Saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülen saçlar için doğal çözüm yöntemleri

Saç dökülmesi gündelik yaşamı olumsuz etkileyen ve oldukça rahatsız edici bir durumdur. Hem kadınlarda hem de erkeklerde her yaşta görülebilen bir problem olduğu için toplumdaki bireylerin yaygın sorunlarından biridir. Siz de saçlarınızın dökülme sorunlarından yakınıyorsanız ve saç dökülmesini engellemek istiyorsanız, dökülen saçlar için yapılması gereken önerilerden bahsettiğimiz bu yazıyı okumalısınız.  Başlarda dikkate alınmayan saç dökülmesi sorunu önemsenmediği zaman ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Bu yüzden dökülme sorununun göz ardı edilmemesi gerekir.

Saç dökülmesi nedenleri

İçindekiler

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?

Saç dökülmesi probleminin birden çok nedeni vardır. Bu başlık altında, saç dökülmesine neden olan durumlar hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Saç dökülmesi ırsi midir? Bu probleme neden olan genetik faktörler

Saç dökülmesi problemine neden olan genetik faktörler, kadınlarda ve erkeklerde farklılık gösterir. Bu farklılıkların fazla olması sebebiyle, bu nedeni yazımızdaki ayrı bir başlık altında inceleyeceğiz.

Deri rahatsızlıklarının saç dökülmesine etkisi

Deride meydana gelen hastalıklar da saç dökülmesine sebep olur. Deri hastalıklarının saç derisine yayılması sonucunda dökülme sorunları ortaya çıkabilir. Var olan deri rahatsızlıklarına sedef hastalığı, mantar, akne ve egzama gibi hastalıkların da eklenmesi durumunda saç dökülmelerinin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu kategorideki dökülmelerin tedavisi için ilk olarak deri rahatsızlıklarının giderilmesi gerekir.

Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesi yapar? Saç dökülmesinde vitamin ve minerallerin etkisi

Saç için gerekli olan mineral ve vitaminlerin kandaki miktarının olması gerekenden az bulunması durumunda saçlarda dökülme başlar. D ve B12 vitamini, demir, çinko mineral ve vitaminlerin eksikliği sonucunda saçlar yeteri kadar beslenemez ve dökülmeye başlar. Hatta bazı durumlarda, kandaki demir düşük olmasa bile takviye yapmak dökülmeyi azaltır.

Saç dökülmesi hormonal mi? Saç dökülmesine neden olan hormanal problemler

Kişide görülen hızlı kilo alımı, aşırı sivilcelenme, tüylenmede artış gibi sorunlara saç dökülmeleri de eklendiği zaman bu durum hormonal saç dökülmesinden dolayıdır. Belirtilen şikayetler başladığı zaman bir dermatoloji uzmanına başvurarak gerekli takviyeleri kullanmalısınız.

Bazı iç hastalıkları ve ilaç kullanımının saç dökülmesine etkisi

Tiroit bezinden kaynaklanan hastalıklar için kullanılan ilaçlar, zayıflama hapları, romatizmal hastalıklar, diyabet ve düzenli olarak kullanılan ilaçların birden bırakılması da saçların dökülmesine sebep olan etkenler arasındadır.

Doğum

Doğum yapan kadınlarda görülen saç dökülmesi genel olarak geçici bir süreçtir. Hamilelik döneminde saçların dökülmeye başlaması ile birlikte, doğumdan sonra 2-3 ay sonra başlayan dökülmeler de vardır. Bu saç dökülmeleri, hamilelik süresince dökülmesi gereken ama dökülmeyen saçların birden kopmasından dolayı olur.

Kozmetik ürünlerden kaynaklı etkenler

Saçlara uygulanan boya, fön, düzleştirici yöntemler, bakım ürünler ve açıcılar saçlar zarar vermektedir. Bu yüzden saçlara zarar verecek uygulamalardan mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız.

Stres ve depresyon

Neredeyse her hastalığın başı olan aşırı stres, saç dökülmesinin sebeplerinden bir diğeridir. Stresin neden olduğu psikolojik rahatsızlıklar ve bu rahatsızlıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar saçlara zarar verebilir. Bu yüzden stresten oldukça uzak durmalısınız. Unutmayın ki, sahip olduğunuz tek bir beden var ve bu bedene iyi bakmak yalnızca sizin elinizde.

Beslenme ve saç dökülmesi

Beslenme düzeni saç dökülmesini etkiler mi?

Yanlış beslenme alışkanlıklarının sonucunda bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlardan biri de saç dökülmesidir. Vücuda alınan besin değerlerinin yetersiz olması sonucunda saçlarda dökülme sorunları oluşabilir. Sonuç olarak, saçların da besin alması gerekir. Uzun süren açlık durumu ve tek çeşit beslenme gibi durumlar saçları kötü etkiler. Bu etkilerin sonucunda dökülme sorunları başlayabilir ama endişelenmeyin, beslenme düzeninden kaynaklı saç dökülmeleri belirlenen nedenler içerisinde en kolay tedavi edilen nedendir.

Yoğun çalışma ortamı nedeniyle düzenli beslenememe ve hayatımızda yerini almış olan fast food adı verilen zararlı besinler nedeniyle birçok kişi düzenli bir beslenme düzenine sahip değildir. Düzensiz beslenme alışkanlıkları saç sağlığını oldukça olumsuz etkiler. Saç dökülmeleri, beslenmedeki eksikliklerden veya fazlalıklardan kaynaklı olarak dökülebilir. Beslenme düzensizliğinden kaynaklanan dökülmelere en fazla A vitamini ve demir eksikliği sebep olur. Bu yüzden besinlerden takviye etmeniz gereken A vitaminini ve demir mineralini mümkün olduğunca olması gereken seviyede tutmalısınız. Saç dökülmesine iyi gelen besinleri beslenme programınıza dahil etmelisiniz. Yeşil sebzeler, kuruyemişler, yoğurt, havuç, deniz ürünleri ve balık dökülmeye iyi gelen başlıca ürünler arasındadır.

Saç dökülmesine neden olan bir diğer beslenme problemi ise yanlış diyet uygulamalarıdır. Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bazı diyetler, metabolizmanın ihtiyacı olan maddeleri karşılayamadığı için saçlarda dökülmeye neden olabilir. Saç hücrelerinin beslenebilmesi için protein, karbonhidrat, demir, mineral ve vitamin dengesini kurmak gerekir. Bu yüzden diyet programlarını alanında uzman bir profesyonel gözetiminde uygulamanız gerekir.

Saç dökülmesi hangi durumlarda ciddiye alınmalı

Saç dökülmesi hangi durumlarda ciddiye alınmalıdır? Saç dökülmesi olduğunu nasıl anlarız?

Hem kadınlarda hem de erkeklerde ortak bir sorun olan saç dökülmesi, bazı dönemlerde geçici olsa da bazı durumlarda herhangi bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Saç dökülmesinin ciddi bir sorun olup olmadığını anlamak için ilk olarak dökülmenin nedenlerini ve günlük dökülme miktarını belirlemek gerekir.

Günlük hayatımızda, yıkama ve tarama sonrası işlemler sonucunda dökülen saçlar yaşam döngüsünün sona erdiği saçlardır. Bu durumda gün içerisinde 100 adet saç teline kadar dökülme olması oldukça normal bir durumdur. 8 ile 10 hafta arasında yeni saç telleri çıkmaya başlar, bu yüzden günlük dökülmelerde herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek yoktur. Uzmanlar tarafından günlük olarak normal kabul edilen 80 ile 100 telin üzerine çıkan saç dökülmelerine dikkat edilmelidir. Eğer saçlarınızdaki dökülme yoğunlaştıysa bu durumun geçici olup olmadığını tespit etmeniz gerekir. 4 ile 6 ay içerisinde iyileşmeye başlayan saç dökülmeleri geçici olarak sınıflandırılır. İşte saç dökülmelerinin geçici olduğunun habercisi olan bazı ipuçları:

 • 2 ile 4 ay önce yaşanan soğuk algınlığı, ameliyat, antibiyotik kullanımı ve doğum yapmak.
 • Kısa süre içerisinde hızla kilo vermek ve yetersiz beslenmek.
 • Tansiyon, epilepsi, antidepresan kullanımı, kolesterol ilaçları, hormon ilaçları ve sivilce ilaçları kullanmak.
 • Psikolojik olarak zor bir dönemden geçmek.
 • Çalışma temposunun yoğunluğu gibi fiziksel olarak zor zamanlardan geçmek.

Yukarıda belirttiğimiz durumlarla karşılaştığınız zaman, 2 ile 4 ay gibi bir süre içerisinde saçlarınızdaki dökülmelerde artış olabilir. Belirlenen bu süre geçtiği zaman hâlâ dökülme sorununuz devam ediyorsa, bir uzmana danışmalısınız.

Doğal yöntemlerle saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalan herkesin ortak sorusu, saç dökülmesine iyi gelen doğal yöntemlerin en olduğu hakkındadır. Sizler için bu soruya cevap aradık ve dökülmeyi sona erdiren doğal yöntemleri derledik. İşte saç dökülmesine iyi gelen doğal bitkiler:

Saç dökülmesine karşı Aloe Vera

Aloe vera bitkisi, saçlarda dökülme sorunu denildiği zaman ilk akla gelen bitkilerden biridir. Saç derisi için oldukça faydalı olan bu bitki, yıpranmadan kaynaklanan dökülmeleri ciddi oranda azaltır. Saçtaki nemi koruyarak saçı besler ve saçın daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Aloe vera bitkisini hem saç bakım ürünleri ile kullanabilirsiniz hem de jel seçeneği ile saç derisine uygulama yapabilirsiniz.

Saç dökülmesine Biberiye bitkisi ile çözüm

Biberiye, eski zamanlardan beri saç dökülmesi sorununun tedavisi için en çok tercih edilen seçeneklerden biri olmuştur. Saç köklerinin canlandırır ve gürleştirir. Aynı zamanda antibiyotik özelliği sayesinde saçları dipten uca kadar korur. 1 yemek kaşığı zeytin yağının içerisine 3-4 damla biberiye yağı ekleyerek karışımı kullanabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınız takdirde etkisini göreceksiniz.

Saç dökülmesine karşı etkili çörek otu yağı

Çörek otu yağı, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. İçerisinde saçlar için oldukça önemli olan beta karoten, A, B, E ve C vitaminleri bulunur. Saç diplerinize masaj yaparak çörek otu yağını kullandığınızda, saç köklerinin beslenmesini ve bu sayede de canlanmasını sağlayabilirsiniz.

Saç dökülmesi problemi için kullanılabilecek ürünler ve saç dökülmesine karşı şampuan önerileri

Saç dökülmesine iyi gelen doğal yöntemlerin yani sıra piyasada bulunan pek çok bakım ürünü de bulunur. Bunları da kullanarak saç dökülmesi problemini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

 • Bioxcin Forte Şampuan 
 • Prozinc Plus Şampuan 
 • Minoxıl Forte %5 Deri Sprey 
 • Ducray Anaphase Şampuan
 • Hairforte Saç Spreyi Erkek 
 • Alopecia Şampuan Anti Hair Loss 
Kadın ve erkeklerde saç dökülmesi

Kadın ve erkeklerde saç dökülmesi 

Saç dökülmesi, kadınlar ile kıyaslandığında erkeklerde daha sık karşılaşılan bir sorundur. Bu durumun nedeni, erkeklerde bulunan redüktaz enziminin kadınlardan daha az olmasından kaynaklanır. Erkeklerde dökülmede testosteron hormonu, genetik yatkınlıklar ve yaşlanma gibi üç faktör etkilidir. Testosterondan dolayı olan dökülmeler, bu hormonun saç kılıfına uygun olmadığından duyarlılığının da fazla olmasından kaynaklanır. Yaşlanma ise, erkeklerdeki saç dökülmelerinin en doğal nedenidir. Maalesef ki yaşlanma sürecinde, saçlar da yenilenemez hasarlar alabilir.

Kadınlarda karşılaşılan saç dökülmesinin en büyük sebebi genetik nedenlerdir. Bu nedenler yüzünden saç tellerinde incelme olur ve dökülme başlar. Bu durum, ilerleyen yaşlarda kelliğe kadar uzanan problemler ile karşılaşılmasına neden olabilir. Kadınlarda demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık yaşanması dökülmenin nedenlerinden en sık karşılaşılanıdır. Bunun dışında hormonal dengesizlikler, tiroit hormonu problemleri, hamilelik, doğum süreci sonrası, emzirme dönemi gibi zamanlar kadınlardaki saç dökülmesinin fazlalaştığı başlıca dönemlerdir. Diğer bir yandan saçlara uygulanan boya, açıcı, perma, fön ve röfle gibi işlemler de saç dökülmesine sebep olur.

Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen saç dökülmelerinin üstesinden gelebilmek için ilk önce dökülmenin nedenlerinin saptanması gerekir. Belirlenen nedenlerden sonra, sürece uygun olarak tedavi aşaması uygulanır.

Dökülen saçlar için maske tarifleri

Saç dökülmesinin nedeni her ne olursa olsun, bu problemin üstesinden gelmek herkesin hayal ettiği bir durumdur. Bu yüzden saç dökülmesini tedavi edebilmek için kozmetik ve tıbbi olmak üzere farklı tedavi çeşitleri bulunur.

Saç dökülmesini bitirmeye yarayan tedavi yöntemleri genel olarak uzun süreli kullanılması gereken ve pahalı ürünlerdir. Evinizdeki malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz maskeler ile dökülme sorununun üstesinden gelebilirsiniz. Bu yüzden yapabileceğiniz malzemeleri sizler için derledik.

Saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülen saçlar için doğal çözüm yöntemleri

Saç dökülmesi için yumurta maskesi

Yüksek bir protein deposu olan yumurta, saç sağlığı için oldukça etkilidir. Saçı besler ve dökülmeyi azaltır. İşte yumurta maskesi malzemeleri:

 • 1 yumurta
 • 1 bardak süt
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yukarıdaki malzemeleri temin ettikten sonra ilk önce yumurtayı çırpmalı ve ardından diğer malzemeleri eklemelisiniz. İyice çırptıktan sonra karışımı saç derinize uygulamalısınız. Bir streç yardımıyla saçlarınızı kapattıktan sonra 20 dakika boyunca bekletmelisiniz. Daha sonra saçlarınızı soğuk su ile durulamalısınız. Yumurta haricinde belirlenen diğer malzemeler evinizde yoksa, yalnızca yumurtayı da saçınıza sürebilirsiniz.

Saç dökülmesi nasıl önlenir? Dökülen saçlar için doğal çözüm yöntemleri

Saç dökülmesi için muz maskesi

Muz, potasyum, yağ ve vitamin açısından oldukça zengin olduğu için saç dökülmesi için en etkili olan besinlerden bir tanesidir. Muz maskesi malzemeleri:

 • 2 adet muz
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çorba kaşığı bal

Yapılışı için ilk olarak bir kabın içerisine bütün malzemeleri eklemelisiniz. Malzemeler yumuşak bir hale gelene kadar karıştırmalısınız. Daha sonra, elde ettiğiniz karışımı saç diplerine masaj yaparak uygulamalısınız. Maskeyi 10 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra ılık su ile durulama işlemi yapmalısınız.

Maske için belirttiğimiz malzemelerin ürünlerinden herhangi birine karşı alerjiniz varsa bu maskeleri kullanmamalısınız. Saça iyi gelen ve herhangi bir alerjiye neden olmayacak ürünleri tercih etmelisiniz.

Saç dökülmesi için maske İbrahim Saraçoğlu tarifi nasıldır?

İbrahim saraçoğlu saç dökülmesi ve diğer saç problemlerinde etkili olan kürler ve maske tarifleriyle pek çok kişiye yardımcı olmuş bir uzmandır. İbrahim Saraçoğlu’nun saç dökülmesine karşı maske tarifine yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bunun için;

 • – 1 tatlı kaşığı kadar lavantayı 1 buçuk su bardağı kaynar suya ekleyin,
 • – Ocağı söndürüp 5 dakika kadar dmelenmesini bekleyin,
 • – Ilıkken süzün,
 • – Temiz saçınızı bu lavanta suyu ile yıkayın,
 • – Yarım saat bekletip durulayın.

Saç dökülmesi Şems Aslan maske tarifi nasıldır?

Saçlar için kuruma ve dökülme problemine yönelik Şems Arslan’ın maske tarifine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Bu maske ile saçlarınızdaki dökülme problemini büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bu yöntem hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilebilir. İşte tarifi;

 • Kabuklu olarak soğanları doğrayın,
 • 2 adet sarımsağı kabuklu ve bütün olarak alın,
 • 1 adet limonun kabuğunu rendeleyin,
 • 1 kök taze zencefili ya da toz zencefili alın,
 • 2 su bardağı kantoron ya da zeytinyağını ekleyerek kaynatın.
 • 3 saat kısık ateşte kaynattıktan sonra tülbent yardımı ile süzün,
 • Nemli saçlarınıza masaj yaparak uygulayın,
 • 2 saat kadar beklettikten sonra yıkayabilirisiniz.

Saç dökülmesi probleminde ne çok merak edilenler

Bu kadar bilgilendirmeden sonra yazımızı soru cevap kısmı ile bitireceğiz. Saç dökülmesi için en çok sorulan soruları ve bu soruların cevaplarını kısaca sizler için derledik.

Hangi ilaçlar saç dökülmesi yapar?

Kan sulandıran ilaçlar, epilepsi ilaçlar, gut ilaçları, tiroit hormonu bozukluklarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol ilaçları ve diyet ilaçları gibi haplar saç dökülmesine neden olabilir. Bu yüzden ilaç değişikliği yapmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız ve herhangi bir muayene yaptırmadan ilaç kullanmamalısınız.

Hangi yağlar saç dökülmesine iyi gelir?

Saç dökülmesine iyi gelen birçok bitkisel yağ bulunur. Hint yağı, jojoba yağı, argan yağı, badem yağı, ay çiçek yağı ve zeytinyağı saç dökülmelerinin tedavisinde yaygın olarak kullanılan yağlardır. Dilerseniz karışım şeklinde, dilerseniz de yalnızca belirlenen yağları saç diplerinize uygulayabilirsiniz.

Hangi sabun saç dökülmesine iyi gelir?

Saç dökülmesi için doğal yağların kullanılmasının yanı sıra, sabunlar da tercih edilmesi gereken ürünlerden biridir. Bıttım sabunu, saç dökülmesini tamamen durdurur ve aynı zamanda kepek oluşumunu engeller. Bu yüzden bıttım sabununu saç dökülmesine karşı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Hangi vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olur?

Çinko, biotin, E, D ve B12 vitamini ve folik asit eksikliği saç dökülmesinin sebeplerinden bazılarıdır. Bu yüzden bu vitaminlerin takviyesinin yapılması oldukça önemlidir. Beslenme programında değişiklikler yapmalısınız ve saç için gerekli olan vitamin ve minerallerin takviyesini yapmalısınız.

Günde kaç adet saç dökülmesi normal?

Sağlıklı bir bireyin saç derisinde ortalama olarak 100 bin tane saç teli vardır. Günde 50 ile 100 tel arasındaki saç kayıpları normaldir. Eğer saçlarınızda geçici bir dökülme sorunu varsa bu durum yaklaşık 2 ay kadar sürebilir. 2 aylık bir süreyi aşan dökülme durumunda, saçlarınızı güçlendirecek uygulamalar yapmanız gerekir. Geçici olmayan saç dökülmeleri tedavi edildikten sonra, 6 ile 12 ay sonra saçlar eski haline kavuşabilir. Saçlarınızdaki dökülme sorununu çözebilmek için yapacağınız uygulamaları belirlemeden önce saç dökülmesinin nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Saç dökülmesi geçer mi?

Saç dökülmesi genellikle dönemsel olarak ortaya çıkan ve gerekli tedaviler yapılarak ortadan kaldırılabilen bir sorundur. Bu nedenle bu problem ortaya çıktığında sizin için önerdiğimiz doğal tedavi yöntemlerini değerlendirebilirsiniz.

Saç dökülmesi guatr ile ilgili midir?

Saç dökülmesi guatr ve diğer hormonal kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle ortaya çıkabilir. Bu nedenle saç dökülmesi problemini doğal yöntemlerle çözemiyorsanız hormon kontrolü için hastaneye başvurmanızda yarar vardır.

Saç dökülmesi için hangi bölüme gidilir?

Saç dökülmesi problemi geçici bir sorun olmaktan çıkıp ciddi boyutlara ulaştığında bir deri ve zührevi rahatsızlıklar yani cildiye hekimine başvurabilirsiniz. Bu sorunun altında başka bir rahatsızlık olup olmadığının araştırılmasını istiyorsanız dahiliye bölümünü de tercih edebilirsiniz.

Saç dökülmesi psikolojik mi?

Saç dökülmesinin altında yatan pek çok sebep vardır. Bunlar arasında stres ve depresyon gibi psikolojik problemler de yer alır. Pek çok kişinin hayatının stresli dönemlerinde saç dökülmesi problemi yaşadığı görülür. Bu nedenle stresle başa çıkmaya zorlandığınızda ve saç dökülmesi problemi yaşadığınızda psikolojik destek alabilirsiniz. Aynı zamanda sizin için verdiğimiz doğal tarifleri de değerlendirebilirsiniz.

Saç dökülmesi adet düzensizliği ile ilişkili midir?

Saç dökülmesi ve adet düzensizliği yapan bazı hastalıklar vardır. Bunlar polikistik over sendromu gibi yumurtalıklarla ilgili çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Bu nedenle saç dökülmesi probleminin yanı sıra adet düzensizliği de yaşıyorsanız bir jinekologtan destek almalısınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com