Mürekkep lekesi nasıl çıkar? %100 Etkili ve Kolay Çözümler

Mürekkep lekesi, çıkarılması en zor olan ve maalesef sık sık yaşamak zorunda kaldığımız sorunlardan biridir. Hiç kimse en sevdiği gömleğinin veya çocuğunun okul kıyafetlerinin mürekkep lekesi yüzünden mahvolmasını ve kullanılamaz hale gelmesini istemez. Elbette mürekkep lekesini çıkarmanın çeşitli yolları bulunuyor ve doğru zamanda müdahale etmeniz durumunda sonsuza dek mürekkep lekelerinden kurtulabiliyorsunuz. Yazımızda mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi doğal yollarla çıkarılabilir mi ve kurumuş mürekkep lekelerinden kurtulmanın en pratik yolları hakkında bilgiler bulabilirsiniz. 

mürekkep lekesi nasıl çıkarılır

İçindekiler

Mürekkep lekesi nasıl çıkarılır? Her mürekkep lekesi aynı mıdır?

Mürekkep lekesinin giysilerden ve diğer eşyalardan çıkarılması en güç lekelerden biri olduğu ortada ve birçoğumuzun başına bu durum gelmiş olmalıdır. Çıkarılması güç olduğu kadar bir hayli inatçı olan mürekkep lekesini çıkarmanın bir yolu yok mu? Mürekkep lekesinden kurtulmanızı sağlayacak kimyasal ve doğal birçok yöntem bulunuyor. Burada en önemli husus, leke olur olmaz ya da tam olarak kurumadan mürekkep bulaşan yere müdahale edebilmektir. Aynı zamanda mürekkep farklı yapılardan oluşabildiği için buna uygun bir evde temizleme yöntemi seçilmesi gerekir. Aksi takdirde lekeden kurtulmak yerine daha kötü sonuçlarla karşılaşmanız olası bir durumdur.

Her mürekkep lekesi aynı mıdır?

Her mürekkep lekesi aynı mıdır? Bütün mürekkep lekeleri aynı metotla yok edilebilir mi sorularının yanıtı; hayır, her mürekkep lekesi aynı değildir. Mürekkep üretim aşamasındayken farklı maddeler birbiriyle karıştırılır, bu nedenle içeriklerinden dolayı üç ayrı tür mürekkep bulunur ve her birinin temizleme yöntemi farklıdır. Hangi tür mürekkeple baş edeceğinizi bilirseniz çok daha kolay ve kısa sürede lekeleri yok edebilirsiniz. Mürekkepler; kalıcı mürekkepler, su bazlı mürekkepler ve tükenmez kalem mürekkepleri olarak farklı türlere ayrılır içlerinde en kolay çıkan leke su bazlı mürekkeplerle oluşanlar lekelerdir. Ve belki de hiç duymamış olduğunuz mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerinden olan limon, aseton, tıraş kremi ve saç spreyi gibi yöntemler her bir leke için ayrı ayrı uygulanmaktadır.

Merak edebileceğiniz diğer konu başlıkları;

 • Koltuktaki mürekkep lekesi nasıl çıkar
 • Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar
 • Beyaz gömlekteki mürekkep lekesi nasıl çıkar
 • Kot pantolondan mürekkep lekesi nasıl çıkar
 • Ciltteki mürekkep lekesi nasıl çıkar
 • Ahşaptan mürekkep lekesi nasıl çıkar

Mürekkep lekesi çıkarılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Mürekkep lekesi henüz ıslakken çok daha kolay çıkarılabilir, bu nedenle lekenin nerede olduğu fark etmeksizin hemen müdahale etmek çok önemlidir.
 • Kıyafetiniz veya başka bir yere mürekkep bulaştığında kesinlikle sıcak suyla temas ettirmemelisiniz, böyle bir davranış mürekkebin dağılma alanını genişletecektir.
 • Mürekkep olan bölgeyi ovalayarak temizlemeye çalışmamalısınız, mürekkep kumaşın içine kadar işleyen bir maddedir ve ovalamanız halinde lekenin daha da güçlenmesine neden olabilirsiniz.
 • Bazı kumaş türleri sadece kuru temizleme yöntemiyle temizlenmeye uygundur, bu sebeple narin kumaşlarda mürekkep lekesini yok etmeye çalışmamalısınız.
 • Mürekkep bulaşan zemine çeşitli yöntemlerle müdahale etmeden önce kağıt havluyla baskı uygulayarak mürekkebi emmesini sağlamanız, sonuca daha kolay ulaşmanızı sağlar.
 • Lekelenen bölgeye ilk müdahaleyi yapmadan önce yıkamamalısınız.
mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri

Mürekkep lekesini çıkarma yöntemleri nelerdir?

Mürekkebin bulaştığı yüzeyin özelliğine, mürekkep türüne ve lekenin oluşma süresine göre farklı mürekkep lekesi çıkarma yöntemleri vardır. Bu yöntemlerin arasında herkesin evinde bulunabilecek doğal malzemeler olduğu gibi, çeşitli kimyasal maddelerden de destek alınabilmektedir. Şimdi bu pratik mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerini ve nasıl uygulanacaklarını inceleyebiliriz.

Limon suyu ile mürekkep lekesi çıkarma

Evde doğal malzemeler kullanarak hızlı bir şekilde mürekkep lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu malzemelerden en bilinen ve etkili olanı limon suyudur. Limon suyunu doğru bir şekilde uygulamanız halinde, can sıkıcı mürekkep lekesinden eser kalmadığını görebilirsiniz. Limon suyundan faydalanarak tüm kumaş yüzeyler ve giysilerinizdeki mürekkep lekesini çıkarmak için bir parça pamuğu limon suyuna batırıp, mürekkep lekesi olan bölgeye bastırabilirsiniz. Bu uygulama ile kumaşta bulunan mürekkebin pamuğa geçmesi amaçlanmaktadır, bu sebeple pamuk lekelendikçe aynı işlemi temiz bir pamukla tekrarlamalısınız.

Süt ile mürekkep lekesi çıkarma

Her ne kadar kulağa tuhaf geliyor olsa bile, süt sayesinde inatçı mürekkep lekelerini yok edebilirsiniz. Süt yardımıyla mürekkep lekelerinden kurtulmak geleneksel olarak kullanılan bir yöntem olmakla beraber, öncelikle kağıt havluyla kumaşın üstündeki mürekkep fazlalığını almalısınız. Sütle mürekkep lekesini çıkarmak için lekeli bölgeyi ılık sütün içerisinde 4-5 saat boyunca bekletmelisiniz. Bu işlemi uygularken sütün rengi değiştikçe mutlaka sütü yenilemeniz gerekiyor. Leke tam olarak çıkmadığı takdirde kumaş açık renkliyse birkaç saat çamaşır beyazlatıcı ilave edilmiş soğuk suda bekleterek daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Aseton ile mürekkep lekesi çıkarma

Oje çıkarmak için kullanılan bir kimyasal olan aseton ile mürekkep lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz. Özellikle su bazlı olmayan mürekkep türlerinde etkili olan bu yöntemi hem kumaş yüzeyler, hem de cildiniz üzerinde oluşan lekelerde kullanabilirsiniz. Mürekkebi asetonla çıkarmak için her zamanki gibi öncelikle fazla mürekkebi kağıt havlu ile almalı ve işleme daha sonra başlamalısınız. Bir parça pamuğa bolca aseton damlatıp lekeli bölgeye uygulayabilirsiniz. Asetonlu pamuk mürekkebi içine çektikçe leke kaybolana kadar yeni bir pamukla aynı işlemi tekrarlayabilirsiniz. Leke tamamen kaybolmazsa cildinizi sabunlu suyla silebilir, lekeli kumaşı ise 5-6 saat boyunca sabunlu su içinde bekletmelisiniz.

Metil alkol ile mürekkep lekesi çıkarma

Saf bir alkol çeşidi olan metil alkol, kumaş yüzeylerde ve diğer eşyalarda oluşan mürekkep lekelerinin hızla yok olmasını sağlayan bir başka leke çıkarma yöntemidir. Metil alkol ile mürekkep lekesini çıkarmak için tıpkı asetonda olduğu gibi öncelikle mürekkep fazlalığının kağıt havlu tarafından emmesi sağlanmalıdır. Sonrasında leke olan bölgenin altına metil alkolle ıslatılmış temiz bir bez konur ve mürekkebin kurumadan yumuşaması sağlanır. Kumaşın üst kısmına ise bir parça pamuk konarak mürekkebi çekmesi sağlanır. Leke yok olana kadar bu işlem temiz pamukla değiştirerek uygulanır ve daha sonra ılık su ve sabunla yıkanır.

Diş macunu ile mürekkep lekesi çıkarma

Mürekkep lekesini çıkarmak için daha önce hiç duymadığınız yöntemlerden söz edeceğimizi yazının başında paylaşmıştım. İşte bu tuhaf ama etkili yöntemlerden biri de diş macunu ile mürekkep lekesini çıkartmak. Her yüzeyde leke çıkarma konusunda iddialı olmayan bu yöntemin bazı kumaş türlerinde oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Diş macunu yardımıyla mürekkep lekesinden kurtulmak için bir miktar diş macununu lekeli yüzeyin üzerine sürüp, ovalayarak çıkmasını sağlayabilir ve sonrasında ılık su ile durulayabilirsiniz.

Saç spreyi ile mürekkep lekesi çıkarma

Yanlış okumadınız, mürekkep lekelerinden kurtulmanın bir başka yolu saç spreyi kullanmaktan geçiyor. Özellikle çocuklar ödev yaparken damlayan ve halı, koltuk ile diğer kumaş yüzeylerde oluşan mürekkep lekelerini saç spreyi ile geri dönmemek üzere çıkartabilirsiniz. Saç spreyini mürekkep lekesi çıkarıcı olarak kullanmak öncelikle fazla mürekkebi kağıt havluya emdirip, hemen ardından lekenin üzerine bolca saç spreyi sıkarak bir müddet bekliyorsunuz. Bu işlemin ardından ılık su ve sabunla kalan lekeleri silebilirsiniz.

Sirke & mısır nişastası ile mürekkep lekesi çıkarma

İnatçı mürekkep lekesini çıkarmanın farklı bir yöntemi olan sirke ve mısır nişastası karışımını özellikle koltuk ve halılardaki lekeleri çıkarmak için rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Mürekkep lekesinden bu yöntemle kurtulmak için bir yandan kağıt havluyla mürekkep fazlalığını alırken, bir yandan leke çıkarıcı müthiş karışımı hazırlayabilirsiniz. Lekenin büyüklüğüne göre ayarlayacağınız bir miktar mısır nişastası ve sirkeyi homojen bir kıvam alana dek iyice karıştırın ve mürekkep dökülen yüzeyin üzerine sürüp bir süre bekletin. Bu karışımı giysi ve koltuklarınız için kullanıyorsanız, karışım yüzeyde kuruduktan sonra diş macunu ile üzerinden geçmeniz daha etkili olacaktır. Şayet mürekkep lekesi halının üzerindeyse, yine karışımın kuruması beklenir ve hemen ardından elektrikli süpürge ile süpürmelisiniz. Her iki yüzeyde de işlem sonrası ılık su ve sabunla lekeli bölgeyi durulayabilirsiniz.

Tuz ile mürekkep lekesi çıkarma

Genel olarak pek çok lekenin çıkarılmasında ilk müdahale aracı olan tuz, mürekkep lekesini çıkarmakta da başvurulan etkili yöntemlerden biridir. Mürekkep henüz kurumadan uygulanması gereken tuzla mürekkep lekesi çıkarma işlemi için kağıt havlu ile mürekkep fazlası çekilir ve bu bölgeye bolca yemeklik tuz dökülür. Bu kez diğer yöntemlerden farklı olarak tuz dökülen yüzey ıslak bir bezle iyice ovalanıp, sonrasında fırça yardımıyla temizlenmesi gerekir. Kalan tüm mürekkep yok olana dek bu işlem tekrarlanır ve en son aşama olarak sabunlu su ile durulanır.

Silgi ile mürekkep lekesi çıkarma

Mürekkep lekelerini gidermek konusunda harikalar yaratan bu yöntem, maalesef sadece duvar kağıdı üzerinde uygulanabiliyor. Şayet duvar kağıdı kullanıyorsanız mürekkep doldururken yanlışlıkla duvarlara sıçrayan mürekkep damlalarından kurtulmak konusunda çok şanslısınız. Tek yapmanız gereken, mürekkep lekelerinin üzerini silgiyle silerek geride kalan izleri sabunlu suyla durulayarak yok etmek.

Mürekkep lekesi nasıl çıkar, mürekkep lekesi doğal yöntemlerle nasıl çıkarılır ve en etkili mürekkep lekesi çıkarma yöntemlerini ve mürekkep lekesini kolayca çıkarmanın püf noktaları ile ilgili bilgi ve önerileri sizlerle paylaştık.

Mürekkep lekesi herkesin canını sıkan fakat çeşitli kazalar sonucu çok sık karşılaştığımız leke problemlerinden birisidir. Mürekkep lekesinin halı, koltuk, giysi, cilt ve diğer yüzeylerden nasıl çıkarılacağı hakkında Google’da en fazla aranan soru ve yanıtlarını sizler için derledik.

Mürekkep lekesi çamaşır suyu ile çıkar mı?

Mürekkep lekesini çıkarmak için çamaşır suyu kullanılabilir fakat bu yöntem sadece beyaz renkli kumaşlar üzerinde uygulanmalıdır. Aksi takdirde giysi veya diğer kumaş yüzeylerde renk solması ve değişimi meydana gelir.

Mürekkep lekesi hangi deterjanla çıkar?

Bulaşmış olan mürekkep lekesini çıkarmak için ilk önce yazımızda bahsettiğimiz geleneksel yöntemler uygulanır. Bunun ardından deterjan olarak beyaz sabun ya da etkili bir bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz.

Mürekkep lekesi çıkar mı?

Mürekkep lekesini çıkarmak için ilk anda ve mürekkep kurumadan müdahale edebilmek çok önemlidir. Doğru teknikler kullanarak mürekkep lekesini çıkarmak mümkündür.

Mürekkep lekesi ciltten nasıl çıkar?

Ciltteki mürekkep lekelerini çıkarmak için en etkili yöntem, lekeli bölgeye aseton uygulamak ve ardından sabunlu su ile durulamaktır.

Mürekkep lekesi kuruyunca nasıl çıkartılır?

Kurumuş mürekkebi yüzeylerden çıkarmak, henüz sıvı haldeki mürekkebi yok etmekten daha zor bir işlemdir. Lekeli yüzeyin altına metil alkol veya aseton dökülmüş bir bez konulup mürekkebin yumuşaması sağlanır ve sonra lekeyi çıkarma işlemine başlanır.

Mürekkep lekesi kot pantolondan nasıl çıkar?

Kot pantolondan mürekkep lekesini çıkarmak için bir parça pamuğun üzerine aseton dökülür ve lekeli bölgenin üzerine konur. Pamuk, mürekkebi kendine çektikçe temiz bir pamukla aynı işlem leke kaybolana kadar tekrarlanır.

Mürekkep lekesi renkli kıyafetlerden nasıl çıkar?

Renkli giysiler ve kumaş yüzeylerden çıkarmak için lekelenen kıyafeti temiz bir bezin üzerine koyun ve lekenin üzerine ılık su serperek bir başka bez ile bu bölgeyi silin. Daha sonra bir miktar bulaşık deterjanı veya sirke döküp birkaç dakika bekletebilirsiniz.

Mürekkep lekesi sirke ile çıkar mı?

Sirke ile bir miktar sütü karıştırıp bu karışımın içinde mürekkep lekesi bulaşan giysiyi bir süre bekletebilir ve ardından ılık su ve sabunla durulayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi kolonya ile çıkar mı?

Limon kolonyası da tıpkı limon suyu gibi mürekkep lekelerini çıkarmada etkilidir. Bir miktar limon kolonyasını mürekkep lekesinin üzerine döküp ardından pamukla tampon yaparak lekeyi yok edebilirsiniz.

Mürekkep lekesi tinerle çıkar mı?

Mürekkep damlayan bölge üzerine saf alkolle müdahale edildiği gibi aynı işlem tinerle de yapılabilmektedir. Lekeli bölgeye tiner damlatıp bekletebilir ve ardından yıkama işlemine geçebilirsiniz.

Mürekkep lekesi ahşap mobilyalardan nasıl çıkar?

Ahşap mobilyalardan mürekkep lekesini çıkarmanın birkaç yolu vardır. Bunlardan ilki bulaşık deterjanının köpüğü ile mobilyaları silmek, diğeri kabartma tozu ve limon suyunu karıştırıp mobilyaları bu karışımla silmektir. Bir diğer yöntem ise ispirto ile mobilya yüzeyini silmektir.

Mürekkep lekesi laminant masa ve döşemelerden nasıl çıkar?

Liminant malzemeden üretilmiş mobilya ve döşemelerdeki mürekkep lekesini yok etmek için en kolay ve pratik çözüm, aseton veya saç spreyi ile lekeli bölgeyi silmektir.

Mürekkep lekesi dantelden nasıl çıkar?

Dantel örtüleriniz renkli ise bir miktar süt içerisinde bekletebilir ve ardından sabunlu su ile yıkayabilirsiniz. Beyaz renkli dantellere sahipseniz bu işlem için çamaşır suyu tercih edebilirsiniz.

Mürekkep lekesi abdeste mani midir?

Mürekkep gibi boyaların altına su geçebildiği için mürekkep lekesi abdeste mani değildir.

Mürekkep lekesi plastikten nasıl çıkar?

Plastik yüzeylerden mürekkep lekesini çıkarmak için lekeli bölgeyi aseton veya limon suyu ile fırçalayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi gusle mani midir?

Tıpkı abdest almakta olduğu gibi gusül abdesti alırken de mürekkep lekesi mani değildir.

Mürekkep lekesi deri ayakkabıdan nasıl çıkar?

Deri ayakkabınızın üzerine damlayan mürekkebi temizlemek için temiz bir bez üzerine limon suyu dökerek ayakkabının lekeli bölgelerini silebilirsiniz.

Mürekkep lekesi polar kumaştan nasıl çıkar?

Polar giysiler veya polar örtüler üzerindeki mürekkep lekelerini çıkarmak için bir miktar suyla karıştırılmış tineri lekeli bölgeye uygulayıp bir süre bekletebilirsiniz. Bu sırada temiz bir bezle mürekkep lekesini silerek, ardından ılık su ve sabunla durulayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi beyaz tişörtten nasıl çıkar?

Mürekkep lekesinin en kolay çıkarılacağı yüzeylerden biri olan beyaz tişört ve gömleklerde mürekkebi kağıt havlu ile iyice çektikten sonra rahatlıkla çamaşır suyu eklenmiş suda bekletebilirsiniz.

Mürekkep lekesi deri koltuk ve deri sehpadan nasıl çıkar?

Deri koltuklara dökülen mürekkeplerin lekesini çıkarmak, sanıldığından çok daha kolay bir işlemdir. Mürekkep lekesini deri koltuktan çıkarmak için lekeli bölgenin üzerine bir miktar limon suyu ve tuz karışımını dökerek bekletmelisiniz. Bekleme süresini koltukların zarar görmesini engellemek için fazla uzun tutmayıp, karışımı ılık su ile temizleyebilirsiniz.

Mürekkep lekesi bitkisel olarak nasıl çıkarılır?

Mürekkep lekesini bitkisel olarak çıkarmanın pek çok yöntemi bulunur. Hiçbir kimyasal madde kullanmadan sadece limon, süt, sirke, tuz ve mısır nişastası yardımıyla dahi mürekkep lekelerinden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Mürekkep lekesi çantadan nasıl çıkar?

Deri çantalardan mürekkep lekesini çıkarmak için lekeli bölgeye vazelin sürüp, ardından asetonla silebilirsiniz.

Mürekkep lekesi kamuflajdan nasıl çıkar?

Kamuflaj giysilere bulaşan mürekkep lekelerinden kurtulmak için tıpkı diğer renkli kumaşlarda izlendiği gibi leke çıkarma yolu izlenmelidir. Öncelikle kağıt havlu ile mürekkebin fazlalığı alınır ve aseton ile silinir.

Mürekkep lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıların üzerinde oluşan mürekkep lekelerini yok etmek için bir miktar mısır nişastası ve sirke karıştırılıp bir macun elde edilir ve bu karışım lekenin üzerine sürülür. Karışım kuruduktan sonra elektrik süpürgesiyle süpürülür ve sabunlu su veya deterjan ile silinir.

Mürekkep lekesi ceketten nasıl çıkar?

Ceketin altına ıslak bir bez ya da havlu konur ve üst taraftan temiz bir başka bez ile yavaşça silinir. Mürekkep lekesi beze geçtikçe yenisi ile değiştirilir ve sonra bulaşık deterjanı ile silinir.

Mürekkep lekesi perdeden nasıl çıkar?

Perdelere sıçrayan mürekkep lekelerinden kurtulmak için pamuklu çubuk yardımıyla ispirto sürüp, daha sonra su ile durulayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi formadan nasıl çıkar?

Okul formasına bulaşan mürekkep lekesini çıkarmak için, 1 yemek kaşığı sirke ile 1 çay kaşığı mısır nişastasını macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Mürekkep lekesinin üzerine bu karışımı sürüp, kurumasını bekleyin ve sonra ovalayarak çıkartın.

Mürekkep lekesi fayanstan nasıl çıkar?

Aseton kullanarak fayanslarda bulunan mürekkep lekelerini kolayca çıkarabilirsiniz.

Mürekkep lekesi elbiseden nasıl çıkar?

Elbiselerde oluşan mürekkep lekelerini yok etmek için mürekkebin yayılmasına fırsat vermeden hemen bir miktar sütün içerisine koyup 5-6 saat boyunca bekletmelisiniz. Sonrasında soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Mürekkep lekesi duvardan nasıl çıkar?

Mürekkep lekesini duvardan çıkarmak için en etkili yöntem, metil alkol kullanmaktır. Bir parça pamuğa metil alkol damlatıp duvarı sildiğinizde duvarda mürekkep lekesinden eser kalmayacaktır.

Mürekkep lekesi deriden nasıl çıkar?

Deriden mürekkep lekesini çıkarmak için sirke ve süt ile silebilir ya da önce vazelinle yumuşatıp, ardından aseton ile silebilirsiniz.

Alternatif kaynak: https://www.temizsozluk.com.tr/elbisedeki-murekkep-lekesi-nasil-cikarilir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler