Sedimantasyon Yüksekliği Kanser Belirtisi midir?

İnsanoğlu var olduğundan itibaren karşılaştığı hastalıklara çare bulma konusunda oldukça fazla arayışa girmişlerdir. Hastalıklara çare bulmak kadar bu hastalığın fark edilmesinde erken davranmak da hayati önem taşımaktadır. Çünkü çoğu hastalığa zamanında müdahale edilmediğinde artık geç kalınmış olmakta ve vücut tedaviye cevap vermemektedir. Erken teşhis yöntemlerinden birisi olan sedimantasyon; vücutta bulunan iltihabı tespit etmek için kullanılmakta olan bir kan değeridir. Sedimantasyon vücutta bulunan kırmızı kan hücrelerinin çökme hızını ölçmektedir. Sedimantasyon; kanser, apseler, bağışıklık sistemi sorunları, eklem, damar ve diğer vücut iltihapları hastalıkları konusunda vücutta bulunup bulunmadığı, bulunuyorsa gelişiminin hangi aşamada olduğunun teşhisinde yararlanılan bir testtir. 

İlginizi Çekebilir: Riboflavin Nedir? Riboflavin Hangi Besinlerde Bulunur?

Sedimantasyon Düşüklüğü Ne Demektir?

Sedimantasyon düşüklüğü genel olarak vücutta iltihap ya da hastalık aktifliğinin düşük olması anlamına gelmektedir. Sağlıklı insanlarda sedimantasyon düşüklüğü daha çok görülse de bazı hastalıkların belirtisi de sedimantasyon düşüklüğü olarak görülebilmektedir. Bunlar;  yüksek kan şekeri, orak hücre hastalığı, kan yoğunluğunun artması gibi hastalıklardan kaynaklı olabilmektedir. Ancak lösemi gibi hastalıklarda  kan tahlili yapıldığında beklenmedik şekilde sedimantasyon düşüklüğü meydana gelebilir. Bu da tıpta sahte düşüklük olarak adlandırılmaktadır. 

Sedimantasyon Yüksekliği ve Kanser İlişkisi 

Sedimantasyon yüksek olması durumunda vücutta bir iltihap ya da hastalığın mevcut ve etkili olduğu sonucu çıkarılabilir. Bu gibi durumlarda bazı proteinler kırmızı kan hücrelerinin birleşerek daha hızlı çökmesine neden olmaktadır. Zatürre, apandisit, tüberküloz, böbrek, kemik, deri, eklem ya da kalp kapakçığı hastalıklarına sebep olan virüs, bakteri gibi zararlı canlıların sebep olduğu hastalıklar sedimantasyon yüksekliğine neden olmaktadır. Ayrıca sedimantasyon yüksekliği kanser midir sorusu aklına gelen hastalar için sadece sedimantasyon ile kanser teşhisi koymak mümkün değildir. Sedimantasyon yanında diğer gerekli testler de yapıldıktan sonra kesin bir teşhis konulabilmektedir. Bunların dışında salgı bezlerinde, kaslarda, eklemlerde oluşan ve daha çok romatizmal rahatsızlıklarda da sedimantasyon yüksekliği gözlenmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin sorunlarından dolayı deri veremi, alerjik damar iltihabı, romatizmal  eklem iltihapları rahatsızlıklarında da sedimantasyon seviyesinde yükselme meydana gelmektedir. 

Hastalarda şüphe oluşturan sedimantasyon yüksekliği kanser belirtisi olarak da bazen karşılaşılmaktadır. Lenfoma ve multipl miyelom gibi kanser türlerinin belirtilerinde de sedimantasyon yüksekliği ile karşılaşılmaktadır. Ayrıca hamilelik ve pre eklampsi yani gebeliğin ikinci yarısında meydana gelebilecek hamilelikteki kan zehirlenmesi gibi durumlarla karşılaşıldığında da sedimantasyon yükselmesi meydana gelmektedir. Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki tek başına sedimantasyon hiç bir hastalığın teşhisini gerçekleştirmez. Ancak şüphelenilen hastalık ile ilgili testler de yapıldıktan sonra tam olarak bir teşhis konulabilmektedir. Sedimantasyon değerini öğrenmek için hastanelerde gerekli tetkikler yapılmaktadır. Sosyal güvencesi olan hastalar için ücretsiz olan bu tetkik sosyal güvencesi olmayan hastalar içinde oldukça makul bir fiyata yaptırılabilmektedir. Vücutta hastalığa neden olabilecek tehditleri önceden bilerek buna göre önlem almak için sedimantasyon değeri ölçtürmek oldukça önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu