Osteoartrit nedir? Osteoartrit Belirtileri ve Tedavisi

OSTEOARTRİT NE DEMEKTİR?

Eklemler ile ilgili bir hastalık olan osteoartrit nedir sorusu bu hastalığın artması ile en çok cevap aranan sorulardan biri haline gelmiştir. Dünya’da birçok insanı etkisi altına alan artritin en çok görülen türüdür. İnsanların kemiklerinin ucunu koruyan kıkırdağın belirli bir zaman sonunda aşağıya inmesi sonucunda osteoartrit meydana gelmektedir.

Genel olarak yıpranma ya da aşınma artritleri osteoartrit nedir sorusuna verilen en temel cevaplardan biridir. Osteoartrit hastalığı vücuttaki herhangi bir eklemi etkileyebilmektedir. Ancak genel olarak el, boyun, kalça, diz ve alt sırt kısmı bu durumdan en çok etkilenen bölgelerdir.

En çok görülen ve en ciddi olan eklem rahatsızlıklarından osteoartrit nedir sorusunun araştırılması hastalığın erken teşhisi ile etkisini azaltmaya yardımcı olmaktadır. Eklem kıkırdağında bozulma ya da kayba neden olan osteoartrit, kıkırdağın yerine yeni bir kemik oluşumunu oluşturduğu için kişide büyük bir ağrı meydana getirmektedir.

Osteoartrit hastalığı çok yavaş bir şekilde ilerlemektedir. Bu nedenle hastanın bu durumu anında fark etmesi de zorlaşmaktadır. Kadınlarda ellerde görülen bu hastalık erkeklerde ise kalça kısmında görülmektedir. Kireçlenme kemiklerde çıkıntılar meydana gelmesine neden olur. Ancak osteoartrit bu durumun daha da ileri seviyesi olan eklemlerin yapısında bozukluğa yol açar.

Uzun süre yapılan araştırmalar sonucunda osteoartrit hastalığının bazı kişilerde neden daha sık göründüğünün sebebi tam olarak bulunamamıştır. Eklemlerdeki hasara neden olan iltihap değil, genelde aşırı zorlamadır. Orta yaşlardaki kadınların ellerinde görülen osteoartrit, çoğu zaman kalıtsal etkiler ile meydana gelmektedir.

Osteoartrit genelde eklemlerde çok hafif bir ağrı ile başlar ve önemsenmediğinde çok ciddi sakatlılara neden olur. Bu nedenle osteoartrit tedavisi çok önemlidir. Hasta radyolojik olarak incelendiğinde eklem aralığında daralma ve kemikte beyazlaşma görülmektedir. Çoğu kişide görülmeye başlayan osteoartrit hastalığının nedenleri aşağıda anlatılmıştır.

Osteoartrit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Osteoartrit tedavisi erken teşhisi için önemli olan hastalığın belirtileri farklı şekillerde görülmektedir. Her kişide farklı şekillerde görülen aşağıdaki belirtilerden herhangi birini yaşayan kişinin zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi, tedavinin etkisi için önemlidir.

Eklemde şiddetli ağrılar

Geç saatlerde başlayan ani ağrılar

Eklemlerde şişme

Eklemlerde sıcaklık

Eklemlerde gıcırdama hissi

Eklem kısımlarında oluşan sertlikler

Kemikler arası sürtünme hissi

Dinlenme anında bile oluşan ağrılar

Çarpık bacak şekli

Topallama

Boyun ve bel kısmında ağrı

El parmaklarında sert ve kemikli büyümeler

Aşırı hassasiyet

Eklem esnekliğinin azalması

Kemiklerde tırmalama hissi

Hareket zorluğu

Eklemlerde çıtırtı sesi

Kemik kistleri

Osteoartrit tedavisi için bu belirtilere dikkat edilmesi çok önemlidir. Hastalığın erken teşhisinde de önemli bir yere sahip olan bu belirtiler, bazı kişilerde hiçbir şekilde görülme yedebilir. Bu nedenle normal kontroller esnasında hastalık fark edilir. Çok yavaş ilerleyen bir hastalık olduğu için de belirtileri çok geç görünebilir.

OSTEOARTRİT HASTALIĞININ NEDENLERİ NELERDİR?

Bu hastalığın ortaya çıkardığı durumlarda bazı eklemlerin diğer eklemlere göre daha çok etkilenmesinin nedeni tam olarak bilinememektedir. Ancak hastalığın ilerlemesine etki eden durumla aşağıda anlatılmıştır.

Yaş

Osteoartrit hastalığı genelde orta ve ileri yaşlardaki kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Hastalığın 40 yaşından önce görülmesi çok az bir ihtimaldir. Yaşlanma sonucunda eklem kıkırdağında bazı değişiklikler oluşur ve buna bağlı olarak da eklemin dayanıklılığı azalır. Bu sebeple yaş ilerledikçe hastalığın görülme riski de artmaktadır.

Cinsiyet

Osteoartrit hastalığının kadınlarda görülme oranı çok daha yüksektir ancak bu durumun nedeni tam olarak bilinememektedir.

Kalıtımsal Etkiler

Her insanda kıkırdağın içerisinde oluşan faktörler kalıtımsal etkiler ile oluşmaktadır. Buna bağlı olarak özellikler ellerde görülen Osteoartrit hastalığının aileden gelen kalıtımsal etkiler nedeni ile olduğu söylenmektedir.

Mekanik Faktörler

Yıllar içinde artan yıpranma ya da aşınma sonucunda kıkırdakta yıkım meydana gelerek Osteoartrit hastalığını oluşturmaktadır.

Kemik İle Eklemi Etkileyen Diğer Hastalıkların Etkisi

Kişide görülen bazı kalıtsal hastalıklar eklemi de etkilediği için Osteoartrit hastalığına neden olmaktadır.

OSTEOARTRİT HASTALIĞININ TEDAVİSİ

Osteoartrit tedavisi, hastalığın erken teşhisi ile daha etkili sonuçlar vermektedir. Her kişide farklı şekilde seyreden hastalığın şiddeti ve evresine göre tedavi de şekillendirilmektedir. Bu hastalığın tedavisinde temel amaç şunlardır:

Hastada meydana gelişen şiddetli ağrının giderilmesi

Hareketlerde oluşan kısıtlanmanın giderilmesi

Hastalığın daha ileriye gitmesinin engellenmesi

Hastalığın etkilediği günlük yaşam hareketlerinin düzenlenmesi

Osteoartrit hastalığının tedavisinde en önemli aşama belirtilerin görülmeye başladığı anda doktora gidilmesidir. Bu sayede erken teşhis edilen Osteoartrit hastalığının yaratmış olduğu ağrı ve hareket kısıtlamaları giderilmektedir. Hastalığın tedavisinde uygulanan süreç şunlardır:

Düzenli Egzersiz

Bu tedavi yöntemi ile eklemin çevresindeki kasların güçlendirilmesi sağlanır. Bu sayede eklemin üzerine binen güç azaltılmaktadır. Uygulanacak olan egzersizin programının kesinlikle doktor tarafından hazırlanması gerekmektedir. Ayrıca programa da uyulması tedavini etkisini artırır.

Fizik Tedavi

Hastalığın meydana geldiği ekleme sıcak veya soğuk uygulamalar ile ağrıyı kesen akım tedavileri uygulanmaktadır.

İlaç Tedavisi

Ağrıyı kesen ve iltihabı azaltan ilaçlar hastalığın belirli evrelerinde kullanılmaktadır.

Eklem İçine Enjeksiyon Uygulaması

Doktorun önerisi ile şişliğin yaşandığı eklemlerin içine enjeksiyon yapılarak hastalığın neden olduğu ağrılar azaltılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu