Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusuna bir cevap arıyorsanız, yazımızın devamını okuyarak Şebnem Korur Fincancı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütü operasyonlarında kimyasal silah kullandığını iddia ettiği için geçtiğimiz sene İstanbul’da tutuklanmıştı. Tutuklama kararının ardından ve ortaya attığı iddiadan dolayı Şebnem Korur Fincancı’nın hayatı merak konusu oldu. Sizde Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunu merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Yazımızın devamından; Şebnem Korur Fincancı kimdir aslen nerelidir? Kaç yaşında? Evli mi? Şebnem Korur Fincancı davası ne zaman görüldü? Ne ceza aldı? Gibi soruların ve daha fazlasının cevabına ulaşabilirsiniz. İşte, Şebnem Korur Fincancı hakkındaki detaylar… 

İlginizi Çekebilir: Ergun Mengi Kimdir?

Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Şebnem Korur Fincancı’nın Hayatı 

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusuna kısaca şu şekilde cevap verilebilir: Tam adı Rasime Şebnem Korur Fincancı’dır. 1959 senesinde İstanbul / Kartal’da dünyaya gelen Şebnem Korur Fincancı, adli tıp uzmanı doktorudur. Ayrıca Adli Tıp Uzmanları Derneği, Türk Ceza Hukuku Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Ceza Hukuku Araştırmaları Derneği’nin kurucu üyesidir. Şebnem Korur Fincancı, 1997 – 2007 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmıştır. Bunlara ek olarak, Şebnem Korur Fincancı Türk Tabipleri Birliği’nin 2020 – 2022 ve 2022 – 2024 seneleri arasında Merkez Konseyi Başkanı’dır. 

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunun detaylı yanıtı yazımızın devamında yer alıyor… 

Rasime Şebnem Korur Fincancı, Kadıköy Maarif Koleji’nde 1970 – 1977 seneleri arasında okumuştur. Daha sonrasında ise 1977 – 1983 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde okuyan Şebnem Korur Fincancı, ihtisasını 1985 – 1987 seneleri arasında Adli Tıp Uzmanlığı üzerine tamamlamıştır. 1990 senesinde Adli Tıp Doçenti olan Şebnem Korur Fincancı ayrıca 1987 – 1990 seneleri arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Klasik Arkeoloji lisans eğitimi aldı. Şebnem Korur Fincancı, İngilizce, Almanca ve Klasik Yunanca dillerini biliyor. 

Şebnem Korur Fincancı, 1992 senesinde Adli Tıp Uzmanları Derneği’nin kurucu üyesi oldu ve 1993 – 1996 seneleri arasında derneğin yönetim kurulu başkanlığını da üstlendi. 1996 – 1998 ve 2002 – 2006 seneleri arasında İstanbul Tabip Odası genel sekreterliği görevini yürüten Şebnem Korur Fincancı 1999 tarihinde Türkiye’nin ilk Adli Tıp Polikliniği’ni kurdu. 1997 – 2007 seneler arasında ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yapan Şebnem Korur Fincancı, 2004 senesinde bu görevinden alındı. Fakat İdare Mahkemesi ve YÖK kararı ile 2005 senesinde bu görevine tekrar iade edildi. 1995 – 1996 ve 1998 – 2001 seneleri arasında Adli Tıp Kurumu’nda çeşitli görevlerde bulunan Şebnem Korur Fincancı 1996 senesinde Adli Tıp Kurumu I. İhtisas Kurulu Başkanlığı görevinden, 2001 yılında ise bu kurul üyeliğinden Danıştay kararı ile alındı. 2006 – 2008 seneleri arasında Türk Tabipleri Birliği Yüksek Onur Kurulu üyesi olarak seçildi. 

Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Şebnem Korur Fincancı, 1996 senesinde Birleşmiş Milletler Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin görevlendirmesi ile Bosna-Hersek’in Kalesija bölgesindeki toplu mezarlardan çıkarılan cesetlerin otopsi ve teşhis çalışmalarında yer aldı. 1996 – 1999 seneleri arasında İstanbul Protokolü’nün hazırlanması çalışmalarına katkıda bulunan Şebnem Korur Fincancı, 2000 senesinde ‘Physicians for Human Rights’ kuruluşunun Güney Afrika’daki etkinliklerine, 2002 senesinde ise Dünya Sağlık Örgütü’nün kadına yönelik şiddet ile ilgili bir rehber hazırlığına katkı sağladı. 2006 – 2009 seneleri arasında ‘International Rehabilitation Council for Torture Victims’ (IRCT) kuruluşunda konsey üyeliği yapan Şebnem Korur Fincancı 2010 senesinde aynı kuruluşa ait ‘International Forensic Expert Group’ için adli tıp uzmanı olarak hizmet verdi. 2012 senesinde IRCT adına Bahreyn’e turist kılığında giderek, denizde boğulduğu iddia edilen bir gencin bedeninden doku örnekleri topladı ve Türkiye’ye getirdiği numuneleri inceleyerek gencin işkence ile öldürüldüğünü tespit etti. Bütün bunlara ek olarak Şebnem Korur Fincancı 2003 senesinden bu yana Evrensel gazetesi köşe yazarıdır. 

Şebnem Korur Fincancı kimdir? Sorusunu yazımızın devamında adım adım inceledik. 

Şebnem Korur Fincancı Kaç Yaşında? 

Şebnem Korur Fincancı kaç yaşında? Sorusu sosyal medya kullanıcılarının araştırdığı sorulardan bir tanesidir. Tam olarak doğum tarihi bilinmeyen Şebnem Korur Fincancı, 1959 senesinde dünyaya gelmiştir ve içinde bulunduğumuz 2023 senesi itibari ile 64 yaşındadır. 

Şebnem Korur Fincancı Aslen Nereli? 

Şebnem Korur Fincancı aslen nereli? 1959 senesinde İstanbul’da doğan Şebnem Korur Fincancı’nın aslen nereli olduğu bilinmiyor. Şebnem Korur Fincancı hakkında arama motorlarında en sık araştırılan bir diğer soru ise “Şebnem Korur Fincancı kökeni ne?” sorusu da olmuştur. Ancak aslen nereli olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmayan Şebnem Korur Fincancı’nın kökeninin ne olduğu da ne yazık ki bilinmiyor. 

Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Buna ek olarak Şebnem Korur Fincancı’nın babası kimdir? Sorusu da bir o kadar merak edilse de ne yazık ki bu konu hakkında da herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kesin ve güncel bilgiler geldiği takdirde yazımızı sizler için güncelleyeceğiz. 

Şebnem Korur Fincancı Evli mi? 

Şebnem Korur Fincancı eşi kimdir? Sorusu da sosyal medya kullanıcılarının en fazla araştırıldığı konulardan bir diğeridir. Şebnem Korur Fincancı’nın eşinin kim olduğu bilinmese de Kardelen isminde bir kızı olduğu biliniyor. 

Şebnem Korur Fincancı’nın Yargılandığı Davalar 

 • Şebnem Korur Fincancı’nın Yargılandığı Davalar 2016 senesinin 20 Haziran ayında, Sınır Tanımayan Gazeteciler’in Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu ve yazar Ahmet Nesin ile birlikte Özgür Gündem gazetesine dayanışma amacı ile “bir günlük nöbetçi genel yayın yönetmenliği” kampanyasında yer almasından ötürü “terör örgütü propagandası yapmak” suçlaması ile Şebnem Korur Fincancı tutuklandı. Mahkeme, üç kişinin gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlendikleri tarihlerde yayımlanan haber içerikleri ve görsellerde silahlı terör örgütü PKK/KCK veya bu örgüte bağlı alt yapılanmaların propagandası mahiyetinde yazılar yazıldığı, örgüt adına suç işleyen, güvenlik güçleri ile çatışan kişilerin övüldüğünün anlaşıldığı gerekçesiyle tutuklama kararı verdi. 30 Haziran 2016’da Erol Önderoğlu ile birlikte serbest bırakıldı. 
 • Şebnem Korur Fincancı, 19 Aralık 2018 tarihinde Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı gerekçesi ile açılan dava sonucunda 2 sene 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak dava temyize gönderildiği için ceza henüz infaz edilmedi. 7 Temmuz 2020 tarihinde ise İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılama yapıldı ve Fincancı bu davada beraat etti. 
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
 • BBC Türkçe’nin haberine göre, Şebnem Korur Fincancı, 20 Ekim 2022 tarihinde PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir programa konuk oldu ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddiaları hakkında görüşlerini paylaştı. Fincancı, bu iddiaların bağımsız bir heyet tarafından incelenmesi gerektiğini ifade etti. Şebnem Korur Fincancı, canlı yayın sırasında, kimyasal silahların kullanıldığının iddia edildiği bir videoyu incelediğini, söz konusu videoda sinir sistemini doğrudan etkileyen zehirli kimyasal gazlardan birinin kullanıldığını açıklamış ve ‘etkin bir soruşturma’ talebini iletmiştir. 20 Ekim 2022 senesinde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Şebnem Korur Fincancı’ya “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarından dolayı soruşturma başlatmıştır. Şebnem Korur Fincancı, 27 Ekim 2022 tarihinde tutuklandı. Şebnem Korur Fincancı, 28 Ekim ve 24 Kasım 2022 tarihlerinde verdiği demeçlerde, katıldığı programda yaptığı açıklamaların, Medya TV’nin sorumsuz haberciliği sebebi ile yanlış anlaşıldığını ve iddiaların araştırılmasını savundu. Ayrıca, söz konusu konuşmanın parçalara ayrılarak, bağlamından ve bütünlüğünden kopartıldığını belirtti. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması sonrasında çeşitli protestolar düzenlendi. ‘European Doctors’, ‘World Medical Association’, ‘Alman Tabipler Birliği’, ‘Physicians for Human Rights’, Redress, IRCT, DIGNITY ve Uluslararası Af Örgütü gibi kuruluşlar, Şebnem Korur Fincancı’nın serbest bırakılmasını talep eden basın açıklamaları yaptı. 23 Aralık 2022 tarihinde Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak, Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu, Hulusi Akar, Bekir Bozdağ ve Devlet Bahçeli hakkında “halkı kin ve düşmanlığa sevk” ve “hakaret ve iftira” suçlamaları ile suç duyurusunda bulundu. Ayrıca, İstanbul’daki evinin aramasında yer alan Ankara ve İstanbul Terörle Mücadele Müdürlüğü polislerinden de şikayetçi oldu. 29 Aralık 2022 tarihinde, Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklu olarak yargılandığı davanın ikinci duruşması gerçekleşti. Duruşmanın sonucunda, sanığın mahkeme heyetini reddetme talebi “zamanında yapılmadığı ve davanın uzatılması amacına hizmet ettiği” gerekçesi ile reddedildi. Mahkeme, Şebnem Korur Fincancı’nın tutukluluk halinin devam etmesine karar verdi ve davayı 11 Ocak 2023 tarihine erteledi. 11 Ocak 2023 tarihinde, Şebnem Korur Fincancı “basın yolu ille terör örgütü propagandası yapmak” suçundan İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı. İyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı Şebnem Korur Fincancı aldığı ceza süresi göz önünde bulundurularak tahliye edildi. Buna ek olarak, Şebnem Korur Fincancı’nın cezanın kesinleşmesi halinde mesleğini sürdürmesi yasaklandı. 

Şebnem Korur Fincancı’nın Aldığı Ödüller 

Şebnem Korur Fincancı’nın ödülleri şu şekilde sıralanabilir; 

 • 1997 / IRCT Bent Sorensen Grant 
 • 1999 / İstanbul Üniversitesi Uluslararası Bilime Katkı Belgesi 
 • 2000 / İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü 
 • 2000 / Diyarbakır Tabip Odası Barış, Dostluk ve Demokrasi Ödülü 
 • 2000 / Açık Sayfa Barış, Demokrasi ve Hukuka Katkı Ödülü 
 • 2000 / International People’s Lawyers Eminent Person Grant 
 • 2001 / BEKSAV Ödülü 
 • 2014 / Lider Kadınlar Ödülü 
 • 2014 / Hrant Dink Ödülü 
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?
Şebnem Korur Fincancı Kimdir?

Bu yazımızda “Şebnem Korur Fincancı kimdir?” sorusunu detaylı bir şekilde cevaplandırmaya çalıştık. Daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemize göz atabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023