eksikliği, sinirlilik, algıda güçlük ve depresyon görülebilir.

Bazı hastalıklar: AIDS, kas erimesi, Lyme, kas apseleri gibi birçok önemli ve tehlikeli hastalık kas ağrılarına neden olabilir. Bu bakımdan geçmeyen kas ağrıları için doktora geciktirilmeden gidilmesi önemlidir.

Miyalji belirtileri

Yaygın ve kronikleşmiş kas ağrıları fibromiyalji olarak adlandırılır. Kaslarda ağrı, kişinin ruh ve beden sağlığını önemli ölçüde bozar.

Başlıca miyalji belirtileri :

Geçmeyen yorgunluk hissi

Uyku düzensizliği

Asabiyet

Yaygın kas ağrıları

Baş ağrıları

Kabızlık

Halsizlik ve depresyon hali

Dokuda şişlik

Üç aydan uzun süren ağrılar

Yukarıda sıralanan miyalji belirtileri genel olarak görülenlerdir. Bunların yanı sıra mide bulantısı gibi başka semptomlar gösteren hastalar da vardır.

Miyalji olasılığı yüksek kişiler

Yapılan araştırmalar mükemmeliyetçi bireylerde miyalji görülme sıklığının diğerlerine oranla iki kat olduğunu göstermektedir. Aşırı titiz ve düzenli insanlar da bu sınıf içerisindedir. Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden çok daha fazladır. 50 yaşından sonra miyalji hastalarında büyük bir artış gözlemlenir. Bunun ilk nedeni kasların yaşlanması olsa da hareket eksilmesi de etkilidir. Boşanma, çocuklukta karşılaşılan istismar gibi travmaların ileri yaşlarda bu hastalığa yakalanma riskini arttırdığı gözlemlenmiştir.

Tanı ve tedavi

Miyaljiye tanı konması biraz zor ve uzmanlık gerektirir. Çünkü hastaların birçoğunda yapılan görüntüleme sonuçları normal çıkmaktadır. Tanıda muayene ve hastanın durumunu belirgin bir şekilde ifade etmesi önemlidir. Ağrıların başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmadığının tespiti de önemli olduğundan hastadan idrar ve kan testleri istenebilir.

Psikolojik destek ve fizik tedavi miyalji tedavisi için birlikte yapılması gereken uygulamalardır. Ağrının oluştuğu yere ve sebebine göre doktor tarafından ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Ayrıca hastanın psikolojik destek alması da gerekir. Bazı hastalar çok uzun süre ağrı çektiklerinden bu durumun geçmeyeceğine dair karamsarlığa kapılırlar. Özellikle bu tür hastaların ağrıların gerekli tedavilerle geçeceğine inandırılmaları önemlidir.

Miyalji tam olarak ortadan kaldırılabilen bir hastalık olmamakla birlikte oldukça kolay ilerleme kat edilebilen bir hastalıktır. Altında yatan etmen düzeltildiğinde ve tedavi sonrası hastanın yaşam süresini kısaltan bir hastalık da değildir. Bu hastalık daha çok kişinin yaşam kalitesi bozar. Ağrının şiddetine göre günlük işlerini bile yapamaz duruma getirebilir.

Miyalji için neler yapılabilir?

Kas ağrıları doktor kontrolünde bir tedavi gerektirse de kişiler miyalji tedavisi için kendi başlarına da bazı önlemler alabilir. Hayat tarzı değişiklikleri miyaljiden kurtulmaya ya da hiç yakalanmamaya yardımcı olacaktır. Miyalji, çocukluk çağından itibaren görülebilen bir hastalıktır. Bu bakımdan sağlıklı bir yaşam tarzına geçilmesi her yaşta tavsiye edilir.

Miyalji rahatsızlığı için başlıca tavsiyeler:

Her gün en az 30 dakika yapılacak egzersiz: Bunlar yürüme, yüzme, dans veya aerobik olabilir. Önemli olan ağır bir spor yapmadan kasları ve vücudu güçlendirmektir. Kaslar güçlendirilmezse zayıflayan bölgeye göre hareket güçlüğü oluşacaktır. Bu bakımdan yürüyüş sırasında el ve kol hareketleri de yapılmalıdır. Haftada üç ya da dört gün yüzmek ise ağrıları azaltmada çok faydalı olacaktır. Özellikle sıcak yaz aylarında yüzmek ve kum banyosu iyi gelecektir.

Psikolojik rahatlık: Düzen tutkusu, aşırı titizlik ve mükemmeliyetçilik miyaljiye neden olabilir. Daha rahat bir ruh hali, bazen işleri başkasına bırakmak, yardımcı tutmak ve sorumlulukları paylaşmak kişiye iyi gelecektir. Psikolojik destek almak faydalı olacaktır. Hayata pozitif bakmak, eğlenceli ortamlarda bulunmak, sevilen bir hobiyle uğraşmak tüm hastalıklarda olduğu gibi miyalji ile savaşmak için de etkili yöntemlerdir.

Fizik tedavi: Miyalji için doktor belli bir süre fizik tedavi verecektir. Maalesef hastaların birçoğu bu tedaviyi eksik yaptırır. Oysa fizik tedavi miyalji için çok uzun süre düzenli olarak yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu