Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri Neler? Oğlumun / Kızımın Psikolojisi Bozuk

Çocuklarda Psikolojik Bozukluklar

Psikoloji insanların ruh halini inceleyen ve olası hastalıklar üzerine tedavi ve telkin yöntemleri geliştiren bilim dalıdır. Bu sebeple psikoloji terimi her insan için önemli olmalı ve bunun üzerine düşünülerek tıpkı beden sağlığımızı korurken aldığımız önlemler gibi ruh sağlığı için de önlemler alınmalıdır. Ruh sağlığı diğer organlarımız gibi hastalıklarını gözle görerek teşhis edemediğimiz bir yapıdır. Bu sebeple ancak kendimizi sorgulayarak ve gözlemleyerek ya da çok yakımızdaki kişilerin bizler ile ilgili edindiği fikir ve izlenimler hakkında düşünerek psikoloji ve ruh sağlığımızla ilgili bazı kararlara ve endişelere varmamız mümkün olabilir.

Bu sebeple de herkesin psikoloji konusundaki ön yargıları atıp, benim psikolojim bozuk ya da kızımın psikolojisi bozuk gibi cümleleri utanmadan ve çekinmeden kurabilir hale gelmesi gerekmektedir. Bu sayede farkına varılan bazı aksaklıkların tedavisi çok geç kalınmadan yapılabilir ve kişiler sağlıklı olarak hayatlarına devam edebilirler. Psikolojinin bozuk olduğunun tayin edilmesinin sinyalleri kişinin kendisi tarafından tespit edilebildiği gibi ailesi tarafından ya da terapisti tarafından da tespit edilebilir. Bunun anlamanın birkaç basit yöntemi vardır. Bu yöntemlerin ne olduğunu bir alt başlıkta sizler için inceleyerek ve açıklayarak listeleyeceğiz.

Psikolojisi Bozuk İnsanların Gösterebileceği Davranışlar ve Psikolojisi Bozuk Çocuğun Belirtileri Nelerdir?

Bir bireyin psikolojisi bozuk ise gösterdiği ve sergilediği davranışlar, kullandığı cümleler ya da içinde bulunduğu duygusal durum ile bazı işaretler alınabilir. Kızımın psikolojisi bozuk ya da oğlumun psikolojisi bozuk gibi kanılara varmadan önce onları bir süre gözlemlememiz ve üzerine çaba gösterdiğimiz halde düzelmeyen bazı davranışları için özel dikkat vermemiz gerekmektedir. Bu davranışları sıralamak gerekir ise şöyle bir liste yapmamız doğru olacaktır;

1-Kişiler Şiddet Eğilimi Gösterirler: Oğlunuz ya da kızınız sizinle aynı evin içinde yetişen bireylerdir ve sizden gördükleri davranışlara göre kendi davranışlarını şekillendirirler. Eğer ev içinde şiddet gösteren bireylerseniz öncelikli olarak siz bu davranışlarınızdan acil olarak vazgeçmelisiniz. Eğer evde şiddet eğilimi olan ve bu tarz davranışlar göstermeyen anne baba figürü iseniz ve oğlunuzda ya da kızınızda bu davranışları görüyorsanız öncelikli olarak yakın çevresinde onu böyle davranmaya iten olay ve kişileri araştırmalı ve çözümü dışarıdan içeriye doğru aramalısınız. Ancak uzun süre devam eden ve artarak seyreden şiddet eğiliminde kesinlikle bir psikoloğa görünmeli ve çocuklarınızın bu sıkıntılarını onlar ile çözüm bulmak için paylaşmalısınız.

2-Sebepsiz Duygu Değişimi Yaşarlar: Duygu değişimleri kişilerin tamamı ile kendi yaşadıkları ve olayları hissetme biçimi ile ilgili olmakta ve normal insanlar için bir şey hissettirmeyen olaylar psikolojisi ve ruh hali dengesiz olan kişiler için çok büyük değişimlere ve yıkımlara, ani yükselmelere, ağlama krizlerine ve büyük sevinçlere neden olabilirler. Bu durum aynı zamanda ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerden kaynaklanabileceği gibi ruh halindeki bazı sıkıntıların da göstermektedir. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri arasında özellikle küçük yaşlarda görülen ve fazla önemsenmeyen bu durum önemli bir yer tutmaktadır.

3-Uzlaşmacı Olmamak: Bu durum ergenlik döneminde doğal olarak ortaya çıkabilen durumlardan biri olsa da uzun süreli olduğu ve her konuya yayıldığı durumlarda ciddi bir davranış bozukluğuna dönüşebilir bu durumlarda yapacağınız ilk şey kızımın ya da oğlumun psikolojisi bozuk demeden önce onunlar karşılıklı olarak konuşmak ve bu davranışının farkında olup olmadığını anlamaktır. Eğer bu davranışları kontrol edemiyor ve farkında olmadan yapıyor ise durum davranış bozukluğuna dönüşmeye başlamıştır ve acil olarak da önlem alma yoluna gidilmelidir.

4-Olaylardan Memnun ve Mutlu Olmazlar: Yalnızca çocuklarda değil bazı yetişkinlerde de görülen ve doyumsuzluk olarak da adlandırılabilen onlar için yapılan hiçbir şeyden memnun ve mutlu olmama durumudur. Psikolojisi bozuk çocuğun belirtileri arasında yer olan bu durum eğer zamanında çözülmez ise yetişkinliğe kadar devam edebilir. Bu düşünce bozukluğunun sonucu ise genelde depresif ruh hali olmaktadır. Giderek depresyona varan bu süreçte kişilerin kendi kendini telkin etmesi kadar çevresinden de olumlu enerji alarak bu süreci yenmesi oldukça önemlidir.

5-Kararsızlık ve İsteksizlik Durumu: Çocuklarda sıkça görülebilen bu durum tek başına bir psikolojik rahatsızlık olmayıp herhangi bir belirti de değildir. Ancak kararsızlıkla devam eden bu süreçlerin sonunda öfke krizleri meydana geliyor ya da duygu durumu sürekli değişiyor ise o zaman bu kararsızlık ve isteksizlik durumu tehlikeli bir boyuta geçmeye başlar. Aynı şekilde isteksizlik hali devam ettiği sürece kişide karamsarlık ve olumsuzluk hissiyatı yerleşmiş olacak ve bu durum beynin de sağlıklı düşünmesini engelleyerek kişiyi ruh hastalıklarına doğru götürecektir.

Eğer bahsedilen tüm bu belirtilerden herhangi birini üst seviyede yaşıyor ya da birkaçını sürekli olarak yaşıyor iseniz kızımın ya da oğlumun psikolojisi bozuk gibi bir düşünceye kapılabilirsiniz. Ancak bu konularda son teşhisleri her zaman psikologlar koymalı ve konu hakkında alınacak önlemler, yapılacak telkinler ve uygulanacak tedavi konusunda da onların beyanlarına göre kızınız ya da oğlunuzla birlikte hareket edilmesi sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu