Ortodonti nedir? Neye bakar?
Sağlık

Ortodonti nedir? Neye bakar?

Ortodonti genellikle dişte olan çarpıklıkların düzeltmesini hedefleyen bir alandır. Ortodonti tedavisi diş teli ile ve telsiz olarak yani şeffaf plak tedavisi olarak da gerçekleşebilir. Görünümün günden güne önem kazandığı şu günlerde diş teli artık görünmeyen olarak tercih edilmek isteniyor. Buda lingual ortodonti tedavi ile mümkün olmaya başladı. Yazımızda ortodonti nedir? Ve ortodonti neye bakar? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

Ortodonti nedir? Neye bakar?
Ortodonti nedir? Neye bakar?

Ortodonti nedir?

Ortodonti, yanlış konumlandırılmış dişlerin ve çene kemiklerinin pozisyonunu düzelten bir diş uzmanlık alanıdır. Çarpık dişler veya birbirine tam oturmayan dişlerin temiz tutulması zordur. Bunun akabinde çürük ve yeterli temizlenmemekten kaynaklanan diş eti iltihabı nedeniyle dişler erkenden düşebilir. Bunların düzelmesi ile ilgilenen hekimlik dalı ortodontidir.

Ortodonti tedavisi nedir?

Çarpık veya kötü konumlanmış dişler dış görünüşünüzü etkiler. Ortodontik tedavi, ağzı daha sağlıklı hale getirir, daha güzel bir görünüm ve ömür boyu size eşlik edecek dişler sağlar. Bu alandaki uzmana ortodontist denir. 

Tedavinin sonunda yüz ve gülüşte estetik bir adım atılacaktır. Buda benlik saygısında artışa neden olacağı gibi daha rahat sosyalleşmenize de katı sağlayacaktır. Bununla birlikte dişleriniz daha iyi temizleneceği gibi daha sağlıklı bir hale gelecektir. Son olarak ise iyi bir çiğneme sağlayarak çene ekleminin işlevini geri yerine getirecektir.

Ortodontik tedavi çeşitleri nelerdir?

Genel olarak ortodontik tedavi şekilleri 2’ye ayrılmaktadır. Bunlardan birisi sabit ortodontik tedavisi olarak geçen tel tedavisidir. Bir diğeri ise takıp çıkarılabilen ve kullanımı oldukça kolay olan telsiz ortodontik tedavidir.

Ortodontik tedavi nasıl uygulanır?

Ortodontik tedavi dişte olan çarpıklıkları düzeleterek daha iyi bir görünüm elde etmenizi sağlayan bir tedavi sürecidir. Burada telli ya da şeffaf plaklar kullanılarak 2 yöntem kullanılmaktadır. Tel ile yapılan tedavi şu şekilde gerçekleşmektedir:

  • Öncelikle dişler hekim tarafından bilinçli bir şekilde temizlenir.
  • Sonrasında diş pürüzlendirme işlemi yapılır.
  • Daha sonra dişlere yapıştırıcı bir materyal sürülerek braketler dişe yapıştırılır.
  • Son olarak ise teller takılmaktadır.
Ortodonti hakkında merak edilen sorular

Ortodonti hakkında merak edilen sorular

Gün geçtikçe diş ile yapılan tedavilerin ismi oldukça sık duyulmaya başlandı. Bunlardan birisi de ortodonti uzmanlık alanı oldu. Bizde yanlış bilinenlere doğru cevaplar verebilmek için ortodonti hakkında merak edilen soruları derledik.

Ortodonti hangi tedavileri yapar?

Ortodonti genellikle diş ve çenenin birbiri içinde uyumlu durmasını sağlayacak her türlü işlemi gerçekleştirebilir.

Ortodonti ne kadar maaş alır?

İnsanlara sağlıklı bir ağız yapısı vermeyi vaad eden ortodontistler en düşük 17.000 TL aldığı biliniyor. Bununla birlikte en yüksek 40.000 TL olduğu bilinmektedir.

Ortodonti ve çene cerrahisi aynı mı?

Genel olarak halk arasında çene cerrahisi olarak da bilinmektedir. Her ikisinde de amaç şekil ve bağlantı sorunlarını halletmektir.

Ortodonti eğitimi kaç yıl?

Öncelikle bir Ortodontist olabilmek için diş hekimliği okumanız gerekmektedir. Yani 5 yıl. Daha sonrasında 4 yıl süren bir uzmanlık eğitimi almanız gerekmektedir. Yani toplamda 9 yılda Ortodontist olabilirsiniz.

Ortodontist kaç puan?

Ortodontistlik puanı aslında üniversiten üniversiteye göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 482,99019 puanlarındadır.

Ortodontist diş dolgusu yapar mı?

Ortodontistler diş ile ilgili her işlemi hemen hemen yapabilmektedir. Dolayısıyla bunların içerisine diş dolgusu da dahildir.

Ortodonti hekimi diş çeker mi?

Ortodontistler aslında diş ile ilgili her işlemi gerçekleştirebilir. Bunların içinde gerektiği yerde diş çekme yetkininde olduğu bilinmektedir.

Ortodonti tedavisi kaç yıl sürer?

Bu aslında sizin ağız yapınıza, dişlerinizin durumuna ve konumuna göre değişkenlik gösterecektir. Lakin ortalama olarak 2 yılda tedavi tamamlanmaktadır.

Ortodontist olmak için ne yapılmalı?

Ortodontist olmak aslında oldukça basit adımlardan geçiyor. Bunun için öncelikle diş hekimi unvanına sahip olmalısınız. Daha sonrasında 4 yıl uzmanlık eğitimi almanız gerekmektedir. Yani en az 9 yıl okuduktan sonra bir ortodontist olabilirsiniz.

Ortodonti emzik ne demek?

Ortodonti emzikleri genellikle damağa uyum sağlayan ve bebeğe daha konfor bir alan sağlayan emziklere verilen genel bir addır.

Ortodontik biberon ne demek?

Ortodontik biberonların genellikle tepesi yuvarlaktır ve taban kısmı da düzdür. Bu şekilde bebeğin damağına tam oturan biberonların genel adı da ortodontik biberondur.

Ortodontik tedavi kaç yaşında başlanır?

Ortodontik tedavisine başlama süresini doktorunuz ya da bir ortodontist karar verebilir. Lakin genellikle tüm dişler çıkıp tekrar geri yerine geldikten sonra tedavi gözden geçirilmelidir.

Ortodonti tedavisini kim yapar?

Ortodonti tedavisini 9 yıl eğitim sonucunda Ortodontist unvanına sahip olan kişiler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Ortodonti hangi bölüme girer?

Ortodonti diş hekimliğinin bir uzmanlık alanıdır.

Ortodonti tedavi ücreti ne kadar?

Ücret aslında biraz kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Burada kişinin çene ve diş yapısının yanı sıra fiyatı ortodonti tedavisi yapılacak şehir bile etkilemektedir. Lakin fiyatları ortalama olarak 7000 TL civarındadır.

Lingual ortodonti ne kadar?

Ortalama olarak lingual ortodonti diğer tedavilerle eş değer olarak 5000 TL civarlarında bir ücret ile karşımıza geliyor.

Lingual ortodonti kimlere uygulanır?

Görünmeyen tel tedavisi yani lingual ortodonti tedavisi genellikle üst çenede bir anormallik söz konusu ise uygulanmaktadır.

Lingual ortodonti ne kadar sürer?

Lingual ortodonti tedavisi ortalama olarak 12 ila 24 ay arasında değişmektedir. Lakin bu diş durumuna ve çene yapınıza göre değişkenlik göstermektedir.

Lingual diş teli ne demek?

Lingual diş teli dişlerin arka kısmına yerleştirilen ve Lingual ortodonti tedavisinde kullanılan bir diş teli modelidir.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!