Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyunun saça faydaları

Pirinç suyu saç bakımında yüzyıllardır kullanılıyor. Fakat şu sıralar yeniden keşfedildi. Acı biberli saç derisi tedavileri, kabartma tozu ile saç yıkamaları ve patates suyu saç maskeleri gibi tuhaf tekniklerle, her zaman ortaya çıkan YouTube güzellik ipuçları var. Ancak doğal saçlar için pirinç suyu aslında harika olabilir. Evet, dolabınızdaki pirinç ve musluğunuzdaki su daha uzun, daha güçlü saçların sırrı olabilir. Bana kulak verin. Pirinç suyu saç bakımında nasıl kullanılır, bu yazıda öğrenin…

Pirinç suyu nedir?

Pirinç suyu o kadar güçlü ki saçınıza ve saç derinize, vitamin takviyesinden daha fazla yarar sağlayacak olan sıvı formdadır. Mağazalardaki vitaminler, kemiklere mineraller bırakan silika ile doldurulur ancak saçın gerçekte ihtiyaç duyduğu şeyden yeterince yoktur. Pirinç suyunu kullanmak ve besinleri fermente etmek saçlarınız için daha yararlıdır.  Aslında, bu eski kökleri olan bir teknik ve piyasadaki tüm süslü serumlardan ve takviyelerden daha azına mal olan bir teknik.

Uluslararası Kozmetik Bilimi Dergisi’nin 2010 tarihli bir araştırmasına göre, Heian Dönemi’nden (MS 794 ila 1185’te) Japon kadınları, beline kadar olan saçlarını pirinç suyu veya durulama suyu ile yıkadılar ve taradılar. Araştırmaya göre pirinç, Japon beslenme sisteminde temel bir gıda olarak biliniyor ve yüzey sürtünmesini azaltmak ve saç elastikiyetini artırmak gibi saç bakım etkileri sergiliyor.

Kadınlar pirinç suyunun saçların erken beyazlaşmasını önlediğini ve büyük ölçüde uzun saçlarının ana nedeni olduğunu artık biliyor. Pirincin içindeki nişasta kütikülü kapatmak, pürüzsüz bir yüzey oluşturmak ve sağlıklı, parlak saçların görünümünü vermek için harika bir iş çıkarır.

Tüm saç dokuları için pirinç suyu harikadır çünkü tüm saçların besinlere, minerallere ve vitaminlere ihtiyacı vardır. Fermente pirinç suyunda bol miktarda selenyum, magnezyum, folik asit, B1 ila B6 vitaminleri, niasinler ve K vitamini var. Gerçekten iyi bir saç vitaminine bakıyorsanız, bu besinleri içermesi gerekiyor.

Kullanılacak pirinç türü, diğer çeşitlere göre uzun taneli beyaz pirinçler olmalıdır. Esmer pirinç zengindir ancak daha zengin içeriğe sahip olan esmer pirinçle ilgili sorun, çok fazla proteine ​​sahip olmasıdır. Suya bastırılmış pirin. veya haşlanmış pirinç kullanmak burada uygun değildir bunun yerine fermente pirinç suyu kullanmalısınız.

Her bir bardak pirinç için bir bardak su kullanmanız gerekir. Uzunluğuna bağlı olarak daha fazlasını ekleyebilirsiniz. En az on iki saat mayalanması gerekiyor. Pirinci su ile fermente ettiğinizde, bu lezzetli sıvı vitamini fermente eder. On iki saat sonra, besinler dışarı çekilir. Ama yirmi dört saat sonra, onu en fazla üç gün buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Üç gün sonra pirinç suyu artık kullanılamaz hale gelir.

Fermente edildikten sonra, pirinç suyunu bir sprey şişesine boşaltın. Saçınızı yıkayıp yumuşatın ve saç kremi ile saçı yıkadıktan sonra pirinç suyunu saçlarınıza püskürtün. Otuz ila kırk beş dakika saçlarınızda pirinç suyunu bekletin. Daha fazla süre bekletmeyin çünkü çok fazla pirinç suyu proteinin aşırı yüklenmesine neden olabilir ve saçı sertleştirebilir.

Youtuberlar ve bloggerlar pirinç suyu saç bakımını kullandılar ve gerçekten saçlarının hızla uzadığını fark ettiler. Fakat haftada üç kez bu uygulamayı yapan Youtuberlar, saçlarının aşırı protein yüklemesine maruz kaldığını fark ettiler. Bu yüzden haftada bir kez kullanmak yeterli olacaktır.

Pirinç suyu saç uzatır mı?

Pirinç suyunun saça faydaları nelerdir?

Dünyanın bazı bölgelerinde yemek yemek aslında pirinç yemek anlamına gelir. En önemli tahıllardan biri olan pirinç, dünya nüfusunun neredeyse yarısı için temel kalorili bir besindir ve günlük kalorinin yarısını sağlar.

Ancak, pirinç aynı zamanda harika bir güzelleştirici maddedir. Yüzyıllar boyunca, Asyalı kadınlar yüzlerini, vücutlarını ve saçlarını güzelleştirmek için pirinç suyu kullandılar. Geleneksel olarak, Çin, Japonya ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerinden kadın pirinç çiftçileri, pirinç suyunda saçlarını yıkar ve yıkanırdı.

Çin’deki Huangluo köyünden Yao etnik kadınları bu geleneğin kanıtıdır. Yaklaşık bir buçuk metrelik ortalama saç uzunluğuna sahip bu kadınlar, yaşadıkları yeri Guinness Rekorlar Kitabı’na “dünyanın en uzun saç köyü” olarak kaydettirdiler. Ayrıca bu kadınların saçları seksen yaşına gelene kadar beyazlamaz. Yao kadınları saçlarını temizlemek için kullandıkları fermente pirinç suyunun saçlarını uzun, koyu ve temiz tutmaya yardımcı olduğuna inanıyor. Bu kadınlar, genellikle ‘bulut topuzu’ gibi isimlerle tarif edilen ayrıntılı bir topuz yaparlar ve başlarının etrafına doladıkları uzun saçlarının dolaşmasını ve karışmasını bu şekilde engellerer.

Pirinç Suyu

Muhteşem saçlar ve muhteşem cilt için pirinç suyu

Pirinç suyunun inanılmaz saç faydaları vardır. Journal of Cosmetic Chemists dergisinde yayınlanan bir çalışmada, pirinç suyunun saç üzerine uygulanmasının saç telleri arasındaki sürtünmeyi azaltabildiği ve saç elastikiyetini artırabileceği bulunmuştur. Dahası, pirinç suyunda hasar görmüş saçların onarımına yardımcı olan bir karbonhidrat olan inositol vardır. Sadece bu değil, özel görüntüleme tekniği, inositolün durulamadan sonra bile saç içinde kaldığını ve sürekli saç koruması sağladığını gösterir.

Bu nedenle, kısa bir süre içinde saçınızı pirinç suyuyla yıkamak, kırılmayı azaltacak ve saçları daha kolay şekil alır ve daha sağlıklı hale getirecektir. Ayrıca, pirinç suyunda bulunan amino asitler, daha güçlü, daha kalın saçların çıkmasını teşvik etmek için saç kökündeki saçları güçlendirir. Bu harika faydalar Yao kadınlarının bir buçuk metre uzunluğundaki sağlıklı, uzun ve güzel saçlarını açıklıyor.

Pirinç suyu yalnızca saçlar için değil cilt için de kullanılır. Cilt üzerindeki serinletici ve yatıştırıcı etkileri nedeniyle, pirinç suyu genellikle ayurveda uygulayıcıları tarafından iltihaplı cildi soğutmak için etkili bir merhem olarak reçete edilir.

Pirinç suyunda ayrıca yaşlılık lekelerini önlemeye veya yaşlılık lekelerinin solmasına yardımcı olan, cilt tahrişlerini hafifleten ve size yumuşak, parlak, temiz bir cilt veren tonlarca antioksidan bulunur. Ciltte kaldığı sürece, pirinç suyunun güneşten hafif koruma sağladığı söylenir.

Fermente pirinç suyu daha mı iyi?

Evet! Pirinç suyunun etkileri fermente ederseniz daha da artar. Fermente pirinç suyu, fermente bırakılan ve biraz ekşi hale gelen pirinç suyudur. Antioksidanlar, mineraller, B vitaminleri, E vitamini ve fermantasyon işlemi sırasında üretilen bir madde olan pitera izleri bakımından zengindir. Pitera son zamanlarda popülerlik kazanmıştır ve hücre yenilenmesini ve onarılmasını teşvik etme kabiliyeti nedeniyle yaşlanma karşıtı iksir olarak lanse edilmektedir.

Fermente pirinç suyunu yüz temizleyici veya cilt toniği olarak kullanabilirsiniz. Fermente pirinç suyundaki besinler, gözenekleri küçültmeye, ince çizgileri azaltmaya ve cildinizi sıkılaştırmaya ve parlaklaştırmaya yardımcı olabilir. Bu, parlak ve genç görünmek için mükemmel bir reçetedir.

Ayrıca, saçınızı fermente pirinç suyuyla yıkamak, fermente edilmemiş veya sade pirinç suyuyla durulamaktan daha iyi olabilir. Fermantasyon, sıvının pH’ını düşürür ve bu da saçımızın alt tarafındaki (hafif asidik) pH’a benzer. Bu nedenle, bu hafif asidik pH artı fermantasyon işleminden eklenen besin maddeleri saçın pH dengesini geri kazanmaya, saç köklerini beslemeye ve genel saç durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.

Pirinç Suyu Hazırlama

Pirinç suyu saçları uzatır mı?

Hint yağından çörek otu yağına kadar saç uzamasına yardımcı olmak için her zaman doğal alternatifler arıyoruz. Pirinç suyu sahneye çıktığında, güzellik dünyası faydalarını ve evde yapmak gibi kolay teknikleri uygulamak için akın etti.

Pirinç suyu on yıllardır Doğu kültürlerinde saçı tedavi etmek için kullanılıyor. Aslında, Çin’in Huang Luo şehrinde yaşayan kadınların bir buçuk metre saçları olması nedeniyle “Rapunzeller Ülkesi” adını kazanan bir kadın köyü var. Onların sırrı ne? Tabii ki pirinç suyu!

Saçınızda pirinç suyu kullanmanın faydaları nelerdir?

Saç uzatma yeteneklerinin yanı sıra pirinç suyunun saçınızı sağlıklı tutmak için başka avantajları vardır. Saçın yüzeyini kaplayan saç derisine güç ve nem kazandırmak ve aynı zamanda saç derisine nemlendirme sağlamak için nişasta bakımından zengindir.

Ayrıca, pirinç suyunda bulunan çekirdek bileşenlerden biri inositoldür. Durulamadan sonra bile sihrini göstermek için saçınızda kalırken onaran ve koruyan bir karbonhidrattır. Amino asitler ayrıca kökleri güçlendirmek, saç hacmini arttırmak ve saçları parlak ve pürüzsüz tutmak için çalışır. A ve E vitaminleri ve minerallerin karışımı saç dokusunu iyileştir, kabarmayı önler ve saçın sağlıklı kalmasını sağlar.

Henüz ikna olmadıysanız, saç kırılmalarını azaltmak, kurtarmak ve onarmak için de çalışır. Tek yapmanız gereken, haftalık olarak saçlarınızı pirinç suyuyla yıkamak ve otuz dakika saçlarınızda pirinç suyunu bekletmektir. Dahası, pirinç suyu saç üzerindeki kepeği temizlemeye yardımcı olur. Düzenli kullanımda, sorunla savaşmaya ve mantarın yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir ve hatta bitleri giderir ve öldürür.

Pirinç suyu nasıl kullanılır?

Islanmış, haşlanmış veya fermente edilmiş pirinç suyunu saç için kullanarak, saça parlaklık, elastikiyet ve pürüzsüzlük sağlarken hasarlı saç şaftını onarabilir ve güçlendirebilirsiniz. Durulama olarak pirinç suyunu saç için kullanmanın birkaç yolu vardır. İşte farklı yollardan bazıları.

Saçlarınızda son durulama suyu olarak kullanın

Saçınızı şampuanlayıp düzelttikten sonra, son durulama suyu olarak pirinç suyunu kullanın. Bir bardak fermente pirinç suyu, bir bardak normal su alın ve buna beş damla lavanta veya biberiye yağı ekleyin. Saçınıza dökün ve saç derisine ve her saç teline uçlara kadar masaj yapın. Durulamadan önce beş dakika bekleyin.

Saç kreminden önce kullanın

Saçları şampuanladıktan sonra saç için pirinç suyunu kullanın. Saçınızın üzerine dökün ve saç derinize ve saçınıza masaj yapın. Saçlar için yararlı özelliklere sahip birkaç damla esansiyel yağ ile fermente pirinç suyunu kullanabilirsiniz. Yıkamadan önce bunu beş ila yedi dakika saçınızda tutun ve daha sonra bir saç kremi ile saçlarınızı yıkayın. Ayrıca saçları pirinç suyunu durulamadan önce uygulayabilirsiniz.

Saç maskesi olarak kullanın

Saç maskesi için pirinç suyunu kullanmanın iki yolu vardır. Biri sade pirinç suyu kullanıyor; bir diğeri ise saç maskesi olarak uygulamak için bir macun yapmaktır. İlk yol, saçınızı önce hafif bir şampuanla temizlemeniz gereken yerdir. Ardından, pirinç suyunu saçınızın ve saç derinizin üzerine uygulayın ve iyice masaj yapın. Saçınızı bir duş başlığı ile örtün ve 15 dakika boyunca açık tutun. Sonra sade su ile yıkayın.

İkinci yöntemde, fermente pirinç suyu kullanmanız ve bir karışım yapmak için hardal tozu eklemeniz gerekir. Bu karışıma biraz zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı saç derinize uygulayın. Yıkamadan önce yirmi dakika saçlarınızda bekletin.

Şampuan olarak kullanın

Pirinç suyunu kullanarak ev yapımı bir şampuan yapabilirsiniz. Bir bardak pirinç suyu alın ve bir çay kaşığı shikakai tozu ekleyin. Bu karışıma yarım çay bardağı aloe vera suyu veya aloe vera jeli ekleyin. Karışıma iki yemek kaşığı kastilya sabunu veya bebek şampuanı ekleyin. Hepsini iyice karıştırın ve güvenli bir şişede saklayın. Bu karışımı buzdolabında bir hafta saklamanız mümkün. Bu karışımı, normal bir şampuan kullandığınız gibi kullanın.

Saç kremine ekleyerek kullanın

Pirinç suyunu saç için kullanmanın bir başka yolu da saç kremine eklemektir. Bir yemek kaşığı saç kremi ve bir yemek kaşığı pirinç suyu alın ve karıştırın. Bu karışımı saç kremi olarak kullanın.

Pirinç Suyu ile Saç Uzatma

Pirinç suyu nasıl yapılır?

Pirinç suyunun düzenli kullanımının saçlar için birçok faydası vardır. Bu harika madde, kepeklerin giderilmesine, saç tellerinin güçlendirilmesine, saçların uzamasına, canlılık kazanmasını ve görünümlerinin önemli ölçüde iyileştirilmesine yardımcı olur. Pirinç suyunun bileşimi vitaminler, özellikle B ve C bakımından zengindir. Ayrıca potasyum, iyot, magnezyum, çinko, selenyum, manganez ve çok miktarda lif gibi eser elementler içerir. Bu, folikülleri besleyen ve hasarlı hücreleri onaran gerçek bir hazinedir. Pirinç suyunun antioksidan özelliklere sahip olması nedeniyle, saç derisinde birikebilecek toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur, böylece erken alopesi ve saç beyazlamasını önler. Pirinç suyunu yapmanın üç yolu vardır. Islatılmış pirinç suyu, haşlanmış pirinç suyu, fermente pirinç suyu olarak üç farklı yöntemle pirinç suyu saç bakımında kullanılabilir.

Islatılmış pirinç suyu

Bir su bardağı çiğ jasmine pirinci alın ve iyice yıkayın. Geniş bir cam kaseye pirinci alın ve üzerine üç su bardağı su ekleyin. Otuz dakika bekletin ve pirinç suyunu temiz bir kaseye süzün. Bu yöntem çok meşgul ve fazla zamanı olmayanlara hitap edecek.

Haşlanmış pirinç suyu

Yarım su bardağı jasmine pirinci bir tencereye alın ve bir su bardağı su ekleyin. Tencerede pirinci iyice kaynatın ve daha sonra suyunu bir cam kavanoza süzün. Bu, saçları durulamadan önce seyreltebileceğiniz konsantre bir sıvıdır. Seyreltmenin konsantrasyonu saç uzunluğuna ve yağlılığına bağlıdır. Genellikle, bir ölçü pirinç suyu ile on ölçü suyu karıştırmanız gerekir. Saçın daha yağlı olması durumunda, konsantrasyonun daha düşük olması gerekir. Yağlı saçlarınız varsa bir ölçü pirinç suyu ve sekiz ölçü suyu karıştırabilirsiniz.

Fermente pirinç suyu

İki su bardağı jasmini pirinci bir tencereye alın ve dört su bardağı su ekleyin. Bu karışımı otuz dakika bekletin. Ardından bu karışımı bir cam kavanoza alın ve kapağını sıkıca kapatın. Bu karışımı oda sıcaklığında, iki gün boyunca karanlık bir yerde bırakın. Ekşi bir koku ortaya çıktığında, fermantasyonu durdurun ve fermantasyon sırasında elde edilen tüm faydalı özellikleri korumak için karışımı buzdolabında saklayın.

Fermantasyon, pirinç suyunun pH seviyesini saçın pH seviyesine düşürür ve vitaminlerin saç derisi ve saç yapısına etkili bir şekilde nüfuz etmesi nedeniyle onu daha iyi besler. Seyreltilmiş pirinç suyunu saç kremi olarak da kullanabilirsiniz. Islak temiz saça fermente pirinç suyunu uygulayın, saç derisine hafifçe masaj yapın ve on dakika sonra durulayın. Ek faydalar için biberiye yağı, lavanta yağı veya sardunya yağı gibi birkaç damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz. Bir şampuan yapmak için pirinç suyunu ve unu karıştırın ve on dakika demlenmesini bekleyin. Tek başına bir ürün olarak veya normal şampuanınızla bir ölçüye bir ölçü oranında kullanın.

Pirinç Suyu ile Saç Bakımı

Pirinç suyu saç bakımı ve cilt bakımı maske tarifleri

Bu bölümde pirinç suyu ile yapılan saç maskelerini ve cilt maskelerini uygulayabilirsiniz.

Pirinç suyu saç bakım ürünü

Pirinç suyu, saçlar için mükemmel bir saç kremidir. Şık, harika görünüm için biraz aloe vera suyu da ekleyebilirsiniz.

Bir su bardağı pirinç suyu, bir su bardağı sade su, bir yemek kaşığı aloe vera suyu ve beş damla lavanta esansiyel yağını temiz bir sprey şişesine alın ve iyice çalkalayın.

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra, bu karışımı saçınıza sıkın. Saç derinize ve saçınıza nazikçe masaj yaparak beş dakika bekletin. Sonra saçınızı su ile iyice durulayın. Son durulama olarak bu karışımı haftada bir veya iki kez kullanın.

Son durulama suyu olarak hem sade hem de fermente edilmiş su kullanmayı denedim ve fermente suyun saçım için daha iyi sonuçlar verdiğini buldum. Fermente pirinç suyunu dört hafta kullandıktan sonra, saçlarım daha yumuşak, daha güçlü ve daha kolay şekil alabilir bir yapıya geldi. Ayrıca, saç dökülmemin de durduğunu fark ettim.

Pirinç suyu cilt maskesi

Bu tonik tarifi, cildinizi şımartmanın en ucuz yollarından biridir. İki yemek kaşığı fermente pirinç suyu ve iki yemek kaşığı kili bir cam kasede iyice karıştırın. Bu maskeyi yüzünüze masaj yapın. Bu maskeyi cildinizde beş dakika kadar bekletin ve ardından bol suyla durulayın. Düzenli kullanımda cildinizin yumuşak, pürüzsüz ve parlak hissettiğini fark edeceksiniz.

Pirinç suyunu tonik olarak da kullanabilirsiniz. Diğer tonikler gibi kullanın. Pirinç suyunu gözeneklerin görünümünü en aza indirmek ve cildi sıkılaştırmak için yüzünüzü temizledikten sonra yüze bir pamukla uygulayın.

Yaşlılık lekeleri için pirinç suyu maske tarifi

Pirinç suyu tonlarca E vitamini ve ferulik asit içerir ayrıca pirinç suyu çok etkili bir antioksidandır. Çalışmalar, ferulik asidin cildin yaşlanmasını önleyebileceğini ve yaşlılık lekelerini azaltabileceğini gösteriyor.

Bu maske için bir tatlı kaşığı pirinç suyunu beş damla badem yağı ile bir cam kasede karıştırın ve maskeyi yüzünüze ve boynunuza masaj yapın. Bu maskeyi yirmi dakika kadar cildinizde bekletin ardından bol suyla durulayın. Sonra nemlendirici kremi cildinize uygulamayı unutmayın.

Egzama ve cilt tahrişini yatıştırmak için pirinç suyu maskesi

Egzama, cilt tahrişleri ve döküntüleri yatıştırmak için pirinç suyunu da kullanabilirsiniz. Belçika, Brüksel’deki Vrije Universiteit Brussel’de yapılan bir araştırma, günde iki kez ve on beş dakika boyunca yapılan pirinç suyu banyosunun atopik dermatit hastalarının iyileşmesini destekleyebileceğini buldu.

Bu maskeyi yapmak için bir su bardağı sade pirinç suyunu bir tatlı kaşığı hodan yağı ile karıştırın. Pamuklu bir bezi suya batırın ve etkilenen cildin üzerine sürün. Yirmi dakika sonra cildinizi yıkayabilirsiniz.

Pirinç suyu banyosu

Cildinize pirinç banyosu armağan ederek muhteşem bir spa deneyimi yaşayın. Küçük bir muslin torbası alın ve torbayı bir çay bardağı pirinç ve 2 tatlı kaşığı lavanta çiçeği ile doldurun. Muslin torbayı suyla doldurduğunuz küvete daldırın ve tamamen gevşeyin.

Ayrıca, lavanta çiçekleri yerine portakal kabuğu, limon kabuğu, yeşil çay, tulsi yaprakları, neem yaprakları ve nergis yaprakları gibi diğer cilt güzelleştirici malzemeleri de ekleyebilirsiniz.

Pirinç peelingi

Artık pirinci atmayın, besleyici bir vücut peelingi yapmak için öğütün. Cildinizin ihtiyacına göre bu peelinge başka bileşenler de ekleyebilirsiniz.

Yumuşak, pürüzsüz ve lekesiz bir cilt için öğütülmüş pirince birkaç tatlı kaşığı zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı, bir yemek kaşığı portakal kabuğu tozu ve birkaç damla uçucu yağ (lavanta, papatya, mersin) ekleyin ve tüm malzemeleri birleştirin ve karıştırın. Bu karışımı vücudunuza peeling yapın. Bu peelingi haftada bir veya iki haftada bir kez kullanın.

Pirinç suyu saça nasıl sürülür?

  • Saçlarınızda son durulama suyu olarak kullanılır
  • Saç kreminden önce kullanılır
  • Saç maskesi olarak kullanılır
  • Şampuan olarak kullanılır
  • Saç kremine ekleyerek kullanılır

Pirinç suyu saçta ne kadar kalmalı?

Faydasını görebilmek için 30 dakikalık bi bekleme süresi yeterli olacaktır.

Pirinç suyu saçı ne kadar uzatır?

Bu tamamen kullanım sürenizle alakalıdır. pirinç suyu saçınızın uzamasına ciddi katkıda bulunacaktır tabi ki kullandığınız sürece.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza