Sirkeyle Gargaranın Faydaları

Sirkeyle Gargaranın Faydaları – İnsan vücudunda dikkat edilmesi gereken en önemli alanlardan biri ağız sağlığıdır. Hastalıkların önlenmesi ve tedavisi için ağız bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Düzenli olarak diş fırçalanması, diş ipi kullanılması, belirli aralıklarla diş hekimine gidilmesi gibi bakım parametrelerinin yanında sirke kullanımı da ağız sağlığı için son derece önemlidir. Sirkenin ne gibi faydaları var, sirkeyle gargaranın faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

 

Sirkeli Suyun Faydaları

Sirke, çok eski tarihlerden günümüze kadar herkes için kullanılan bir besin maddesidir. Çeşitli meyvelerle yapılabilen sirke, insan sağlığı için de çok yararlıdır. Sirke özellikle herkesin mutfağında bulunan bir ürün olarak aslında doğal bir antibiyotik olarak da kullanılmaktadır. Peki, sirkeli suyun faydaları nelerdir? Sirkeli su özellikle grip, nezle, boğaz enfeksiyonu, ağız bakımı, cilt güzelliği, saç sağlığı gibi alanlarda oldukça etkili ve sağlıklı bir besindir. İçinde A, B1, B2, B6, C ve E vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor kalsiyum ve pektin gibi mineralleri barındırır. Ağız bakımı, üst solunum yolu hastalıkları için sirkenin gargara olarak kullanılması çok faydalıdır.

Sirkeyle Gargara Yapmak Ne İşe Yarar?

Geçmişten bu yana şifa amaçlı kullanılan sirke, günümüzde de sağlıklı beslenmeden kişisel bakıma, hatta genel temizliğe kadar pek çok alanda kullanılmaya devam etmektedir. Sirke, sağlık açısından çok faydalı olduğu için hijyen amaçlı da her alanda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarından birisi de sirkeli suyla gargara yapmaktır. Peki, sirkeyle gargara yapmak ne işe yarar? Sirke, içeriğindeki antiseptik özelliği ile dişlerin temizlenmesini sağlar. Ayrıca,

.

  • Ağız kokusunu giderir.
  • Tartar oluşumunu azaltır.
  • Diş etini korur.
  • Boğaz ağrısına iyi gelir.

Ağız sağlığı açısından sirkeli su ile gargara yapmak çok önemlidir. Gargara sonrasında ağızda sirke tadının olması bazı kişilerde rahatsız yaratabilir. Bunun için gargara sonrası birkaç kez ağız su ile çalkalanabilir ya da karanfil kullanılabilir.

Sirke İle Gargara Nasıl Yapılır?

Sirke uzun yıllardır evlerimizde birçok amaç için kullandığımız sağlıklı ürünlerden biridir.Mikroorganizmaları öldürme özelliği ile bilinen sirke ile ağız bakımının yapılması da mümkündür. Sirke ile gargara yapmak, ağız içerisindeki yaraları iyileştirir, yara oluşumunu da engellemeye yardımcı olur. Ağız içi bakımlarda diş fırçalamak kadar gargara yapmak da önem taşır. Peki, sirke ile gargara nasıl yapılır? Sirke ile gargara yapmak çok kolaydır. Bir bardak su ve 2 yemek kaşığı sirke karıştırılır. Homojen bir karışım olması için iyice karıştırılmalıdır. Ardından bu karışım ile gargara yapılabilir. Karışımın yutulmamasına dikkat edilmelidir.

Sirkeyle Gargara Ne Zaman Yapılmalı?

Ağız bakımı açısından diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir ancak ağız içerisinde bulunan bakterilerin yok edilmesi için yeterli bir yöntem değildir. Sirkeyle gargara yapılması, ağız içindeki bakterilerin yok edilmesi için gereklidir. Peki, sirkeyle gargara ne zaman yapılmalı? Ağız temizliği için sirkeyle gargara diş fırçaladıktan yapılmalıdır. Asit yoğunluğu fazla olan sirke ağız içerisindeki bakterilerin giderilmesinde ve bakterilerin neden olduğu yaraların iyileşmesinde oldukça faydalı olacaktır.

Boğaz Ağrısına Sirke İyi Gelir Mi?

Boğaz ağrısı, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Doktor reçetesiyle alınan ilaçlara evde hazırlanan bitki çayları ve gargaralar da boğaz ağrısı için tedaviye ek olarak uygulanır. Peki, boğaz ağrısına sirke iyi gelir mi? Elma sirkesi asidik yapısıyla boğazdaki mukusun parçalanmasına katkı sağlar. Bakterilerin yayılmasını önler. Boğazınız ağrıdığında birkaç gün, sabah akşam gargara uygulaması yapabilirsiniz. Ancak gereğinden fazla gargara yapıldığında ve yutulması sonucunda mide mukozasında hasara ve ülsere, diş minesinde zayıflamaya neden olabilir.

Boğaz Ağrısı İçin Gargara Tarifi

Boğaz ağrısını geçirmek için 1/4 bardak bal ile 1/4 bardak elma sirkesini karıştırıp her 4 saatte bir, bir yemek kaşığı içebilirsiniz. Öte yandan 1/2 tas sirkeyi 1 tas suyla karıştırın. Karışıma bir tutam karabiber ile bir tutam rafine edilmemiş deniz tuzu ilave edin. Karışımı ısıtıp gargara için hazır hale getirin. Biraz soğuduktan sonra gargara yapın. Başka bir gargara tarifi de şöyle: Bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı sirke koyup gargara yapın. Burada dikkat etmeniz gereken şey, sadece sulandırılmış sirke kullanmanızdır. Bir bardak suya bir tatlı kaşığı sirke dozajına sadık kalmazsanız saf sirke diş minesine zarar verebilir.

Hangi Sirke Neye İyi Gelir?

Sirke, salataları lezzetlendirmenin dışında hem sağlık açısından hem de temizlik açısından evlerimizin vazgeçilmez bir ürünüdür. Sirkenin sırrı, hangi sirkeyi hangi amaçla kullanacağınızı bilmekten geçiyor. O halde, hangi sirke neye iyi gelir? Birlikte bakalım:

  • Üzüm Sirkesi: Cilde iyi gelir. İçerdiği asitler sayesinde arı sokması gibi durumlarda, acı duyulan bölgeye sürmek rahatsızlığı en aza indirir. Derinin su toplamasını da önler.
  • Elma Sirkesi: İştah kontrolü sağlar. Yemekten önce içilen bir kaşık elma sirkesi, tokluk hissi yaratır. Ayrıca alkali yapısı ile vücudun PH düzeyini dengeler. Kolesterolü düşürür. Tüm sirkeler gibi anti bakteriyel özelliği olan bu sirkeyle akneye yatkın ciltler de temizlenebilir.
  • Beyaz Sirke: Organik temizlik malzemesi olarak kullanılır.  Beyaz sirke ile evdeki tezgâh, mermer, cam gibi yüzeyleri temizleyebilirsiniz. Çamaşır makinesinin yumuşatıcı gözüne bir kapak beyaz sirke ile ekleyerek çamaşırlarınızı dezenfekte edebilirsiniz.
  • Nar Sirkesi: Bağırsak problemlerine iyi gelir. İshal durumunda sulandırılarak tüketilen bir kaşık nar sirkesi, kısa sürede sonuç verir. Diş etinin daha sağlıklı olması ve diş eti kanaması gibi rahatsızlıklar için doğal bir çözümdür.
  • Balsamik Sirke: Kilo kontrolü sağlar. İçerdiği potasyum sayesinde kan basıncını düzenler.  Bağışıklık sistemini canlandırır. Mide iltihabına iyi gelir.

Her mutfakta bulunan sirkeyi sağlık amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sirkeyi, sağlık açısından tüketirken dozunda kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu