Sedimantasyon Nedir? Sedimantasyon Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Sedimantasyon Nedir?

Hastaların çoğunun kan testi sonuçlarında görerek merak ettiği sedimantasyon sorusuna cevap verebilmek için öncelikle bu kavramı detaylı bir şekilde incelemek gereklidir. Çökelme testi anlamına gelen sedimantasyon testi, vücutta bulunan iltihaplanma oranını ölçerek iltihaplanmanın miktarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu test sayesinde alınan kanın pıhtılaşması engellenerek, kan içerisinde bulunan alyuvarların çökelme hızları ölçülmektedir.

Sedimantasyon Testi Neden Yapılır?

Sedimantasyon, bir kişiden özel olarak alınan kanın tüp içerisinde gözlenen çökme oranıdır. Alınan numuneler çökelme hızlarına göre değişen farklı zaman dilimlerinde ölçülmektedir. Bu bağlamda hastadan alınan kan örneği, ölçülmesi beklenen değere göre yarım saatte, iki saatte ya da yirmi dört saatte planlanan farklı yöntemler uygulanır.

Çökelme testi enfeksiyon ya da bağışıklık sistemi hastalıkları gibi pek çok hastalığın tespit edilmesinde başvurulan bir yöntemdir. Kırmızı kan hücrelerinin sedimantasyon hızını ölçen çökelme tahliline ESR adı verilmektedir. Birçok hastalığın tespitinde kullanılan bir muayene yöntemi olan ESR testi sonucunda elde edilen çökelme verilerinin normal sınırların dışına çıkması durumunda vücutta bir hastalık olduğu ortaya çıkmaktadır. Vücutta bir hastalık bulunmasının tespit edilmesini sağlasa da, yapılan sedimantasyon testi bu hastalığın yapısı hakkında bilgi sağlamamaktadır.

Sedimantasyon testi sonucu kırmızı kan hücrelerinin çökelme hızlarının ölçülmesi, bir şikayet ile birlikte hekime başvurulduğu zaman atılması gereken adımlar hakkında hekime ve hastaya yol göstermektedir. Uzman hekimler tarafından normal sedimantasyon değerlerinde kadınlar için alt sınır 8, erkekler için 5 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda kadınlar için 20 olan üst sınır erkekler için 15 civarındadır. Sedimantasyon yüksekliği nedenleri oldukça çeşitlidir.

Sedimantasyon Yüksekliği Ne Demektir?

Kandaki çökelme miktarı yaşlıların vücudunda herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın hafifçe artabilmektedir. Hamile bireylerde ise sedimantasyon miktarı hamileliğin ilk dördüncü ayından sonra yükselmeye başlar ve bebeğin doğumundan yaklaşık 3 ay sonra ulaştığı seviyede sabit kalır. Sedimantasyon testi yüksek çıkan hastalar genellikle panik halinde hekimlere başvurarak ciddi bir hastalık geçirdiğini düşünür. Oysaki sedimantasyon testinin yüksek oluşu tek başına hiçbir hastalığın belirtisi anlamına gelmemektedir.

Sedimantasyon testleri genellikle boyun ile birlikte baş ağrısı, kalça ağrısı, anemi, eklem sertliği ve beklenmedik kilo kaybı şikayetleri olan hastalara uygulanmaktadır. Bu durumu açıklanamayan ateş, kasları etkileyen belirtiler ve eklemlerde şişmeye bağlı rahatsızlıkların da takip ettiği durumlarda bu rahatsızlıkları tespit etmek ve kontrol altında tutmak amacıyla kullanılmaktadır. Sedimantasyon yüksekliği fazla olduğu zaman değer, vücut içerisindeki bir iltihaplanmanın etkisine ve vücuttaki iltihabı oluşturan bir hastalığın olduğuna işaret eder.

Proteinler gibi bazı bileşenler alyuvarların bir araya gelmesine sebep olarak daha kısa sürede çökmesine yol açar. Bu duruma ek olarak yalnızca sedimantasyon yüksekliği sebebiyle bir tanı koymak anlamsızdır. Hastalığın olup olmadığı ancak hastaya gerekli diğer testler yapıldıktan sonra anlaşılabilmektedir. Vücut içerisinde bulunabilen virüs, mantar ya da bakteri gibi zararlı enfeksiyonlara sebep olabilen canlı organizmaların varlığı, apandisit, tüberküloz gibi hastalıkların habercisi olabileceği gibi sedimantasyon değerlerinde de yükselişe sebep olabilmektedir.

Çökelme sonucunda salgı bezlerinde, damarlarda, eklemlerde ve kaslarda inflamasyona sebep olan tiroid bezlerinin, kas ve eklem dokularının iltihaplanma durumu gözlenebilir. Deri tahribatı, alerjik damar iltihaplanması gibi savunma sisteminin iltihaplanmasına, bu sebeple de kanın daha yoğun bir kıvam kazanmasına, romatizma iltihabının artmasına sebep olabilmektedir. Hamilelikte de yaşanabilen kan zehirlenmesi sonucunda da kanda çökelme meydana gelebilmektedir.

Sedimantasyon Nasıl Düşürülür?

Kanlarında sedimantasyon miktarının yüksek oluşundan rahatsızlık duyan ya da bu konuda şüphelenerek sedimantasyon yüksekliği nasıl düşürülür sorusuna yanıt arayan hastaların yakınlarındaki bir hastaneye giderek dahili tıp doktoruna başvurmaları gerekmektedir. Dahili tıp doktoru hastaya çeşitli testler yaptıktan sonra, yapılan testlerin sonucuna göre durumun sebebini ve izlenecek tedavi yöntemini belirleyecektir. Sedimantasyon yüksekliği tedavisi sırasında, bireylerin günlük olarak spor yapmaları önem taşımaktadır.

Düzenli olarak yapılan spor, metabolizmayı hızlandırarak kandaki birikintilerin atılmasını hızlandırması sayesinde vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle gün içerisinde yapılan hafif tempolu yürüyüş ya da fiziksel egzersiz gerektiren faaliyetlerin yapılması durumunda vücutta biriken iltihabın çözülmesini sağlamak mümkündür. Vücudu iltihaptan arındırma konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus ise yeterli uykudur. Çoğu insan günde 7 saat uykuyu yeterli bulsa da aslında bu miktarlardaki uyku yeterli olmadığı gibi vücutta iltihap oluşumunu da tetiklemektedir.

Basit bir soğuk algınlığı dahi uykusuzluk sırasında normale göre çok daha geç iyileşmektedir. Bu durum uykunun vücudun dinlenme ve onarım zamanı olduğunun bir göstergesidir. Uykusuzluk özellikle inflamatuar hastalıkların daha geç iyileşmesine sebep olmaktadır. Bunun için yeterli uyku yüksek sedimantasyonun düşürülmesi için önemlidir.

Sedimantasyon değerlerini düşürmek adına atılacak başka bir önemli adım ise gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmeye dikkat etmektir. Susuz kalma vücut sağlığı için oldukça ciddi sağlık sorunlarına sebep olabileceği gibi iltihap birikiminde de büyük bir rol oynamaktadır. Günde en az 2 litre su tüketmek vücut sağlığını korumak adına önemlidir. Eğer gebelik durumu söz konusuysa ya da gün içerisinde çok fazla fiziksel faaliyette bulunuluyor ise bu miktar bünyeye göre daha da fazla olmalıdır.

Vücuttan iltihabın atılması için doğal yöntemlerden de faydalanmak mümkündür. Bunun için hastaların diyetlerine ciddi ölçüde dikkat etmeleri şarttır. İltihap söktürücü olarak bilinen sarımsak, zencefil, kekik ve zerdeçal gibi besinleri diyetlere rahatlıkla eklenerek vücutta yaşanan iltihaplanmayı hafifletmek mümkündür. Sedimantasyon yüksekliği herhangi bir hastalık sonucu olmayacağı gibi çok ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple sedimantasyon değerleri normalin üzerinde çıkan kişilerin mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli muayeneleri yaptırmaları hastalığın teşhisi ve tedavisi için önemlidir.

Sedimantasyon Nedir? Sedimantasyon Yüksekliği Nasıl Düşürülür makalemizi beğendiyseniz size daha fazla yardımcı olabiliriz. Aşağıda Sedimantasyon ile ilgili önerdiğimiz diğer makalelerimize göz atabilir, aşağıdaki forma aracılığı ile soru sorabilir yada bu konuda sorulmuş diğer soru ve cevaplara bakabilirsiniz. Merak ettiğiniz diğer konular için arama kutusunu kullanabilirsiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu