Sivilce Çeşitleri ve Tedavisi

Onlara lekeler, sivilceler derlerse de çoğumuz hayatımızın bir noktasında hafif akne yaşarız. Sıklıkla gençlik yıllarında bir sorun olan akne cilt gözeneklerinin aşırı yağı dışarı atmasının ölü cilt hücreler tarafından engellendiğinde başlar. Bu makalede özellikle sivilce(akne) çeşitleri ve tedavi- önleme yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Bazı insanlar ciddi akne geçirir, yüz, göğüs ve sırt yüzlerce sivilce ile sonuçlanır, ancak pek çok tedavi yardımcı olabilir.

Hemen hemen hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde akne(sivilce)sorunu ile karşı karşıya kalırız. Türkiye’de ergenlik çağlarındaki erkek ve kadınların %85 i akne sorunu ile karşılaşır. Akne (sivilce) oluşumu çok ciddi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen çoğu zaman psikolojik etkileri olmaktadır.

Akne (Sivilce) Çeşitleri ?

Akne (Sivilce) tüm durumlarda aynı nedene bağlı olarak oluşmaz. Tüm Akne (Sivilce) oluşturan genel neden aynı – yağ üretimini uyaran hormonal dalgalanmalar- olsada farklı Akne (Sivilce) türleri vardır. Macrene Alexiades-Armenakas, MD, PhD, Yale Tıp Fakültesinde dermatoloji profesörü ve akne için lazer tedavisinde uzman bir yardımcı klinik profesörüne göre New York’ta yaşayan akne vakalarının çoğu, üç ana kategoriden birine uyuyor:

Komedyen akne. Siyah noktaları ve beyaz kafa türlerini içeren hafif akne türüdür. Cilt yağının sebum denilen bileşeni, eski cilt hücreleriyle birlikte derinin gözeneklerini bloke ettiğinden oluşur. Komedyen sivilce çoğunlukla alın, burun ve çenede görülür.

İnflamatuvar sivilce. Akne bu formu “fiş” (siyah nokta veya beyaz kafa) hemen altındaki bölge kızarıklık ve kızarıklık oluşması durumunda oluşur.

Kistik akne. Sivilce en şiddetli formu olan kistik akne, salgın bölgesinde gerçek bir enfeksiyon sonucu gelişir. Kistik akne genellikle ailelerde geçer. Genellikle çok acı verici olup, şekil bozukluğu, kalıcı yara izi ile sonuçlanabilir. Bu bakımdan bu tür akne şiddetli ve güçlü olduğundan tedaviside uzun -bazen 2 ayın üzerinde- sürebilir

Akne (Sivilce) Çeşitlerine Göre Tedavisi

Aknenin oluşumu yukarıda da belirtiğim üzere yağın cildin dışına atılamamasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik adımlar atıldığında tedavi kolay olacaktır ama unutulmamalıdır ki Akne (Sivilce) oluşumu ergenlikte yine de doğal karşılanmalıdır. Akne (Sivilce) tedavisi için güzellik salonlarından medet ummak son derece yanlıştır. Vücudumuzda Akne (Sivilce) oluşumunu engellemek için öncelikle yağlı gıdalar(evet patates cipsi)dan uzak durmalı ve mümkün olduğunca derimizdeki gözeneklerin tıkanmaması için temiz tutmalıyız. Benim kullandığım ve faydalandığım yöntem ise son derece basit ve ucuz bir yol olan eczanelerde satılan sebamed sabunlar kullanmaktır yoksa inanın pahalı kozmetiklerin yada güzellik salonlarının Akneyi tedavi etmesi mümkün değildir. En güzel tedavi mümkün olduğunca cildi sabunla yıkayıp gözeneklerin yağları kolayca dışarı atmasını sağlamaktır.

Bu yazıyı yazarken 10 dan fazla yerli yabancı bilimsel makalelerden yararlandım lütfen şu otu bu otu özelliklede ergenlik çagındakiler yüzüne sürmesin Akne (Sivilce) oluşumunun sebebi belli sebebi ortadan kaldırdığımızda tedavi kendiliğinden gerçekleşecektir zaten.

Her bir sivilce türü ne kadar şiddetlidir?

Siyah başlı ve beyaz başlı olanlar sivilce çeşitlerinin en hafif formlarıdır. Bunlar bazen salisilik asit bazlı tonerler veya benzoil-peroksit leke muameleleri gibi OTC topikal ilaçlarla temizlenebilir. OTC ilaçlarına yanıt vermiyorlarsa, komedonlar topikal retinoidlerle kolayca tedavi edilir. Siyah noktaların ve beyaz noktaların temizlenmesinde çok etkilidir. 

Püstüller ve papüller 2. Derece ancak daha ılımlı akne formlarıdır. Bunlar OTC ilaçlarıyla temizlenebilir veya olmayabilir. Ancak çok yaygın, dermatologdan oral veya topikal bir reçete gerektirebilir.

Nodüller ve kistler, en şiddetli sivilce formudur. Şiddetli akneyi temizlemek için bir dermatoloğa başvurmalısınız. Nodül ve kistlerin toplanması veya popülasyonu yara izlerine yol açabilir.

Akne (Sivilce)li Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Akne (Sivilce) ergenlikte uzun süre sizinle birlikte olacaktır ama merak etmeyin hepimiz gibi sizde bu sorundan kurtulacaksınız

Akne (Sivilce)nizle çok fazla oynamanız iz kalma riskini de artıracaktır(Ben çok oynardım Akne (Sivilce)lerimle ama bende kalmadı şükür ama uzmanlar uyarıyor dikkat…)

Yukarıda anlattığım gibi bir çok Akne (Sivilce) çeşidi vardır ve farklı tedavi yolları vardır eşten dosttan ilaç almadan eğer çok şiddetli ise bir dermatoloğa görünmek sizin için faydalı olur.

Aşağıda Akne (Sivilce) Çeşitlerine göre tedavisinde faydalandığınız yolları bizimle yorum olarak paylaşırsanız tecrübelerinizden diğer insanlarda yararlanabilir. Ya da bize doğrudan soru sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu