Taşikardi (Kalbin Hızlı Atması) Tehlikeli midir?

Taşikardi bazen herkesin yaşayabileceği bir sorundur. Fakat kalbin normal hızının üzerinde atması anlamına gelen taşikardi, sürekli olarak yaşanmaktaysa ve büyük bir rahatsızlık hissi yaratmaya başladıysa, mutlaka bir kardiyolog kontrolüne başvurmak gerekmektedir. Bu konuda çok merak edilen taşikardi tehlikeli midir sorusunun yanıtlarına göz atmadan önce, taşikardinin ne olduğu ve hangi durumlarda yaşandığı hakkında bilgi sahibi olmak aydınlatıcı olacaktır. 

Taşikardi ve Etkileri Nedir?

Normal bir yetişkin bireyde kalp atım hızının bir dakikada 60 ve 100 değerleri arasında olması gerekir. Bu değerler arasındaki herhangi bir rakam, normal kabul edilmektedir. Taşikardi, yetişkin bir bireyde kalp atım hızının bir dakikada 100’in üzerine çıkmasıdır. Taşikardi sorunu yaşayan ve kalbin hızlı atması tehlikelimi sorusunu yönelten kimseler bilmelidir ki, bu rahatsızlığın bazı olumsuz sonuçları olabilir.

İlginizi Çekebilir: Tam Buğday Ekmeği Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? 1 Dilim Kaç Kalori?

Taşikardi kalp kaslarının gereğinden daha fazla çalışmasına neden olur. Sürekli tekrarlanan bir taşikardi, kalbi yoracağı için tehlikeli olarak görülmektedir. Ayrıca kalbin çok hızlı atışı sırasında pompalanan kan, yeterli seviyede değildir. Bu sebeple taşikardi, vücutta dolaşım bozukluğuna da neden olan bir rahatsızlıktır. Kalp hızlı bir seviyede attığında vücut daha fazla oksijene ihtiyaç duyacaktır. Bu yeterli seviyedeki oksijen alınamazsa, bir anda kalp krizi geçirme riski oluşabilir. Tüm bu etkiler göz önünde bulundurularak, sürekli olarak yaşanan taşikardi durumu ciddiye alınmalıdır 

Taşikardi Nedenine Bağlı Tehlikeleri

Taşikardinin çeşitli nedenleri vardır. Örneğin kişinin o anda hareket halinde olması, kalp atım hızını direk olarak yükselten bir durumdur. Taşikardiden bahsetmek için kişinin dinlenme halindeyken kalp atım hızının 100’ün üzerinde seyretmesi gerekir. Buna neden olan unsurlar arasında tansiyon yüksekliği gelmektedir. Hipertansiyon sorunu olan hastalar sıklıkla taşikardi yaşayabilir. Taşikardi tehlikeli midir sorusuna verilecek olan cevap, bu sorunun nedenlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hipertansiyon tehlikeli bir rahatsızlıktır ve tansiyon yükselmesinde taşikardi de görülüyorsa, dikkatli olunmalıdır. 

Taşikardinin nedenleri arasında, tiroit rahatsızlıkları da vardır. Tiroit bezlerinin yeterli seviyede çalışmaması veya çok çalışması ile oluşan rahatsızlıklar, taşikardiye neden olabilir.  Ayrıca kullanılan bazı ilaçların yan etkileriyle de taşikardi hissedilmektedir. 

Taşikardi bazen psikolojik nedenlere bağlı olarak da gelişmektedir. Stres seviyesinin yükselmesi, aşırı heyecanlanmak, üzülmek veya sevinmek gibi duygu durumları, kalp atım hızının yükselmesine neden olabilmektedir. 

Taşikardi Nasıl Tedavi Edilir? 

Taşikardinin tedavisinde öncelikle, bu rahatsızlığın neye bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edilmektedir. Bu rahatsızlığı sıklıkla yaşayıp da kalbin hızlı atması tehlikeli mi? Biçiminde sorular yönelten hastalar, başvurdukları doktor kontrolünde taşikardinin hangi durumlarda ve ne sıklıkta yaşandığını muhakkak doktora bildirmeli ve yapılan tetkikleri sonucunda uygulanan tedaviye sadık kalmalı, doktor kontrollerini ihmal etmemelidir. Taşikardinin sebebi kalp kaslarındaki bir bozukluk ise, tedavi buna uygun olarak yapılacak, eğer sebep tansiyon, tiroit veya psikolojik durumlar ise, doktor tarafından buna uygun bir tedaviye başlanacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu