Sicorten krem ne işe yarar? Muadili ne?

Sicorten krem son zamanlarda deri hastalıkları için doktorların ihtiyaca göre sıklıkla yazdığı kremlerden birisi. Özellikle düşük bir ücrette olması Sicorten kremin fiyatı nı oldukça tatminkar bulunmasına neden oldu. Yazımızda Sicorten krem ne işe yarar? ve Sicorten kremin muadili ne? Gibi sorulara cevap verdik.

Sicorten krem ne işe yarar? Muadili ne? Yazımızı yazarken Sicorten kremin prospektüsü baz alındı. Herhangi bir öneri ya da tavsiye içermemektedir.

Sicorten krem
Sicorten krem

Sicorten krem

Son günlerde Sicorten krem kullanıcılarının artması üzerine arama motorları Sicorten krem nedir? Sorusuyla doldu taştı. Etkin maddesi halometazon monohidrat olan Sicorten krem deri hastalıklarında kullanılan bir kremdir. Aynı zamanda krem kortikosteroidler (deriye uygulanan ilaçlar) grubunda yer almaktadır.

Genellikle eczanede 10 gram ve 30 gram döner kapaklı alüminyum tüplerde satılmaktadır.

 • Etkin madde: 1 gram krem 0.5 miligram halometazon monohidrat içerir.
 • Yardımcı madde(ler): Askorbil palmitat, setil alkol, setil palmitat, sodyum lauril sülfat (Duponol C), EDTA disodyum tuzu, gliserin, 2-fenoksietanol, propilen glikol, stearik asit, stearil alkol, beyaz parafin, saf su

Sicorten krem ne işe yarar?

Sicorten krem deri hastalıkları için kullanılan homojen bir kremdir. Beyaz renkli bir kremdir. Ne işe yaradığı bazı iltihaplı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Bu deri hastalıkları şu şekildedir:

 • Seboreik dermatit (genellikle derinin yağlı bölümlerinde görülen iltihaplı ve kaşıntılı bir deri hastalığı),
 • Kontakt dermatit (bazı maddelerin deriye doğrudan temas etmesi sonucu ortaya çıkan iltihaplı bir çeşit deri hastalığı),
 • Atopik dermatit (kronik, kaşıntılı ve tekrarlayan bir tür deri hastalığı),
 • Bölgesel nörodermatit (sinirsel deri iltihabı),
 • Nummular egzema (yuvarlak şekilli, çevresi kesin olarak belirli yaralarla karakterize bir tür egzema),
 • Sedef hastalığı

Sicorten kremi kimler kullanmamalı?

Her kremde mevcut bir durum olduğu gibi Sicorten kremde de kullanılmaması gereken bazı noktalar mevcuttur. Bu hastalıklar şu şekildedir:

 • Eğer ki Sicorten kremin içeriğinden herhangi bir maddeye alerjiniz var ise
 • Su çiçeği, deri iltihabı, aşı sonrası deride döküntüler, uçuk, zona gibi bakterilerin ya da virüslerden kaynaklanan bir deri hastalığınız var ise
 • Sebebi mantar olan derinizde bir hastalık mevcut ise
 • Frengi hastalığına bağlı olarak gelişen bir deri hastalığınız var ise
 • Deri veremi hastalığı taşıyorsanız
 • Yüz bölgenizde halk arasında gül hastalığı olarak bilinen rozasea hastalığınız var ise
 • Perioral dermatit yani ağız etrafında sivilce benzeri oluşumlar ve soyulmayla kendini gösteren iltihaplı deri hastalığı mevcut ise
 • Ergenlik çağında aktif sivilce probleminiz var ise

Sicorten krem nasıl kullanılır?

Doktorunuz size Sicorten kremi uygun görmüş ise artık kullanma zamanınız gelmiş demektir. Ekstradan herhangi bir sürme şekli doktorunuz size belirtmediyse, prospektüsünde yer alan kullanma yöntemini kullanabilirsiniz. Sicorten kremin prospektüsünde kullanımı ile ilgili şu bilgi yer almaktadır:

 • Uygulamaya başlamadan önce ellerinizi ve bölgeyi duru bir su ile yıkayın. Ardından kurulamayı unutmayın.
 • Daha sonra kremi daha önceden kullanmadıysanız tüpün ağız kısmındaki jelatini tüp kapağının arka kısmı ile delebilirsiniz.
 • Bölgenin genişliğine göre parmağınızda bir miktar krem alın ve kremin ağzını kapatmayı unutmayın.
 • Hasarlı bölgeye ince bir tabaka halinde kremi yayın ve bu işlemi günde 1 ya da 2 kez tekrarlayın.
 • En son adım olarak ise ellerinizi güzelce yıkayın.

Sicorten krem çocuklarda nasıl kullanılır?

Doktorunuz çocuğunuz için Sicorten krem önerdiyse ve ekstradan bir sürme şekli göstermediyse Sicorten kremin prospektüsünde tedavi edilecek bölge vücudun %10’ununu aşmaması gerektiği yönündedir. Yine yetişkinlerde ki gibi ince bir tabaka halinde cilde sürebilirsiniz.

Sicorten krem bebeklerde nasıl kullanılır?

Bebeklerin cilde yetişkin kategorisine göre oldukça hassastır. O dönemde vücut enfeksiyonlara ve tahrişe oldukça açıktır. Sicorten kremi 2 haftadan küçük bebeklere ve 2 yaşından küçük bebeklere maksimum 7 gün uygulanması gerektiği kremin prospektüsünde yazmaktadır.

Sicorten krem hamilelerde nasıl kullanılır?

Hamile kalan anneler ya da hamile kalmak isteyen insanların artık her kremi kullanamayacağını bildirmek isteriz. Sicorten kremde de hamile anneler üzerine herhangi bir araştırma bulunmuyor. Dolayısıyla kullanmadan önce doktora bilgi vermeniz gerekiyor. Bununla birlikte Sicorten krem kullanırken eğer hamile kalırsanız da doktora başvurup durumu bildirmeniz gerekmektedir.

Sicorten krem emzirme döneminde nasıl kullanılır?

Emzirme döneminde kullanılan kremler anne sütü ile birlikte bebeğe geçebilir. Bu da bebekte geri dönülmesi mümkün olmayan yan etkilere neden olabilir. Dolayısıyla emzirme dönemindeyken Sicorten kremin kullanımı önerilmemektedir. Bununla beraber özellikle meme uçlarına kullanılmamalıdır.

Sicorten kremin yan etkileri

Sicorten kremin yan etkilerinde seyrek görülen ve yaygın olarak görülmeyen olarak 2 kategorisi mevcuttur. Bunlardan birisi yani yaygın olarak görülmeyen 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Bu yan etkiler şu şekildedir:

 • Uygulama yerinde yanma hissi ve kaşıntı gibi tahriş belirtileri

Birde bununla birlikte seyrek olarak görülen yani 1.000 hastanın birinden az, fakat 10.000 hastanın birinden fazla görülme olasılığı olan yan etkiler mevcuttur. Onlar ise şu şekildedir:

 • Deride kuruluk, deride tahriş, derinin incelmesi (atrofi), kıl köklerinde iltihap, akne ve irinli deri kabarcığı (püstül) oluşumu
 • Glukokortikoidler ile tedavi sonrasında uygulama şekline ve yerine bağlı olarak bildirilen diğer yan etkiler: temasa bağlı alerji, deri renginde değişiklik, çizgisel deri lekeleri ile belirgin deri hastalığı (striae rubrae distensae), yapısal değişiklikler, deride kanama, yüzün orta kısmını tutan, kırmızı ve iltihaplı sivilceler yapabilen, kızarıklık ve kılcal damar genişlemeleri ile seyreden bir hastalık (rozasea), ağız etrafında sivilce benzeri oluşumlar ve soyulmayla kendini gösteren iltihaplı deri hastalığı (perioral dermatit), vücut yüzeyindeki kılcal damarlann genişlemesi (telanjiektazi), kılcal damarlardan sızan kanın deride kırmızı-morumsu kanama noktalarının oluşturduğu hastalık (purpura) veya steroid aknesi.

Sicorten krem muadili

Sicorten kremi eczanelerde bulamayanlar muadilini aramaya başladı. Lakin Sicorten kremin ne yazık ki muadili henüz bulunmamaktadır. Doktorunuzdan başka krem yazmasını isteyebilirsiniz.

Sicorten krem fiyatı

Biz yazımızı yazarken Sicorten krem ortalama olarak 10 TL’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu