Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce ve akne problemleri için cilt bakımı
Güzellik

Sivilcelere ne iyi gelir? Sivilce ve akne problemleri için cilt bakımı

Sivilce ve akne problemi yaşanan hassas ciltlerin bakımı oldukça zor ve zahmetli olabilir. Üstelik bu duruma aşırı yağlanma istenmeyen cilt sorunları eklenince, kullanılacak her bakım ürünün ve uygulanacak her türlü işlemin hassasiyetle araştırılması gerekir. Ciltte sivilce ve akne gibi problemler yaş, genetik faktörler, stres, hormonal durumlar, cilt bakım ürünleri ve makyaj gibi çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir. Evde uygulanacak yöntemler ve kullanılacak ürünlerle sivilce ve akne probleminin önüne geçmek mümkündür. Ancak bu durum için profesyonel destek almak ve problemin nedeninin araştırılmasını sağlamak da oldukça önemlidir.

Sivilce ve akne problemi

Sivilce ve akne problemi

Bazı dönemlerde yüzünüzde ve vücudunuzun diğer bölgelerinde sivilce ve akne oluşumuna rastlayabilirsiniz. Bu neredeyse her insanın yaşadığı normal bir durum olsa da sivilcelerin iltihaplı olması, uzun süre geçmemesi, estetik görünümü bozması ve çoğalması gibi istenmeyen sorunlarda önlem almak gerekir. Bu gibi süreklilik oluşturan problemlerin çözümü için profesyonel cilt bakım uzmanlarına başvurmanızda yarar vardır. Bunun yanında evde uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler de bulunur. Bu yöntemleri cildinize zarar vermeyeceğinden ya da alerjik bir durum oluşturmayacağından emin olduktan sonra uygulamanız yarar sağlar. Doğal ve zararsız gibi görünen yöntemlere bazı ciltler olumlu tepki verirken bazı ciltlerde istenmeyen durumlar oluşabilir. Bu nedenle cildinizi iyi tanımalı ve herhangi bir beklenmeyen sonuçla karşılaştığınızda doktora başvurmayı ihmal etmemelisiniz. Tüm cilt tipleri için geçerli olan bu durum, hassas ciltler için daha fazla ön plana çıkar.

Sivilce ve akne neden olur?

Neden sivilce ve akne problemim var? Akne ve sivilce neden olur?

Her bireyin yaşamının bir parçası olarak sivilce ve akne problemi yaşayabileceğini söyledik. Ancak bazı ciltlerde bu problem çok daha yaygın görülmekte ve estetik görünümü oldukça kötü etkileyebilmektedir. Peki sivilce ve akne neden oluşur? Yaygın olarak sivilce ve akne oluşumuna neden olan faktörlerden bazıları şunlardır:

Ergenlik

Her yaşın ayrı bir güzelliği varken ayrı bir zorluğu da vardır. Şüphesiz ki ergenlik dönemi de hem zorluğu hem de güzelliği bir arada bulunduran bir yaş grubudur. Yaşanan hormonal değişimler sonucunda yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde akne oluşumuna sık sık rastlanan bir dönemdir.

Regl öncesi dönem

PMS de adı verilen regl öncesi dönemde en çok yaşanan belirtiler stres, gerginlik, ani duygu değişimleri, kasıklarda ağrı ve kasılmalar ile sivilce problemleridir. Yine bir hormonal değişimin gündemde olduğu regl öncesi dönemde de sivilce veya akne oluşumu ile sıkça karşılaşılır.

Beslenme

Özellikle yağlı ve abur cubur beslenme, sivilce ve akne problemlerine en çok yol açan etkenlerden biridir. Her dönemde sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat etmek, bol su içmek gerekir. Sağlıksız beslenmek sivilce gibi çeşitli cilt problemlerinin yaşanmasına davetiye hazırlar.

Makyaj

Cildi dinlendirmeyen, hava almayan makyaj malzemeleri gözeneklerin tıkanmasına ve dolayısıyla sivilce gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Makyaj yapmak her ne kadar keyif aldığımız bir aktivite olsa da özellikle sivilcelerimizin olduğu dönemlerde ten makyajı yapmaya ara vermek yararlı olur. Ayrıca makyajı çıkarmadan uykuya dalmak da sivilce oluşumu ile sonuçlanabilen bir davranıştır.

Stres

Pek çok hastalık ve cilt problemlerinin temelinde duygusal sebepler de yer alır. Stres ve anksiyete durumları, sivilce ve akne oluşumuna sebep olan başlıca faktörler arasındadır. Bu nedenle özellikle duygusal anlamda yorgun olduğumuz dönemlerde sivilceler de vücudumuzda yer almaya başlayacaktır.

Cilt temizliğine dikkat etmemek

Makyajlı uyumak, cildi yeterince arındırıp temizlememek gözeneklerin tıkanmasına ve dolayısıyla sivilce oluşumuna sebep olur. Bu nedenle cilt bakım rutininizin en önemli adımı cilt temizliği olmalıdır.

Sivilce ve aknelere ne iyi gelir?

Sivilce ve aknelerden nasıl kurtulurum? Sivilce ve aknelere ne iyi gelir?

Cilt bakımı için pek çok ürün kullanılıyor ancak yine de sivilcelerinizin oluşumunu engelleyemiyorsanız cilt bakım rutininizi yenilemenizde fayda var. Sivilce ve akne oluşumunu engellemek ve mevcut sivilceleri yok etmek için pek çok doğal yöntem vardır. Ancak bu yöntemlerin yetersiz kaldığı noktalarda profesyonel kişilerden hizmet almak gerekir. Sivilce veya akne oluşumuna neden olan sebebi bulduğunuz takdirde çözüme ulaşmanız da çok daha kolay bir hal alır. Bu nedenle inatçı ve iltihaplı sivilceler için uzman desteği almayı ve sebeplerini araştırmayı tercih edebilirsiniz. Belirli dönemlerde artıp azalan ve estetik görünümü bozduğunu düşünen sivilceler için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

Cilt Temizliği

Her cilt tipinde ve özellikle sivilce oluşumuna müsait hassas ciltlerde, etkili bir cilt temizliği rutini önemlidir. Sivilce oluşumuna engel olan, yağlandırmayan sabunlar ve yüz temizleme ürünleriyle yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ferah ve gözenekleri açan bir temizlik için 15 dakikalık bir buhar banyosu yapmanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda makyajınızı nazik hareketlerle ve etkili bir temizleyici ile çıkarmanız çok önemlidir. Makyajla uyumak cilt problemlerinin en büyük sebeplerinden biridir. Geceleri makyajı temizledikten sonra sivilce ve akne kremi uygulayarak uyuyabilirsiniz.

Sivilce ve akneler için maske

Akneli veya sivilceli ciltler, kil maskesi gibi yağlanma karşıtı maskeleri tercih edebilir. Evde hazırlayacağınız doğal maskeler ya da güvenilir hazır maskeler yardımıyla akne oluşumunu kontrol altına almanız mümkündür. Haftada 1 kez sivilce karşıtı maske uygulamak, cilt bakım rutininizin bir diğer önemli parçası olmalıdır.

Cildi nemlendirme

Sivilce oluşumu ve tedavisi için kullandığınız ürünler cildinizi kurutabilir. Bu nedenle sivilce oluşumunu önlemek için yaptığınız rutinlerinizde de nemlendirici kullanımını aksatmamalısınız. Yağlı ve akneli ciltlere uygun nemlendiricinizi her gün kullanmalısınız.

Güneş kremi kullanımı

Güneş kremleri, sanılanın aksine sadece yaz mevsiminde kullanılmaz. Güneşin zararlı ve kurutucu etkisinden uzaklaşmak için cilt tipinize uygun bir koruyucu kremi her mevsim kullanmalısınız. Bu hem sivilcelerden hem de diğer pek çok cilt probleminden kurtulmanız için etkili bir adımdır.

Sivilceler için maske

Sivilce ve akne maskesi nasıl hazırlanır? Sivilcelere hangi maske iyi gelir?

Her cilt tipine uygun olarak farklı maskeler hazırlayıp uygulayabilirsiniz. Sivilce ve akneleri tedavi eden maske tariflerini sizler için sunuyoruz. Evinizde bulunan malzemelerle kolayca sivilce maskesi yapabilir ve düzenli kullanımla sivilcelerinize olan iyileştirici etkisini görebilirsiniz.

Sivilce kurutucu limon maskesi

Sivilceleri kurutmak için kolayca hazırlayabileceğiniz maske tarifi;

 • 1 adet limonun suyu sıkılır,
 • 1 çay kaşığı karbonat içerisine atılır ve iyice karıştırılır.
 • Hazırlanan karışım sivilcelerin olduğu noktalara sürülür,
 • En fazla 5 dakika bekletilir ve temizlenir.
 • Bu işlemden sonra mutlaka nemlendirme yapmanız gerekir.

Sivilce ve aknelere gül suyu ve bal ile çözüm

Gül suyu, cilt temizliğinde en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Gül suyu ve bal maskesiyle sivilce ve aknelerinizi tedavi edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler;

 • Birkaç yemek kaşığı limon suyuna 1 kaşık balı ekleyin,
 • Bu karışımı cildinizin tamamına uygulayın,
 • Yaklaşık 20 dakika kadar bekletin ve yıkayın,
 • Cildinizi nemlendirin ve ferahlamanın tadını çıkarın.

Yumurta ile sivilce maskesi

Yumurta akından yararlanarak sivilce ve akne problemi için maske hazırlamaya ne dersiniz? İşte tarifimiz;

 • 1 adet yumurta akının içerisine 1 kaşık limon suyu ekleyin,
 • Bu karışımı sivilceler üzerine uygulayın,
 • Ardından yaklaşık 10 dakika bekletin ve yıkayın,
 • Bu işlemden sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Bal ve tarçınla sivilce maskesi

Lezzetli bir sivilce maskesi hazırlamak ister misiniz? Bu maske sivilceleri kuruturken onarıcı ve ölü derileri arındırıcı bir etki de sunar. İşte bal ve tarçınla akne ve sivilce maskesi tarifi;

 • 3 kaşık balın içerisine 2 kaşık tarçını atıp karıştırın,
 • Bu karışımı yüzünüzün tamamına uygulayın,
 • Yaklaşık 20 dakika yüzünüzde bekletin,
 • Arından iyice yıkayıp daha sonra nemlendiricinizi sürün.

Aspirinle sivilce maskesi

Salisilik adı verilen aspirin asidi, cilde iyi gelmektedir. Bu nedenle aspirini cilt bakımınız için kullanabilirsiniz. Aspirinle sivilce tedavisi için tarifimiz;

 • 4-5 adet aspirini ezerek un haline getirin,
 • Aspirinlerin içerisine yarım limon suyu ve 1 çay kaşığı karbonat ekleyin,
 • Sivilce olan bölgelere uygulayın,
 • Yaklaşık 15 dakika bekletip yüzünüzü temizleyin,
 • Ardından yüzünüzü nemlendirmeyi unutmayın.

Şems Arslan sivilce tedavisi

Ünlü uzman Şems Arslan, sivilce ve akne gideren tarifini takipçileri ile paylaşmıştır. Bu yazımızda Şems Aslan sivilce ve akne önleyici tonik tarif videosuna ulaşabilirsiniz. Şems Arslan sivilce dereceleri için şu bilgiyi vermiştir;

 • 1- 5 sivilce arası başlangıç seviyesi yani 1. Seviye sivilcedir. Bu sayıdaki sivilceler evde alınacak önlemlerle iyileştirilebilir.
 • 5-10 sivilce arasında sorun büyümeye başlar. 2. Seviye sivilce durumu oluşur ve bu durumda doktora gitmekte yarar vardır.
 • 15 sivilceden sonra yani 3. Seviyede evde uygulama yapılarak çok fazla çözüm sağlanamaz. Bu nedenle kesinlikle doktor müdahalesi olması gerekmektedir.

Şems Arslan tarafından verilen sivilce ve akneler için tonik tarifi;

 • 1 su bardağı kaynar su içine 1 tatlı kaşığı sirke konur,
 • 1 salatalık 4 parçaya bölünüp içerisine atılır,
 • Bu karışım çalkalanıp tonik olarak yüzün tamamına uygulanır.

Sivilce ve akne izleri nasıl geçer? Sivilce ve akne izleri için kesin çözüm

Yine uzman Şems Arslan’dan sivilce izlerine çözüm sağlayan 1 dakikalık kür tarifi;

 • 1 adet yumurta akı,
 • 1 çay kaşığının uzuyla tuz,
 • 1 çay kaşığının ucuyla karbonat
 • 1 çay kaşığı buğday nişastası

Bu malzemeler iyice karıştırılır. Her gün sivilce ve akne izlerinin bulunduğu noktaya uygulanır. 1 dakika kadar bekletilir ve temizlenir. Böylece sivilce izlerinde büyük ölçüde azalma olur. Bu doğal yöntemin yanı sıra sivilce ve akne izlerini gideren profesyonel yöntemler de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Kimyasal peeling,
 • Lazer scar tedavisi,
 • Fraksiyonel lazer

Bireyler bu yöntemleri ya da evde hazırlayabilecekleri doğal maskeleri uygulayarak akne ve sivilce izleri için çözüm bulabilir. Bu saydığımız profesyonel yöntemler estetik merkezlerinde uygulanmaktadır. Bu yöntemleri tercih edenler kadar doğal yöntemlerle sivilce izlerinden kurtulan bireyler de bulunur.

Sivilce ve akne probleminde merak edilenler

Sivilce ve akne problemleri konusunda en çok merak edilenler

Bu yazımızda sizlerle sivilce ve akne problemlerine yönelik uygulayabileceğiniz çözümlerden bahsettik. Şimdi de bu konu hakkında diğer sorularınızı cevaplamaya çalışacağız.

Sivilce ve akne nasıl geçer?

Sivilce ve akneleri geçirmek için sivilce kremi gibi ürünler kullanabileceğiniz gibi evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemler de bulunur. Bu yazımızda size bu yöntemleri anlattık.

Sivilce ve akne izleri nasıl geçer?

Sivilce izlerini geçirmek için lazer tekniği ve diğer profesyonel yöntemler tercih edilebilir. Ayrıca bu yazımızdan ulaşabileceğiniz Şems Arslan’ın sivilce izleri için tonik tarifini de uygulayabilirsiniz.

Sivilce ve akne arasındaki fark nedir?

Sivilce ve akne aynı anlama gelse de bazı durumlarda iltihaplı olanlara sivilce daha küçük olanlara akne denmektedir.

Sivilce akne abdesti bozar mı?

Sivilce ve akne abdesti bozmaz. Ancak sivilcelerin çok kanaması durumu Hanefi mezhebinden olanlar için abdesti bozabilir.

Sivilce ve akne hangi bölüm bakar? Sivilceler için hangi doktora gidilir?

Sivilce ve aknelere bakan bölüm deri ve zührevi hastalıklar yani cildiye bölümüdür. Ayrıca bu sivilcelerin başka bir rahatsızlıktan kaynaklanmasından şüphe ediliyorsa iç hastalıkları yani cildiye bölümüne de gidilebilir.

Sivilce ve akne nasıl geçer?

Sivilce ve akne problemleri krem, tonik, maske ya da ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu yazımızda sivilce tedavisi için önerilerde bulunduk.

Yetişkinlerde akne neden olur?

Sivilceler genellikle ergenlikte artsa da her yaşta görülebilir. Bu yazımızda bahsettiğimiz beslenme, makyaj, cildin temizlenmemesi gibi pek çok etken sadece ergenlikte değil diğer yaşlarda da sivilce oluşumuna neden olmaktadır.

Sivilceli yüze ne iyi gelir? Yüzdeki sivilce neden olur?

Yüzde sivilce oluşumu makyaj, yeterince temizlenmeme, hormonal etkenler gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişir. Sivilce ve akneler en çok yüzde belirgin olur. Estetik görünümü oldukça bozan bu durum için bu yazımızda bahsettiğimiz maskeleri kolayca uygulayabilirsiniz.

Sırtta çıkan sivilceler neyin habercisi?

Sivilceler yalnızca yüzde çıkmaz. Farklı vücut bölgelerinde yer alan sivilceler farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Sırt ve omuzda çıkan sivilcelerin nedeni ciltteki fazla yağlanma ve bakteri problemidir.

Büyük sivilceler nasıl yok edilir? Büyük sivilceler nasıl geçer?

Büyük ve iltihaplı sivilceler bazen ağrılı boyutlarda olabilir ve oldukça uzun süre geçmeyebilir. Büyük ve iltihaplı sivilceler nasıl yok edilir? Sorusu için karbonatla uygulama yapmak önerilir.

Boyun bölgesinde sivilce neden çıkar?

Boyun bölgesi, yüz bölgesi kadar hassastır. Bu nedenle yüze uygulanan nemlendirme ve diğer bakım işlemleri boyun bölgesine de uygulanmalıdır. Yüzde sivilceye neden olan koşullar boyunda da sivilce oluşumuna neden olabilir.

Sivilceler için hangi yağ kullanılır?

Doğal yağlar cilt bakımının her aşamasında oldukça önemlidir. Sivilce ve akne oluşumunu engellemek ve gözenekleri temizlemek için tatlı badem yağı, limon kabuğu yağı ve kekik yağı kullanılabilir.

Kör sivilce neden olur? Baş vermeyen sivilce nasıl geçer?

İltihabı dışarıya vermeyen sivilcelere kör sivilce denmektedir. Kör sivilceler daha uzun süre şişlik yapar ve baş vermesi de iyileşmesi de diğer sivilcelere göre vakit alır. Bu sivilce için sıcak ve soğuk kompres yapılabilir. Bu sayede hem çabuk baş vermesi sağlanır hem de sivilce ağrısı da azaltılır.

Sivilce şişliği ve kızarıklığı nasıl geçer? Sivilceler kaç günde iyileşir?

Sivilceler ortalama 4-5 gün içerisinde iyileşmektedir. Bu süreçte kızarıklık ve şişlik için soğuk, ılık kompres uygulanabilir, karbonat kullanılabilir. Ayrıca yazımızda bahsettiğimiz diğer doğal yöntemleri de akne ve sivilcelerinizin hızlı iyileşmesi için kullanabilirsiniz.

İltihaplı sivilcenin üstüne ne sürülür? İltihaplı sivilceye hangi krem iyi gelir?

İltihaplı sivilcenin daha çabuk kuruması için limon ve karbonatı deneyebilirsiniz. Ayrıca Benzamycin adlı sivilce kremi de hızlı iyileştirmede etkilidir.

Çene bölgesinde neden sivilce çıkar?

Çene bölgesi yüzün yağlanmaya en çok müsait olan bölgesidir. Aynı zamanda yüz yıkama sırasında çeneye çok dikkat edemeyebiliriz. Bu da bu bölgedeki gözeneklerin tıkanmasına ve yağlanmasına neden olabilir. Bu durumlar da çenede sivilce oluşumuna neden olur.

En çok hangi yiyecekler akne yapar?

Sağlıksız beslenme vücutta ve ciltte pek çok probleme neden olur. Bunlardan biri de sivilce sorunudur. Sivilcelerin oluşumuna davetiye çıkaran yiyecekler fazla yağlı ve baharatlı abur cuburlardır.

Diş macunu sivilcelere iyi gelir mi?

Diş macunu iltihaplı sivilcelerin kurutulması için kullanılan bir yöntemdir. Peki diş macunu sivilceye iyi gelir mi? Diş macunu cildi fazlasıyla kurutmaya etkilidir. Bu nedenle bu uygulama bazı uzmanlar tarafından önerilmez. Eğer diş macunu uygulanacaksa yalnız sivilcenin en uç kısmına uygulanmalı ve kısa bir süre bekletilmelidir.

Hangi vitamin eksikliği sivilce yapar?

Yetersiz beslenme ve bazı vitamin eksikleri sivilceye yol açmaktadır. B vitamini ve çinko eksikliği vücudun çeşitli bölgelerinde sivilce oluşumuna neden olur.

Kortizon ilaçları sivilce yapar mı?

Kortizonlu ilaçların yan etkilerinden biri de sivilce ve akne oluşumudur. Bu nedenle bu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzla birlikte sivilceler için de bir tedavi belirleyebilirsiniz. Ayrıca yazımızda bahsettiğimiz doğal yöntemleri değerlendirebilirsiniz.

Emojiyle tepki ver!

İlk Yorumu Sen Yap!