SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? %100 Örnekli Anlatım

SEO ne demek? SEO açılımı Search Engine Optimization ve Türkçe anlamı Arama Motoru Optimizasyonu ‘dur. SEO, internet sitelerinin trafiğini doğal yollarla artırmayı amaçlayan bu sayede internet sitelerine ziyaretçi, müşteri veya kazanç sağlamasına imkan sunan, Google algoritmalarına uygun çalışmalar için verilmiş genel tanımdır.

SEO ile doğal yollarla trafik elde etmek, reklam bütçesini çok fazla harcamadan müşteri kazanmaya veya reklam alanları ile gelir elde etmeyi amaçlayan sitelerin hedeflerini gerçekleştirmesine imkan sunar. Bu sebeple SEO çalışmaları yapmak, dijital ortamda büyüme hedefi olan her internet sitesinin, firmanın yapması gereken çalışmaların temelini oluşturmalıdır.

SEO nedir?

SEO, Google algoritmalarına uyum sağlayarak e-ticaret siteleri, pazaryerleri, içerik siteleri gibi dijital ortamdan gelir elde etmeyi hedefleyen internet sitelerinin arama sorgularında üst sırada çıkmak için doğal çalışmalar yaparak kazanç elde etmeye imkan veren Google algoritma yapısına teknik olarak uyumlu çalışma yapmaktır. Arama sorgularında internet sitenizin sıralamalarını iyileştiren / artıran her türlü çalışmaya SEO çalışması diyebiliriz. Bu çalışmaların temel amacı internet sitenize ziyaretçi veya müşteri kazandırmaktır.

Kaynakça: SEO nedir?https://www.ayhankaraman.com/seo-nedir/

Neden SEO?

SEO ile müşteri bulmak uzun soluklu çalışmalar gerektirir. Bu çalışmaları istikrarı bir şekilde sürdürürseniz, sitenizi çeşitli ürünleri satın almak için ziyaret eden kemik bir müşteri kitlesi edinmenin yolu açılır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; Cadde üzerinde sürekli insanların geçip gittiği bir yerde işletmenizi açarsanız sattığınız ürünleri görüp ilgisini çeken kişilerin sizden alışveriş yapma olasılığı artar.

Tam aksine, insan kalabalığından uzak noktalarda ürün satan bir mağazanız, işletmeniz varsa bu durumda çok iyi ürünler satıyor olsanız da sizi fark eden kişi sayısı azalacak ve bu da satış hedeflerinize ulaşmanızı zorlaştıracaktır. Fiziki olarak anlattığımız bu durumun dijital ortamda cadde üzerinde mağaza sahibi olmanın yolu SEO çalışmalarından geçmektedir. SEO çalışması yaparak internet sitenizdeki aranan ürünlerin sıralamasını yükseltir ve doğal bir müşteri kitlesi oluşturursunuz.

Ürün sattığınızı düşünerek bir e-ticaret sitesi örneği verelim;

Global pazarda fiziksel olarak dükkan kiralamak ve iş büyütmek yerine, dijital ortamlarda e-ticaret siteleri üzerinden ürün satarak büyümek çok daha yaygındır. Amazon örneğini verecek olursak, internet sitesinden siparişi alır, gelen siparişi büyük depolama alanlarından dağıtıcılara teslim eder ve maksimum sürede tüketiciye ürünü ulaştırır. Bunu yaparken büyük dükkanlar kiralaması gerekmez. Bu süreci sadece sipariş ve lojistik tarafındaki sorunsuz iş trafiği ile yürütür.

Amazon örneğinde de olduğu gibi, siz de kendi e-ticaret sitenizi kurup, satmak istediğiniz ürünlerin lojistiğini sağlayarak ürün satabilirsiniz. Aklınıza müşteriler bizi nasıl bulacak? sorusu gelmelidir. Müşterilerin internet sitenizi bulabilmesinin temelde iki yolu vardır;

  • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmaları ile sitenize eklediğiniz ürünleri Google arama motorunda üst sıralara çıkararak, ilgili ürünü arayan kişilerin sitenizi ziyaret etmesini sağlamak.
  • Google arama motorunda satmak istediğiniz ürünler için reklam vermek.
SEO nasıl yapılır

SEO nasıl yapılır?

SEO kendi içerisinde çeşitli dallara ayrılır. Site içi SEO ve Site dışı SEO olarak genelleyebiliriz. Site içi SEO çalışmalarında internet sitesinin kullandığı yazılımın temiz kodlanmış olması, yazılımın teknik hatalarının olmaması, kullanıcı dostu olması (UX ve UI) gibi detaylarla ilgilenilmesi gerekir. Site dışı SEO ise internet sitenizin farklı internet sitelerinde, yayın organlarında veya fiziksel reklam alanlarında marka algısı ve bilinilirliğini artıran çalışmaların genel tanımlamasıdır.

İç Optimizasyon

Site içi SEO, sitenizi ziyaret eden misafirlerinize yaşattığınız kullanıcı deneyimidir. Sitenizin teknik sorunlarının olmaması, kolay kullanılabilir olması site içi seo’nun temelini oluşturur.

Dış Optimizasyon

Site dışı SEO yani dış optimizasyon, markanızın tanıtımına odaklanan çalışmalar bütünüdür. Temel mantığında reklamlarla marka bilinilirliği artırılmaya çalışılır. Doğal çalışmalar için de backlink mimarisi oluşturulur. Backlink, referans olmanın internet siteleri arasındaki tanımlamasıdır. Özetle, farklı bir internet sitesinin sizin sitenize referans olması demektir.

Reklamlar

Site dışı optimizasyonlarda reklam yönetimi yaparak, markanızı geniş kitlelere ulaştırabilir ve kolayca tanınmasını sağlayabilirsiniz. Reklam bütçenizi doğru şekilde yöneterek, ürün satabilir, markanızın hedef kitlenize uygun olarak tanıtılmasını sağlayabilir veya yeniden pazarlama reklamları ile sitenizi ziyaret eden ya da sitenizden alışveriş yapan müşterilere reklamlarınızı yeniden gösterebilirsiniz.

Backlink

İnternet sitenizin, genel otoritesini artırmak için farklı internet sitelerinden bağlantılar alabilirsiniz. Bu bağlantılar, internet sitenizle alakalı, doğru kaynaklardan olmalıdır. Backlink önemli ve titiz çalışmalar gerektirir. Otoritesi olmayan internet sitelerinin Google arama motorunda üst sıralara doğal yollarla çıkabilmesi kolay değildir. Bu sebeple otorite kazanılmalıdır. Otorite kazanmak için de backlink çalışmalarının dikkatli yürütülmesi gerekir.

SEO Eğitimi almalı mıyım? SEO Eğitimini kimler almalı?

SEO, global pazarda uzun yıllardır varlığını sürdürüyor olsa da Türkiye’de bu konu çok yeni. Bu sebeple müşterilerin de temel düzeyde seo eğitimi alması önemlidir. Şayet müşteri temel seo bilgilerine sahip olursa, SEO Uzmanından talep edeceği işleri takip edebilir ve denetleyebilir.

Talep ettiğiniz işi sizin yerinize denetleyecek bir çalışanınız yoksa, kendi iş sürecinizi ve gelişmeleri siz takip etmek zorundaysanız mutlaka seo eğitimi almalısınız. Alacağınız eğitim, sizin seo uzmanı ile olan iletişiminizi geliştireceği gibi talep ettiğiniz işlerin aşamalarını da takip ederek sonuçlarını analiz edebilmenize imkan sağlayacaktır.

SEO Eğitimi için – https://www.ayhankaraman.com/seo-egitimi/

SEO Uzmanı Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Aldığınız eğitimden sonra, hizmet alacağınız SEO Uzmanına sorabileceğiniz sorular için seo uzmanının neler yapabileceğini öğrenin. Bunların dışında sizin merak ettiğiniz sorular olursa sormaktan çekinmeyin.

SEO Uzmanı kimdir? Benim için ne yapar?

SEO Uzmanı, internet sitelerini arama motorları (Google, Yandex, Bing, Yahoo, Yaani) için optimize ederek stratejiler geliştiren kişidir. Ürettiği stratejilerle internet sitesinin trafiğini artırmayı hedefler.

Arama motorlarında internet sitenizin trafiğini artırır

SEO Uzmanı, şirketinizin internet sitesinin arama sorgularında yükselmesi için çalışma stratejileri geliştirir. Bu stratejileri uygulayarak arama motorlarında periyodik olarak yükselme sağlayabilirsiniz.

İnternet sitenizdeki sorunları tespit eder ve yazılımcınıza iletir

SEO Uzmanı, internet sitenizdeki yazılımsal veya teknik sorunları tarar, tespit eder ve size raporlar. Buldukları hataların düzeltilmesi için süreci yönetir.

Doğru içerik üretimi için teknik kriterleri yazarlarınıza öğretir

SEO Uzmanı, Sitenize içerik üreten yazarların nasıl içerik üretmesi gerektiği konusundaki eğitimini verir ve gerekli düzeltmeleri sağlar ve denetler.

SEO Uzmanı Backlink stratejisi oluşturur

SEO Uzmanı, İnternet sitenize uygun kaynaklardan backlink alımını ve mimarisini yönetir. Backlink mimarisi hatalı kurgulanmamalıdır. Aksi halde sitenizde trafik kaybına neden olabilecek sorunlar yaşayabilirsiniz. Backlink alımını SEO Uzmanı gözetiminde yapmalısınız.

SEO ile ilgili Sık sorulan sorular

SEO hakkında aklınıza takılan ve cevap bulmakta zorlandığınızı düşündüğüm bazı soruları aşağıda yanıtlayacağım. Burada yer almayan soruların haricinde merak ettiklerinizi sorabilir ve SEO hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hedeflediğim kelimede 1. sıraya gelmek için garanti veriyor musunuz?

Google algoritması 1 yılda yaklaşık olarak 500 kadar değişiklik yapar. Bunlardan 4-5 tanesi çekirdek güncellemesi olarak adlandırılır ve ciddi değişiklikler yapılır. Böyle bir ekosistemde size 1. sıra garantisi vermek sizi dolandırmaktan başka bir şey değildir. Size garanti verenlere itibar etmeyiniz. SEO sizin arama sorgularındaki varlığınızı iyileştirir. Daha yüksek performans elde etmenizi sağlar, daha çok müşteri getirir fakat sizi 1. sıraya getirme garantisi vermez.

SEO sadece backlink çalışması mı? Backlink almak yeterli mi?

SEO kendi içerisinde çeşitli alanlarda değerlendirilmeli. Site içi ve Site dışı SEO kurallarını dikkatli bir şekilde uygulamalısınız. Bu uygulamalardan sonra backlink mimarisi oluşturulmalıdır. Backlink SEO çalışmalarının en fazla %2’sini oluşturur. Asıl önemli olan ziyaretçinize veya müşterinize sunduğunuz hizmetin sorunsuz olmasıdır.

Google’da hızlı indeks almak için neler yapılmalı?

Google botlarının sitenizi daha sık ziyaret etmesi için sitenize düzenli olarak içerik girişi yapmalısınız. İçerik kalitesi ve farklı kaynaklardan ziyaretçi çeken backlinkler hızlı indeks almanıza fayda sağlar. Bunun yanı sıra, etkileşimi yüksek sosyal paylaşımlar da hem hızlı index almanıza fayda sağlar hem de sıralamalarınızı olumlu etkiler.

Sesli aramalar için SEO çalışması nasıl yapılmalı?

Siri veya Google Asistan gibi asistanlar Google’da sizin yerinize arama yapabilir. Bu tür arama yaparken uzun kuyruklu sorgular tercih edilir. Örneğin “Kırmızı renk Golf 1.6 fiyatları” gibi bir sesli sorguya yanıt veren internet sitesinde aranan niteliklere yanıt veren bilgiler yer almalıdır. Bu durumda sesli sorgulara SEO çalışması yapabilir ve ziyaretçileri internet sitenize çekebilirsiniz.

Sonuç

Yazının girişinde de bahsettiğim üzere, dijital ortamda işletmenizin varlığını ortaya çıkarmak, büyütmek gibi hedefleriniz varsa SEO çalışması yapmak veya yaptırmak gereklidir. SEO sizin doğal müşteri ağınızı genişletir. Reklam bütçenizi düşük tuttuğunuz zamanda bile size müşteri akışı sağlar. Markanızın tanıtımında etkin rol oynar. İşte bu nedenlerle SEO dijital alanda var olmak isteyen işletmeler için olmazsa olmazdır.

Woxpi, SEO çalışmalarının sonucu olarak arama sorgularında üst sıralara çıkabilmekte ve kendi ziyaretçisini artırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler