Sol kolda uyuşma neden olur? Sol kolda uyuşma kalp krizi belirtisi mi?

Sol kolda uyuşma kalp krizi habercisi midir? Son zamanların en sık sorulan soruları arasında yer alıyor. Sol kolda uyuşma kalp krizi geçirme tedirginliği yaşattığı için korkulan bir durumdur. Sol kol uyuşması her zaman kalp krizi belirtisi değildir. Sol kol uyuşması ve sırt ağrısı ile birlikte görülebildiği gibi sol kol uyuşması ve kalp ağrısı ya da sol kol uyuşması ve karıncalanması gibi birçok semptomla birlikte görülebiliyor. Tüm bu semptomlar ne anlama geliyor? Sol kol uyuşması için hastanelere başvurabileceğimiz gibi sol kol uyuşması evde tedavisi mümkün.

sol kol uyuşması neden olur

Sol kol uyuşması nedir?

Çoğunlukla el, ayak, bacak ve kollarda görülen uyuşma, sinir hücrelerinin aşırı uyarılması ya da hasar görmesiyle oluşan bir histir. Uyuşma oluşan bölgede yokmuş hissi verir. Karıncalanma ya da yanma, batıcı ağrı gibi de oluşabilen uyuşma beyinde gerçekleştiğinde vücudun sağ veya sol kısmında oluşur. El ve ayaklarda oluşan uyuşmalar ağrı ve yanma hissi ile kendini gösterir. Bu ağrıya nöropatik ağrı denir. Bu ağrının genel nedeni diyabettir. Uyuşmanın hangi bölgede oluştuğu çok önemlidir. Uyuşmanın oluştuğu bölgeden çok şiddeti büyük risk taşır. Uyuşmanın oluştuğu bölgelere göre çeşitleri vardır. Sağ ve sol kol uyuşması bu çeşitlerden biri. Ancak sağ ve sol kol uyuşmasının nedenleri birbirinden farklı olabiliyor. Sol kolun uyuşması kalp ve kalbe giden damarlarla alakalı yaşanan bozukluklardan kaynaklanır. Kol uyuşması, kan akışının kısıtlanması sonucunda oluşabilir. Düşmelerde, kazalarda, ağır yük kaldırılması hatta ani hareketler bile sol kolda uyuşmalara sebep olabiliyor. Fiziksel bir etken olmadan oluşan kol uyuşmaları çoğunlukla nörolojik kökenlidir ya da strese bağlı gelişebiliyor.

Vücudumuzdaki sistemler sinir sistemi birbirine bağlıdır. Bu sinir sisteminde bazen kasılmalar oluşur ve vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara neden olur. Tıp bilimcilerine göre sol kolda uyuşma sinirlerin hasar alması veya boyun fıtığına bağlı bir rahatsızlık olarak bilinir. Sol kola giden sinirlerin fiziksel bir etki görmesi ya da ağır bir yükün kaldırılması gibi sorunlar yaşandıktan sonra zedelenme oluyor. Kaslarda ve kemiklerde buna bağlı olarak uyuşma meydana gelir. Sol kol uyuşması sol omuz kısmının altından başlayarak sol el parmak uçlarına kadar devam eden bir sorundur ve yaşam kalitesini oldukça düşürür. Genellikle sol kol uyuşması kadınlarda görülür. Bunun nedeni ise oldukça şaşırtıcı. Kadınların sol elde sürekli olarak takılan evlilik yüzüğünün sinirlere baskı yapmasından kaynaklı olarak meydana geldiği söyleniyor.

Sol kol uyuşması neden olur?

Yukarıda sol kolda uyuşma neden olur sorusunun en belirgin sebeplerinden bahsettik. Tabi sol kol uyuşması sadece düşmeler, kazalar, ağır yük kaldırılması, ani hareketler sonucunda meydana gelmez. Daha farklı sebeplerden de sol kolda uyuşma görülebilir.

 • Sindirim sistemindeki bozukluklar
 • Migren, romatizma gibi sinir sisteminde oluşan hasarlı hastalıklar
 • Beyne giden damarlarda oluşan tıkanmalar
 • Vücutta fazla enfeksiyon olması
 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcak ortamlara maruz kalma
 • Kan şekeri oranındaki düzensizlik
 • Psikolojik rahatsızlıklar (depresyon, stres)
 • Aynı pozisyonda uzun süre uzanmak
 • C, D ve A vitamini eksikliği
 • Potasyum ve magnezyum eksikliği
 • Omurilik kanal daralması
 • Boyun fıtığı
 • Beyin ve omurilik tümörleri
 • MS hastalığı

Sol kol uyuşmasının belirtileri nelerdir?

Sol kolda oluşan uyuşma kaynaklı ağrılar her zaman çok şiddetli olmayabilir. Bu durumlarda medikal yardım almayı düşünmeyiz. Ancak sol kol uyuşması sonucunda kişiler doktora başvuracak kadar şiddetli kol uyuşması yaşayabilirler. Bu kişiler muayene esnasında;

 • Huzursuz ve solgun görünürler.
 • Cilt yüzeyleri soğuktur.
 • Dudak kenarlarında mavimsi renk tonu (oksijen eksikliği nedeniyle oluşur)

Sol kol uyuşması nasıl geçer?

Sinir hücrelerinin aşırı uyarılması ile meydana gelen sol kol uyuşması bir süre sonra hareket merkezini de olumsuz etkilemeye başlar. Uzun süreli devam eden bir sol kol uyuşması durumda herhangi bir müdahale yapmadan bir uzmana görünmeniz gerekiyor demektir. Uzun süreli devam etmeyen sol kol uyuşmalarında evde uygulanan bazı yöntemlerle şikayet giderilebilir.

 • Duruma göre sıcak ya da soğuk uygulaması (eğer sıcak iyi gelmiyorsa soğuk uygulanmalıdır.)
 • Kas gevşetici krem ya da ilaçlar
 • Sol kolun üzerinde de yatmamak

Sol kolda uyuşma kalp krizi habercisi midir?

Kaslarda meydana gelen kasılmalar sonucunda meydana gelen sol kol uyuşması insanları oldukça tedirgin ediyor. Bunun nedeni ise sol kol uyuşması kalp krizi ile bağdaştırılmasıdır. Sol kol uyuşmaları genellikle kalp krizi ile bağlantılıdır. Ancak sadece sol kolda uyuşma ile kalmaz. Sol kolda uyuşma göğüs sıkışması, ensede ağrı, baş dönmesi ve mide bulanması şikayetleri kalp krizi habercisi olabilir. Ancak her sol kol uyuşması kalp krizi belirtisi değildir. Farklı durumlar sonucunda da sol kol uyuşması görülebilir. Sürekli devam eden ve sol kol uyuşmasının yanında sayılan belirtileri gözlemlediyseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Sigara ve alkol sol kol uyuşmasına neden olur mu?

Birçok rahatsızlığa sebep olan ve halk arasında ‘kötülüklerin anası’ tabiriyle anlatılan sigara ve alkol, insan sağlığını tehlikeye atıyor. En zararlı alışkanlıklar arasında yer alan sigara ve alkol sinir hasarlarına ve his kayıplarına sebep oluyor. Bu oluşan sinir hasarları sol kolda uyuşmaya yol açıyor.

sol kol uyuşmasına ne iyi gelir

Sol kol uyuşması bitkisel tedavi yöntemleri

Yukarıda bahsettiğimiz sol kol uyuşmasına iyi gelebilecek yöntemlerin yanı sıra nane yağı ya da çay ağacı yağı gibi ferahlatıcı yağlar ya da bu besinleri içeren kremler ile masaj yapılabilir.

 • Nane yağı

Doğal ağrı kesiciler arasında en etkilisi olmasıyla bilinen nane yağı yalnızca kas ağrılarında değil, migren, reflü, şiddetli baş ağrılarında da etkilidir. Vücudunuzun ağrıyan bölgesine masaj yaparak uyguladığınızda kaslarınızı yumuşatır ve ağrıyı dindirir.

 • Çay ağacı yağı

Naneden sonra en etkili yağlardan biri çay ağacı yağıdır. En keskin kokulardan biri olan mentollü içeriğiyle alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılıyor. Kozmetik ve ilaç fabrikalarının ham maddesi olan çay ağacı bitkisi hem yağ formu hem de karışımlarda ağrı kesici olarak kullanılıyor.

 • Kiraz sapı çayı

Kiraz sapı çayını kendi kuruttuğunuz şekilde kullanılabilirken aktardan yada marketten elde ettiğiniz kurutulmuş kiraz sapını da kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olansa sadece 30 gram yani 3 yemek kaşığı kurutulmuş veya taze kiraz sapı ve yarım litre su! Kiraz sapı çayını hazırlamak için ilk önce yarım litre suyu kaynatın. Daha sonra içine kiraz saplarını ilave edip 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayın. Kiraz sapı çayı uzun süreli uyuşma sonucu oluşan ağrılarını dindiremeye yardımcı olur.

 • Isırgan otu çayı

Doğal bir ağrı kesici olan ısırgan otu, başta böbrek ağrıları olmak üzere migren ve eklem ağrıları gibi şiddetli ağrılara çok fayda sağlıyor. Eğer ısırgan otu çayını taze yapraklar ile yapacaksanız 4-5 taze ısırgan otu yaprağı yeterli olacaktır. Bu taze yapraklarla 10 dakika kadar demlemeniz yeterli olacaktır. Eğer ısırgan yapraklarını ince ince doğrayıp kurutulmuş haliyle hazırlamak istiyor iseniz 1 su bardağı su için 1 tatlı kaşığı kurutulmuş ısırgan otu yeterli olacaktır. 5-10 dakika demlendikten sonra kokusu çıkan ısırgan otu süzülür ve 5 dakika dinlendirilir. Dinlendirdikten sonra tüketilmelidir. Tatlandırılmadan içilmelidir ve günde 2 bardaktan fazla tüketilmemelidir.

sol kol uyuşması nasıl geçer

Sol kol uyuşmasının diğer belirtilerle ilişkisi 

Sol kol uyuşması beraberinde birçok belirti getirebilir. Bu bölümde sol kol uyuşması ve diğer belirtiler ile olan ilişkileri ve bu belirtilerin sonuçları yer alıyor.

 • Sol kol uyuşması ve kalp ağrısı

Kalp damarlarıyla ilgili tıkanmalar, daralmalar sonucunda oluşabilen sol kol uyuşmasıyla birlikte görülen kalp ağrısına panik atak sebep oluyor olabilir. Ancak ağrı uzun süreli ve çok şiddetliyse mutlaka bir uzmana görünmek gerekiyor.

 • Sol kol uyuşması ve sırt ağrısı

Sol kolda uyuşma bir süre sonra kolda ve vücudumuzun farklı farklı yerlerinde ağrılara sebep olabilir. Sol kol uyuşmasına en sık eşlik eden belirti sırt ağrısıdır. Sırtta ve kollara da yayılan ağrılar oluşturan reflü, hastaların sırt ve kol ağrısı sebebiyle uzmana başvurmalarına neden oluyor.

 • Sol kol uyuşması ve baş ağrısı

Sol kol uyuşması her zaman ciddi hastalıkların sebebi değildir. Bazen basit bir soğuğa maruz kalma durumunda da oluşabilir. Sol kolda uyuşma ve baş ağrısı şikayeti genelde kış günlerinde karşımıza çıkar ve üşüme sebepli oluşur. Ayrıca stres ve gerginlikler de bu şikayetlere sebep olabiliyor.

 • Sol kol uyuşması ve karıncalanma

Sol kol uyuşması ile birlikte görülen karıncalanma şikayeti daha çok hamilelikte görülür. Buna sebep olan ise karpal tünel sendromudur. Sol kolda uyuşma, ağrı ve karıncalanma şeklindedir ve parmaklara kadar iner.

 • Sol kol uyuşması ve boyun ağrısı

Boyun ağrısıyla sık sık birlikte seyreden sol kol uyuşması boyun fıtığı sebebiyle oluşabilir. Boyun fıtığı, omurlar arasında bulunan disk dokusunun yırtılarak omurilik ve sinirlere bası yapması sonucu oluşur. Bu durumda boyun fıtığında görülmesi en muhtemel belirti sol kolda uyuşma ve boyun ağrısıdır.

 • Sol kol uyuşması ve burun kanaması

Özellikle kış günlerinde sık karşılaşılan durumlardan biri de sol kolda uyuşma ve burun kanamasıdır. Bunun nedeni soğuk ve kuru havadır. Soğuk ve nemsiz hava burun damarlarının nemini kaybetmesine ve yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle burun kanamaları oluşabilir. Sol kol uyuşması ve burun kanaması soğuk havalara maruz kalma sonucu ya da tansiyonun yükselmesi sonucunda da meydana gelebilir.

 • Sol kol uyuşması ve covid

Son zamanların korkulu rüyası korona virüs salgınına yakalanan hastaların büyük çoğunluğunda sol kol uyuşmasının olduğu tespit edildi. Covid sonrası sol kol uyuşmasına ağrı ve güç kaybı gibi birçok şikayete de neden oluyor. Uzmanlar corona sol kol uyuşması ile görülebilirken sonrasında da görülebileceğini söylüyor.

 • Sol kol uyuşması ve kalp çarpıntısı

Kalbiniz yerinden fırlayacak gibi hissediyorsanız ve yanında sıkıntı, fenalık hissi ve kalp krizi geçirme korkusu, ölüm korkusu gibi şikayetlerin eşlik ettiği bu sorunun psikolojik kökenli olduğu düşünülüyor. Ayrıca sol kol uyuşması çarpıntı yaşayan hastaların daha önce bu tip ağrılar, nefes darlığı atakları yaşamış olduğu belirtiliyor.

 • Sol kol uyuşması ve kulak çınlaması

Kulak çınlaması ile seyreden sol kol uyuşması aynı boyun ağrısı ile seyreden sol kol uyuşmaları gibi boyun fıtığı kaynaklıdır. Boyun fıtığı boynun farklı yerlerinde olabiliyor. C2, C3 boyun fıtıkları kulak hizasında bulunur bu nedenle kulak çınlamalarına sebep olur.

 • Sol kol uyuşması ve el titremesi

Gün ortasında ya da gün sonuna yakın görülen sol kol uyuşması ve el titremesinin eşlik ettiği problem genellikle ağır yük taşınması, yanlış pozisyonda uzun süre kalmak, kolun veya elin fazla yorulması sebebiyle meydana gelir. Dinlenme ile geçebilecek olan bu problemde güç kaybı da meydana gelebilir.

 • Sol kol uyuşması ve göz kararması

Beyin damarlarındaki tıkanıklığın habercisi olan sol kol uyuşasına eşlik eden göz kararması en kısa sürede uzmanlarca mutlaka görülmeli ve kontrol edilmelidir.

 • Sol kol uyuşması ve göğüs ağrısı

Kalp damar yapısının bozulduğunun göstergesi olan sol kol uyuşması ve göğüs ağrısı nefes darlığı ve mide ağrısını da beraberinde getirebilir. Bu tarz kalp damar hastalıklarında en tehlikeli durum olan ani kalp krizi de görülebilir.

 • Sol kol uyuşması ve ishal

B vitamini eksikliğinin en belirgin belirtileri olan sol kolda uyuşma ve ishal, karıncalanma, mide bulantısı gibi şikayetleri de meydana getirebilir. Medipol Mega Üniversite Hastanesi’nden Hematolog Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici ‘halsizlik, sinirlilik, karın krampları ve mide bulantısı, ishal, kollarda uyuşma ve karıncalanma, stres B vitamini eksikliğine işaret eder.’ diyor.

Sol kol uyuşması hakkında sık sorulan sorular

Bu bölümde sol kol uyuşması hakkında en çok sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Sol kol uyuşması için hangi bölüme gidilir?

Sağ ya da sol kol ve el uyuşması için hastanelerin nöroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Nöroloji bölümünde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uzman sizi fizik tedavi ya da medikal tedavi bölümüne yönlendirebilir. Bazen cerrahi müdahaleler de yapılabilir.

Sol kol uyuşması için hangi doktora gidilir?

Ellerde ve kollarda oluşan uyuşukluklar ile nörologlar ilgileniyor. Sağlık kuruluşlarının nöroloji bölümlerine sol kol uyuşması için başvurabilir. Nöroloji uzmanlarınca uygun görülürse fizyoterapistlere yönlendirilebilirsiniz.

Sol kol uyuşmasına ne iyi gelir?

Uzun süreli devam etmeyen sol kol uyuşmalarında evde uygulanan bazı yöntemlerle şikayet giderilebilir. Duruma göre sıcak ya da soğuk uygulaması (eğer sıcak iyi gelmiyorsa soğuk uygulanmalıdır.)Kas gevşetici krem ya da ilaçlar kullanılabilir. Sol kol uyuşmasına iyi gelebilecek bu yöntemlerin yanı sıra nane yağı ya da çay ağacı yağı gibi ferahlatıcı yağlar ya da bu besinleri içeren kremler ile masaj yapılabilir.

Sol kol uyuşması kalp krizi mi?

Sol kol uyuşmaları genellikle kalp krizi ile bağlantılıdır. Ancak sadece sol kolda uyuşma ile kalmaz. Sol kolda uyuşma göğüs sıkışması, ensede ağrı, baş dönmesi ve mide bulanması şikayetleri kalp krizi habercisi olabilir. Ancak her sol kol uyuşması kalp krizi belirtisi değildir.

Sol kolun uyuşması nasıl geçer?

Farklı durumlar sonucunda sol kol uyuşması görülebilir. Sürekli devam eden ve sol kol uyuşmasının yanında sayılan belirtileri gözlemlediyseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Uzun süreli devam etmeyen sol kol uyuşmalarında evde uygulanan bazı yöntemlerle şikayet giderilebilir. Duruma göre sıcak ya da soğuk uygulaması (eğer sıcak iyi gelmiyorsa soğuk uygulanmalıdır.) Kas gevşetici krem ya da ilaçlar, sol kolun üzerinde yatmamak gibi önlemler alınabileceği gibi nane yağı, çay ağacı yağı gibi mentollü yağlar da sol kol uyuşmasına fayda sağlıyor.

Sol kolda uyuşma ve karıncalanma neden olur?

Sol kol uyuşması ile birlikte görülen karıncalanma şikayeti daha çok hamilelikte görülür. Buna sebep olan ise karpal tünel sendromudur. Sol kolda uyuşma, ağrı ve karıncalanma şeklindedir ve parmaklara kadar iner.

Sadece sol kol ağrısı kalp krizi belirtisi midir?

Sol kol uyuşmaları genellikle kalp krizi ile bağlantılıdır. Ancak sadece sol kolda uyuşma ile kalmaz. Sol kolda uyuşma göğüs sıkışması, ensede ağrı, baş dönmesi ve mide bulanması şikayetleri kalp krizi habercisi olabilir.

Sol kolun uyuşması hangi hastalığın belirtisidir?

 • Beyne giden damarlarda oluşan tıkanmalar
 • C, D ve A vitamini eksikliği
 • Potasyum ve magnezyum eksikliği
 • Omurilik kanal daralması
 • Boyun fıtığı
 • Beyin ve omurilik tümörleri

Sol kol uyuşması her zaman bir hastalığın belirtisi değildir. Sol kol uyuşması panik atak, soğuğa maruz kalma, stres gibi durumlarında da görülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler