Oksidan ile saç açma nasıl yapılır? Oksidan saçı hangi renk yapar?

Oksidan ne işe yarar? Oksidan saçlarda birçok yöntem için tercih edilebilir. Koyu saçlara sahip olan kişilerde saç rengi açma, röfle, balyaj ve kuaförlerin sıkça bahsettiği cila işlemi oksidanlar ile yapılır. Oksidan krem nedir? İçerisinde hidrojen ve peroksit maddelerini barındıran kimyasal bir maddedir. Oksidan ‘evde kendi saçlarımı kendim boyarım!’ diyenler için oldukça büyük rol oynuyor. Oksidan ile saç açma işlemi özellikle son zamanlarda sıkça başvurulan bir yöntem. Oksidan ile saç açmak oldukça tehlikeli bir işlem olsa da kesin sonuç veren ve doğru uygulandığında harika bir görüntüye kavuşabileceğiniz bir yöntemdir. Oksidan ile saç rengi nasıl açılır?

İlginizi çekebilir: Doğal saç rengi açma yöntemleri nelerdir? Saç rengi nasıl açılır?

20 vol oksidan ile saç açma
20 vol oksidan ile saç açma

Oksidan nedir?

Platin sarılardan ışıltılı ombrelere kadar saçlarımızı renklendirmeye bayılırız. Ancak bu güzel renklerin kuaförlerdeki maliyeti bazen fazla olabilir. Saçlarımızın yanma riskini göze alıp evde kendimiz boyama işlemi yapmak istediğimiz de çeşitli araştırmalar yaparız. Evde saç nasıl boyanır? sorusunun cevabını ararken karşımıza ilk çıkan şeylerden biri oksidan krem ve saça olan etkileridir. Oksidan krem nedir? İçerisinde hidrojen ve peroksit maddelerini barındıran kimyasal bir maddedir. Oksidan krem saç boyası ile kullanılan boya kutularının içerisinde bulunan beyaz renkli kremsi bir sıvıdır. Kutu boyaların içerisinde genellikle boyanın yapısına uygun olan özelliklerde oksidan krem bulunur. Ancak bu oksidan kremleri dilerseniz ayrıca da satın alabilirsiniz. Tüp içerisindeki boyayı aktif hale getirmek için kullanılan oksidan krem boyanın rengini saça nüfuz edebilmesi için kullanılır. Oksidan içeriği gereği oldukça güçlü bir maddedir. Bu yüzden saçlarınızı boyamadan önce oksidan kullanımı öğrenilmesi gerekir. Aksi halde saçlarda yıpranma ve yanmalar ve hatta kopmalar meydana gelebilir. Temin edilen boya bir karton kutu içerisindedir ve bu kutunun içerisinde genellikle 1 tüp boya, 1 tüp oksidan krem ve bazen de eldiven ve bakım yağları bulunur. Çoğu markada 1 tüp boya için 1 tüp oksidan kremin tamamı kullanılır ancak kutu üzerinde önerilen oksidan boya ölçüsü miktarında kullanmaya özen göstermelisiniz. Karıştırılan boya ve oksidan krem birbiri ile homojen hale geldiğinde aktif hale gelir. Oksidanlar aldığınız boya markasına göre etki süresini belirleyen volümlere göre belirlenip satılır. Peki boya kutusunda oksidan yoksa ve bizim oksidanı ayrıca almamız gerekiyorsa, alacağımız oksidan kaç volüm olmalı? Elbette oksidan çeşitleri var, tek tiple sınırlı kalmıyor. Oksidanın volümü ne anlama gelir? diye merak ediyorsanız hemen cevabını verelim. Oksidanlar 20’lik, 30’luk, 40’lık ve 60’lık olarak satılır. Bu volümlerin sayısı arttıkça oksidanın saç rengini açma süresi kısalır yani saçı daha hızlı açar. Evde saçlarınızı boyamak istiyorsanız ve kutu üzerinde önerilen bir oksidan volüm değeri belirtilmemişse 30’luk oksidan veya 40’lık oksidan tercih edebilirsiniz. Ancak oksidan kullanırken dikkat etmelisiniz çünkü bilinçsizce kullanılan oksidan istenmeyen sonuçlara sebep olabilir.

Oksidan nasıl kullanılır?

Oksidan evde kendi saçlarımı kendim boyarım diyenler için oldukça büyük rol oynuyor. Oksidan ile saç açma işlemi özellikle son zamanlarda sıkça başvurulana bir yöntem. Oksidan ile saç açmak oldukça tehlikeli bir işlem olsa da kesin sonuç veren ve doğru yapıldığında kuaföre gidilmiş havası verebilir. İster kızıl ister sarı ister kumral hangi renk olursa olsun saç boyama işleminde oksidan kullanılmalıdır. Oksidansız saç boyanır mı? diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Elbette oksidan kullanmadan saçlarınızı boyayabilirsiniz ancak boyadan istediğiniz rengi ve kalıcılığı elde etmeniz mümkün değil. Peki evde saç açma için kaç volüm oksidan kullanılmalı? Oksidan ile saç rengi açma işlemi kolayca uygulanabilir ancak uygun olan volümde oksidan seçimi etkili ve güzel sonuçlar için büyük rol oynar. 10 Volüm oksidan %3 ‘lük, 20 Volüm oksidan %6 ‘lık, 30 Volüm oksidan %9 ‘luk, 40 Volüm oksidan %12 ‘lik olmak üzere dört farkı değere sahiptir. Hangi oksidan saçta ne kadar bekletilir? Hangi oksidan saç rengini kaç ton açar? daha detaylı inceleyelim.

 • 10 volüm oksidan saçı ne kadar açar? : %3’lük oksidan olarak da bilinen en düşük değere sahip olan oksidan kremdir. Kuaförlerin genelde cila olarak saça uyguladığı herhangi bir açma etkisi olmayan oksidandır. Saç rengini açmayan bu oksidan saç boyasının içindeki pigmentlerin saça transfer olabilmesi için gerekli oksijen değerine sahip bir oksidan kremdir.
 • 20 volüm oksidan saçı ne kadar açar? : %6’lık oksidan olarak da bilinir. Beyaz saçları kapatmak veya saçları 1 tona kadar açmak için kullanılır. Saçlarınızı ana saç renginizden en fazla 1 ton açmak veya koyulaştırmak isterseniz ideal oksidan seçimi 20’lik oksidan olacaktır.
 • 30 volüm oksidan saçı ne kadar açar? : %9’luk oksidan olarak da bilinir. Saçlarını 2 veya 3 tona kadar açmak isteyen kişiler için en ideal seçim 30’luk oksidandır. 30’luk oksidan kullanacağımızı nasıl belirleriz diye sorarsanız hemen bir örnekle açıklayalım. Boya kataloğunda saçlarınız 5 numara açık kestane rengine sahipse ve siz saçlarınızı 8.1 gibi koyu sarı küllü bir renge boyayacaksanız 30 volüm oksidan oldukça yerinde bir karardır. Çünkü sizin saçınız ile yapmak istediğiniz saç rengi arasında toplam 3 ton farkı var, bunu kataloğa bakarak hesaplayabilirsiniz.
 • 40 volüm oksidan saçı ne kadar açar? : %12’lik oksidan olarak da bilinir. Saç rengini 4 – 4,5 tona kadar açmak için ideal bir seçimdir. Aynı zamanda ekstra açık sarı tonlar veya açık renk yansımalara sahip tonlar için de en uygun oksidan kremdir. Balyaj ve röfle uygulamalarında kuaförlerin tercih ettiği oksidandır ve oldukça etkilidir.

Doğru oksidanı seçtikten sonraki en önemli nokta saçınızda bekletme süresidir. Hiçbir oksidan saçta 30 dakikadan fazla tutulmamalıdır. Aksi takdirde kopmalar ya da ciddi yanmalar meydana gelebilir. Oksidan saçınıza uygulandıktan sonra ara ara kontrol ederek saçını istenilen tona ulaşıp ulaşmadığına bakılmalıdır. Eğer saçlar istenilen tona kadar açıldıysa oksidan saçtan arınana kadar bol su ile yıkanmalı, yıkama suyunun sıcak olmamasına özen gösterilmelidir.

Oksidan ile saç rengi nasıl açılır?

Oksidan ile saç açma işlemi için öncelikle yukarıda belirttiğimiz püf noktalara dikkat ederek uygun oksidan kremi seçmelisiniz. Daha sonrasında temin ettiğiniz oksidanı direkt saça uygulamak yerine kullanacağınız boya ile kullanmak en doğrusu olacaktır. Ancak boyama işlemi değil sadece saçlarınızı açmak istiyorsanız adım adım nasıl uygulayacağınızı sizinle aşağıda paylaştık.

 • Oksidanın bir kimyasal olduğunu bu yüzden eldiven kullanmadan uygulama yapmamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca oksidan krem kirli saçlara uygulanacağından, saç rengi açma işleminden önce saçlarınızı yıkamamalısınız.
 • Oksidanı bir boyama kabına boşaltalım.
 • Saçlarımızı tutam tutam ayırıp oksidan kremi fırça yardımı ile uygulayalım. Uygulama esnasında önce saç uçlarından başlayalım. Çünkü saçların uç kısımları diplere göre daha çabuk açılır. Boyamaya ise ense kökünden devam edilmelidir.
 • Tüm saçımıza oksidan kremi uyguladığımızdan emin olduktan sonra parmakların baş kısımları ile ufak hareketlerle masaj yapılabilir.
 • Uygulanan oksidan krem saçta en fazla 30 dakika bekletilmelidir. Bu 30 dakikalık süre zarfında saç dipleri ve uçları kontrol edilmelidir. Oksidan krem saçta ne kadar kalırsa, rengi de o kadar açılır.
 • İstenilen renk tonunu elde edildiğinde saçlarınızı soğuk suyla yıkayarak oksidan kremini güzelce durulayın.
 • saç kurutma makinesi kullanmak yerine kendi kendine kurumasını beklemek veya saçınızın fazla nemini havlu yardımıyla almak saçınızın alacağı hasarı en aza indirir.

Oksidan cilde zarar verir mi?

Oksidan saç rengi açmak için oldukça iyi bir yöntem. Ancak bu işlem saçların aşırı derecede yıpranmasına ve dökülmesine sebep olur. Oksidasyon ya da oksidan kremi olarak da bilinen bu kimyasal peroksit yerine kullanılması tercih edilir çünkü peroksitle kıyaslandığında saç derisine daha az zarar verir. Oksidan saça zarar verir mi? sorusunu bu şekilde cevaplayabiliriz. Oksidanın doğru kullanılsa bile saçı yıprattığını biliyoruz. Peki oksidan kafa derisine zarar verir mi? Oksidan ağız içi, göz, burun içi, iç organlar gibi hassas bölgelere temas ettiğinde yakıcı etkilerde bulunur. Saç derisinde kaşıntı, yanma gibi şikayetlere yol açabilir. Bu yüzden tüm saça uygulamadan önce enseye yakın bir alandan bir tutam saça olası yan etki ve alerjik reaksiyonlara karşı deneme yapılmalıdır.

Oksidan ile saç açma kaç dakika bekletilir?
Oksidan ile saç açma kaç dakika bekletilir?

Oksidan ile saç açma hakkında sorulan sorular

Bu bölüme kadar oksidan hakkında bilgiler verdik. Oksidan saç açmak için nasıl uygulanır? bundan bahsettik. Oksidanın verdiği güzel sonuçların yanı sıra zararlarına da değindik. Şimdi ise sıra oksidan ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevaplarına geldi. Bu bölümde oksidan ile saç açmakla ilgili en çok merak edilen sorular ve yanıtları bulunuyor.

Oksidan açıcı mıdır?

Oksidan kremler evde saçlarını boyamak isteyenler için kozmetikçilerden satın alınıp kullanılabilir. Oksidan içeriği dolayısıyla kuaförlerde de açıcı olarak kullanılır.

Oksidan açıldıktan sonra tekrar kullanılır mı?

Oksidasyon olarak da bilinen oksidan kremi açıldıktan sonra tekrar kullanılabilir ancak güneş görmeyen, rutubetsiz, serin bir ortamda muhafaza edilmesi gerekir.

Oksidan boyalı saçı açar mı?

Oksidan boya ile karıştırıldığında hem saç renginin açılmasına yardımcı olur hem de boyanın saçlara daha iyi nüfuz etmesini sağlar. Ancak daha önceden saçlarınızı boyadıysanız, oksidanla karıştıracağız karışım saçlarınızda ilk seferki açma etkisini yaratmaz ancak boyalı saçı da fazla fark edilmeyecek kadar açtığı bilinir.

Oksidan boya akıtır mı?

Oksidan ile saç boyama veya oksidan ile saç açma gibi yöntemler sıkça tercih edilir. Oksidanın saç rengini açma, boyayı saça daha iyi nüfuz etmeyi sağlama dışında boya akıtma gibi bir özelliği yoktur.  

Oksidan boyayla karıştırılır mı?    

Oksidan tek başına saç rengi açma işlemi için kullanılabilir. Aynı şekilde bir tüp boya ile karıştırılarak uygulandığında hem saç rengini açar hem de boyadan en yüksek verimi almanızı sağlar. Hatta oksidanın boya ile karıştırılarak uygulanması saçınızın en az hasarı almasını sağlar.

Oksidan boyayı açar mı? 

Kozmetik ürün satan mağazalardan temin ettiğiniz kutu boyalar; bir tüp boya ve bir tüp oksidan içerir. Bu iki malzemeyi karıştırdığımızda seçtiğiniz boyanın renginde açılmalar fark edebilirsiniz ancak oksidan boyanın rengini açmaz. Kutu üzerinde belirtilen rengin tam anlamıyla elde edilmesi için oksidan eklenmesi gerekir.

Oksidan direk saça sürülür mü?

Evde saç rengi açmak için oksidan güzel bir yöntemdir. Kuaförlerde kullanılan diğer malzemelerden daha az hasarla güzel saçlara kavuşabilirsiniz. Oksidan saç rengi açmak için direkt olarak saçı sürülerek uygulanır.

Oksidan ne işe yarar?

Oksidan saçlarda birçok yöntem için tercih edilebilir. Koyu saçlara sahip olan kişilerde saç rengi açma, röfle, balyaj ve kuaförlerin sıkça bahsettiği cila işlemi oksidanlar ile yapılır.

Oksidan tek başına saç açar mı?

Tüp içerisindeki boyayı aktif hale getirmek için kullanılan oksidan krem boyanın rengini saça nüfuz edebilmesi için kullanılır. Ancak sadece saç açma işlemi yapmak istiyorsanız oksidan tek başına yeterli olacaktır. Oksidanı saçınızda 30 dakikadan fazla bekletmemeye özen gösterin. Aksi halde saçlarınız yanabilir hatta kopmalar meydana gelebilir.

Oksidan kalıcı mı?

Oksidan saçta sadece açma işlemi için kullanılmaz. Farklı işlemler içinde kullanılan oksidan röfle ve balyaj içinde saçı hazırlar. Boyanın yarı kalıcı veya tam kalıcı olmasına yardımcı olur.

Oksidan bozulur mu?

Oksidan açıldıktan sonra doğru muhafaza edildiğinde 12 ay boyunca kullanılabilir.

Oksidan saç açar mı? Oksidan Nasıl Seçilir? Hangi boyaya hangi oksidanı kullanmalıyız?

Oksidanla saç açılır mı? Oksidan krem ne işe yarar? Volümleri veya dereceleri nedir? Hangi saç boyası numarasıyla hangi oksidanı karıştırmalıyız? Oksidan nasıl kullanılır? Oksidan açıcı mıdır? Tüm bu soruların cevabı bu videoda…

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza