Perçem saç kimlere yakışır? Perçem saç nasıl kesilir? Yüz şeklinize göre perçem kesimi nasıl yapılır?

Perçem saç kesimi nasıl yapılır? Bir dönemin popüler perçem saç kesim modelleri 2021 yılında tekrar kullanılmaya başladı. Perçem saç kesim modelleri her yüz şeklinin kullanabileceği bir model olmasıyla kolaylık sağlıyor. Perçem saç kesimi birçok şekilde kullanılabiliyor. Perçemli dalgalı saç modelleri ve perçemli düz saç modelleri yanı sıra kıvırcık perçem saçlar da oldukça moda. Perçemli saç toplama konusunda da birçok seçenek bulunuyor. Örneğin en sevilen perçemli saç topuz modelleri sıkça tercih ediliyor.

evde perçem nasıl kesilir?

Perçem nedir?

Perçem kadınların yanı sıra erkeklerinde saçlarında tercih ettiği kesimlerden biridir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan bir kelimedir. Perçem ne demek? ‘Parça’ sözcüğünden türeyen perçem alına düşen saç kıvrımı anlamına geliyor. Tarihçesi oldukça eski olan perçem gazellerde sevgilinin özelliklerini anlatırken kullanılıyordu. Perçem anlamı ne? Perçem 16. yüzyılda literatüre girmiş olan, saçın sağ ve sol kısmından alına dökülen saçlar anlamında kullanılan perçem birçok eş anlamlı kelimeye sahip. Perçem kelimesinin eş anlamlısı kakül olsa da kullanımı açısından farklıdır. Perçem ve kakül arasındaki fark nedir? Perçem ve kakülü ayırt etmek aslında oldukça basit.

Perçem ve kakül arasındaki farklar nelerdir?

Kaküllü saç modelleri daha önceki yılların popüler saç kesimi modellerinden olsa da bir süre sonra kullanılmamaya başladı. Çünkü kakül kullanımı bakım ve işlem yapılması gereken bir kesimdir. Örneğin saçları çabuk yağlanan kişilerin kakül kullanırken çok zorlandığı biliniyor. Son birkaç yıldır moda dünyasında yeniden yer edinmeye başlayan kakül öndeki saçlardan daha fazla tutam alınarak ve düz şekilde kesilen bir modeldir. Ancak perçem yana doğru kesilir ve daha asimetrik bir yapıya sahiptir. Perçem modelleri kakülden daha uzun kullanılabildiği gibi tercihen kısa da kestirilebilir. Perçem kesimi adeta perde gibi alnın ortası boş kalarak kenarlara doğru yoğunlaşan bir modeldir. Kakül alnın tamamını kaplayan ve küt bir görüntüye sahiptir. Perçemler genelde katlı kesilirken kaküller düz kesilir. Ayrıca perçemler kaküllere göre daha yumuşak ve doğal görünüme sahiptir.

Perçem çeşitleri nelerdir?

Bu güzel modelin tabi ki tek çeşidi bulunmuyor. Yüz şekline göre değişen ve uzadığında kesilmesi gereken saç modellerinde biri olmaması ile hayat kurtaran perçem genelde saçlarınızı kullandığınız yöne göre ve saçlarınızın az görünmemesini de sağlayan seçenekler sunuyor. İşte birbirinden kullanışlı perçem modelleri!

 • Katlı perçem kesimi

Kısa veya uzun şekilde kesilmesi fark etmeksizin herkesin vazgeçilmez kesimi katlı perçem her saç modeli ile kullanılabildiği için en sık tercih edilen perçem çeşididir. Katlı perçem kestirdiğiniz saçlarınızla genç bir görünüme kavuşmak için vakit kaybetmenize gerek yok, doğal bir şekil verme işlemi ile tüm gözler üzerinizde olacak. Daha çok doğal su dalgası modeli ile tercih edilen katlı perçem hafif dalgalı olarak kullanıldığında harika görünüyor.

 • Ortadan perçem kesimi

Günlük hayatınızda eğer saçlarınızı ortadan ayırarak kullanıyorsanız bu model tam da size göre! Katlı perçem şeklinde kesilen bu modeli saçlarınızı toplayarak ya da açık şekilde kullanabilir, daha genç ve enerjik bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ortadan perçem modeli uzun saçlarla harika bir görüntüye kavuştururken kısa saçlar ile kullanımı olduğunuzdan 5 yaş daha genç gösterebilir.

 • Yan perçem kesimi

Saçlarınızı yandan ayırdığınız günlerde perçeminizi de yandan ayırarak saçlarınızı daha hacimli gösterebilirsiniz. Bu modeli düz şekilde kullanmak yerine saçlarınızı hacimli göstermek için iri dalgalardan yardım almalısınız. Eğer saçlarınızın bir tarafı diğer taraftan azsa, saçlarınızın az olduğu tarafa doğru ayırdığınız perçeminiz az saçların kurtarıcısı oluyor diyebiliriz.

 • Uzun perçem kesimi

Aslında bu başlığı uzun perçem kesimi olarak değil de perçem uzatma üzerine seçmeliydik. Uzun perçemler genellikle kısa kesilen perçemlerin uzaması ile meydana geliyor. Uzun saçlara sahip olan kişilerin perçemlerini uzun tercih ettikleri görülse de daha çok perçemlerini kısa kestirdikten sonra tekrar kısaltma ihtiyacı duymayarak bu modeli elde ettikleri biliniyor. Oldukça hoş duran uzun perçemler daha çekici bir görüntü sağlamakla kalmıyor şekillendirmesi de daha kolay oluyor.

Perçem modelleri kime yakışır?

Aynı saç renginde olduğu gibi perçem ve perçem kesimlerinde de yüz şekli çok önemlidir. Alnın genişliği ve uzunluğu perçem kesimi için önemli bir noktadır. Perçemin kısa veya daha uzun kesilmesi alnın genişliği görüntüsü için önemlidir. Kısa ve kaş hizasından başlayan perçemler alnı daha kısa gösterir. Bu da geniş alınlı kişiler için dikkat edilmesi gereken bir kriterdir. Eğer daha dar ve küçük bir alnınız varsa daha uzun perçemler tercih edilir. Kısa perçemler yüzünüzü daha küçük gösterir. Aynı şekilde perçemlerin hangi saç şekliyle kullanıldığı da yüzün daha uzun veya küçük görüneceği konusunda önemli tol oynuyor. Perçemler genellikle dalgalı saçlar ile kullanılıyor ancak düz saçlarla kullanacağınız perçemler yüzünüzü daha uzun gösterir. Köşeli yüz hatlarınız varsa ortadan ikiye ayıracağınız perçemler ile yüzünüzü daha hoş bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Katlı perçem saç kesiminin daha çok uzun ve oval yüzlere yakıştığını söylemeliyiz. Peki yüzüm oval mi? Ya da yüz şeklimi nasıl anlarım? diyorsanız sizler için paylaştığımız görseli inceleyebilirsiniz.

yüz şekline göre perçem nasıl kesilir?

Yüz şekline uygun perçem nasıl kesilir?

Perçem kesimlerinde yüz şekli çok önemlidir. Alnın genişliği ve uzunluğu da perçem kesimi için önemli bir noktadır. Kısa veya daha uzun, seyrek veya daha gür kesilmesi perçemin yüze verdiği görüntüsü için önemlidir. Peki yüz şekline uygun perçem modelleri hangileri?

 • Yuvarlak yüz şekli için perçem: Daha uzun görünmesi için çaba harcamanız gereken bu yüz şeklinde Saçlarınızı uzun düz ve uzun perçemler ile kullanın. Saçlarınızı dalgalı kullandığınız zamanlarda dalgalı bir at kuyruğu ile kusursuz görüneceksiniz.
yuvarlak yüze perçem yakışır mı?
 • Elmas yüz şekli için perçem: Yana ayrılmış orta boy saçlar ile kalın dalgalı perçem saçlarınız yanaklarınızın görünümünü yumuşatır ve düz çizgileri vurgular. Ayrıca bu yüz tipine sahip kişilere Pixie saç kesimi çok yakışıyor.
elmas yüze perçem yakışır mı?
 • Uzun yüz şekli için perçem: Uzun ve tek yana ayıracağınız perçemleri alnınızın çoğunu kapatacak şekilde kullandığınızda yüzünüzü yuvarlaklaştırır. Büyük bir fön fırçası kullanarak şekillendirdiğiniz perçemleriniz ile harika bir görüntüye sahip olabilirsiniz.
uzun yüze perçem yakışır mı?
 • Kare yüz şekli için perçem: Bu yüz şekli köşeli hatlara sahiptir ve bu köşeli hatları yumuşatmak için perçem harika bir yöntem olacaktır. Perçem kesimlerinin kenarları oval şekilde daha uzun kesilmelidir. Uçları seyrek şekilde kesilecek perçemler hafif yana ayrılarak da kullanılabilir.
kare yüze perçem yakışır mı?
 • Üçgen yüz şekli için perçem: Dar çene yapısıyla bilinen bu yüz şekli ters üçgen yüz şekli olarak da biliniyor. Dar çene yapısını geri planda bırakan perçem kesimleri saçların uçlarına hacim ve yoğunluk kazandırır. Çene hizasında başlayan perçemlere mutlaka uzun ve katlı saçlar eşlik etmeli. Kısa saç sevenler için ensesi kısa, önlere doğru uzayan, tepe kısmı hacimli saç modelleri öneriliyor.
üçgen yüze perçem yakışır mı?
 • Kalp yüz şekli için perçem: Dar bir alına sahip olan bu yüz şekli geniş bir yüze sahiptir. Kaşların altına kadar uzanan perçemler kalp yüz şekli olan kişiler çok yakışıyor. Ortadan ayrılan perçem modelleri de bu yüz şekline ayrı bir hava katıyor.

Perçem evde nasıl kesilir?

Evde kesilen perçemleri eleştirdikten sonra uygulamalı olarak gösteren San Kuaför perçem kesmenin püf noktarından ve sık yapılan hatalardan da bahsediyor.

Perçem nasıl şekillendirilir?

Perçem kestirmeye karar verdiyseniz vazgeçmeden bir kuaföre gidip yüz şeklinize uygun olacak bir perçem kestirin. Asla pişman olmayacağınız perçem modelini kullanmak oldukça kolay. İstediğiniz gibi şekillendirebilir, hatta saçlarınız fazla kabaran ya da bozulan bir yapıya sahip değilse sadece tarayarak bile şekil verebilirsiniz. Perçemi fön makinası ve taraklar, maşalar ya da düzleştiriciler ile ısı kullanarak şekillendirebilirsiniz. Dışarıya çıkmadan 2 saat öncesinde nemlendirdiğiniz perçemlerinizi ısı kullanmadan da şekillendirmeniz mümkün. Nasıl mı? İşte cevabı!

Isısız perçem şekillendirme nasıl yapılır?

İnternette birbirinden güzel perçem modelleri görüp yapmak için özeniyoruz. Hatta bazen erinmeden kalkıp yapıyoruz. Devamlı ısı ile şekillendirdiğiniz saçlarınız yıpranabilir hatta yanabilir. Yanan saçlar sağlıklı şekilde uzamalar ve bu da görüntü olarak hoş durmaz. Peki ısı kullanmadan perçem nasıl şekillendirilir? Dışarıya çıkmadan 2 saat önce nemlendireceğiniz perçemlerinizi çorap ile bukleler elde etme tekniği kullanarak dalgalandırabilirsiniz. Siz hazırlanıp makyajınızı yapana kadar hazır olacak dalgalı perçemlerinizin uzun süre bozulmaması için şekillendirici sprey ile nemlendirebilir, saçlarınızı açtıktan sonra dondurucu sprey kullanabilirsiniz. Ayrıca büyük bigudiler ile perçemleri volümlü hale getirebilirken daha ince bigudiler ile dalgalı perçemler elde edebilirsiniz. Kıvırcık saçlar ile kullandığınız kıvırcık perçemleriniz varsa saç şekillendirici köpüklerle sık-bırak tekniğini uygulayarak perçemlerinizi çabucak hazırlayabilirsiniz.

kıvırcık saça perçem yakışır mı?

Perçem kullanımı zor mu?

Çeşitli kullanım şekillerine sahip olan perçem modelini kestirmek için tereddüt yaşıyor ve acaba kullanımı zor mu diye düşünüyorsanız biz size yardımcı olalım. İster topuzlar ister at kuyrukları ile kullanabileceğiniz perçemlerinizi her zaman açık kullanmak zorunda değilsiniz. Perçemlerinizi toplayabilirsiniz. Çok kısa olmayan perçemler sık örgülerde belli olmaz. Gevşek modellerde tel tokalarla ve sabitleyici spreyler ile perçemlerinizi saklayabilirsiniz.

Perçem genç gösterir mi?

Yüz şeklinize doğru perçem modeli kesildi ise küçük dokunuşlarla gençleşmeye hazırsınız demektir. Katlı perçem kestirdiğiniz saçlarınızla genç bir görünüme kavuşmak için vakit kaybetmenize gerek yok. Ortadan perçem modeli uzun saçlarla harika bir görüntüye kavuştururken kısa saçlar ile kullanımı olduğunuzdan 5 yaş daha genç gösterebilir.

Perçem ne kadar sürede uzar?

Her insanın saç yapısı, uzama hızı, yağlanma süresi farklıdır. Bu yüzden saçları geç uzayan kişiler kakül istediğinde kuaförler önce perçem denemesini önerirler. Çünkü beğenmediğinizde ya da kullanmakta zorlandığınızda kakülün uzaması ve eski haline dönmesi çok uzun sürer. Ancak perçem daha uzun ve seyrek kesildiği için kakül kadar büyük ve uzun süreli bir sorun yaratmaz. Eğer saçlarınız hızlı uzuyorsa ve artık perçemlerinizden sıkıldıysanız ya da tekrar ne zaman kestirmeliyim diye düşünüyorsanız ortalama 2 ay diyebiliriz. Ancak saçlarınız yavaş uzuyorsa bu süreç 5 ay kadar sürebilir.

asimetrik perçem kesimi

Perçem ile saç modelleri 

Bu bölümde sizlerle katlı perçem, ortadan perçem, uzun perçem ve yan perçem fark etmeden kullanabileceğiniz çeşitli saç modelleri paylaşacağız. Perçem kesiminin her saça farklı bir hava kattığını söylemiştik. Dağınık ya da derli toplu topuzlarla, göz alıcı at kuyruklarıyla ve birbirinden şık örgülerle nasıl kullanabileceğinize dair fikirler veriyoruz.

 • Perçemli topuz saç modelleri

Perçemlerle kullanabileceğiniz birbirinden şık topuzlar öğrenmeye hazır mısınız? Giydiğiniz kıyafet ve katılacağınız yere göre kullanabileceğiniz çeşitli topuzlar yapabilirsiniz. Hem de perçemleriniz ile dikkat çeken topuzlar! Ense topuzlarında ortadan uzun perçemler oldukça şık görünürken tepeden yaptığınız salaş bir topuzlarda daha kısa ve katlı perçemler adeta ışıldıyor.

perçemli topuz modelleri
 • Perçemli at kuyruğu saç modelleri

At kuyruklarında perçemler genellikle uzun tercih edilse de kısa perçemler de bir o kadar şık görünüyor. Daha çok gevşek at kuyrukları başın arka ve orta kısmından dalgalı saçlar veya bukleli saçlar ile tercih ediliyor.

perçemli at kuyruğu modelleri
 • Perçemli örgü saç modelleri

Perçemleriniz varsa ve örgü ile kullanmak istiyorsanız bunun iki yolu var. Saçlarınızı örüp uçlarını bağlayabilirsiniz ya da örüp sepet örgü şekline getirebilirsiniz. Her iki türlü de göz kamaştıran bu model sıkı mısır örgüsüyle kullanılabiliyorken gevşek sepet örgülerle hafif dalgalı şekilde de kullanılabiliyor.

perçemli düğün saçı
 • Perçemli açık saç modelleri

Kıvırcık saçların da düz saçlarında severek kullandığı perçemler salaş ya da gevşek buklelerle harika görünüyor. İster ortadan ayırın ister yandan ayırın harika saçlara hazır olun. Kıvırcık saç perçem için uygun görünmese de bunun yanlış olduğunu Rihanna’nın kıvırcık saçlarına eşlik eden kıvırcık perçemleri gösteriyor. Genellikle dalgı saçlarla tercih edilen perçemleri istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

perçemli saç modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com