Peyroni Hastalığı Ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde zaman içerisinde cinsel organın eğrilmesine neden olan peyroni nasıl geçer ve neden olur gibi sorular çok sık araştırılmaktadır. Peyronie hastalığı tedavi edilmediği zaman çok ciddi cinsel sorunlara yol açmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre peyroni hastalığı nedeni ile doku esnekliğini yitirdiği için sertleşme sonucunda peniste şekil bozuklularına ve ağrıya neden olmaktadır. Bu ağrıyı yaşayan kişiler için peyroni nasıl geçer çok önemlidir. Hastalığın etkisi ile cinsel ilişki yarıda kesilebilmektedir.

Erkekler için cinsel yaşamları çok önemlidir. Bu nedenle cinsel yaşamlarının kaliteli olmasına özen gösterirler. Ancak peyroni nasıl geçer ve nasıl fark edilir bilinmediği zaman, cinsel yaşamın kalitesi zamanla azalmaktadır. Bu da çiftler arasında sorun yaratabilmektedir. Peyroni tedavisinde son gelişmeler takip edilmediği zaman, ağrı bir süre sonra kaybolsa da cinsel organdaki eğrilik gün geçtikçe artmaktadır. Eğriliğin meydana geldiği bölgedeki sert doku, el ile hissedilebilmektedir.

Kişideki eğrilik 30 dereceden daha fazla duruma geldiğinde cinsel ilişki mümkün olmamaktadır. Zaman içerisinde durum önemsenmez ve Peyroni tedavisinde son gelişmeler uygulanmaz ise, şekil bozukluğunun artması devam etmektedir. Bu da sertleşme sorununu beraberinde getirmektedir. Bu durum erkeklerin ruhsal durumunu da olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sorunları en aza indirmek için Peyroni tedavisinde son gelişmeler ışığında hastalığın tedavisine önem verilmelidir. Böylece hastalık daha fazla ilerlemeden tedaviye başlanmaktadır.

Peyronie hastalığının oluşumunda yaşlanma ile diyabet hastalığının etkileri büyüktür. Hastalığın temel nedeni olmasalar da peyroni hastalığının oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Orta yaş ve üzeri kişilerde, yaş etkisi ile birkaç kattan meydana gelen penisin kılıf dokusunun zayıflamaya başlaması ve zorlanmaların yaşanması kanama meydana getirmektedir. Sertleşen kısım esnekliğini yitirdiği için penis eğrilmektedir.

Penis Eğriliğinin Nedenleri Nelerdir?

Belirli bir dereceye kadar olan penis eğrilikleri normal karşılanmaktadır. Penis eğriliği 30 dereceyi geçtiği zaman ciddiye alınması gereken durum ortaya çıkmış demektir. Belirgin bir şekilde görülen eğrilik kordi denilen doğumsal bir durum nedeni ile olabilmektedir.

Peyronie hastalığında ise penis sonradan eğrilmektedir. Bunda yaşın etkisi de yüksektir. Peyronie hastalığı genel olarak 50 yaşından sonra görülmektedir. Penisteki skar dokusunun travmaya uğraması, enflamasyon ve yaralanma nedeni ile yapılan yanlış tedavi etkileri ile peyroni hastalığı görülebilmektedir.

Peyronie Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Peyroni Hastalığı Bitkisel Tedavi

Peyronie hastalığı bitkisel tedavisi, hastalığın cerrahi işlem öncesinde tedavi edilmesi için uygulanan yöntemlerden biridir. Peyronie hastalığında meydana gelen eğriliğin derecesinin daha az olduğu durumlarda bu yöntem kullanılmaktadır.

Zencefil bitkisi Peyronie hastalığı bitkisel tedavisi için çok önemlidir. Çünkü zencefil, doğada bulunan en güçlü protein parçalayan enzimlerden biri olan zingibain içermektedir. 1 gram zingibain 20 kilo eti yumuşatabilme gücüne sahiptir. Bu özelliğe sahip olan zencefil, sertleşme ya da kireçlenmeleri giderme özelliğine sahiptir. Bu nedenle penis eğriliği tedavisinde en çok uygulanan yöntemlerden biridir.

Peyronie hastalığı çok ciddi cinsel ve psikolojik sorunlara yol açmaktadır. İlk zamanlarda görülen hafif eğrilikler bile erkeklerin kendilerini eksik hissetmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle hastalığın başlangıcında uygulanan Peyronie hastalığı bitkisel tedavisi, daha fazla ilerlemeden sorunu çözmektedir. Böylece cerrahi müdahaleye gerek kalmayabilir.

Pyeronie Hastalığı İçin İlaç Tedavisi

Peyronie ameliyatı olanlar, ameliyat evresine gelmeden bazı tedavi yöntemlerini uygularlar. Hastalığın ilk evresi olan akut fazında, % 30 – % 40 oranında düzelme sağlamaktadır. Bu tedavi yönteminde amaç ağız yolu ile alınan ilaç tedavisi ile hastalığın daha fazla ilerlemesini önlemektir. Bu sayede ereksiyon kapasitesi korunarak ağrı azaltılmaktadır.

Bir diğer ilaç tedavisi olan enjeksiyon yöntemi, Peyronie ameliyatı olanlar için cerrahi müdahale öncesinde uygulanan tedavi yöntemidir. Peyronie hastalığının erken evresi ya da kronik evresinde, cerrahi yöntemi istemeyen kişiler için uygulanmaktadır. Erken evrelerde ağız yolu ile alınan ilaçlar ile kombine edilmektedir.

Pyronie Plaklarına PRP Enjeksiyonu

Platelet Reach Plasma denilen PRP, hastanın kendi kanından hazırlanan ve elde edilen pıhtılaşma hücreleri ile yoğun olan bir plazma kısımdır. PRP hücreleri, içermiş oldukları büyüme faktörleri etkisi ile doku yenilenmesini sağlamaktadır.

Peyronie İçin Şok Dalgaları

Peyronie plaklarına uygulanmış olan beden dışı şok dalgaları, cerrahi evre öncesinde uygulanan bir diğer tedavi yöntemidir. Ereksiyon sırasında yaşanan ağrı, bu yöntem sayesinde azaltılmaktadır.

Peyronie Hastalığında Cerrahi Yöntem

Peyronie hastalığının akut ve kronik olmak üzere iki ayrı evresi vardır. Akut dönemi denilen evre, hastalığın ilk 6 ayını kapsamaktadır. Genellikle ağrılı olarak devam eder. Dokuda kalsiyumun biriktiği ve ağrının olmadığı, eğriliğin derecesinin yüksek olduğu dönem ise kronik dönemdir.

Diğer tedavi yöntemlerinin fayda sağlamadığı durumlarda cerrahi yöntemi uygulanmaktadır. 45 derecenin üzerinde bulunan eğrilikler, cerrahi müdahale ile tedavi edilmektedir. Eğriliğin 90 dereceyi aşmış olduğu vakalarda penis protez uygulaması yapılmaktadır. Peyronie ameliyatı olanlar, ameliyat sonrasında penis eğriliğinden kurtulmaktadırlar. Aynı zamanda ağrıları da azalmaktadır. Ereksiyon sorunu yaşayan kişilerin de bu sorunu çözülerek cinsel ilişkide yaşanan sorunlar ortadan kaldırılmış olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu