Su Çiçeği Nedir? Su Çiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Su çiçeği hastalığı, çocukluk dönemlerinde görülen hastalıktır. Vücut üzerinde kırmızı renkte pulcuklar ve noktalar çıkar. Hastalık bulaşıcıdır ve gözle görülür şekilde belirtileri ortaya çıkar.

Genel olarak su çiçeği nedir konusuna verilecek olan tek yanıt, geçici bir hastalık olmasıdır. Hiç bir şekilde kötü sonuçlanan hastalık değildir. Tedavisinin kolay olmasından ötürü, korkmaya gerek yoktur. Doktor programları ve yönergeleri ile çok kısa bir sürede hastalık atlatılır

Su çiçeği virüsü, ağız yoluyla alınır ve kısa bir sürede vücuda yayılır. En çok 2-9 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Yeni doğmuş veya yaşına girmemiş olan bebeklerde, pek sık rastlanmaz. Hastalık, kış ve bahar aylarında sıkça gerçekleşir. Su çiçeği nedir konusuna verilen bu yanıtlar, tamamen doktorlar tarafından kanıtlanan bilgilerdir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir?

Kırmızı kabarcıklar en belirgin su çiçeği belirtileri arasında yer alır. Genelde tüm vücut bölgesinde görülür ve krem sürülerek yumuşatılması gerekir. Bu kabarcıklar, kaşınmaya yol açar ve kesinlikle kaşıma yapılmaması gerekir.

Sırt ve göğüs bölgelerinde ilk olarak lekeler belirir. Lekelerin bir ağrısı ve acısı yoktur. Fakat sert kaşıma yapılır ise, bazı kanamalar ve acılar görülebilir. Hastalığı ağır geçiren kişilerde, kol ve bacaklarda da bu lekeler görülebilir.

Yüksek ateş diğer su çiçeği belirtileri arasındadır. Hastalığı geçiren kişide, yüksek derece ateş çıkar. Bunun kontrolü de, doktor tavsiyesi ile yapılması gerekir. Hastalık süresince, ateş derecesi 39-40 olur. Fakat korkmaya gerek yoktur ve rahatlıkla kontrol edilebilir. Ateş süresi, çok uzun değildir.

Hastalığın süresi genelde 10-15 gün sürmektedir. Bu süre zarfı geçtikten sonra, tüm lekeler kaybolacaktır ve hiç çıkmamak üzere yok olacaktır. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Eğer kaşıma yapılır ise, vücut bölgesinde derin yaralar oluşabilir ve bu yaralar çok uzun süre vücutta yer alır.

Su Çiçeği Tedavisi Nasıl Olur?

Su çiçeği hastalığının, diğer virüs yoluyla bulaşan hastalıklarda olduğu gibi ilaç ile tedavi yapılması mümkün değildir. Su çiçeği tedavisi için, ilaçlar kullanılabilir fakat bu ilaçlar sadece kaşınmayı azaltacaktır. Ayrıca kaşıntı azaltıcı kremler de kullanılabilir. Mutlaka doktordan reçete ile alınan kremler kullanılmalıdır.

Tedaviler evlerde yapılır ve hastanelerde bu konuda bir çözüm yoktur. Ev ortamında hijyenik bir ortamda hastanın bakımı yapılmalıdır. Yatak ve çarşaflar devamlı temiz tutulmalı ve hastalığı tetikleyen ortamlarda bulunulmamalıdır.

Hastalığın orta aşamalarında su çiçeği tedavisi için devamlı olarak ılık duş alınmalıdır. Su, kabarcık gözeneklerini hızlı bir şekilde temizleyecektir. Böylece hastalığın uzun sürmesi ve sıçraması engellenir.

Hastalık süresince, çocuk veya yetişkinlerin tırnakları temiz tutulmalıdır ve törpü yapılmalıdır. Tırnaklar kesinlikle kısa tutulmalıdır. Uzun tırnaklardaki alanlarda, virüs daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir.

Hastanın hastalık süresince, kıyafetleri ve giysiler i temiz tutulmalıdır. İç çamaşırlar ve giysiler, düzenli olarak değiştirilmelidir. Giyilen kıyafetlerin, temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Hastalık süresince, duş alınırken doktor onaylı şampuanlar kullanılmalıdır. Kullanılan kimyasal maddeler ve şampuanlar, hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Hatta hastanın sağlığını daha kötüye doğru yürütecektir.

Hastalık bulaşıcıdır ve bu süre boyunca hasta ile temasta bulunulmaması gerekir. Hastanın yanında olan kişiler, hastaya uzaktan bakmalı ve temas etmemelidir. Eğer temas olur ise, hastalık yaş farkı gözetmeksizin kişiye geçecektir.

Hastalık devam ederken, hasta dışarıya kesinlikle çıkarılmamalıdır. Dışarıdan gelebilecek zararlı ışıklar veya virüsler, hastalığın ilerlemesine neden olacaktır. Özellikle kalabalık sosyal alanlarda bulunulmaması gerekir. Fakat balkonda temiz hava almak ve rahatlamak uygundur.

Su Çiçeği Nasıl Bulaşır?

Su çiçeği genelde kalabalık ortamlarda kişilere bulaşır. Bu konuda toplu alanlarda çok bulunulmaması ve bulunuluyor ise, yakın temasta olunmaması gerekir. Hastalık kişiden kişiye rahatlıkla geçer ve o kişinin bünyesinde yer edinir.

Çocuklar için, okullar bu virüsün en çok olduğu yerlerdir. Okul ortamlarında sayısız çocuk bulunur hastalığın geçmesi muhtemeldir. Çocukları okula gönderir iken, diğer çocuklar ile yakın temasta olmaması gerektiği hakkında bilgiler verilmelidir.

Bu hastalığın virüsleri, pis ortamları çok sever. Bu sebepten ötürü, ortak alan tuvaletlerinde ve alanlarında çok fazla temas yapılmaması gerekir. Hasta olan kişi belki bu alanlarda bulunmuştur ve hastalığı bu alanlara yaymıştır.

Su Çiçeğinin Zararları Nelerdir?

Su çiçeği hastalığı bazen, komplikasyonlara yol açabilmektedir. Deri, koltuk altı ve eklem bölgelerinde bu komplikasyonlar görülür. Bu sebepten ötürü dikkatli bir tedavi haritası çizilmelidir ve doktor tavsiyelerine bir bir uyulmalıdır.

Hastalık süresince, ağrı kesici ve diğer ilaçların kullanılması uygun değildir. Bu ilaçlar, akciğerlerde biriken virüsler ile temas eder. Bu nedenden dolayı, ilaç kullanımı doktor yönetiminde yapılmalıdır. Tavsiyesiz kullanılan ilaçlar veya şuruplar, çoğu zaman kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Su Çiçeği Hastalığı Tekrar Eder Mi?

Hastalık bulaşıcı bir hastalık olduğu için, tekrar bulaşma ihtimali vardır. Hastalık genelde uyku halindeyken ortaya çıkar ve ilerleyen zamanlarda zona adında bir türeme yapabilir. Su çiçeği hastalığına yakalanan herkesin, zona ile karşılaşma riski vardır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu