Roku Smart TV Nedir? Nasıl Kullanılır ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Roku TV Box sayesinde televizyonunuzu smart TV’ye çevirebilmeniz mümkün. Siz de evde kaldığınız süre boyunca televizyon izlemekten keyif alıyor ve farklı kanalları takip etmek istiyorsanız, harika bir önerimiz var. Peki sürekli bahsettiğimiz Roku TV nedir, kısaca anlatalım.

Roku TV Nedir?

Roku TV, internet bağlantısı sağlandığında, 5.000’den fazla dünya kanalını izlemenize olanak sağlayan bir cihazdır. Roku TV Box ile Netflix, Vudu, Apple TV, Prime Video gibi film izleme platformlarına erişebilirsiniz. Aynı zamanda cihaza anten kablosu bağlayabilmeniz de mümkün. Bu sayede bulunduğunuz bölgede, uydu yayını bulunan mevcut kanalları izlemeniz de mümkün olacaktır.

Roku TV nedir?
Roku TV nedir?

Sıradan televizyonları, akıllı televizyona çeviren bu mini cihaz sayesinde, televizyonunuz içinde internet turuna çıkabileceksiniz. 4K görüntü desteğine sahip Roku TV’yi sıradan bir uydu alıcısı gibi kullanmanız da mümkün.

Roku TV Box Kurulumu Nasıl Yapılır?

Roku TV Box kurulumu, kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Flash bellek boyutunda olan cihazı kurmanız sadece birkaç dakikanızı alacaktır.

Roku TV Box kurulumu şu şekilde yapılmaktadır:

 • Roku TV kutusunu açın.
 • Cihazı, televizyonunuzun HDMI portuna uygun şekilde takın.
 • Televizyonunuzu açıp, cihazın takılı olduğu HDMI portunu seçin.
 • Karşınıza ilk gelen ekranda cihazın dil seçimini yapın.
 • Cihazı kablosuz internete bağlamak istiyorsanız, mevcut sayfa üzerinden Wi-fi ağınızın ismini seçin ve ardından ağ şifrenizi girin.
 • Sonraki cihaz girişlerinde size sorulacak olan kullanıcı adınızı ve şifrenizi belirleyin.
 • İnternet bağlantısı sağlandıktan sonra cihazın kumandasında bulunan tuşlar ile arayüze erişip, mevcut olan dilediğiniz uygulamayı çalıştırabilirsiniz.
 • Cihaza uydu kablo bağlantısını sağladıysanız, TV veya uydu kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra uydu kanallarını da izlemeniz mümkün olacaktır.

Roku TV basit kurulumu bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Cihaz içerisinde birçok ayrıntı ve özel kurulum modları da bulunmaktadır. Cihaz kutusunda bulunan kullanım kılavuzu üzerinden, detaylı ayar ve özelliklere ulaşmanız mümkündür.

Roku TV Box Nasıl Kullanılır?

Roku Tv, kullanımı oldukça kolay bir cihazdır. Yukarıda bahsettiğimiz bağlantı ve kurulum işlemlerini sağlamanızın ardından, kullanıma geçebilirsiniz.

Roku TV Box kullanımı şu şekilde olmaktadır:

 • Bu aşamada Netflix platformu için anlatım yapılmıştır.
 • Roku TV üzerinde kullanmak istediğiniz platformu, kumanda yardımı ile seçiniz.
 • Açtığınız platforma, kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapıp kullanıma başlayabilirsiniz.
 • Roku TV arayüzü üzerinden Youtube video platformuna da erişim sağlayabilirsiniz.
 • Kumandanızda bulunan arayüz tuşu üzerinden, cihazın arayüzüne ulaşabilirsiniz.
 • Listelenen uygulamalar içinde dilediğinizi, basit arayüz ile kullanabilirsiniz.

Roku TV Box Cihaz Özellikleri ve İnceleme

Roku TV cihaz incelemesine geçmeden önce, cihazın Türkiye kullanımı için birkaç işlem yapmanız gerekiyor. Eğer uydu ya da anten kullanımı yapmayıp, internet ile kullanım yapacaksanız, cihazı televizyona bağlamadan önce kanal listesini yüklemenizi öneririz.

Arayüz konusunda basitlik ve şık bir tasarımı tercih ettiklerini söyleyebiliriz. Kaybolmayacağınız sadelikte ve istediğiniz uygulamayı rahat bir şekilde başlatabileceğiniz bir sisteme sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Cihaz içinde Netflix, Pandora, Amazon Prime, Hulu, Youtube gibi uygulamalar yüklü olarak geliyor. Dilerseniz “TV Store” üzerinden de bulunması halinde, istediğiniz uygulamayı yükleyebilirsiniz.

Roku TV cihaz özellikleri
Roku TV cihaz özellikleri

HDMI portu üzerinden bağlantı sağlayacağınız Roku, HD+ ses kalitesi ve 4K çözünürlük sunuyor. Cihazdan, televizyonunuzun desteklemesi halinde 4K görüntü alabilmeniz mümkün. Çok beğendiğimiz bir diğer özellik ise 90 dakikaya kadar canlı yayın kaydı… Cihaza 16GB ya da daha yüksek kapasiteli USB flash bellek bağlayarak, 90 dakikaya kadar izleyeceğiniz program veya filmin kaydını alıp, daha sonra seyredebilirsiniz.

Roku TV canlı TV duraklatma işlemini şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Cihaza 16GB ve üzeri flash bellek bağlayınız.
 • Ardından kaydını almak istediğiniz programı, televizyonunuz üzerinden açınız.
 • “Canlı TV Duraklatma” özelliğini, cihaz kumandası üzerinden aktif ediniz.
 • Program duraklatıldığında cihaz, otomatik olarak bağladığınız flash bellek için 90 dakikaya kadar program kaydı yapacaktır.

Roku Tv ile sesli komut ve arama da yapabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle telefonunuza Roku uygulamasını kurup, cihazınız ile entegresini sağlamanız gerekmekte. Daha sonra telefonunuz ile sesli komut göndererek cihazınızda işlem yapabilirsiniz.

Roku TV ile ilgili sık sorulan sorular

Roku Türkiye’de Çalışıyor Mu?

Roku cihazı kutu açılışı ile Türkiye’de maalesef çalışmamaktadır. Eğer uydu veya anten bağlamayacaksınız, Türk kanallarının listesini cihaza aktarmanız gerekmekte. Bu işlemi flash bellek yardımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Uydu veya anten bağlantısı sağlamanız halinde, bulunduğunuz bölgede yayınlanan kanallara ulaşabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun için cihaz üzerinden uydu kurulumu yapmanız gerekecek.

4K Roku TV Box Fiyatı Ne Kadar?

Roku TV Box fiyatı, model ve sunduğu özelliklere göre değişiklik göstermektedir. Fiyat bandı ortalama 600 TL – 1800 TL arasındadır.

Roku TV Box Her Yerde Kullanılır Mı?

Roku TV televizyon ve internetin olduğu her alanda kullanılabilmektedir. Wi-fi bağlantısı ile internet erişimine bağlanan cihaz ile her yerde televizyon kanallarını izlemeniz mümkün olacaktır. Dilerseniz televizyon yerine, HDMI çıkışı bulunan monitör üzerinden de cihazın kurulumunu yapıp, kanalları izlemeye başlayabilirsiniz.

Roku TV Box Mobil Uygulaması Bulunuyor Mu?

Roku TV Box mobil uygulaması ile Android ve iOS cihazlarınızda da kullanım imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda sesli komut ve arama özelliği de mobil cihazınızdaki Roku TV uygulaması üzerinden gerçekleştirilmekte. Uygulamayı, cihaz kutusunda bulunan QR kod yardımıyla cihazınıza indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu