Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi? 

Patates göz ağrısına iyi gelir mi? sorusunun cevabı en çok araştırılan başlıklardan biridir. Göz ağrısı sorunu yaşayan kişiler uzman bir hekime başvurmak yerine alternatif çözüm yolları aramaktadır. Çay gibi evimizde bulunan bazı ürünlerin göz ağrısına, yorgunluğuna, şişkinliğine iyi geldiği bilinmektedir. Evimizde yer alan ve göz ağrısına iyi geldiği söylenilen ürünlerden biri de patatestir. Peki, gerçekten patates göz ağrısına iyi gelir mi? 

Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi? 

Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi? 
Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Göz yorgunluğu, günümüzün en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biridir. Beslenme eksikliği, uykusuzluk, çevre kirliliğine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülse de en büyük etkenin dijital ekranlarda fazla vakit geçirme ve göz kaslarının elektronik aletlerdeki yüksek ışık düzeyine olması gerekenden çok daha fazla maruz kalmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Günümüzde dijital göz yorgunluğu olarak adlandırdığımız bu rahatsızlık, çağımızın en sık rastlanılan şikâyetlerindendir. Çok erken yaşlarda hayatımızın merkezi haline getirilen elektronik aletlerin, ileriki yaşlarda başta miyop rahatsızlığı olmak üzere birçok göz rahatsızlıklarına sebep olmaktadır.  

Göz yorgunluğu, gün içinde kişileri oldukça rahatsız eden bir durumdur. Bu rahatsızlık tıbbi olarak tedavi edilememektedir. Bu rahatsızlığın tedavi edilmesini isteyen kişiler, öncelikle yaşam tarzlarında belirli değişikliklere yönlenmesi gerekmektedir. 

Öncelikle gün içerisinde elimizden geldiğince göz kırpmaya özen göstermemiz gerekmektedir. Göz kırpmak, göz kuruluğunun önüne geçer ve göz yorgunluğunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca elektronik aletlerin kullanım süresi azaltılmalı, kaliteli bir uyku ile güne başlanmalı ve gün içerisinde gözün çok aydınlık ortamlarda yorulmamasına dikkat edilmelidir. Gün içerisinde göz sağlığına dikkat ederken bitkisel ürünlerden ve evde kolaylıkla tedavi edilebilecek bitkisel ürünlerden de destek alarak göz yorgunluğunun azaltılmasına yardımcı olunabilir. Siyah çay, salatalık, buz kompleksi ve en önemlisi de patates tedavisi uygulayarak gözlerin dinlendirilmesine yardımcı olunabilir. 

İlginizi Çekebilir: Gözüm Çok Ağrıyor Ne Yapmalıyım? Göz Ağrısı Neden Olur?

Göz Ağrısı İçin Patates Nasıl Kullanılır? 

Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi? 
Patates Göz Ağrısına İyi Gelir Mi?

Patates, her şeyden önce doğal bir ağrı kesicidir. Vücudumuz için faydalı olan vitamin ve minerallere sahip olmasının yanı sıra cilt bakımı için de toplumumuz açışından oldukça rağbet görmektedir. İçreğindeki antioksidanlar sayesinde göz ağrılarının dinmesine ve göz yorgunluğunun hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz tedavi yöntemi ile göz sağlığına dikkat etmeniz mümkündür. Bir kap içine su konulur ve patatesler suya konularak buzdolabına kaldırılır. Soğuyan patatesler, yaklaşık 10 dakika kadar gözün üzerinde bekletilir ise ağrının bir nebze de olsa hafiflediğini hissedeceksiniz.

Göz üzerinde bekletilen patates, gözlerdeki toksinleri arındıracağı için göz yorgunluğunun da hafiflemesine yardımcı olacaktır. Bu işlem günde 2 kere olmak üzere bir hafta boyunca uygulanabilir. Ayrıca patates suyunu göz altına bir pamuk yardımı ile uygulayarak göz altı morluklarının açılmasına ve ağrıların hafiflemesine yardımcı olabiliriz. Lakin önemli bir ayrıntıyı da atlamamak gerekiyor ki göz hastalıklarına çok hassas yaklaşarak muhakkak ihmal edilmemesi ve kişinin kendisini tanıyarak ağrının tam olarak neyden kaynaklı olduğunu bilerek tedbir alması gerekmektedir. Kendinizi biliyor ve yaşam usulünüzdeki yanlışları en aza indirdiğiniz halde göz yorgunluğunuz geçmiyor ise göz sağlığı ve hastalıkları polikliniğe başvurmakta fayda olduğunu düşünmekteyim. Göz ağrısı duyarlı bir rahatsızlıktır ve tam olarak rahatsızlığın sebebinin bulunması için kesinlikle doktora danışılması gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu