Şalazyon neden olur, nedir?

Şalazyon nedir? Genellikle halk arasında arpacık olarak bilinse de birbirinden oldukça farklı terimlerdir. Meibomian bezlerinin iltihaplanması sonucunda meydana gelen durumdur. Durum ilerlerse eğer şalazyon ameliyatı düşünülebilir. Lakin ameliyat dışında şalazyon nasıl geçer? Sorusu da bir hayli merak ediliyor. Sıcak kompres uygulayarak aslında şalazyon yok edilebilir. Lakin geçmeyen durumlarda şalazyon patlatma eylemine girişilmemelidir. Yazımızda şalazyon nasıl geçer? Ve şalazyon kendiliğinden geçer mi? Gibi soruların cevaplarını ele aldık.

İlginizi çekebilir: Nasır nasıl geçer? Nasır neden olur?

Şalazyon neden olur, nedir?

Şalazyon nedir?

Şalazyon, kirpik köklerinin yakınında bulunan ve yağ salgısı üreten yağ bezleri olan Meibomian bezlerinin iltihaplanmasıdır. Bu iltihaplanma, bu bezlerin açılmasının tıkanmasına neden olarak, zamanla artabilen ve görüşten ödün veren kistlerin ortaya çıkmasına neden olur.

Şalazyon tedavisi genellikle sıcak kompresler kullanılarak yapılır. Ancak kist kaybolmazsa veya boyutunda bir artma meydana gelirse, küçük bir cerrahi işlemle çıkarma olasılığının değerlendirilebilmesi için bir göz doktoruna danışmak önemlidir.

Şalazyonun belirtileri

Gözdeki şalazyonun neden olduğu en yaygın belirtiler şu şekildedir:

  • Boyutu artabilen bir kist veya yumru oluşumu
  • Göz kapaklarının şişmesi
  • Göz ağrısı
  • Göz tahrişi
  • Görme zorluğu ve bulanık görme
  • Işık hassasiyeti

Birkaç gün sonra ağrı ve tahriş ortadan kalkabilir. Göz kapağında ilk hafta boyunca yavaş büyüyen ağrısız bir yumru bırakarak büyümeye devam edebilir. Göz küresine giderek daha fazla baskı uygulayabilir ve görüşü bulanıklaştırabilir.

Şalazyon ve arpacık arasındaki fark nedir?

Şalazyon, bakterilerin varlığı nedeniyle Zeis ve Mol bezlerinin iltihaplanması ile karakterize olan, çok fazla ağrı ve rahatsızlığa neden olan bir durumdur. Arpacıktan farklı olarak az ağrıya neden olur. Bununla birlikte arpacık birkaç ayda iyileşir ve bakterilerden kaynaklanmaz.

Bu nedenle, uygun tedaviyi takip etmek için ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktora gitmek önemlidir. Çünkü arpacık durumunda antibiyotik almak gerekebilir. 

Şalazyonun neden olur?

Şalazyon, alt veya üst göz kapaklarında bulunan bezlerin tıkanmasından kaynaklanır. Bu nedenle örneğin sebore, akne, rosacea, kronik blefarit veya tekrarlayan konjonktiviti olan kişilerde daha sık görülür. 

Şalazyonun tedavisi

Çoğu şalazyon kendi kendine iyileşir ve yaklaşık 2 ila 8 hafta içinde tedavisiz kaybolur. Ancak günde 2 ila 3 kez yaklaşık 5 ila 10 dakika süreyle sıcak kompres uygulanırsa şalazyon daha çabuk kaybolabilir. Ancak göz bölgesine dokunmadan önce ellerinizi her zaman iyice yıkamanız önemlidir.

Şalazyon büyümeye devam ediyor ve bu arada kaybolmuyorsa veya görmede değişikliğe neden oluyorsa, şalazyonun boşaltılmasından oluşan küçük bir ameliyata başvurmanız gerekebilir. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olmak için göze bir kortikosteroid enjeksiyonu da yapılabilir.

Şalazyon kendiliğinden geçer mi?

Şalazyona gün aşırı sıcak kompresler uygulayarak ve gözü sürekli nemli tutarak 2 veyahut 8 hafta içerisinde geçmesini sağlayabilirsiniz.

Şalazyon tedavi edilmezse ne olur?

Şalazyon kendi haline bırakıldığında büyüme eyleminde bulunabilir. Dolayısıyla engellemek adına gün içerisinde sıcak kompreslerin uygulanması önemlidir.

Şalazyon nasıl patlatılır?

Şalazyon patlatmak bölgede iltihap oluşumuna neden olacaktır. Buda geri dönülmesi imkansız ya da zor olan durumlara neden olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu