Swift Nedir?

Swift Nedir?

Uluslararası alanda para transferine olanak sağlayan swift Dünya çapında bankalar arası finans topluluğu sistemidir. Para transferine konu olan Dolar, Euro ve diğer dünya paraları gibi dövizlerdir. Öyle ki para gönderimi için hızlı, doğru ve güvenli bir hizmet ağı olarak tanımlanmaktadır.

Bir nevi mesaj yoluyla para gönderimi anlamına gelen swift hem hızlı ve güvenilir olurken hem de doğru adrese en uygun masraflarla gönderilmesinde büyük roller oynamaktadır. Öyle ki geçtiğimiz yıl 11 binden fazla swift üyesi olan banka ve finans kurumları 42 milyondan fazla para aktarımı sağlamıştır. Society For Worldwide Interbank Financial Telecommunication kelimelerinin açılımı ile yapılan para gönderme işleminde kod kullanılmaktadır. Bu kod ise bankalar ile döviz hesaplarına yapılan gönderimleri sağlayan dünya çapındaki uluslararası kod olmaktadır.

Swift İle Para Gönderiminde Gerekli Bilgiler

Her ülkede olduğu gibi her bankanın ayrı bir swift kodu bulunmaktadır. Bu sayede küresel ekonomiye yön veren bankaların bir araya geldiği topluluk bu kodlar ile çok daha hızlı para transferine olanak sağlar. Anlaşmalı banka şubelerinden mesai saatleri içerisinde vereceğiniz talimatlar doğrudan adresine yapılmaktadır. Bu aşamada para transferleri için sizden istenilen bilgiler şunlardır;

·         Alıcının Adı Soyadı (Kişi ya da firma adı)

·         Gönderilecek banka swift kodu

·         Alıcı Banka

·         Şehir Bilgisi

·         Alıcı hesap numarası (iban No)

Banka Swift Kodları Nedir?

İban para gönderiminde yanlış hesaplara para gönderimini önlemek için kullanılmaktadır. Zira IBAN uluslararası banka hesap numarası olmaktadır. Her Bankanın ayrı bir swift kodu bulunmaktadır. Böylelikle bankacılık işlemi hızlandırılmış ve güvenli hale getirilmiş olmaktadır. Bu aşamada Türkiye’de faaliyet gösteren bazı bankalar ve swift kodları şunlardır.

·         Akbank                               AKBTRIS

·         Alternatifbank                 ALFBTRIS

·         Albaraka                             BTFHTRIS

·         Anadolubank                    ANDTRIS

·         Denizbank                         DENITRIS

·         Fibabanka                          FBHLTRISXXX

·         Qnb Finansbank              FNNBTRIS

·         Garanti BBVA                   TGBARIS

·         Halkbank                            TRHBTR2A

·         HSBC                                    HSBCTRIX

·         İş Bankası                           ISBKTRIS

·         TEB                                       TEBUTRIS

·         Vakıfbank                          TVBATR2A

·         Yapı Kredi                           YAPITRISFEX

·         Ziraat Bankası                   TCBTR2A

Swift Avantajları Neler?

Para aktarımı dijital yöntemler ile kolay bir hale getirilmiştir. Özellikle yurt içi para gönderimi için çok kolay yollar bulunmaktadır. Uluslararası alanda döviz kurları ile para göndermek sınırları biraz zorlayan ancak swift sayesinde çok daha kolay ve hızlı yapılabilen bir seçenek olmaktadır. Böylelikle swift ile para gönderiminde;

·         Swift üyeleri arasında güvenli emniyetli para gönderimi sağlar,

·         Farklı banka şubeleri ve bankalar dahi olsa elektronik olarak para gönderimi sağlamaktadır.

·         Uluslararası arenada para gönderimi ve ödemeler için en güvenilir düzenli sistem olmaktadır.

·         Her ülke, banka, şehir ve şube için benzersiz bir kod ile paranın doğru adrese gitmesinde etkili olmaktadır.

·         Özellikle uluslararası yaptırımlar kullanılan ülkelerin para aktarımının engellenmesi için önemli rollere sahiptir.

Yapılan swiftler finansal kurumların standart kodları üzerinden yapılmaktadır. Bu sayede küresel ekonominin en önemli parçası haline gelmiştir. Ancak kurumsal olarak bir yapı değildir. Tek amacı dünya ülkeleri arasında ve şehirleri ile düzenli, güvenli bir döviz aktarımının sağlanması olmaktadır.

Swift Kodlarının Anlamı

Swift ile birlikte her finansal kuruluşa BIC olarak adlandırılan sekiz ile on bir haneli kodlar atanmaktadır. Sistemin merkezi İtalya ile Milano’da bulunan UniCredit Bankasıdır. Bu bankanın UNCRITMM ile sekiz karakterli bir kodu bulunmaktadır. Böylelikle ilk dört karakter banka kodu, sonraki iki karakter ülke kodu, sonraki iki karakter şehir kodu ve son üç karakter ise şubeleri göstermektedir.

Swift’i Kimler Kullanmaktadır?

Çok yeni bir sistemden bahsetmek mümkün değildir. Öyle ki öncelikli olarak bu sistemi kuranlar sadece hazine ve muhabir iletişimini kolaylaştırmak için tasarlamışlardır. Ancak ilerleyen süreçlerde iletiler ile sağlam bir hizmet ağı haline gelen bu sistemin genişlemesi ile daha büyük alanlarda kullanılmasına olanak sağlandı. Bu anlamda swift kullananlar şunlardır.

·         Bankalar

·         Aracı kurumlar

·         Menkul Kıymet Tacirleri

·         Varlık Yönetim Şirketleri

·         Kurumsal Ticari firmalar

·         Uluslar arası para gönderimi sağlayan birey ve işletmeler

·         Döviz ile para komisyonu hizmeti verenler.

Swift sistemi çok daha eski olmasına rağmen Türkiye’de 1980’li yılların sonlarında kullanılmaya başlanmıştır. Dünya Bankalar arası Finansal Telekomünikasyon Birliği ile ülkemizde ilk faaliyete başlayan banka 1989 yılında Ziraat Bankası olmuştur.

Swift Nasıl Yapılır?

Her bankanın kendisine özel bir kodu bulunmaktadır. Bu aşamada döviz kuru ile para gönderilecekse gönderilecek banka ile hesabına ait swift kodu bilinmesi gerekmektedir. Bu kodlar bankalar arasında fon akışı sağlamaktadır. Böylelikle güvenli, hızlı ve takip edilebilir bir döviz transferi gerçekleştirilmektedir.

Swift Ücretini Kim Öder?

Uluslararası döviz gönderimine konu olan swift masrafı ile yapılmaktadır. Bu anlamda transferin gerçekleşmesinde istenilen ücret bankalar ve maliyetleri ile fiyat politikalarına göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple swift masrafı her banka tarafından tahsil edilmektedir.

Swift Ne Kadar Masraf Kesintisi Uygular?

Bu anlamda net bir rakam söylemek yanlış olur. Zira para transferi için gönderilen tutar ve bankalar arasındaki sisteme göre değişiklik göstermektedir. Standart olarak dünya çapında döviz gönderimi  için 15-30 Dolar arası para kesintisi söz konusu olur. Ancak üç bankalık bir sistem ile kesinti olması nedeniyle yaklaşık olarak 45-90 dolar arasında kesintiler söz konusu olmaktadır.

Almanya’ya Swift Kaç Günde Gider?

Swift ile döviz gönderiminde en çok yapılan işlem Almanya ile olmaktadır. Bu anlamda Almanya Türkiye ve Türkiye Almanya arasında gerçekleştirilen döviz gönderiminde swift süresi en çok merak edilen hususlardan biri olmaktadır. Mesai saatleri içerisinde yaptığınız bir gönderim ile Almanya ve Türkiye arasındaki döviz gönderimleri yaklaşık 3 iş günü içinde karşı banka hesabına yatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu