Şarap lekesi nasıl çıkar? Elbiseden, pantolon ve koltuklardan şarap lekesi nasıl çıkarılır?

Şarap lekesi nasıl çıkar konulu yazımızda buluştuğumuza göre siz de bu sorunla karşı karşıya gelmiş binlerce kişiden birisiniz. En güzel kıyafetinize dökülen kırmızı şarabın, gecenizi mahvetmesine izin vermeyin! Asla çıkmayacağını düşündüğünüz şarap lekesini giysilerinizden ve diğer eşyalardan çıkarmanın birçok yolu var. Biz de bu doğal yollardan şarap lekesi çıkarma yöntemlerini sizler için bir araya getirdik; şarap lekesi beyaz elbiseden nasıl çıkar, şarap lekesi koltuktan nasıl çıkarılır, kurumuş şarap lekesini çıkarabilir miyim gibi aklınıza takılan tüm soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Kuru temizlemeye vermeden evde şarap lekesi nasıl çıkarılır konulu yazımızdan faydalanabilir ve kırmızı şarap lekesini artık bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi nasıl çıkar

İçindekiler

Şarap lekesi nasıl çıkar? Şarap lekesini çıkarırken nelere dikkat edilmelidir?

Şarap lekesi ve diğer çıkması mümkün gibi görünmeyen lekeler gerçekten çok can sıkıcıdır ve en güzel anlarınızı berbat edebilirler. Fakat bunların hepsi geride kaldı, her an ihtiyacınız olabilecek ve hayatınızı kolaylaştıracak olan pratik bilgilerimiz sayesinde tüm lekeleri sonsuza dek hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Bu lekelerden biri olan şarap lekesini, oluştuğu ilk anda yapılacak müdahale ile kurumuş lekeye göre çok daha basit şekilde çıkarılabilir. O sebeple giysi ya da farklı bir eşya üzerine kırmızı şarap döküldüğünde derhal müdahale etmelisiniz ve bu müdahale kesinlikle sıcak su ile olmamalıdır. Ve lekeyi çıkarmak için herhangi bir işlem yapmadan önce mutlaka bir kağıt havlu kullanarak sıvıyı emmesini sağlanmalıdır. Şarap lekesini çıkarma yöntemleri uygulanırken, tamamı beyaz renkte olmayan ürünlere renk ağartıcı özelliği olan çamaşır suyu ve ona benzer kimyasallar temas ettirilmemelidir.

Merak edebileceğiniz diğer konu başlıkları;

 • Şarap lekesi koltuktan nasıl çıkar
Şarap lekesi çıkarma yöntemleri

Şarap lekesi çıkarma yöntemleri nelerdir?

Şarap lekesini evde doğal yollarla çıkarmanın pek çok yöntemi bulunur ve bu yöntemler, lekenin bulunduğu eşyaya göre farklılıklar gösterir. Şarap dökülmüş hassas kumaşlı bir elbise ile yine şarap lekesi olan bir koltuğu aynı yöntemlerle temizleyemezsiniz. Öyleyse şarap lekesini bulduğu yüzeylere göre çıkarma yöntemlerini tek tek inceleyelim.

Bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit ile şarap lekesi çıkarma

Kurumuş şarap lekeleri, tüm lekeler arasında en fazla göz korkutan ve çıkarılması güç zannedilen lekelerden biridir. Bu sebeple, en çok canınızı sıkan kurumuş şarap lekesi ile başlamayı tercih ettik.

 • Bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit (oksijenli su) birer ölçü olacak şekilde hazırlayıp, kurumuş şarap lekesi üzerine uygulayabilirsiniz.
 • Leke çıkarma işlemine başlamadan önce lekeli bölgenin altına bir bez veya havlu yerleştirip, lekenin diğer tarafa geçmesini engelleyin.
 • Kağıt havlu ile şarap sıvısı bitene dek kuruttuktan sonra hazırladığınız karışımı da bir başka temiz beze dökerek lekenin üzerine uygulayın.
 • Yarım saat boyunca bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit karışımının lekeye iyice nüfuz etmesini bekleyin.
 • Bu süre zarfında karışım, leke üzerinde etkisini gösterecek ve sonrasında lekeli kumaşı ılık su içerisinde bir saat bekletmeli ve ardından soğuk su ile durulamalısınız.

Talk pudrası ile şarap lekesi çıkarma

Evde bulunan ve hiç ummadığınız malzemelerin şaşırtıcı bir şekilde leke çıkarıcı özellikleri olabildiğini daha önceki pratik bilgiler içeren yazılarımızda da belirtmiştik.  Bu mucizevi malzemelerden biri de talk pudrasıdır ve leke henüz yeniyken onu yok etme konusunda çok etkili bir yöntemdir.

 • Şarap dökülen veya sıçrayan yere ve mümkünse arka tarafına bolca talk pudrası dökün, şarabı tamamen içine çekmesini bekleyin.
 • Birkaç saat bekleyip talk pudrasının etki göstermesi sonlandığında pudrayı silkeleyin ve çamaşır makinesinin düşük dereceli bir programında yıkayın.

Maden suyu ile şarap lekesi çıkarma

Şarap lekesini çıkarmada etkili olan yöntemlerinden bir başkası, maden suyu kullanarak şarap lekelerinden kurtulmaktır. Şarabı kumaştan ayrıştırıcı özelliği bulunan maden suyu miktarını lekenin büyüklüğüne göre ölçülendirebilirsiniz.

 • Şarap dökülen kumaş üzerine kağıt havlu ile tampon uygulayarak şarap fazlalığını alın.
 • Maden suyunu direkt şarap lekesinin üzerine dökün ve yavaşça ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayın.
 • Bu işlem sona erdiğinde, lekeli kıyafet veya örtü çamaşır makinesinde yıkanır.

Limon suyu ile şarap lekesi çıkarma

Limon suyunun asidik özelliği pek çok çıkmaz sanılan lekeyi çıkarmada çok etkilidir. Limon suyu ile şarap lekesini çıkarmak için tek ihtiyacınız olan, limon ve bir fırça olacak.

 • Kumaş veya halı, koltuk, perde gibi diğer eşyalardan birine şarap döküldüğünde o bölgeye hemen limon suyu sıkın ve üzerine dökerek bir müddet bekletin.
 • Limon suyu lekenin üzerinde etkisini göstermeye başladığında diş fırçası ya da farklı bir fırça yardımıyla lekeyi ovalayın ve en son aşama olarak da çamaşır makinesinde yıkama işlemi uygulayın.

Beyaz şarap ile kırmızı şarap lekesi çıkarma

Şarap lekesini çıkarmak için çivi çiviyi söker sözünden yola çıkarak, kırmızı şarap yüzünden oluşan lekeyi beyaz şarap yardımıyla yok edebilirsiniz. Çok kısa bir sürede kırmızı şarap lekesinden kurtulmak için şu aşamaları izleyebilirsiniz:

 • Şarap lekesi olan yere lekenin büyüklüğünü geçmeyecek şekilde beyaz şarap dökülür ve lekenin yumuşaması sağlanır.
 • İlk işlemin kırmızı şarap lekesinde çözücü etki yarattığını göreceksiniz. Bundan sonraki aşama ise, lekeli eşyayı çamaşır makinesinde yıkamanızdır. Şayet leke kıyafette değilse yumuşamış bölgeyi bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

Amonyak ile şarap lekesi çıkarma

Amonyağın leke çıkarıcı özelliği pek çok alanda kullanılmaktadır. Bu lekelerden biri de şarap lekesidir ancak amonyak ile hazırlanacak leke çıkarıcı karışımı hassas ve narin yapılı kumaşlarda kullanmanızı önermiyoruz. Koltuk, halı ve kot kumaşlarda görülen şarap lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz amonyaklı karışım ve karışımın nasıl kullanacağıyla ilgili adımları uygulayabilirsiniz.

 • Büyük bir kabın içerisine 5 bardak su, 4 bardak amonyak ve 1 bardak hidrojen peroksit (oksijenli su) konur ve iyice karıştırılır.
 • Şarap dökülen eşya bir kıyafetse, karışımın hazırlandığı kovanın içine konur ve leke yumuşayana kadar bekletilir.
 • Leke iyice yumuşadıktan sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Halı ya da koltuklarda ise bu karışım ile lekeli bölgenin silinmesi gerekir.
 • Lekenin çıkmasıyla birlikte amonyaklı karışımla silinen bölge ıslak besle durulanır.

Krem tartar ile şarap lekesi çıkarma

İnatçı şarap lekesinden kurtulmanın bir başka yolu ise, krem tartar ve su kullanmaktır. Hazırlayacağınız karışım sayesinde kısa sürede şarap lekesinin çıktığını görebilirsiniz.

 • 1 yemek kaşığı krem tartar ile 1 yemek kaşığı soğuk suyu karıştırıp bir macun hazırlayın.
 • Kan lekesinin üzerine bu macunu sürerek fırçayla ovalayın ve sonrasında durulayıp temizleyin.

Süt ile şarap lekesi çıkarma

Şarap lekesini pratik şekilde çıkarma yöntemlerinden biri, pek çok lekeyi etkisiz hale getiren ve herkesin kolayca ulaşabileceği süt ile gerçekleşir.

 • Süt ile şarap lekesini çıkarmaya başlamadan önce kağıt havlu ile şarabı tamamen çekin ve kuru bir leke kalmasını sağlayın.
 • Kıyafetinizin şarap lekesi olan bölgesini süt dolu bir kabın içerisinde birkaç saat bekletin ve dağılmasını engelleyerek yavaşça ovalayın, çamaşır makinesinde yıkayın.

Beyaz sabun ve çözücü ile şarap lekesi çıkarma

Kurumuş şarap lekesi üzerinde ekili olan bu yöntemi uygulamakta diğer yöntemler gibi pratik ve kolaydır. Şarap lekesi olan eşyayı bir süre suyun içerisinde bekletin ve daha sonra gazyağı gibi çözücü bir madde ile şarabı silin. Son olarak deterjan ile yıkayıp, durulayın.

Tuz ve limon ile şarap lekesi çıkarma

Tuz sayesinde henüz kurumamış şarap lekesini rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Hem kıyafetlerinizde, hem de şarap dökülen tüm eşyalarda uygulayabileceğiniz bu yöntemi uygulamak bir hayli kolay ve pratik.

 • Şarap lekesinden sonsuza dek kurtulmak için ihtiyacınız olan biraz tuz, biraz da limon suyudur.
 • Lekeli bölgenin üzerine yeteri kadar yemeklik tuzu dökün ve şarabı tamamen içine çekene kadar bekletin.
 • Döktüğünüz tuz şarabı emerken, aynı zamanda çözücü etkisinden yararlanmak için limon suyunu sıkıp üzerine dökün ve birkaç saat daha bekletin.
 • Tuz ve limon karışımı şarap lekesini absorbe ettikten sonra kalıntıları temizleyip, çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.
 • Şarap lekesini gidermek için işlem gören, kıyafet değil halı ve koltuk gibi taşınmaz bir eşya ise

Sirke ile şarap lekesi çıkarma

En sevdiğiniz ve narin kumaştan imal edilmiş kıyafetinize şarap dökülürse hiç panik yapmayın ve şimdi vereceğimiz tarifle kıyafetinizi eski haline döndürün. Beyaz sirkenin leke çıkarıcı özelliğinden şu şekilde faydalanabilirsiniz:

 • Şarap lekesini beyaz sirke ile çıkarma işlemine geçmeden önce kağıt havlu ile şarabın fazlalığını tamamen almalısınız.
 • Lekenin yer aldığı bölgenin alt kısmına temiz bir bez koyun ve 1 yemek kaşığı sirke eklenmiş 1 bardak suyu başka bir temiz bez ile lekenin üzerine tampon yapın.
 • Sirkeli bez şarabı tamamen içine çektikten sonra narin kumaşın yıkama talimatlarına uygun biçimde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Tıraş kremi ile şarap lekesi çıkarma

Koltuk ve halılara dökülen kırmızı şarabı, tıraş kremi ile kolayca çıkarabileceğinizi biliyor musunuz? O halde halıya dökülen şarap, tıraş kremiyle nasıl çıkarılıyor hemen açıklayalım:

 • Şarap dökülen eşyanın üzerine bolca dökün ve ıslak bir süngerle ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayın.

Şarap lekesi nasıl çıkar konulu yazımızla birlikte kan lekelerini pratik olarak çıkarmakla ilgili olan https://www.cemre.com/kan-lekesi-nasil-cikarilir yazımızda ilginizi çekebilir.

Kırmızı şarap lekesi nasıl çıkar, şarap lekesi doğal yöntemlerle nasıl çıkarılır ve en etkili şarap lekesi çıkarma yöntemleri, şarap lekesini kolayca çıkarmanın püf noktaları ile ilgili bilgi ve tavsiyeleri paylaştık.

Şarap lekesi çok can sıkıcı olduğu kadar çıkarılması da bir hayli zor olan lekelerden biridir. Özellikle kırmızı şarap lekesinin giysi, halı, koltuk, perde, ve diğer yüzeylerden nasıl çıkarılacağı hakkında Google’da en fazla aranan soru ve yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Şarap lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıya dökülmüş olan şarap lekesini çıkarmak için öncelikle bir kağıt havluyu lekelenen yere koyarak tüm şarabı emmesini sağlamalısınız. Sıvı şarap tamamen tükendiğinde 1 su bardağı suyun içerisine eklenmiş 1 çay kaşığı deterjanı bir bez ile lekenin üzerine koyun ve sürekli tekrarlayın. Son olarak ılık su ile durulayın.

Şarap lekesi duvardan nasıl çıkar?

Şarap lekesini duvarlarınızdan çıkarmak için eski bir yöntem olan arap sabunu ile duvarı silebilir veya çamaşır suyu eklenmiş ılık su ile silebilirsiniz.

Şarap lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Koltuktaki şarap lekesini çıkarmak için çok çabuk davranmanız ve şarabın kurumasına izin vermeden üzerine bolca tuz dökmelisiniz. Tuzun emici gücü şarabı o yüzeyden aldıktan sonra su ve deterjan ile silerek temizleyebilirsiniz.

Şarap lekesi parkeden nasıl çıkar?

Parkelerde oluşan şarap lekelerini yok etmek için sadece su ve sabundan faydalanabilir, silerek lekeyi çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi ahşaptan nasıl çıkar?

Ahşap mobilya ve diğer eşyalardan şarap lekesini çıkarmak için birkaç yöntem bulunur. Her yöntemde de öncelikle kağıt havlu ile şarap iyice emdirilir ve işleme daha sonra başlanır. Su ve sirkeyi karıştırıp lekeli yeri silebilir veya toz sodayı zeytinyağı ile macun haline getirip yarım saat lekenin üzerinde beklettikten sonra temizleyebilirsiniz.

Şarap lekesi kurumuşsa nasıl çıkar?

İlk döküldüğünde müdahale edilemeyen şarap lekeleri kuruduğunda çıkarabilmek için en iyi çözüm maden suyudur. Şarap lekesi olan giysi ya da diğer eşyanın üzerine maden suyu döküp yumuşatılır ve daha sonra deterjanla yıkanır.

Şarap lekesi perdeden nasıl çıkar?

Yanlışlıkla perdeye dökülen ya da sıçrayan şarap lekesini kolayca çıkarabilmek için öncelikle şarap görülen yere tuz dökmeli ve sıvıyı emmesi sağlanmalıdır. Bu işlemin ardından maden suyu ile lekeyi silip daha sonra durulayabilirsiniz.

Şarap lekesi keten kumaştan nasıl çıkar?

Lekelerin çıkarılma yöntemleri, etkiledikleri yüzeyin niteliğine göre farklılık göstermektedir. Her kumaş türünde farklı olan bu yöntemlerden biri de keten kumaşlı ürünlerdir. Keten kumaşta şarap lekesi olduğunda hemen giysiyi bir yere serip, olabildiğince fazla tuz dökün. Tuz tamamen şarabı içine çektiğinde soğuk su ile lekeli bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi mermerden nasıl çıkar?

Mermer yüzeye dökülen şarap yeniyse bulaşık deterjanı ve sünger yardımıyla hemen silinmesi gerekir. Şarap lekesi çıkarılamaz hale gelmişse bir havluya hidrojen peroksit dökülür ve lekeli bölgenin üzerine bırakılarak üzerine bir ağırlık konur. Bir gece boyunca bu şekilde bekletilir.

Şarap lekesi beyaz pantolondan nasıl çıkar?

Beyaz pantolona kırmızı şarap döküldüyse, aynı hızla lekenin üzerine beyaz şarap dökmelisiniz. Kırmızı şarabın rengi iyice kaybolduktan sonra kuru bir bez koyup, hiç leke kalmayana kadar yeni bezle değiştirerek bu işlemi tekrarlamalısınız.

Şarap lekesi pamuklu kumaştan nasıl çıkar?

Pamuklu kumaşlardaki tazeliğini kaybetmiş şarap lekeleri için eşit oranlarda bulaşık deterjanı ve hidrojen peroksit karıştırılır ve lekeli bölgeye uygulanır.

Şarap lekesi dantelden nasıl çıkar?

Şarap lekesi olan dantele bolca tuz ekilir ve şarabın emilmesi sağlanır, bunun ardından dantel süt dolu bir kabın içinde bekletilir.

Şarap lekesi beyaz tişörtten nasıl çıkar?

Beyaz tişörtlerdeki şarap lekesini çıkarmak için lekenin olduğu bölgeye bolca tuz döküp üzerine nemli bir bez konulur, şarap iyice tuza ve oradan da nemli beze geçtikten sonra çamaşır makinesinde normal bir programla yıkanır.

Şarap lekesi çamaşır suyu ile çıkar mı?

Tamamen beyaz renkli olan giysi ve diğer eşyalarda leke çıkarma işlemleri uygulanmasının ardından halen şarap lekesi kalmışsa çamaşır suyu kullanmak lekenin tamamen yok olmasına yardımcı olur.

Şarap lekesi çıkar mı?

Şarap lekesini çıkarmak için yazımızda belirttiğimiz yöntemleri uyguladığınız takdirde, özellikle de şarap henüz kurumadan müdahale edilirse şarap lekesinin çıkmaması için hiçbir neden yoktur.

Şarap lekesi dantelden çıkar mı?

Dantellerinize dökülen ya da yanlışlıkla sıçrayan şarap lekesini çıkarmak için danteli süt dolu bir kabın içerisinde birkaç saat bekletip çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi elbiseden nasıl çıkar?

Şarap lekesinin elbiseden nasıl çıkarılacağı, elbisenin kumaş türüne bağlıdır. Elbisenin şarap dökülen kısmı önce kağıt havlu ile tampon edilir ve ardından lekeli bölgeye tuz ve limon dökerek yıkanır.

Şarap lekesi en kolay nasıl çıkar?

Şarap lekesinin en kolay şekilde çıkarılması için oksijenli su ve amonyak karışımını tercih edebilirsiniz.

Şarap lekesi gömlekten nasıl çıkar?

Gömleğini şarap lekesi olduğunda hemen karbonat dökerek şarabı absorbe edebilir ve ardından çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi kuru temizlemede çıkar mı?

Evde doğal yollardan ve kendi yöntemlerinizle şarap lekesini çıkaramazsanız, süreyi uzatmadan bu işin uzmanı olan bir kuru temizleme şirketine vermelisiniz. Kuru temizleme şirketlerinde bulunan özel kimyasallar lekeyi çıkaracaktır.

Şarap lekesi kazaktan nasıl çıkar?

En sevdiğiniz kazağınıza şarap damladığı için üzülmenize hiç gerek yok. Kazağın lekeli bölgesini bir miktar süt içerisinde birkaç saat veya bir gece bekletip, çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi tavana sıçradıysa nasıl çıkar?

Tavana sıçramış olan şarap lekesini su ve sabunla silerek kolayca çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi kottan nasıl çıkar?

Kot kumaştan yapılmış kıyafetlerden şarap lekesini çıkarmak için amonyak, hidrojen peroksit ve suyu karıştırıp, kıyafetin lekeli kısmını bu karışım içerisinde bekletebilir daha sonrada çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi makinede çıkar mı?

Şarap lekesini yok etmek için gerekli leke çıkarma işlemlerinin yapılmasından sonra çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Fakat hiçbir ön işlem yapmadan çamaşır makinesinde yıkamak şarap lekesini çıkarmada etkili değildir.

Şarap lekesi örtüden nasıl çıkar?

Örtülerinizden şarap lekesini çıkarmak için lekenin üzerine tuz veya karbonat dökerek bekletebilir ve ardından çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi penyeden nasıl çıkar?

Penyenizin üzerine şarap döküldüğünde kağıt havlu ile fazlalığı havlunun içine çekip, sonrasında yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi fayanstan nasıl çıkar?

Şarap lekesi olan fayansları cam silmek için kullanılan deterjanla veya sadece su ve sabunla silerek çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi perdeden nasıl çıkar?

Perdeye sıçrayan şarap lekesini yok etmek için bir miktar süt içerisinde bekletebilir ve çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Şarap lekesi plastikten nasıl çıkar?

Sadece su ve sabun kullanarak plastik malzemelerin üzerinden şarap lekesini kolayca çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi kuruyunca çıkar mı?

Kurumuş şarap lekeleri amonyak ilave edilmiş su ile veya limon ile yumuşatarak çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi parkeden nasıl çıkar?

Şarap kadehi elinizden düşüp tüm parkelere leke bırakmış olabilir, böyle bir durumda bulaşık deterjanı ile parkeleri silebilirsiniz.

Şarap lekesi yıkanınca çıkar mı?

Şarap lekesine ilk anda müdahale etmeniz çok önemlidir. Lekeyi çıkarmak için yazımızda belirttiğimiz şarap lekesi çıkarma yöntemlerinden uygun olanı uyguladıktan sonra çamaşır makinesinde yıkamanız durumunda leke çıkacaktır.

Şarap lekesi pantolondan nasıl çıkar?

Pantolona şarap döküldüğünde kağıt havlu ile şarabı tamamen çekip üzerine tuz dökmelisiniz. Dökülen tuzun, şarabı kendi içine aldığından emin olduktan sonra çamaşır makinesinde yıkayarak şarap lekesini çıkarabilirsiniz.

Şarap lekesi yataktan nasıl çıkar?

Yatağa şarap döküldüğü takdirde lekenin üzerine vakit kaybetmeden bolca karbonat veya tuz dökmelisiniz. Döktüğünüz malzeme şarabı tamamen içine aldıktan sonra bulaşık deterjanı ile silebilirsiniz.

Şarap döküldüğü anda ne yapılır?

Şarap dökülür dökülmez üzerine bir kağıt havlu koyun ve şarabı tamamen çekmesini sağlayın, sonrasında lekenin üzerine bolca tuz serpin. Ilık su ile yıkayıp durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com