Periodontoloji nedir? Neye bakar?
Sağlık

Periodontoloji nedir? Neye bakar?

Periodontoloji kelimesi dişlerin çevresi anlamına gelmektedir. Yani Periodontoloji uzmanı dişlerin desteklenmesi ve korunması, bununla birlikte diş etinde oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirip önlemek amacından sorumlu kimsedir.

Günümüzde ne kadar yoğun iş temposundan ötürü diş sağlığımızı aksatsak da Periodontoloji dişlerin ve bir bütün olarak vücudun sağlığını korumak için gereklidir. Ağız sağlığınız için en iyi Periodontoloji uzmanı aslında sizin durumunuza göre belirlemeniz gereken bir konudur. Gelin hep beraber periodontoloji doktoru ne iş yapar? Ve periodontoloji nedir? Gibi soruların cevaplarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Ortodonti nedir? Neye bakar?

Periodontoloji nedir? Neye bakar?
Periodontoloji nedir? Neye bakar?

Periodontoloji nedir?

Periodontoloji , dişlerin etrafındaki her şeyle ilgilenen bir diş hekimliği uzmanlığıdır . Periodontal hastalıklara genellikle bakteri plağının birikmesi neden olur. Diş yüzeyindeki fazla plaktan sadece diş etleri etkilendiğinde buna diş eti iltihabı diyoruz. Lakin artık diş etinde iltihap oluşmaya başlamış ve bu durumdan dişler etkilenmeye başladığında buna Periodontitis diyoruz.

Periodontolojinin amacı, dişleri destekleyen dokulardaki hastalıkların teşhisi, tedavisi ve önlenmesidir.

Periodontal hastalık nedir?

Periodontal hastalık dişlerin ve dişi destekleyen dokuların (yani diş etlerinin) iltihaplanması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Genellikle diş kayıplarının büyük bir kısmı periodontal hastalıklardan kaybedilmektedir. Dolayısıyla burada erken teşhis büyük önem taşımaktadır.

Periodontal tedavi ne demek?

Periodontal tedavi periodontal hastalıklar için uygulanan bir tedavidir. Burada temel amaç diş ve diş eti sağlığının tekrar korunmasını sağlamaktır.

Periodontoloji hakkında merak edilen sorular!

Periodontoloji hakkında merak edilen sorular!

Periodontoloji diş hekimliğinin bir bölümüdür. Pek fazla bilinmemesinden ötürü hakkında merak edilen sorular bir hayli fazla. Bizde Periodontoloji hakkında merak edilen soruları tek bir başlık altında toplamaya karar verdik.

Periodontoloji hangi hastalıklara bakar?

Periodontoloji dişin uzmanlık alanına giren bir daldır. Burada diş ve dişin etrafında olan yapıların durumu incelenmektedir. Yani koruma, teşhis ve tedavinin sürdürülebilirliği sağlanmaktadır.

Periodontoloji tedavisi acıtır mı?

Diş etine ya da dişe yapılan tedaviler genellikle anestezi altında yapılan işlemlerdir. Bundan ötürü herhangi bir acı ya da ağrı hissedilmez.

Periodontoloji hangi devlet hastanesinde var?

Periodontoloji yani diş eti hastalıkları bölümü hemen hemen her şehirde her hastanede bulunmaktadır. Özellikle İstanbul Pendik devlet hastanesi ve Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi bunlar içerisinde en çok tercih edilenidir.

Periodontoloji diş eti tedavisi nasıl yapılır?

Periodontoloji öncelikle diş etinin durumuna göre hareket etmektedir. Gerek duyarsa güzelce bir temizlik ile başlayabilir. Daha sonra ilaç tedavisi ile devam edebilir.

Periodontoloji ne kadar sürer?

Aslında bu kişinin yaşına ve ağzının durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Genellikle 3 hafta ile 6 ay arasında tedavi sonuçlanmaktadır. Lakin daha sonrasında 3 ve 6. Aylarda ağız için kontrole gitmeniz gerekmektedir.

Periodontoloji bölümüne nasıl randevu alabilirim?

Artık her bölümde olduğu gibi Periodontoloji bölümünden de online olarak ya da telefondan randevu alabilirsiniz. Online için Merkezi Randevu Sisteminden yani MHRS üzerinden, telefon ile de 182 üzerinden randevu alabilirsiniz.

Periodontoloji diş taşı temizliği nasıl yapılır?

Periodontoloji gerektiği yerde hastanın durumuna göre gratuar ve küret malzemeleri ile diş taşlarını temizleyebilir.

Periodontoloji dolgu yapar mı?

Periodontoloji bölümü dişin sağlığı ile ilgilenen bir bölümdür. Dolguya gelmeden önce elinden gelen tedaviyi sağlamaktadır. Lakin yine artık iş işten geçmiş ise uygun şartlar sağlanması halinde dolgu işlemi yapılabilir.

Periodontoloji diş çeker mi?

Periodontoloji tedavisi aslında dişin çekilme noktasına gelmeden ki bölümüyle oldukça yakından ilgilenmektedir. Lakin artık iş işten geçmiş ise uygun şartlar sağlanması halinde çekebilir.

Periodontoloji implant yapar mı?

Periodontoloji diş dolgusu ve diş çekimi gibi işlemleri yapabilmesinin yanı sıra uygun görmesi halinde implant işlemini de yapmaktadır.

Periodontoloji hangi bölüme bakıyor?

Periodontoloji diş ile ilgilenmektedir.

Periodontoloji tedavisi ne kadar?

Ücret aslında biraz kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Burada kişinin diş eti ve dişlerinin sağlık durumu oldukça önemlidir. Bununla birlikte fiyatı Periodontoloji tedavisi yapılacak şehir bile etkilemektedir. Dolayısıyla net bir fiyat vermek doğru olmayacaktır.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!