Nar çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Nar çekirdeği yağı saça faydaları neler?

Nar çekirdeği yağı saç için son zamanlarda erkek ınfluencerların bile tercihi oldu. Yoğun nem verme özelliğinden dolayı nar çekirdeği yağı saç bakımı için vazgeçilmez bir ürün. Saçlarınızın kısa zamanda ışıl ışıl parlamasını ister misiniz? Yazımızda sizin için nar çekirdeği yağı saça faydaları neler? ve nar çekirdeği yağı saça iyi gelir mi? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Adaçayı yağı cilde nasıl uygulanır? Adaçayı yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Nar çekirdeği yağı ile saç bakımı
Nar çekirdeği yağı ile saç bakımı

Nar çekirdeği yağı

Roma tohumu yağı olarak da bilinen nar çekirdeği yağı, flavonoidlerle dolu olduğu kadar antioksidanlar açısından da zengin bir yağdır. Dolayısıyla birçok hastalığa şifa niyetindedir. Özellikle kalp hastalıklarına karşı koruması ve kanserle mücadelede baş müttefik olduğu bilinmektedir. Lakin nar çekirdeği yağı bu özelliklerinden ziyade saç bakımında ön plana geldi. Son zamanlarda elidor nar çekirdeği yağı şampuanı çıkarında adını daha da duyurdu.

Nar çekirdeği yağı saça faydaları

Nar çekirdeği yağı saça faydaları yüzyıllardan beridir dilden dile dolaşarak günümüze geldi. Saç bakımının sevilen yağı nar çekirdeği yağının saça nasıl mucizevi dokunuşlar yaptığını sizler için paylaşıyoruz.

  • Saç köklerini temizler. Nar çekirdeği yağı flavonoidler ve punisik asit bileşenleri sayesinde saç derisinde güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu biliniyor. Buda saç derisinin derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor.
  • Saçtan fazla yağı temizler. Nar çekirdeği yağı anti-inflamatuar özelliğe sahip olmasındna ötürü saçta ki sebumu dengeler.
  • Saçın hızlı uzamasını sağlar. Nar çekirdeği yağı yapısında Punicic asit bulundurur. Buda saç derisinde kan dolaşımını hızlandırarak saçların hızlı uzamasına destek olur.
  • Saç derisinde oluşan hastalıkları tedavi eder. Nar çekirdeği yağı yapısında bol miktarda flavonoidler bulundurur. Buda onu saç derisinde meydana gelebilecek hastalıklara karşı bir savunma mekanizması geliştirmesine olanak verir.
  • Kırılan saçları onarır. Nar çekirdeği yağı yapısında bol miktarda C, B5 ve A vitaminleri bulundurur. Buda saç uçlarındaki kırıkların onarılmasına yardımcı olur.

Nar çekirdeği yağı saça nasıl uygulanır?

Nar çekirdeği yağı saç bakımı için aslında birçok şekilde uygulanabilir. Duyunca çok şaşıracağınız birçok uygulama yöntemini sizler için derledik.

  • Nar çekirdeği yağı durulama suyunun içerisine ilave edebilirsiniz. Banyodan çıkmadan önce soğuk 1 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edin. Son kez bu suyu saçlarınıza dökerek banyo işlemini bitirin.
  • Fönden önce saçın zarar görmemesi için 2-3 damla avuç içinize damlatarak yağı 2 elinizle ısıtın. Fönden 10 dakika önce saçlarınızın uçlarına yedirin.
  • Haftada 1 olarak gerçekleştireceğiniz saç bakım maskelerinizin içerisine 1 tatlı kaşığı ilave edebilirsiniz.
  • Saç peelinglerinizin içerisine 3-4 damla ilave ederek hem daha hoş kokmasına hem de saç derinizden ölü derinin daha rahat kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Nar çekirdeği yağı saça iyi gelir mi?

Birçok vitamin ve mineral bakımından zengin olan nar çekirdeği yağı saça iyi gelir mi? Sorusu son zamanlarda satın almak isteyen insanların aklında yer edindi. Nar çekirdeği yağı saç için gerekli olan tüm ihtiyaçları karşılayacak düzeyde bir yağdır. Dolayısıyla saç bakımı için mucizevi bir üründür. Lakin denemeden önce ince bir derinizde test ediniz. Daha sonra sizin için nar çekirdeği yağı saç bakımı için uygun hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu