Sinir Sıkışması Nedir? Sinir Sıkışması Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sağlık sorunları arasında yer alan sinir sıkışması vücudun her bölgesinde oluşabilecek bir sinir hastalığıdır. Peki sinir sıkışması nedir? Vücutta yer alan kas, kıkırdak, kemik ve tendon gibi dokuların sinirlere aşırı derecede baskı uygulaması sonucunda oluşmaktadır. Sinir hücrelerinin bulunduğu alanın etrafındaki dokuların sinirlere baskı uygulaması şeklinde oluşmaktadır. Kaslarda ciddi anlamda oluşan bu ağrı tedavi edilmesi gereken bir hastalığı ortaya çıkarmaktadır. Böylece sinir sıkışması nedir sorusunun cevabını bulmak mümkündür. Sinirlerde ağrı, hissizlik ve karıncalanma durumlarının oluşması sinir sıkışması sorununda görülen semptomlar arasında yer almaktadır. Fıtık ve siyatik ağrılar gibi durumların görülmesine de neden olabilmektedir. Çok büyük bir endişe duyulmasına gerek yoktur. Genel olarak sinir sıkışması tedavisi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

SİNİR SIKIŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR?

Hücrelerin sinirlere uygulamış olduğu baskı sonucunda oluşan sinir sıkışmasının bazı nedenleri bulunmaktadır. Sinir sıkışması nedenleri ilk olarak dokuların sinirlere aşırı derecede baskı uygulamasından kaynaklanmaktadır. Bunun dışından sinir sıkışması nedenleri aşağıda yer almaktadır.

*Disk kayması

*bel fıtığı

*Karpal tünel sendromu

*Yaralanmalar ve travmalar

*Obezite

*Duruşta ve oturmada yaşanan bozukluklar

*Stres yaşanması

*Sürekli olarak tekrarlanan eylemler

*Yapılan bazı spor aktiviteleri

*Osteoartrit

Kısa süreli olarak yaşanan sinir sıkışmalarında ciddi sorunlar yaşanmamasına rağmen bazı durumlarda sinirlerde iltihaplanma yaşanabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması adına erken tedavi önemlidir. Kronik sinir sıkışmalarının uzun vadeli olmasında ciddi hasarlar oluşabilmektedir. Sinir sıkışması belirtileri hakkında bilgi sahibi olunmalı ve tedavi için uzman doktora başvurulmalıdır.

SİNİR SIKIŞMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sinir sıkışması belirtileri aşağıda yer almaktadır.

*Sinir sıkışmasının olduğu bölgede aşırı derecede his kaybı ve uyuşukluk yaşanmaktadır. Sinir sıkışması yaşanan bölgeye iğne batırılmasına rağmen iğnenin acısını hissetmemektedir. Sıkışma kaynaklı olarak oluşmuş olan ağrının daha şiddetli olduğundan söz etmek mümkündür.

*Kas ve sinir sıkışmaları omurilik bölgesinde yaşanıyorsa eğer sürekli olarak öksürme ve hapşırma durumları yaşanmaktadır. Sebepsiz olarak başlayan ve sürekli olarak devam eden hapşırma ve öksürme durumlarında sinir sıkışmasından şüphelenmek mümkündür.

*Kol kemiklerinde sinir sıkışması yaşanıyorsa eğer iğnelenme yaşanıyormuş gibi bir hissin oluşmasına neden olmaktadır. Batma hissi beraberinde karıncalanma hissini de getirmektedir.

*Kas ve sinir sıkışması durumunda kaslarda büyük oranda yorulma hissi yaşanmaktadır. Kaslarda yaşanan güç kaybı ve güçsüzlük hissi sinir sıkışması belirtileri arasında yer almaktadır.

*El ve ayaklarda yaşanan hareket kaybı

SİNİR SIKIŞMASI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Sinir sıkışması sorunu her bireyin başına gelebilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Risk faktörlerinin artmasına neden olan bazı durumlar söz konusu olmaktadır. Bu risk faktörleri aşağıda yer almaktadır.

*Duruş bozuklukları

*Cinsiyet

*Obezite

*Kemik mahmuzları

*Romatoid artrit

*Hamilelik

*genetik yatkınlık

*Uzun süre aynı pozisyonda durmak

SİNİR SIKIŞMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Sinir sıkışması tedavisi için uygulanacak ilk adım hastanın dinlendirilmesidir. Sinir sıkışması yaşayan hastanın belirtiler ortaya çıkar çıkmaz uzman doktordan randevu alması ve muayene olması gerekmektedir. Tedaviyi üstlenen doktor sinir sıkışmasına neden olan hareketlerden ve aktivitelerden uzak durulması gerektiğini önermektedir. Sinir sıkışması yaşanan alanlarda atel ya da bant kullanılması konusunda doktorun tetkiklerine bağlı olarak işlemler yapılmaktadır. Hastanın dinlendirilmesi ve sinir sıkışması yaşanan bölgenin rahatlatılması çok önemlidir. Dinlenme aşamasının bitmesinin ardından hastaya sinir sıkışması oluşmuş olan bölge için fizik tedavisi uygulanmaktadır. Sinirlerin üzerinde oluşmuş olan basıncın giderilebilmesi açısından fizik tedavisi uygulanması çok önemlidir. Kaslarda esnemenin ve güçlenmenin sağlanması açısından fizik tedavi etkili bir yöntemdir. Ayrıca sinir sıkışmasının hafifletilmesini ve ortadan kalkmasını da sağlamaktadır. Doktorların önereceği uygulamalar ve reçete edeceği ilaçlar çok önemlidir. Bu nedenle kulaktan dolma bilgiler ile uygulamalar yapmak ya da reçetesiz ilaç kullanmak doğru değildir.

Sinir sıkışması tedavisi sırasından en çok kullanılan ve doktor tarafından tavsiye edilen ilaç grupları arasında kortkosteroid enjeksiyonlar ve analjezik ilaçlar bulunmaktadır. Ağrı ve semptomların giderilmesi ve hastanın yaşamış olduğu sağlık sorunlarının hafifletilmesi konusunda oldukça etkilidir. Uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde hastanın vücudunun herhangi bir yerinde görülen sinir sıkışması giderilmektedir. Sinir sıkışması durumlarında egzersiz yapılması da önerilmektedir. Sinir kaydırma egzersizleri sayesinde sinir sıkışması yaşana bölgede rahatlama hissi yaşanmaktadır. Özellikle ellerde yaşanan sinir sıkışması sorunlarında bu egzersiz yöntemi çok etkili olmaktadır. Ayrıca bilek korsesi kullanımı da doktorlar tarafından önerilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda hasta ilaç ile tedavi yöntemlerine cevap vermemektedir.

Uygulanmış olan bütün tedavi seçeneklerine rağmen sinir sıkışması sorunu ortadan kalkmadığında cerrahi müdahale uygulanması gerekmektedir. Sinir sıkışmasının durumuna, boyutuna, bulunduğu bölgeye ve nedenlerine göre sinir sıkışması tedavisinin cerrahi müdahale ile çözülüp çözülmeyeceğine karar verilmektedir. Sinir çevresine uygulanan baskının cerrahi müdahale ile giderilmesi sayesinde sinir sıkışması sorunu ortadan kalkmaktadır. Ameliyat sonrasında da bazı egzersizler de önerilmektedir. Doktorun önerileri doğrultusunda ameliyat sonrasında da hastanın dikkatli olması ve dinlenmesi gerekmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu