Sarı karpuz nedir? Sarı karpuzun faydaları nelerdir? Sarı karpuzla genç kalmanın sırları!

Sarı karpuz nedir? Son zamanlarda gerek yazılı, gerek görsel basında sıkça bahsedilen ve birden fazla hastalığın doğal çareleri arasında yer alan sarı karpuzun faydaları nelerdir? Bu şifalı meyvenin ismini duyan pek çok kişi sarı karpuzu nerede bulabilirim diye merak ediyor. Ülkemizde unutulmaya yüz tutmuş fakat son yıllarda yeniden üretilmeye başlanan sarı karpuz tam bir şifa deposudur. Halk arasında Çin karpuzu ve kış karpuzu gibi farklı isimlerle de anılan bu şifalı besin hakkında tüm merak edilenleri ve sarı karpuzun faydalarını yazımızda bulabilirsiniz.

sarı karpuz faydaları nelerdir

Sarı karpuz nedir?

Sarı karpuz hakkında bilgisi olmayan veya daha önceden hiç görmemiş olan kişilerin, henüz olgunlaşmamış ya da kelek sandıkları sarı karpuz sağlığa birçok faydası bulunan bir şifa deposudur. Anavatanı Çin ve Uzakdoğu bölgesi olan sarı karpuz, bir dönem ülkemizde de yetiştirilmiş ancak daha sonra üretimine ara verilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucu sarı karpuzun, özellikle böbrek taşı ve gözler üzerindeki etkisinin ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye’de de yeniden ekimi yapılmaya başlanmıştır. Aydın, Burdur, Isparta ve Adana şehirleri yoğunlukta olmak üzere sarı karpuz yetiştirilmekte ve tüm ülkede tüketilmektedir.

Sarı karpuz ve kırmızı karpuz arasındaki fark nedir?

Sarı karpuz ve kırmızı karpuz arasında ne fark vardır? Dış görünüşleri itibarıyla aynı olan her iki karpuz çeşidi de oldukça fazla vitamin ve mineral içerir. Ücreti kırmızı karpuza nazaran bir miktar daha yüksek olan sarı karpuz ve kırmızı karpuz arasındaki tek fark elbette ki renklerinin değişik olması değil. Karpuza kırmızı rengini veren Likopen maddesi, sarı karpuzda bulunmaz ve bu nedenle rengi sarıdır. Likopen bulunmaması sarı karpuzun besin değerini düşürmediği gibi içerisinde fazlaca bulunan beta karoten ve diğer vitaminler göz önüne alındığında kırmızı karpuzdan çok daha faydalı bir meyve olduğunu söylemeliyiz.

Diyet ve sağlık dostu meyvelerden biri olan sarı karpuzun kırmızı karpuzdan bir diğer farkı ise lezzetidir. Alışılagelmiş karpuz lezzetinde olmayan bu meyve, kayısıyı andıran ve kırmızı türüne oranla çok daha tatlı olan bir lezzete sahiptir.

sarı karpuz faydaları

Sarı karpuzun faydaları nelerdir?

Tam bir şifa ve besin kaynağı olan sarı karpuzun, bilinmeyen pek çok faydası bulunuyor. Son zamanlarda çeşitli hastalıklar üzerindeki iyileştirici etkisi çokça konuşulan sarı karpuz, şifa arayan kişilerin tükettiği meyveler arasına girdi. Şimdi, ülkemizde yeniden keşfedilen tam bir vitamin ve mineral deposu olan ve bir hayli lezzetli sarı karpuzun faydalarına gelelim.

Tam bir vitamin deposu ve bağışıklık güçlendiricidir

İçerdiği vitaminler açısından kırmızı karpuzdan bir tık daha fazla faydalı olan sarı karpuz, birçok vitamine sahiptir. A, B ve C vitaminlerinden zengin olan sarı karpuzdan sadece bir porsiyon tüketmeniz halinde günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 21’ini karşılayabiliyorsunuz. Aynı şekilde vücut sağlığı için büyük değeri olan A vitamini ihtiyacınızın da yüzde 18’ini bu meyveyi tüketerek karşılayabilirsiniz. Sahip olduğu yüksek orandaki C vitamini nedeniyle sarı karpuz bolca tüketildiğinde bağışıklığı güçlendirir ve soğuk algınlığı, grip gibi mevsimsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Antioksidanlar sayesinde vücudu ve cildi gençleştirir

Sarı karpuz, pek çok vitaminin yanı sıra beta karoten, antioksidan maddeler ve sodyum, potasyum gibi mineralleri de içeriğinde bulundurur. Antioksidan maddeler sayesinde sarı karpuz tüketimi, vücutta bir detoks etkisi yaratarak hem iç organların, hem de cildin daha gençleşmesine fayda sağlar.

Diyet dostudur, kilo vermeye yardımcı olur

Diyet yapanların, sağlıklı kilo vermek isteyenlerin mutlaka tüketmesinde fayda olan sarı karpuz, besleyici özelliğinin yanında güzel bir diyet meyvesidir. Bol sulu bir yapıya sahip olan sarı karpuz, tok tutucu bir özelliğe sahiptir ve aynı zamanda diüretik olduğu için vücuttaki fazla suyun atılmasını kolaylaştırır. Diyet sırasında rahatlıkla tüketilebilen sarı karpuzun bir porsiyonunda ortalama 50 kalori bulunuyor.

Göz sağlığını olumlu etkiler

Sarı karpuzun tercih edilme sebeplerinden en önemlisi göz sağlığı için çok faydalı olmasıdır. Yapısında bulunan bol miktardaki A vitamini ve beta karotenden dolayı görme bozukluğu, katarakt başlangıcı ve göz içi iltihap sorunu yaşayan kişiler için önerilmektedir. Bu nedenle sadece gözle ilgili kişilerin değil, sağlıklı bireylerin de sarı karpuz tüketmesinde yarar vardır.

Böbrek taşı ve kumlarının düşmesine yardımcı olur

Sarı karpuzun bir diğer mucizevi etkisi ise böbreklerde oluşan ve yaşattığı ağrılar nedeniyle oldukça sıkıntı yaratan böbrek taşı ve kumlarının düşürülmesinde görülür. Özellikle aç karna tüketilen sarı karpuz, vücudun ihtiyacı olan su miktarının yüzde 30’unu karşılar ve ağrısız bir şekilde böbrekte azalmış olan suya takviye olarak taş ve kumların küçülmesini ve idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlar.

Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve mide, bağırsak kanseri riskini azaltır

Lifli ve posalı besinlerin vücudun kanser hastalığı ile savaşmasında ve önlenmesinde etkin rol oynadığı biliniyor. Kabızlık önleyici ve sindirimi hızlandırıcı olarak tüketilmesi gereken ve pek çok sebze ile meyvede olduğu gibi sarı karpuzda da bol miktarda posa ve lif bulunur. Sarı karpuz, sahip olduğu bu özellik ile bağırsak florasının tamamen temizlenmesini ve sağlıklı kalmasını sağlıyor.

Vücuttaki kan şekerini dengeler

Sarı karpuzun vücut sağlığına olan bir başka faydası kan şekerini düzenleyip, dengede kalmasını sağlamasıdır. Diyabet hastaları tarafından tüketilmesinde bir sakınca olmayan sarı karpuz, içeriğindeki doğal şeker, lif, sitrülin ve amino asitler sayesinde kan şekerini dengeliyor.

Kalp sağlığını korumak ve tansiyonu dengelemek için sarı karpuz tüketebilirsiniz

Sarı karpuz, kalp ve damar sağlığını korumada da oldukça etkili bir meyvedir. Bu meyveyi kırmızı karpuzdan ayıran bir özelliği, kabuğunun da bazı tedavilerde kullanılıyor olmasıdır. Yeşil kabuk ve kabuğun iç kısmındaki beyaz bölgede bulunan ve bir çeşit amino asit olan sitrülin maddesi kalp ve damar sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Sarı karpuz kabuğundan elde edilen çayın tüketilmesi halinde kan basıncı normal değerlerde seyreder ve dolaşım bozukluğu, damar tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçilebilir. Aynı zamanda sarı karpuz içeriğinde bulunan çinko ve magnezyum maddeleri hipertansiyon rahatsızlığı olanlar için öneriliyor ve suyu içildiğinde tansiyonu dengeleyici özelliği olduğu bilinmektedir.

Kanser hastalığını önleyici etkisi vardır

Sarı karpuzun mide ve bağırsak üzerindeki yararlı etkilerinin yanı sıra, tüm organlar üzerinde kanser önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. İçeriğinde bulunan karotenoid ve meyvenin sarı olmasını sağlayan pigmentler tam bir kanser düşmanıdır. Bu meyvenin sık sık tüketilmesi, kanser hastalığı ile mücadele ve kanserli hücrelerin azaltılmasında oldukça önemlidir.

Kas ağrılarını ve yorgunluğu giderici özelliği bulunur

Özellikle sporcuların sık sık yaşadığı kas ağrısı ve yorgunlukların giderilmesinde sarı karpuz birebir etkilidir. Sarı karpuz kabuğunda bulunan sitrülin, müthiş bir kas gevşetici etki göstermektedir. Kabuğun kaynatılarak içilmesi ya da sarı karpuz suyunun içilmesi ile kas ağrılarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

sarı karpuz cilde faydaları

Sarı karpuzun cilde faydaları nelerdir?

Mucizevi bir meyve olan sarı karpuz, vitamin ve şifa deposu olmasının yanı sıra cildi gençleştirip güzelleştiren kolajen yapıyı da içeriğinde bulundurur. Ağız yoluyla veya topikal olarak faydalanabileceğiniz sarı karpuzun cilde olan faydalarını inceleyebilirsiniz.

Cildi güzelleştirir ve yaşlanmayı geciktirir

Sarı karpuz meyvesi, vücutta bulunan serbest radikalleri harekete geçiren müthiş bir etkiye sahiptir. Cilt güzelliği ve bebeksi bir cilde sahip olmak için gereken kolajeni üreten sarı karpuz hem topikal,  hem de besin olarak tüketimi sayesinde cildin çok daha geç yaşlanmasını sağlar. Cilt elastikiyetinin korunması için serbest radikalleri hareketlendiren amino asitler kolajen üreterek sarkma ve kırışıklık oluşmasını engeller.

Sivilce ve aknelerin tedavisinde etkilidir

Akne ve sivilceler her yaştan insanda görülebilen cilt sorunları arasındadır. Kötü beslenme, zararlı alışkanlıklar ve yeterince cilt temizliğine özen göstermemek nedeniyle oluşan aknelerden sarı karpuz sayesinde kurtulabilirsiniz. Sarı karpuzun yapısında bazı özel diyet lifleri bulunur ve bu lifler cilt üzerine yerleşmiş olan fazla toksinleri, çevreden gelen yabancı maddeleri temizlemeye yardımcı olur.

Cildi UV ışınlarından korur ve cilt kanserini önler

Sarı karpuzun cilde faydalarından bir başkası ise, cildi güneşin zararlı UV ışınlarından ve dolayısıyla cilt kanserinden korumasıdır. Sarı karpuz içerisinde cilt kanserine neden olan bu ışınların zararını en aza indiren antioksidanlar, C vitamini, flavonoidler ve polifenoller bulunur. Bu meyvenin besin olarak tüketilmesi veya suyunun cilde sürülmesi yeterlidir.

Cildin nemlenmesini sağlayarak kurumasını önler

Cilt kırışıklıklarını önleme, yaşlanmayı geciktirme gibi özelliklerinin yanı sıra, sarı karpuz müthiş bir nemlendiricidir. Yapısının neredeyse yüzde 90’ı su olan sarı karpuzun içerisindeki maddeler topikal olarak özellikle yüz ve cildin geri kalan kısmına sürülerek 5-10 dakika bekletilirse, cildin nemlendiğini ve daha aydınlık bir görünüme sahip olduğuna tanık olabilirsiniz.

Cilt temizliğinde detoks etkisi yaratır

Cilt sağlığı ve güzelliği için birçok faydası bulunan sarı karpuzun bir diğer özelliği, cilde direkt uygulandığında detoks etkisi göstermesidir. Bir miktar sarı karpuz suyu tonik olarak kullanılarak içeriğinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde tıkanmış gözeneklerin açıldığı ve çok daha parlak bir cilde sahip olunduğu görülmektedir.

sarı karpuz nasıl saklanmalı

Sarı karpuzun zararları var mıdır?

Yazımızın bu kısmına kadar sarı karpuz meyvesinin sağlığa ve cilde olan faydalarından söz ettik. Peki, sarı karpuzu fazla tüketmenin zararları var mıdır? Kimler sarı karpuz tüketirken dikkatli olmalıdır?

  • Sarı karpuz kan şekerini düzenleyici bir meyvedir. Ancak her ne kadar diyabet dostu bir meyve olsa dahi fazla tüketilmesi durumunda yüksek olan glisemik indeksi kan şekerinin aniden yükselmesine sebep olabilir. Bu nedenle tüketim miktarına dikkat edilmelidir.
  • Diyet dostu besinlerden biri olan sarı karpuz, kırmızı karpuza oranla çok daha düşük kalori içerir. Ancak porsiyon miktarına dikkat edilmemesi durumunda kilo vermekten çok, fazladan kilo alabilirsiniz.
  • Sarı karpuz tüketimi, içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden dolayı bazı kişilerde alerjik reaksiyona sebep olabilmektedir. Bu meyveyi tükettikten sonra mide ağrısı, mide bulantısı, öksürük, boğazda kaşıntı, kusma ve karın ağrısı görülebilir.
  • Kalp ve damar sağlığı için birçok faydası bulunan sarı karpuz, yüksek tansiyonu düşüren ve dengelenmesini sağlayan bir etkiye sahiptir. Fazla tüketilmesi halinde baş dönmesi ve denge kaybına neden olabilir.

Sarı karpuz nasıl saklanmalı?

Sarı karpuz, kırmızı karpuza nazaran biraz daha uzun süre saklanabiliyor. Birkaç detaya dikkat etmeniz halinde sarı karpuzu bozulmadan buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

  • Sarı karpuz kesilmemişse 15 ila 20 gün arasında bozulmadan dayanabilir.
  • Bekletme sırasında sarı karpuzun yönünü sürekli çevirmeniz, daha uzun süre sağlam kalmasını sağlayacaktır.
  • Sarı karpuz kesildikten sonra buzdolabına konulduğunda kesik olan kısım hava ile temas etmeyecek şekilde kapatılmalıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler