Oyun oynayarak para kazanma

Aşağı yukarı oyun oynayan her oyun severin aynı zamanda bu oyundan bir para kazanma duygusu oluşuyor. Oyun oynamanın yanında oyun oynayarak para kazanmanın yolları ve ne kadar para kazanılabileceği hakkındaki bilgileri makalenin ilerleyen bölümlerinde aşama aşama sizlere aktaracağız.

Öncelikle bir giriş yapmak gerekirse oyunlardan kazanılan paralar genelde oyun kurallarına aykırı bir yöntemle kazanılıyor. Tabii ki bu konuda istisnalar var. Biz de sizlere hem oyun kurallarına aykırı olarak hem de oyunun size sunduğu seçenekler ile oyun oynayarak para kazanmanın yollarından bahsedeceğiz. Bu makale sayesinde oyun oynarken aynı zamanda gelir elde edebileceksiniz.

1. Canlı Yayın Platformları

oyun oynayarak para kazanma

İlk olarak herkesin de aklına gelebileceği gibi listemizin başında canlı yayın yapma yer alıyor. Oynadığınız oyunardan Twitch gibi bir canlı yayın platformu üzerinde, internet aracılığıyla, izleyicilerle buluşarak kendinize bir topluluk oluşturmanız gerekiyor. Devamında izleyicilerinizin sizlere gönderdiği bağışlar ya da yaptığı aboneliklere göre belirli bir miktar para kazanabiliyorsunuz. Tabii ki bu miktar kitlenizin boyutu ve cömertliği ile oldukça ucu açık bir miktar. Alabileceğiniz paranın bir sınırı yok izleyicilerinizin size uygun gördüğü kadar para kazanabilirsiniz. Herkes için bedava olan bu yayın platformları sizlerin oyun oynayarak para kazanma makalesinde ilk olarak uğraması gereken yer olacaktır. Aynı zamanda sadece oyun oynamanız şart değil Twitch gibi platformların içerisinde sohbet gibi diğer kategorilerde de canlı yayınlar açabilir ve gelirinizi elde edebilirsiniz. Hemen bir kamera ve mikrofon satın alıp yayıncılık hayatınıza atılabilirsiniz.

2. Oyun İçi Eşya vb. Satışları

oyun oynayarak para kazanma

Birçok oyunun içerisinde bulunan ticaret seçeneğini kendiniz için bir gelir kaynağına çevirebilirsiniz. Öncelikle ilk bakmamız gereken şey bu oyunun kaç kişi tarafından oynandığı ve bu oyunun kitlesinin para harcamaya hazır olup olmadığı. Türkiye’de özellikle Metin 2 ve Knight Online uzun dönem boyunca birçok oyuncuya para kazanabileceğiniz şartlar sunmuştu ve halen de bu oyunlar üzerinden ticaretler dönüyor. Bu tarz bir oyunda siz de yeteneğinizi ve taktiklerinizi diğer oyuncuların önüne geçmek için kullanabilir ve ardından bu yol ile yapacağınız ticaretleri oyun içi parası yerine Türk Lirası kullanarak para kazanabilirsiniz. Tabii ki bu yapılan uygulama oyun kuralları gereği yasaklıdır. Bu işlemler sonucu oyundan uzaklaştırılabilir ve hesabınızı kaybedebilirsiniz. Bu yüzden bu işlemi uygulamadan önce birkez daha düşünmenizi öneriyoruz.

3. Steam Eşya Pazarı

oyun oynayarak para kazanma

Özellikle CS:GO, H1Z1 ve Rust gibi oyunların oyun içi eşyalarının steamde bir değeri bulunmakta ve birçok oyuncu steam pazarında bu ögeleri satarak para kazanıyor. Bu yöntem tamamen oyun ve steam kurallarına uygun olarak tasarlanmış durumda. Zaten birçok eşyanın oyun içerisinde size kattığı tek şey görsellik olduğu için oyun içi bir etken değişikliğine neden olmuyor. Sayılan başlıklar arasında en çok oyuncu tarafından tercih edilen sistemlerden biri olsa da oyun içi eşyaları da elde etmek o kadar kolay değil. Örneğin oyun kartlarını elde etmek için belirli bir süre oyunu oynamanız ve bazı başarımları gerçekleştirmeniz gerekmekte. Onun haricinde diğer eşyalar da oyunda genellikle rastgele olarak oyunculara belirli bir noktada veriliyor. Bu da biraz şans faktörünü ön plana çıkartıyor. Bu noktada ise internet üzerinde oldukça popüler olan oyun kostümleri üzerinden çalışan kumar siteleri devreye giriyor. Birçok oyuncu bu tarz sitelerde şansını deneyerek para kazanmayı tercih ediyorlar. Tabii ki biz de olması gerektiği gibi sizlere kumar vb. şansa dayalı sistemleri gelir kaynağı olarak görmemenizi öğütlüyor ve bunlardan uzak durmanız gerektiğini düşünüyoruz.

4. Coaching

oyun oynayarak para kazanma

Kelimeden de anlayabileceğiniz üzere bir oyunda ustalaştıktan ve büyük bir kısmına hakim olduktan sonra diğer oyunculara koçluk yapmak olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemde de para kazanmak oldukça mümkün. İnternet üzerinde bulabileceğiniz bir sitede kendinize oluşturacağınız bir profil ya da bir ilanda bundan bahsedebilir ve kendinize müşteriler bulabilirsiniz. Ama unutmayın bu işlemi yapabilmek için oyun oynamayı başkalarına öğretmeniz gerekiyor. Bu noktada oldukça bilgili ve sabırlı birisi olmalısınız. İnsanlarla iyi iletişim kurabilip onlara sahip olduğunuz bilgiyi aktarmanız gerekiyor. Oyun oynamak yerine bir oyuncunun öğretmeni oluyorsunuz ve bu yöntemle para kazanmak istiyorsanız oldukça dikkatli davranmanız gerekiyor.

5. Eloboost ve Hesap Satışı

oyun oynayarak para kazanma

Eloboost Nedir? 

Eloboost, yeterli yetenek ve uzmanlık seviyesinde bulunan bir oyuncunun, kendisine ait olmayan bir hesabı, para karşılığında, hesabın bulunduğu seviyenin üstüne yükseltmesidir. Eloboost kelimesinin ayrı ayrı anlamı ise “elo” sıralama ya da seviye olarak konumlandırılabilecekken, “boost” ise yükseltmek, artırmak, desteklemek anlamına gelmektedir. Sürekli duyduğumuz “lol eloboost” ya da “lol elo boost” kavramları uzun hâli ile “League of Legends eloboost” anlamına gelmektedir. Yani “League of Legends seviye yükseltmek” olarak da çevirebiliriz.

Şimdi öncelikle kendimizi League of Legends ile kısıtlamayalım. Lig sistemi bulunan birçok oyunda eloboost piyasası dönüyor ve bundan oldukça fazla kazanç elde edilebiliyor. Bu işlemi gerçekleştirmek isteyen bir kişi ilk olarak eloboost yapmak istediği oyunda diğer oyuncuların çoğundan iyi olup olmadığını bilmesi gerekiyor. Bu noktada bakması gereken şey oyunda kendi ana hesabındaki ligi olacaktır. Daha çok kişiye hitap ettiği için League of Legends üzerinden yürüyelim. Bildiğimiz üzere Şampiyonluk liginden Demir ligine kadar birçok kademe bulunmakta ve oyuncuların büyük bir kısmı Şampiyonluk gibi yüksek liglere erişemiyor. Bu noktada şampiyonluk ya da yakın seviyelerde oynayan bir oyuncu belirli bir para karşılığında yükselemeyen oyuncunun hesabına giriş yapıyor ve onun yerine oyunu oynuyor. Tabii ki bu işlemin yapıldığı bilgisi oyun yöneticilerinin eline geçtiğinde bu hesap oyundan kalıcı olarak yasaklanıyor. Üstüne üstlük anakart yasaklaması adı altında bu bilgisayar üzerinden erişim sağlanan diğer hesapların hepsi de kalıcı olarak yasaklanabiliyor. Anlayacağınız kadarıyla oyuna yeni bir hesap oluşturup girme gibi bir seçeneğiniz artık bulunmuyor. Riskleri oldukça fazla olsa da para kazanma açısından iyi oynayan oyuncuların epey tercih ettiği bir sistem eloboost. Eloboosttan para kazanmak istiyorsanız ilk saydığımız şey olan yeterli bir oyuncu olma seçeneğinde de kendinize güveniyorsanız önünüzdeki tek engel kendinize müşteri bulmak olacaktır. Bunun için ise bir çok Türkçe ve yabancı site bulunmakta. Yabancı dilinize güveniyorsanız yabancı bir sitede bu işi sürdürmek gelir açısında size oldukça yardımcı olacaktır. Siteleri internette eloboost kelimesini aratarak bulabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

Hesap Satışı Nedir?

Yine League of Legends oyunundan örnek vermek gerekirse kendi sahip olduğunuz ve belirli bir kriterlere sahip olan hesabı internet üzerinden başka bir oyuncuya satma işlemine kısaca hesap satışı denir. League of Legends’da daha az oyuncunun erişebildiği Elmas ve üstü liglerdeki hesapların satışı sahip oldukları ligler nedeniyle olsa da lig için belirli bir kriter yoktur. Özellikle hesapları değerli kılan şeyler içinde bulunan kostümlerdir. Sahip olduğunuz ve nadir olduğunu bildiğiniz bir kostümünüz varsa internet üzerinde bunun ederini araştırabilir ve siz de hesabınızı bir sitede satışa sunabilirsiniz. Her zaman olduğu gibi bu sistem de Riot Games tarafından yasaklanmıştır ve satılan hesaplar kalıcı olarak oyundan yasaklanabilir. 

Hesabınızın değeri genellikle kostüm sayıları ve nadir kostüm sayıları ile belirlenir aynı zamanda yüksek bir lige de sahipse yabancı bir sitede satışını yaparsanız oldukça yüklü miktarlar kazanabilirsiniz. Örneğin biraz absürt olsa da League of Legends oyununda Kara Alistar adlı kostüme sahip bir hesabı binlerce dolara satabilirsiniz. Tabii ki bu kostüm oyunun daha beta sürümünde belirli kişiler tarafından alınabilir bi kostüm olduğu için bu kadar değerli durumda. Siz yine de çıkarttığınız kostümler ile bir hesaplama yapın ve aynı eloboosttaki gibi yeterli diliniz olduğuna eminseniz yabancı bir site üzerinden satışınızı gerçekleştirin. Tabii ki diğer oyunlarda da bu sistem mevcut. Örneğin yüksek rütbeli bir CS:GO ya da Valorant hesabını internet üzerinde oldukça iyi paralara satabilirsiniz. Aynı League of Legends oyunundaki gibi orada da sahip olduğunuz kostümlerin bir değeri olduğu için sahip olduğunuz kostümler de elde edeceğiniz gelirlere ekstra olacaktır.

5. E-Spor

oyun oynayarak para kazanma

Gerçekten aşamalar arasında en zor para kazanma yöntemi olabilir fakat eminiz ki oyun oynayarak en çok gelir elde edebileceğiniz yöntem de Espor olabilir. Oyunda yeteri kadar iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bir akademi takımına başvurunuzu yapıp siz de Espor kariyerinize başlayabilirsiniz. Tabii ki para kazanmak için oyunu çok iyi oynamanız gerekmiyor. Yeterince taktiksel ve matematiksel düşünebiliyorsanız ve yeterli oyun bilgisine sahipseniz bir Espor takımının Koçluk görevini üstlenebilirsiniz. Koç olarak göreviniz oyuncuların nasıl yönelimlerde bulunacağını ve oyun içerisinde anlık olarak taktiklerinin ne olacağını Espor karşılaşmalarından önce analiz edip onları bu yönde eğitmek ve uygulamalarını sağlamak olacaktır. Eğer yöneliminizi direkt bir oyuncu olmaktan yana kullanacaksanız ise işiniz oldukça zor çünkü yüzbinlerce oyuncu arasından gerçekten çok az sayıda insan iyi bir espor kariyerine sahip olabiliyor. Ancak hemen karamsar düşünmeye gerek yok yeterince iyi olduğunuzu düşünüyorsanız bir an önce başvurunuzu yapın ve kariyerinizi bir noktada başlatın. Çünkü içinizdeki cevherden bir Faker çıkıp çıkamacağını bilemeyebilirsiniz. Bu yüzden denemelisiniz

Evet anlayacağınız bir oyuncu olarak oyundan para kazanmanın birçok yolu mevcut fakat her birinin bir diğerlerinden ayrılan artı ve eksi yönleri bulunmakta. Size düşen ise bu seçenekler arasında hangisine kendinizi daha yakın hissettiğinizi bulmak ve aşamalarını uygulayarak oyunları oynarken aynı zamanda para kazanmak. Bu makalemizde sizlere oyun oynarken para nasıl kazanırım? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umuyoruz ki içinizden bu yöntemlerden birini kendine gelir kaynağı olarak çıkartmayı başaran oyuncular çıkar.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza