Ödem Söktürücü Bitki Çayları – Ödem Atıcı Maydanoz Çayı

Ödem, genel olarak vücudun su tutması olarak da bilinmektedir. Ödem, farklı sebeplere dayanmakla birlikte vücudun farklı bölgelerinde görülebilir. Kişilerde, rahatsızlık olarak görülen ödem, kişilerin sosyal hayatlarında rahat bir şekilde hareket etmesini de engellemektedir. Bu açıdan, ödem genel olarak el, kol, ayak ve bacaklarda daha çok görülmektedir. Ödem, kişilerde fiziki ve genetik olarak ortaya çıkabildiği gibi bazı özel rahatsızlık önemlerinde de daha sık görülebilmektedir. Hamilelik, menopoz, sağlıksız ve düzensiz beslenme ya da sürekli olarak kullanılan ilaçlar zaman içerisinde kişileri rahatsız edici şekilde ödemlere dönüşebilir. 

Ödemlerden bazı ürünler ve bitkisel çaylar aracılığı ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Özellikle ödem söktürücü bitki çayları vücutta biriken fazla suyun kolaylıkla emilmesini ve vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Ödem söktürücü olarak farklı pek çok ilaç ve ürün bulunmakla birlikte doğal yöntemlere başvurmak isteyen kişilerin en fazla tercih ettiği ödem söktürücüler genel olarak bitki çaylarıdır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu çaylar, farklı tariflerle tüketilebilmektedir. 

İlginizi Çekebilir: Mide Kanaması Neden Olur?

Ödem Söktürücü Çaylar 

Ödem Atıcı Maydanoz Çayı

Ödem söktürmek için kişilerin en fazla tercih ettiği ürünlerin başında çaylar gelmektedir. Ödem söktürücü çay tarifleri arasında da en fazla bilineni maydanoz çayıdır. Maydanoz çayını içerisinde bulunan lif ve proteinler vücudun kolaylıkla ödem atmasına yardımcı olabilmektedir. Ödem söktürücü maydanoz çayı hem kişiler tarafından hem de uzmanlar tarafından içilmesi sağlık açısından önemli olan çaylardan biridir. 

Bu çayın en bilinen özelliği ise iyi bir idrar söktürücü olmasıdır. İdrar söktürücü özelliği ile vücutta biriken fazla suyun ve ödemlerin idrarla birlikte vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu açıdan hem uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilen hem de diyet listelerinde ilk sıralardan yer alan çaylardan biridir. Fakat maydanozun normal şekilde tüketimi idrar söktürücü olarak tam bir etki yaratmamaktadır. Maydanozun içerisinde yer alan ve idrar söktüren saplar ile lifler kaynatılıp, çay haline getirildiğinde daha fazla etki edebilmektedir. Maydanoz çayının idrar söktürücü özelliğinin yanı sıra, antioksidan etkisi sayesinde de vücudun temizlenerek, sağlıklı bir bedene sahip olunmasında da yardımcı olmaktadır. Ayrıca, kolesterolü düzenleyen etkisi sayesinde de sağlık adına önemli etkileri bulunmaktadır. 

Ödem söktürücü maydanoz çayı, günde 1 bardak şeklinde tüketilmelidir. 2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz ile 5 sap taze maydanoz birlikte kaynatılabilir. Eğer, çayı sadece taze maydanoz ile yapacaksanız demlenme süresini daha uzun tutmanız gerekmektedir. Yaklaşık yarım saatlik kaynamanın ardından çayı ılık bir şekilde tüketebilirsiniz. Maydanoz çayı sadece yapraklarından değil, sap kısımlarından da faydalanarak hazırlayabilirsiniz. 

Ödem Atıcı Olarak Karahindiba Çayı

Ödem söktürücü çaylar arasında maydanoz çayından sonra en bilinen ödem attırıcı çay da Karahindiba çayıdır. Bu çay sadece ödem söktürücü olarak değil, aynı zamanda iltihaplı rahatsızlıkları da giderici bir etki yaratmaktadır. Bu açıdan tüm bağırsak ve mide rahatsızlıklarının giderilmesinde de oldukça büyük bir öneme sahiptir. Hem idrar söktürücü hem iltihap giderici hem de ödem attırıcı bir çay olarak kullanılabilmektedir. Sadece bu özellikleri ile değil, antioksidan sağladığı için de vücudu temizler, cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Karahindiba çayı, aktarlardan alınarak, kaynatılabilir. 

Ot şeklinde satın alınan Karahindiba çayının taze olmasına özen gösterilmelidir. 1 buçuk su bardağı ile kaynatılarak, yaklaşık olarak yarım saatlik bir demlenme süresinin ardından tüketilebilir. Bu çayın etkisini gösterebilmesi için gün aşırı olarak tüketilmesi de ayrı bir önem kazanmaktadır. Yani bir gün içip, bir gün ara vererek tüketilmesi gerekmektedir. İyi bir ödem söktürücü olarak tüketilmesi gereken Karahindiba çayı, tüketildiği an etkilerini anında gösterebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu