PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir? En Etkili 3 Yöntem

PMS halk arasında adet öncesi gerginlik sendromu olarak bilinmektedir. Burada genellikle hormonlar söz konusudur. Ağlama nöbetleri, öfke, sinirlilik ve depresyon gibi duygusal belirtiler meydana gelmektedir. Yazımızda PMS nedir? Ve PMS Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir? Sorularının cevaplarını kaleme aldık.

İlginizi çekebilir: Validol Damla Ne İçin Kullanılır? Validol Damla Bağımlılık Yapar mı?

PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?
PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?

PMS Nedir?

PMS nedir? Sorusu aslında birçok insanın günlük hayatta duyup da ne anlama geldiğini bilmediği bir kelimedir. Adet öncesi gerginlik olarak da bilinen PMS, adet döngüsündeki doğal hormonal değişikliklerin neden olduğu ve bazı kadınlarda 1 ila 2 hafta civarında ortaya çıkan kaygı, ağlama nöbetleri, öfke, sinirlilik ve depresyon gibi duygusal belirtileri oluşturabilen bir sendromdur. Bu durum adet öncesinde meydana gelmektedir.

Ek olarak, adet başladıktan hemen sonra azalma eğilimi gösteren şişkinlik, baş ağrısı, aşırı yorgunluk, akne ve kilo alma gibi bazı fiziksel belirtiler adet öncesi gerginlik döneminde yani PMS’de meydana gelebilmektedir.

Fiziksel aktivite, dengeli beslenme ve bazı çaylar, PMS belirtilerini önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlar daha güçlü belirtiler yaşayabilir ve sadece bir doktor rehberliğinde kullanılması gereken ilaca da ihtiyaç duyabilir.

PMS’nin Belirtileri

PMS’nin belirtileri fiziksel ve duygusal belirti olarak 2 kısma ayrılmaktadır. Bu belirtiler menstrüasyondan 1 ila 2 hafta önce ortaya çıkar ve her birinin yoğunluğu kadından kadına değişiklik göstermektedir.

Fiziksel Belirtiler

PMS’nin temel olarak bilinen fiziksel belirtileri şu şekildedir:

 • Kas ve eklem ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kolik
 • Baş ağrısı
 • Kilo alma
 • Akne
 • Aşırı yorgunluk

Ayrıca bulantı ve kusma da PMS sırasında ortaya çıkabilecek fiziksel belirtiler arasında yer almaktadır.

Duygusal Belirtiler

PMS sırasında ortaya çıkabilecek en yaygın duygusal belirtilerin bazıları şunlardır:

 • Anksiyete veya stres
 • İştahta azalma veyahut çoğalma
 • Sık öfke veya sinirlilik
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Uykusuzluk veya aşırı uyku
 • Depresyon
 • Libidoda azalma

PMS Teşhisi

PMS’nin teşhisi için laboratuvar testlerine gerek yoktur. Bunun için bir jinekoloğa başvurmanız gerekmektedir.

Genellikle adetten 5 gün önce, 5 veya daha fazla fiziksel ve duygusal belirtinin varlığında PMS tanısı koyulabilmektedir.

PMS’nin belirtileri tiroid sorunları, depresyon veya anksiyete gibi diğer durumlarla karıştırılabileceğinden, doktor daha iyi değerlendirme için kan testi ve ultrason gibi daha net sonuç veren testler de isteyebilir.

PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?
PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?

PMS’nin Nedenleri

PMS’nin nedenleri henüz tam olarak anlaşılmamakla birlikte bu duruma, merkezi sinir sistemindeki östrojen ve progesteron hormonlarının değişkenliğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Ayrıca bazı teoriler genetik yatkınlık, serotonin, B6 vitamini ve magnezyum eksikliklerinin de PMS’ye neden olabileceğini göstermektedir.

PMS’nin Tedavisi

PMS’nin belirtilerini hafifletmeye yönelik tedavi, gösterilen belirtilerin şiddetine göre kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Burada ilaç kullanımı ve doğal seçenekler olarak 2 durum söz konusu olabilmektedir.

İlaçla Tedavi

PMS’nin en yoğun belirtilerini tedavi etmek için kullanılan bir yöntemdir. Sadece jinekoloğun reçetesi ve gözetimi altında kullanılması gereken ilaçlar vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Menstrüel döngüdeki hormonal değişiklikleri önleyen, şişliği azaltan ilaçlar
 • Menstrüasyonu 3 ay boyunca durduran ve PMS’nin belirtilerini engelleyen progesteron enjeksiyonu
 • Baş ağrılarını, krampları, göğüs veya bacak ağrısını hafifletmek için iltihap önleyiciler
 • Serotonin miktarını artırmaya yardımcı olan, sinirlilik, kaygı, depresyon ve aşırı yemek yeme gibi bazı PMS belirtilerini azaltan antidepresanlar
 • Sakinleştirici özelliklere sahip, stres, kaygı ve sinirlilik belirtilerini engelleyen anksiyolitikler.

Adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların tedavisi PMS ile aynı şekilde yapılır. Bununla birlikte, daha yüksek dozlarda ilaç tedavisi ve ilaçları ayarlamak için bir psikiyatrist ve bir psikologdan destek alınabilmektedir. Bu durum kişideki kaygı, sinirlilik veya stresin yönetilmesine yardımcı olmak için gerekli olabilir.

Doğal Tedaviler

Doğal tedaviler daha hafif PMS belirtilerini hafifletmek için yeterli olabilir. Lakin belirtilerin daha güçlü olduğu durumlarda ilaç tedavisini tamamlamak için de kullanılabilirler. PMS için bazı doğal tedaviler şunları içerir:

 • Fiziksel egzersizlere ağırlık verin. Fiziksel egzersizler vücuttaki serotonin ve endorfin düzeylerini artırmaya yardımcı olur. Bununla birlikte stres ve kaygıyı azaltır. Ayrıca bağırsak işlevini ve kan dolaşımını iyileştirir, şişlikle mücadele eder.
 • Magnezyum, çuha çiçeği yağı, kalsiyum, E vitamini ve B6 vitamini gibi vücuttaki serotonin seviyelerini iyileştirmek için ek takviyeler alınabilir.
 • Akupunktur burada önemli rol oynar. Çünkü gevşemeyi destekler ve baş ağrısını, stresi ve kaygıyı da azaltmaktadır.
PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?
PMS Nedir, Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Önlenir?

PMS Döneminde Diyet

PMS döneminde diyet aslında oldukça önem arz eden bir basamaktadır. Burada su açısından zengin ve sıvı tutulmasına karşı savaşmaya yardımcı olan sebzeleri tüketmek önemlidir.

PMS sırasında diyet özellikle şunlardan zengin olmalıdır: sinirlilik, karın ağrısı, sıvı tutulması ve halsizlik gibi PMS belirtileri ile savaşmak için önemli olan balık, kepekli tahıllar, meyve ve sebzeler.

Ayrıca, PMS belirtilerini kötüleştirebilecek yağ, tuz, şeker ve kafeinli içecekler tüketmekten kaçınmalısınız.

PMS Döneminde Ne Yenir?

PMS belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilecek bazı besinler mevcuttur. Bunlara ağırlık vermeniz oldukça önemlidir.

 • Sebzeler, tam tahıllı besinler, kuru meyveler ve bazı tohumlar: Bunlar, triptofanın serotonine dönüşmesine yardımcı olan B6 vitamini, magnezyum ve folik asit içeren besinlerdir.
 • Somon, ton balığı, chia tohumu: Bunlar, baş ağrılarını ve karın kramplarını azaltmaya yardımcı olan omega 3 açısından zengin besinlerdir.
 • Ayçiçeği çekirdekleri, zeytinyağı, avokado ve badem: Bunlar, göğüslerin hassasiyetini azaltmaya yardımcı olan E vitamini açısından çok zengindirler.
 • Ananas, ahududu, avokado, incir ve ıspanak gibi sebzeler: Bunlar, sıvı tutulmasına karşı savaşmaya yardımcı olan doğal olarak idrar söktürücü besinlerdir.

PMS için diğer iyi besinler, bağırsakları düzenlemeye yardımcı olan ve üreme sisteminin iltihaplanmasının neden olduğu karın rahatsızlığını azaltan erik, papaya ve kepekli tahıllar gibi lif açısından zengin besinlerdir.

PMS Döneminde Ne Yenmez?

PMS’de kaçınılması gereken yiyecekler arasında sosisler, et suyu ve konserveler gibi tuz ve yağ bakımından zengin diğer yiyeceklerin yanı sıra yağlı yiyecekler, özellikle kızarmış yiyecekler bulunur. Ayrıca alkol gibi kafeinli içeceklerin tüketilmemesi de önemlidir.

Bu yiyeceklerin tümü, sıvı tutulmasını ve karın rahatsızlığını artırarak PMS belirtilerini kötüleştirir.

Şeker açısından zengin yiyecekler de PMS sırasında kullanılması tavsiye edilmeyen gıdalar arasındadır. Lakin bu dönemde kadınların şeker tüketme ihtiyacının artması nispeten yaygın olduğundan, ana yemeklerden sonra 1 kare bitter çikolata tüketebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu